21.9.2021 | Svátek má Matouš


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Duchovní konvertibilita ČR a EU

Rok 1938, 21. září, koná se porada u prezidenta Edvarda Beneše, na které zaznívají tato slova: „Chce-li se národ bít ze svatého nadšení za všech okolností, musíme mít rozum alespoň my.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 18.5.2021 20:13

První i poslední věta od J. Vágnera jsou přehnaná zobecnění.

J. Vágner 18.5.2021 16:55

Na každého darebáka na Západ od našich hranic jednou dojde? Boží prostoto, tyhle pohádky vám věří i mimo mateřskou školku? Tunel Westinghousu při dostavbě Temelína v devadesátých dělal nějaký Čechoamerican jménem Vadlejch. Vykládal o sobě, že je plukovník CIA a opečovával, kde jakého českého politika, včetně toho svatého Pitharta. Jak startovala zakázka nad 500 mil, začínala kouzla. Snad jen Němci asi v komplexu z prohrané války nekorumpovali úplně standardně. Neexistuje jediná lumpárna, kterou kterou by se čeští lotři nenaučili od těch ze Západu.

M. Pivoda 18.5.2021 16:18

Rok 1991:

Cituji Hvížďalu "... Pithart okamžitě pokus o úplatek ohlásil policii a ta ..."

V roce 1991 jsem ohlásil rektorovi VUT Brno, profesorovi Emanuelovi Ondráčkovi, že rehabilitovaný osmašedesátník Alexandr Čestnější ukradl naši společnou práci - a zveřejňoval si ji pak už jen sám. A chce mne proto, jako velmi nepříjemného svědka jeho podvodu, vyhodit z VUT Brno. Rektor Ondráček to vyslechl a slíbil, že tu záležitost vyřeší tak, že budu spokojen.

To se skutečně stalo. Rektor Ondráček nás z VUT Brno totiž vyhodil oba dva. V té době to vypadalo z mé strany jen na uhrání remízy, ale později jsem přišel na to, že to pro mne byla fakticky výhra. Technologický projekt umělé inteligence doc. Václava Poláka v tehdejším českém (anti-inovačním) prostředí, tzn. nejen na VUT Brno, byl prostě nerealizovatelný. Připomenu, že tehdy v Česku měly přednost například privatizace českých zoologických zahrad.

Byl jsem životně vyhozen včas, abych stihnul studijní pobyt v USA. Později i pracovní poměr, ... Objevil jsem tím i další příležitosti a také jsem pochopil, že lidé v USA uvažují jinak, než v Česku.

Takže ano, v souladu s Hvížďalou mohu zde prohlásit, že Česko není hodnotově kompatibilní se západním světem. Ani po třiceti letech od tzv. Sametové revoluce (kterou čeští historici dosud neobjasnili)!

J. Jurax 18.5.2021 14:42

Ale kuš ... s tím narativem, který člověk zaslechne, jakmile přejede hranice směrem na západ: Všechno jde, jen se musí chtít. A na každého darebáka jednou dojde! - to opravdu myslíte vážně?

V. Povolný 18.5.2021 13:16

Což o to, pane Hvížďalo, s tezí "je třeba být sám sebou a být odhodlaný riskovat" nelze než souhlasit. A taky s tím, že se u nás do takových věcí nikomu nechce. Ale jak z toho vyvozujete, že "nejsme duchovně konvertibilní se starou Evropou", to nechápu. Jednak příliš nerozumím vašemu termínu "stará Evropa". Celá Evropa je stejně stará, pane Hvížďalo. Není žádná stará a mladá Evropa. Ale zřejmě máte na mysli starší členské státy EU, i když Evropa je jméno kontinentu, jak jistě víte. A že nejsme "duchovně konvertibilní"? Tak tomu nerozumím vůbec. Já nemám zájem nikam konvertovat a duchovně už vůbec ne. On po nás někdo chce, abychom duchovně konvertovali? A kam? Nechtěl jste říct kompatibilní? Tomu by se dalo spíš rozumět, i když ani tak se to nedá vydávat za něco žádoucího. Řekl bych, pane Hvížďalo, že se vám podařilo vytvořit něco dokonale nesrozumitelného.

J. Brunner 18.5.2021 12:49

R^

M. Wodkin 18.5.2021 11:16

Ovšem, že by nám Spojenci pomohli, bylo možno očekávat tak do bitvy u Dunkerque.

Nyní se nám tvrdí, že nás osvobodili Ukrajinci. No budiž. Ale kdo osvobodil Ukrajinu?

M. Marek 18.5.2021 10:36

Nikdo nás kvůli tomu nemůže brát vážně, tedy hlavně kvůli těm našim článkům.

P. Kubáč 18.5.2021 10:19

To je pozoruhodné že pan Hvížďala jako jeden z mnoha prosazovatelů bruselské "omezené suverenity" České republiky najednou cituje Patočku : „ Češi si chtěli ušetřit námahu zásadního myšlení... A trpkou nutnost rozhodovat na život a na smrt, a proto se stali pouhým objektem politické hry jiných.“

P. Hatina 18.5.2021 10:03

Mimochodem, to se asi pan Hvíždala mýlí, když píše "o jinému narativu, který člověk zaslechne, jakmile přejede hranice směrem na západ: Všechno jde, jen se musí chtít. A na každého darebáka jednou dojde".

Tohle přece byla hesla našeho východního spojence.

V zemi kde Zítra již znamenalo včera, kde Poroučeli větru dešti, a jak nás taky soudruzi učili, Republiku si rozvracet nedáme. ;-D

J. Hanzal 18.5.2021 10:00

Co chcete hledat v dnešním západě? To co se tam děje teď my už máme za sebou, ovšem pravdoláskáři a "pokroková mládež" v podobě Pirátů a různých zelených a dobrosráčských organizací se vehementně snaží minulé pořádky nastolit opět!!!!!!

F. Navrátil 18.5.2021 8:57

I slepé kuře najde zrno a Hvížďala se omylem dobere myšlenky. Česká republika by neměla bezhlavě implementovat zákony vyrobené v Bruselu, ale odpovědně a důkladně je zvažovat z pohledu výhodnosti pro naši společnost. A zejména schválit zákon o všeobecném referendu, aby se na zodpovědnosti podílel co největší okruh občanů a nejen úzká skupinka politiků.

J. Nevrkla 18.5.2021 8:29

Jaký narativ se může člověk naučit na západě? Vždyť téměř všichni tam politicky korektně dnes šlapou brázdu a upadají do stále většího marasmu. A za války podléhali až na vyjímky Hitlerově okupaci jak na běžícím pásu. A to byli silnější a neměli na svém území zdaleka tak silnou německou pátou kolonu.