Neviditelný pes

SPOLEČNOST: Duch politických čistek na Palachově fakultě je zpět

24.3.2011

Hleďme, členové vědecké rady FF UK protestují proti jmenování Ladislava Bátory, absolventa čtyř vysokých škol, poradcem ministra školství Josefa Dobeše. Chtějí se vyhnout tomu, aby byli nuceni jednat s člověkem, který zastává „xenofobní postoje“. K protestu vyzývají i další vysoké školy a jejich pracoviště.

Za prvé: neexistuje jediný důkaz o tom, že Bátora zastává xenofobní názory. Jak jsme si mohli v posledních dnech přečíst, s názorem, že se mají Romové vystěhovat do své pravlasti, nikdy nesouhlasil. Kdyby byl Bátora rasistou, jen stěží by psal práce o kulturách Dálného východu či rwandské genocidě se zřejmými sympatiemi k jejím obětem.

Za druhé: mají-li učenci z FF UK obavu z šíření extrémismu, měli by si raději zamést před vlastním prahem. Centrum genderových studií při FF UK není totiž žádným vědeckým pracovištěm, ale místem, odkud se šíří ideologie nepřátelské tradičním hodnotám a přirozenému řádu. Jsem si vědom toho, že feminismus či různé sexuální úchylky jsou dnes považovány za normu, to je však dáno nikoli tím, čím ve skutečnosti jsou, ale postmoderní myšlenkovou svévolí. Tedy tím, co na katedře filosofie propaguje jeden z protibátorovských inkvizitorů Miroslav Petříček.

Za třetí: zajímalo by mne, kolik z těch čtyřiceti členů vědecké rady FF UK bylo členy zločinecké KSČ. Sousto pro investigativní žurnalistiku? Možná, nesměla by však být selektivní. Počkejte, až praskne, že malý Bátora snědl ve školce soudružce vychovatelce svačinu, to zas budou titulky: „Poradce ministra nechal vyhladovět pedagogickou pracovnici!“

Za čtvrté: není to poprvé, co se FF UK rozhodla zkřížit plány Ladislavu Bátorovi. Psal se rok 1975, když po bezmála pěti letech studia angličtiny a kulturních dějin Dálného východu obdržel rozhodnutí děkana FF UK Rzounka, že je ze studií vyloučen. Pravda, o sedmnáct let později dostal ze stejné školy jiný dopis, v němž děkan Homolka vyjadřuje „hluboké politování nad křivdou, která byla způsobena protiprávním vyloučením ze studia“ a v němž dále konstatuje, že „vyloučení ze studia je od počátku neplatné“. Bude muset Bátora čekat dalších sedmnáct let na to, až se mu jeho alma mater opět omluví?

Snaha levicových politiků, novinářů a nátlakových skupin přimět ministra Dobeše k tomu, aby přehodnotil svoji nabídku na spolupráci s Bátorou, získává den ode dne absurdnější rozměry. Neměla by se nakonec nad budovami MŠMT vytvořit po 1. dubnu bezletová zóna? Záchrana intelektuálně i morálně upadajícího českého školství před ničivými důsledky působení osamělého národního konzervativce ve státních službách za to přeci stojí, ne?



zpět na článek