23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Drobné úvahy o vzdělanosti

Je to už pár let, co jsem četl zajímavý článek o dějinách obtížnosti maturitní zkoušky z matematiky. (Bylo to v rámci debaty o tom, zda má být maturita z matematiky povinná.) Moc lituji, že jsem si nepoznamenal některá data, která mě v onom článku zaujala.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Rozbořil 2.1.2020 23:54

Určitě bych to lépe neshrnul, takže dík a přání všeho nejlepšího do nového roku.

V. Petr 2.1.2020 15:05

K tomu obrazu, nevím, zda je to pravda. Jeden milonář koupil od Picasa obraz za 10000 $ a následně se malíře ptal co vlastně obraz představuje. "To je jednoduché, odpověděl Mistr, pro Vás je to Picaso a pro mě 10000 $.

Z. Lapil 2.1.2020 18:26

S byty je to podobně. Povídal mi jeden developer: pro vás je to domov, pro mě tři milióny.

M. Valenta 2.1.2020 11:11

Není nic elegantnějšího než matematika. A to ji konkurují takové skvosty jako Porsche 911, plachtící albatros nebo nohy mojí ženy.

F. Kusák 2.1.2020 12:54

Matematice nic nekonkuruje neboť vše je její součástí a vše se dá matematizovat. Tedy i nohy Vaší paní, a to bez ironie.

Mnoho zdraví v novém roce

M. Valenta 2.1.2020 13:09

Zašel jste zbytečně daleko i když víte jak jsem to myslel.

I Vám zdraví a spokojenost.

Z. Ukolébavka 2.1.2020 13:38

Nohy vaší choti jste dal do vitríny pouze vy sám. Spíš než fanouškové matematiky tak činí hlavně kandaulisté či podpantofláci.

M. Valenta 2.1.2020 15:34

Myslím, že Frank by moji repliku pochopil lépe.

P. Grigar 2.1.2020 21:42

..možná by k tématu vystřihl nějakou báseň ve stylu Tristana Tzary. Žena by vám poděkovala..?

Z. Lapil 2.1.2020 18:34

Matematizovat se dají i naprosto obecné nohy.

To už nežertuju, jen mě onehdy zaujal jeden výpočet. Začal tím, že zanedbal kolena a i ten zbytek nohy redukoval na dokonale tuhou tyč.

Vyšlo mu, že kráčející člověk, samozřejmě redukovaný na hmotný bod, dělá jakési obloučky mezi polohami "noha svisle" a "noha šikmo nakročená". Sestupná část rychlosti klesajícího oblouku je dána tíhovým zrychlením, z čehož vychází maximální rychlost obyčejné chůze kolem 6km/h. Pak už se musí běžet neboli občas popoletět, případně provozovat tu hrůzu, co provozují běžci - závodníci.

P. Grigar 2.1.2020 21:45

.. ovšem když dámské nohy svým vzhledem evokují symbol násobení nebo dokonce poslední z arabských číslic.. no tststs.

Z. Lapil 2.1.2020 22:16

:-)

Dobrou noc.

O. Istvanfy 2.1.2020 20:15

Všetko sa dá matematizovať, ale väčšina za to nestojí. A matematizujú sa aj lži.

Z. Ukolébavka 2.1.2020 11:09

Pravdivé a smutné čtení.

S. Rádl 2.1.2020 10:44

Co se týká všeobecné vzdělanosti, stačí se podívat na některou z takzvaných vědomostních soutěží v TV. Nechápu ty lidi (dost často studenty), kteří tam jdou a ukazují svoje neznalosti. Vrcholem byla pak známá tvář ČT Nora Fridrichová ve VIP verzi. I když její pořady nesleduji, domníval jsem se, že se jedná o ženu s všeobecným rozhledem, jinak by snad své povolání nemohla vykonávat. Opět jsem se zmýlil...

F. Kusák 2.1.2020 12:59

Já si myslím, že člověk vyvolávající záměrně emoce, je nějak postižený. A paní Nora je mně lhostejná, její pořad nesleduji a nejapné diskuze jdou mimo mě. Nakonec, nemám už tolik času, abych se zabýval kdejakou kravinou a na světě je mnoho krásnějších věcí, u kterých lituji, že je nestíhám.

S. Rádl 2.1.2020 10:43

Absolvent jakékoli technické VŠ nemusí umět používat logaritmické pravítko, měl by ale vědět, co je logaritmus a jak se používá. Bohužel to ale zdaleka tak není.

J. Fridrich 2.1.2020 10:36

Jen krátce - i když by toto téma " neuvěřitelné neznalosti a nevzdělanosti " našeho lidu - a hlavně mladých lidí chtělo delší rozbor - tedy jen krátce.... Je to vizitka našeho školství. Léta jsem byl zastáncem zvyšování platů našim učitelům - ALE JIŽ NEJSEM. Znalosti jejich dnešních žáků a studentů jsou tristní, tedy žalostné, smutné, skličující - ale to je přece výsledek jejich práce, dle toho by měl být kantor hodnocen i platově.. Je to výsledek toho, že se dnes tvrdí, že naučit se důkladně i základní data a údaje z oblasti historie, zeměpisu, matematiky, fyziky, chemie a sociologie není nutné, prý je to dokonce škodlivé a brzdí to mladé lidi v jejich rozvoji. Také se došlo k podivnému názoru, že se děti nejlépe vychovají tím, že se nebudou vychovávat - to je prý také brzdí v jejich rozvoji...

V. Petr 2.1.2020 15:10

"Žák má uši v zádech. Slyší, je li bit." (staroegyptské přísloví).

Tolik k našemu školství. Nejsem příznivec tělesných trestů za neznalosti, ale myslím si, že v naších školách především chybí žákům disciplína.

Říkal jeden děkan, že ví o studentovi, který už studoval na OSMI vysokých školách a na žádné nedokončil první ročník. To bylo dříve naprosto nemyslitelné!

M. Rozbořil 3.1.2020 0:01

Mám pocit, že jste namířil na lišku a trefil Maryšku. Domnívám se, že Vámi uváděná tvrzení nepocházejí od učitelů, nýbrž od pedagogických "odborníků", kteří toho až zase tolik neodučili, zato se propracovali na lépe placené místo. A zkuste se postavit před třídu puberťáků, kteří mají všechna možná práva a žádné povinnosti. Já bych to za 50 tisíc nechtěl dělat.

D. Polanský 2.1.2020 9:32

Když už nejsem vzdělaný, tak alespoň ať mám nějaký ten titul.

P. Flener 2.1.2020 9:32

Jako starší člověk jsem pobouřen, jak se mluví často v rozhlase i v televizi. Jednak nečesky (jeden z hlasatelů - nevzdělaný blb třeba v televizi používá trapné spojení "budu se soustředit" místo soustředím se atd...), korunu všemu nasadil název naší země "Česko" - to je opravdová ubohost - je to sice komplikovanější, ale měla to být jedině "Česká republika", když už to tak vyšlo !!! V rozhlase a TV často mluví pozvaní hosté, kterým není vůbec rozumět jak mluví rychle, nezřetelně a jak doslova drmolí. Rozhlas a TV by si měla nejprve ty zvané hosty zkontrolovat, zda mohou svojí ubohou mluvou vůbec před veřejností vystoupit. V češtině se používá stále více ubohých anglikanismů i cizích slov i když k tomu existují slova česká - to je často nesrozumitelné zejména pro starší lidi.

P. Dvořák 2.1.2020 9:21

Pozor na Temp. Někdo by si to mohl vykládat jako Templář.

J. Jurax 2.1.2020 9:48

Nebo dočasný ...

J. Schwarz 2.1.2020 8:14

S těmi obrazy to nejspíš nebude ani tak, ani onak. Cena obrazů se spíš odvíjí od mínění "expertů", galeristů a kunsthistoriků než od koupěchtivé nadšené veřejnosti. A především od mínění spekulantů. Opravdu netuším, kolika majitelům uměleckých děl se tato opravdu "líbí" a nešlo jim o uložení peněz a investici. Na ukojení estetického citu by přece stačila reprodukce nebo dobře udělaný padělek.

D. Polanský 2.1.2020 9:32

Celé sběratelství je z 90 % investiční. 10 % je záliba.

V. Mokrý 2.1.2020 8:06

Co k tomu říci ? Že jsou zřejmě potřeba velké úpravy, aby se vzdělanost v technických oborech vrátila alespoň na úroveň r. 1989. I když by byla potřeba aby to byla ještě o pár desítek let zpět. Stačí porovnat, co bylo nutné zvládnou při maturitách v těch letech.

Současné technologické vymoženosti nejsou všechno.

Š. Hašek 2.1.2020 9:35

R^R^R^

L. Písařík 2.1.2020 6:14

Pane, kdysi se při výpočtech, zvlášť ve stavebnictví používalo logaritmické pravítko. Ti nejlepší pracovali s chybou 2% a vida, mosty nepadaly a přehrady stály. S příchodem kalkulačky pravitko zmizelo a svět se točil dál. Pro běžnou praxi stačí ovládat počítání s výhodou, nebo dělence a dělitele zaokrouhlit tak, abych mohl vypočítat přibližný výsledek. A každý má kalkulačku v mobilu, doba se změnila.

A. Hrbek 2.1.2020 7:57

Logaritmické pravítko bylo standardní výpočetní pomůckou pro násobení a dělení až do šedesátých let. Používalo se pro rychlé přibližné výpočty s přípustnou chybou

Pro přesné výpočty byly vyvinuty mechanické kalkulátory. Ty se běžně používaly ještě v osmdesátých letech, zejména tam, kde bylo nutno počítat s velkými přesnými čísly, například v účetnictví.