26.10.2020 | Svátek má Erik


SPOLEČNOST: Doba pozemanovská

29.1.2019

Zdá se, že i mnohým voličům Miloše Zemana začíná docházet, komu dali svůj hlas. Šarády okolo „objasňování stanovisek“, kancléřovo pohrdání soudci a výroky mluvčího Hradu jsou již daleko za hranou elementární slušnosti.

Nevím, jestli existuje země, v níž hlava státu doporučuje svým občanům „držet hubu“, veřejně je označuje jako blbce a nedrží slovo, které veřejně dala. Možná ano, kdesi v nějakých afrických despociích, o nichž toho mnoho nevíme, nicméně v zemích euroatlantického území jde o zcela ojedinělý jev. Dva nejbližší spolupracovníci hlavy státu jeví podobnou afinitu k občanům státu, tedy bezmezné pohrdání a užívání výrazů, jež se vůbec nehodí jak na Hrad, tak ani do podhradí, ale spíše do kanalizace.

Poslední události, tedy zpochybnění národních tajných služeb a soudnictví, jsou už nejspíše za hranou i oněch zmíněných afrických států. Zřetelná kolaborace s režimy, které mají eminentní zájem na oslabení našich vazeb s evropskými státy, příklon k státům, kde jsou lidská práva jen směšným a bezobsažným termínem, který starší znali z dob husákovské normalizace, jsou natolik zřetelnými prvky „hradní politiky“, že začíná být opravdu otázkou, jestli je pan Miloš Zeman ještě příčetný

Je třeba stále a znovu připomínat, že nejsme státem, kde je prezidentský systém, ale systém parlamentní, tedy systém, kde moc exekutivní je v rukách vítězné strany nebo koalice. Nikoli kohosi, který pro své kroky prostě nemá v Ústavě žádné opodstatnění. Dělat zahraniční politiku zcela odlišnou od vládní, současně zpochybňovat kompetenci příslušného ministra je jednoznačně přes čáru. Přímá volba hlavy státu se jeví jako nešťastný krok, neboť - jak je vidět - do této funkce se může dostat jedinec, který zvysoka kašle na „ústavní zvyklosti“ a vyloží si onu službu občanům jako sinekuru pro sebe a své okolí.

Pokud se nic zásadního nestane, budeme tento systém trpět ještě čtyři roky. Za tu dobu je docela možné, že budeme svědky dalších neuvěřitelných postupů Miloše Zemana, které mohou být za jistých okolností již nezvratné. Nahlodávání důvěry občanů v soudní systém, veřejné tupení vážených osob a pronášené lži bez jakékoli korekce způsobí, že přinejmenším část občanů bude považovat uvedené postupy za normativ.

Pak se může stát, že následníkem na Hradě může být člověk podobných „kvalit“. Že bude některým voličům úplně jedno, že se do funkce hlásí jedinec, jehož morální kvality pro tuto funkci jsou slušně řečeno spíše nižší. Že mu bude jeho voliči promíjena lež a vulgarity, že se stane normativem, že se v jeho okolí pohybují temné figury dělající si z demokracie v podstatě legraci.

Naše vlast má dostatek jedinců, kteří by onen úřad zastávali s patřičnou úctou k této funkci, kteří by nezneužívali tohoto postavení k nestandardním krokům, kteří by neměli potřebu považovat občany, kteří s ním nesouhlasí, za duševně méněcenné a neměli by obavy z veřejného vystoupení. Chce to, aby se tyto osobnosti dostatečně profilovaly již nyní, neboť si dobře pamatujeme situaci, kdy někteří voliči svou preferenci pana Zemana uváděli argumentem, že „ty ostatní kandidáty neznají a pan Zeman jim jako předseda vlády zvýšil důchod“. Aby vedle plakátů s nápisem „Zastavme migraci a Drahoše“ (což je podprahově velmi nefér vedená kampaň) byly i ty, které nabízejí slušnost místo vulgarit, opravdovou službu místo pocitu absolutní moci, vstřícnost k občanům místo pohrdání těmi, kteří nepochlebují.

Myslím, že poslední události stran rozdílných výpovědí JUDr. Baxy a pana presidenta a jeho okolí jsou i pro některé voliče Miloše Zemana natolik průzračné, že budou před volbou více přemýšlet o období posledních deseti let. Že jim nebude stačit jen jakýsi „bonmot“, za nějž svěří tuto jistě významnou funkci do rukou toho, který se poté bude chovat jako utržený vagón. Že jim bude více záležet na osudu svém a jejich dětí než na očekávání, co zase hlava státu řekne skandálního.

Převzato z blogu Tomáš Vodvářka se souhlasem autora
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.