19.4.2024 | Svátek má Rostislav


SPOLEČNOST: Dny české historie

3.8.2017

Věta, že ten, kdo nezná vlastní historii a nepoučil se z ní, bude si ji muset zopakovat, už nám skoro leze ušima ven. Jako každé heslo, pokud není podloženo nějakým skutkem. S naší českou a československou historií je to obdobné.

Přitom toho o ní víme pramálo. Od roku 1938 byla u nás historie různými režimy překrucována, falšována a přepisována. Nacisté – a dodnes jejich pohrobci – pomlouvali české národní obrození i celou první republiku, hlavně legionáře. Komunisté ke lžím o první republice ruče dodali lži a pomluvy o odboji za druhé světové války. A svým způsobem v tom pokračovali takzvaní „hledači pravdy“. Jejichž heslem bylo, že co Čech, to zbabělec, kolaborant a vrah nevinných poválečný ch obětí.

Jenže ono se nedá lhát všem a pořád. Takže když už bylo té propagandy o české nedostatečnosti a „čecháčkovství“ moc, začali se lidé zajímat, jak to vlastně bylo. V té historii. A tak se Havlův projekt o vládě „vzdělaných intelektuálů“ a „občanské společnosti“ najednou proměnil v něco, co všichni ti hlasatelé o našem „čecháčkovství“ a morální nedostatečnosti nečekali. Objevila se skutečná „občanská společnost“, tedy žádní ti samozvaní zelení a Sorosem placení dobroserové. Češi prostě navázali na svoje tradice (Sokol, hasiči, divadelní spolky, kulturní spolky atd.), kdy jednotliví občané a skupiny začali konat aktivně.

A najednou už nebyl na obálkách historických knih z českých nakladatelství jen samý Hitler a „hrdinné“ jednotky SS a místo lhaní a propagandy o „českých zločinech“ začaly vycházet články a knihy o tom, jaké to vlastně za II. světové války bylo.

A ukázalo se, že našinci statečně bojovali a umírali a že lhaní o kolaboraci s nacisty je vybájené. U nás nebyly žádné české jednotky SS, ani jsme nebojovali na straně Hitlera u Stalingradu. A i Slováci brzo pochopili, že tudy cesta nevede.

Základním historickým kamenem našeho odboje je atentát na zastupujícího protektora Reinharda Heydricha. Přesně provedená vojenská akce za statečné součinnosti mnoha obyvatel protektorátu.

Kdo by se chtěl něco dozvědět z listinných pramenů, může si přečíst knihy-dokumenty od Vojtěcha Šustka „Atentát na Reinharda Heydricha. A druhé stanné právo na území tzv. protektorátu Čechy a Morava, sv. 1 a sv. 2“, případně se poučit z úžasného díla Jaroslava Čvančary „Někomu život, někomu smrt“ a mnoha dalších prací.

Dny české historie 1

Chcete-li se však na historii podívat „in natura“, tedy v přirozené podobě, doporučuji navštívit IV. ročník Dnů české historie, který bude uspořádán 26. srpna v Křivsoudově nedaleko Zruče nad Sázavou. Den české historie organizuje Centrum české historie, o.p.s., ve spolupráci s městysem Křivsoudov a SDH Křivsoudov. A s mnoha dalšími organizacemi a obcemi a také za aktivní účasti třeba místních hasičů, což je právě ona ukázka „občanské společnosti“, o niž pražská kavárna nic neví a kterou pohrdá.

Účastník akce bude doslova obležen historickou i současnou vojenskou technikou, slavnostní den bude plný uniforem a dobových kostýmů, které nás přenesou o více než 75 let zpátky do minulosti. Letošní Den české historie, jehož motto zní „Zastavte tyrana!“, bude zasvěcen 75. výročí útoku na Heydricha.

Historické technice bude kralovat legendární replika Spitfiru, na němž létali čs. stíhači v RAF v období 2. světové války. Replika je osazena původními originálními díly, má pohyblivé prvky řízení a plně vybavenou kabinu. Prohlédnout si budete moci také dobové automobily, výzbroj a výstroj britské i německé armády, z nichž většinu uvidíte v akci.

Proběhnou komentované ukázky náročného výcviku parašutistů, který absolvovali pod vedením speciálních britských jednotek SOE také českoslovenští parašutisté. A použili jej k útoku na Heydricha čs. vojáci Josef Gabčík a Jan Kubiš.

Ocitnete se na jeden den uprostřed bojových scén, jako byste sledovali natáčení nového akčního filmu. Na náměstí se odehraje statečný boj štábního kapitána Morávka s gestapem. Byl nejmladším členem legendární odbojové trojice Mašín, Balabán, Morávek, přezdívané gestapem Tři králové, která působila na území protektorátu v letech 1939–1942. Padl 21. března 1942 při přestřelce s příslušníky pražské řídicí úřadovny gestapa u Prašného mostu. V areálu sokolovny bude živá ukázka činnosti a operací agentů na okupovaném území.

Na své si přijdou i milovníci současné vojenské techniky. Své umění budou prezentovat příslušníci Armády České republiky. Parašutisté z 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec seskočí doprostřed dění z vrtulníku Mi-17, jejich kolegové předvedou ukázku ručních zbraní AČR, výcvik služebních psů a dynamickou ukázku bojového umění MUSADO určeného pro výcvik armády, policie a dalších ozbrojených složek. Vojenský technický ústav výzbroje a munice ze Slavičína přiveze unikátní techniku ve speciální úpravě pro AČR, mezi nimiž nebudou chybět vozidla IVECO, DANA, BVP, nebo ukázka cvičné střelby z minometu.

V letošním ročníku se dotkneme také 100. výročí bitvy u Zborova, kde se formovala novodobá československá armáda. Zpět do protektorátu nás vrátí nová výstava Operace Anthropoid, autogramiáda badatele Jaroslava Čvančary, který zde bude podepisovat svou nejnovější knihu „Anthropoid – příběh československých vlastenců“, či vyprávění plk. Michala Dlouhého o hrdinství českých četníků v dobách okupace.

Součástí dne bude historická módní přehlídka, prezentace zajímavých knih, promítání filmů, dětské soutěže a dílničky a mnoho jiné zábavy, od taneční skupiny Caramelka, přes hudební vstupy jazzové zpěvačky Darjy Kuncové a skupiny Jazz Friends, až po vystoupení populárních skotských dudáků The Rebel Pipers a závěrečný koncert skupiny Taxmeni.

Dny české historie 2

Bude se tedy na co koukat a chcete li se sami poučit a pobavit a hlavně mladým lidem, třeba svým potomkům, ukázat, že historie nejsou jen nezáživné přednášky, vezměte je s sebou. Vždycky je lepší jednou něco vidět, než o tom desetkrát slyšet.

A hlavně, až zase budete číst nějakého vypatlance, jako že pocházíte z pronároda zbabělců a „čecháčků“, budete mít argumenty, že to je jinak. Na Dnech české historie uslyšíte a uvidíte mnoho fotografií, výzbroje a informací a dalších dokumentů o našich předcích, kteří bojovali a mnozí padli, abychom my žili.

A to díky právě těm, kteří uspořádali již čtvrtý Den české historie a kteří se o skutečnou historii zajímají a ukazují, jaká skutečně byla. A pozvedají tak sebevědomí národa, desetiletí zatloukané do země. Nejprve nacisty, pak komunisty a dnes takzvanými „pokrokovými intelektuály“.

Z pramenů Centra české historie a ve spolupráci s dr. Svitákovou
Další podrobnosti na
DnyCeskeHistorie.cz

Video: Jiří Wagner