26.10.2020 | Svátek má Erik


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Demokracii ukončíme, nebo ubráníme?

Projevy omezování a nerespektování svobod a demokracie se ještě před nedávnem omezovaly na drobné excesy, neuvážené omyly a slepé cesty při hledání pohybu společnosti vpřed.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 140, poslední: 20.2. 2020 1:26, přehled diskusí

Ś. Svobodová 19.2.2020 22:14

Dr. H. Arendtová: Zestátnění myšlenek a mravů a podřízení zákonů jediné etické verzi světa, která se prohlásí za totálně platnou ve společnosti - to je totalita. Prvním znakem je schopnost učinit z obětí spoluviníky.

Toto by si měl pan Roll napsat fixou nad postel. Aby před usnutím přemýšlel k čemu by jeho myšlenky mohly vést.

K. Kocourek 19.2.2020 19:32

Ale to přece dělá každý politik, že říká "nevolte toho a toho, volte mne", případně "volte našeho předsedu". Dokonce je běžné, že politik komentuje činnost jiných orgánů a doporučuje, aby změnily svoje rozhodnutí, případně vybízí někoho jiného k rezignaci.

Jaký je v tom rozdíl, proč by to najednou "chvilkaři" dělat nemohli? Všechno je to zastřešené svobodou projevu. Druhá věc je, jak s tím kritizovaná strana naloží.

A pokud někdo vidí rozdíl v tom, že "Milion chvilek" je organizované hnutí, zatímco svoboda projevu je určená pouze jednotlivcům, tak to je snad jasné: Politické hnutí je definované jako organizace, která má za cíl prosazení politických požadavků přesvědčováním úřadů a občanů, na rozdíl od politické strany která se o to snaží kandidováním do volených funkcí (zákon ovšem stanoví pro strany i hnutí stejné požadavky, protože jinak by se strany prohlašovaly za hnutí a naopak, podle toho, co by bylo výhodnější).

Hlavní rozdíl mezi zdejšími diskutéry a "chvilkaři" je v tom, že ti první se pokoušejí svoje názory prezentovat na internetu, zatímco ti druzí na Letné. Ale nevšiml jsem si, že by "Milion chvilek" požadoval, aby ho lidi na internetu přestali kritizovat. To je specifikum jeho odpůrců.

Ś. Svobodová 19.2.2020 21:20

Každý má ústavou zaručeno právo na politický názor. I Chvilkaři. Když si ovšem vytyčí za cíl ukazovat na lidi s jiným politickým názorem a vyhrožovat (je to klauzovec a proto ho nevolte nebo uvidíte), je to jasná diskriminace pro politické přesvědčení a porušení ústavy. Kdyby pana Roll chtěl kandidovat do Rady ČT a někdo by požadoval jeho vyloučení pro nesprávné názory, přeskočil by se napříč. Ale to se mu samozřejmě nestane, neboť stojí na straně Dobra, jako mladí pováleční budovatelé.

P. Götze 19.2.2020 22:34

Politik je politicky zastupce. Zijeme v zastupitelske demokracii. Tudiz se politika tvori skrze volene politicke zastupce. Chvilkari zadni politicti zastupci nejsou, jsou stejna natlakova organizace , jako kazda jina lobisticka skupina. Pokud nechapete rozdil mezi politikou politiky a mezi obcanskymi aktivisty, pak z principu popirate zastupitelskou demokracii. Tak jednoduche to je. Na rozdil od chvilkaru, politici maji ze smyslu sve profesne politicky zastupovat. Zastupitelska demokracie prestava fungovat v momente, kdy o politickych otazkach zacno urozhodovat mali Hitlerove v ulicich a na namestich. A Minar a spol. je proste maly Hitler, nic vice.

D. Mach 19.2.2020 19:01

To celé vyznívá, jak když se nějaký exsoudruh snaží za každou cenu vypadat jako konzervativní pravičák. No, spíš to vypadá na hlupáka. Samé pomluvy, ale nic konkrétního. To už to nechtějí otisknout ani Proletářské listy?

P. Han 19.2.2020 20:03

No ještě že vy nejste ex ani pravičák.

Ś. Svobodová 19.2.2020 21:21

A vy k tomu máte něco konkrétního?

J. Václavíková 19.2.2020 22:28

Přesně.

J. Jurax 19.2.2020 17:26

No jo, co jiného chcete od milchvilprdů ... jejich hlavouni si našli obživu a demonstrující jim dělají užitečné idioty ... i to je demokracie, takže nechť si demonstrují a kádrují, neboť i oni jsou kádrováni ... :-)

P. Táborský 19.2.2020 17:15

Souhlasím,to porovnání je výstižné.Sám jsem dobu před "Listopadem"zažil.Bohužel bolševické chování se nám tady vrací,hlavně v podání levicových liberálů s jejich anarchistickými projevy.Svobodné vyjádření názoru je v pořádku.Vadí mi ty bolševické excesy.

J. Ptáček 19.2.2020 17:15

Hitler byl zvolen zcela demokraticky. Ozvat se proti němu bylo také totalitní a fašizující? Škoda, že v jeho době v Německu nebyli chvilkaři. Jak to dopadlo víme všichni. Označovat dnešní, občas chybující mladé kluky a holky, co mají život před sebou, za div ne fašisty, jenom proto, že nechtějí vládu prolhaného bývalého totalitního agenta s evidentním střetem zájmů,je buď drzost, nebo obyčejná hloupost. Premiér nevoní ani mně, starobnímu důchodci, kterému výrazně zvýšil nejen důchod, ale také ceny. To mám z vděčnosti držet hubu a pokud ji otevřu, jsem fašista nebo komunista? Ale abych se autora zastal, spíš jenom psal příspěvek horkou jehlou.

J. Jurax 19.2.2020 17:29

No, v Německu se demonstrovalo fest, SA a komunistické bojůvky se utkávaly v ulicích ... až do doby, než Hitler s demokracií zatočil ... znáte pojem RotFront?

R. Tichý 19.2.2020 17:35

Ono je smutne, ze ta mladez to vzdycky mysli dobre a vetsinou to dopadne blbe. Kulturni revoluce v Cine, Khmerove v Kambodzi, SA + komuniste v Nemecku, bolsevici v Rusku. U nas svazaci. V 68 horici Francie. Vsechno nadsene deti se zapalem pro jejich vec. A vzdycky prusvih.

Takze ne, MChPD, nrma pravo kadrovat. Maji pravo se pokusit vyhrat volby svym programem.

P. Staronový 19.2.2020 17:40

Ad Hitler, to bylo demokratické asi jako náš "vitězný" únor.

Za fašisty zrovna ne, ale měli by si uvědomit, že holt demokracie by měla být pro všechny, ne jen pro ně. Což je momentálně v EU myšlenka nepříliš populární.

Bureš vám důchod moc nezvýšil, většina zvýšení je obligatorní, zákonem daná. A nezvýšil ani ceny, tam je souhrn několika faktorů, kdyby se měl nalézt viník, první na ráně by byla ČNB.

U té otevřené huby, záleží na tom, jak ji kdo otevře. Někteří jako fašisti nebo komunisti.

Ś. Svobodová 19.2.2020 21:57

Čekala jsem, kdo příjde s Hitlerem a hurá. Nebyl to spíš Hitler, Stalin a jejich lidé, kdo se okamžitě snažili umlčet a zastrašit opozici?

M. Valenta 19.2.2020 14:29

Zase jeden co si plete doby minulé s občanskou společností a to si osobně myslím, že aktivity Chvilkařů jsou spíše kontraproduktivní.

Ś. Svobodová 19.2.2020 16:22

Neplete, porovnává.

K. Loucký 19.2.2020 12:37

Autor klade rovnítko mezi svobodné vyjádření názoru občana v demokratické společnosti a mocenské prosazování takového "názoru" totalitní mocí. Vyvolává to známou otázku, jestli z hlouposti, nebo za cizí peníze.

F. Kusák 19.2.2020 12:58

Ne, neklade. To jen někteří si myslí, že všechno zlé už tu bylo, ale teď máme patent na svobodu a žádná totalita nám nehrozí. Stačí si jen pročíst učebnici dějepisu, abychom rychle pochopili, že nic není navěky. (tedy, nikoliv každý je tak chápavý)

J. Svoboda 19.2.2020 16:28

Je to divné, že část lidí využívá demokratickou svobodu projevu a shromažďování, když ve Strakovce sedí oligarcha, kariérní komunista a STBácký fízl, že?

Pěkný den.

Ś. Svobodová 19.2.2020 16:48

Divné je, že hranice demokratického chování chce určovat nikým nevolená skupinka lidí nejasného financování, naprosto ignorující ústavu.

J. Lukavsky 19.2.2020 17:08

"nevolená skupinka lidí nejasného financování, naprosto ignorující ústavu" no řada skupinek je nevolená kupř. občanské spolky ale nikterak z toho neplyne že musí držet zobáky a krok. Financování Milionářů je na transparentním účtu a každý se může v něm pohrabat. To, že myslím nějaká ministryně (naše) pravila "takových tzv. transparentních účtů znám..." je opravdu, ale opravdu velice, velice zvláštní. Svoboda slova a právo shromažďovací v ústavě opravdu je, takže ohlášená a klidná demonstrace pro- či proti něčemu není proti ústavě, ale naopak. J.L. end

Ś. Svobodová 19.2.2020 21:05

Je to spolek který dostává neobvyklou podporu opozice a médií. Otevřeně vyhrožuje mým zastupitelům. Chce určovat kdo je vhodný ke kandidaturám a tím porušuje ústavní právo kandidáta na politický názor. Do počátku obdrželi Milionáři 4 mega od bůhví koho, ze kterých převáděli částky na transparentní účet.To vše mi jako standartní demokratické chování nepřipadá.

J. Svoboda 19.2.2020 21:54

Kam se poděla naprostá ignorance ústavy? Jo ták, vy lžete, tak to jó.

Pěkný den.

J. Jurax 19.2.2020 17:31

Přesně řečeno.

Ono je to taková špinavá pěna demokracie ...

R. Tichý 19.2.2020 17:36

A tak nejak nam ti vyuzivajici rovnou rikaji, ze nekteri ostatni vyuzivat nemohou. Treba kandidovat do rady. Anebo nalepkovat jine.

Dekuji, ne.

J. Sušeň 19.2.2020 13:17

Něco jiného svobodné vyjádření obačana a něco úplně jiného je manipulace občanů pochybným spolkem vedeným nedoukem Minářem, jež vykazuje silně komunisticko-fašizoidní totalitní rysy.

Jen to spoustě lidí nedochází.

H. Kotaz 19.2.2020 13:48

Minářem a ČT.

J. Svoboda 19.2.2020 16:31

Narativy dezinformačních webů umíte opsat báječně, ale to je tak všechno.

Pěkný den.

J. Jurax 19.2.2020 17:38

Ehm ... a neplatí to spíš na Vás?

Dezinformační web je ten, jenž propaguje názory Van nemilé, není-liž pravda?