25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Decentralizace rozhodování a státní rozvody

Viděli jsme v bývalém Československu a vidíme stále po světě snahy o decentralizaci územní a finanční.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 23.4.2015 0:24

Re: Všimněme si však, kde se co děje

Divide et impera - a na čím menší kousky se divide, tím se líp centrálně impera :-)

J. Jurax 23.4.2015 0:22

Re: Libilo se me

No jo, myslíte to dobře, ale jinak sancta simplicitas ... lidi jsou jenom lidi ... a jak dlouhé by podle Vás mělo být to " obdobi pomerne velkeho uvolneni pomeru, coz by vedlo k vseobecnemu bohatnuti beznych obcanu a zaroven k narustu dobre vuule mezi lidmi vseobecne a take vuci instituci statu a jeho slozkam"? Co by bylo to uvolnění poměrů?

A dobrovolné daňové odvody ... připomínate mi starý vtip rádia Jerevan: Může fungovat komunismus? Samozřejmě, problém je akorát kde vzít nové, komunistické lidi.

V. Vaclavik 22.4.2015 21:22

Re: Libilo se me

Nesmite se na vec divat tak, ze jako by vse pokracovalo vice mene jako dnes a ze by se vyhlasilo, ze dane se budou od noveho roku platit dobrovolne, tedy kdo by chtel, mohl by platit doporucene procento... to je samozrejme blbost. Dobrovolnemu placeni dani by predchazelo obdobi pomerne velkeho uvolneni pomeru, coz by vedlo k vseobecnemu bohatnuti beznych obcanu a zaroven k narustu dobre vule mezi lidmi vseobecne a take vuci instituci statu a jeho slozkam. Pak by uzral cas na dobrovolne danove odvody, ktere by pak take predstavovaly relativne malou castku v pomeru k tomu, co by lide vydelavali, protoze za prve by lide byli bohatsi nez dnes a take stat by neprovozoval dnesni prerozdelovaci system a vse co je s tim spjate, aspon ne do te miry jako dnes a to co by porad jeste provozoval by bylo na ceste k vyfazovani.

M. Pechr 22.4.2015 19:14

Re: Libilo se me

...ony daně jsou třeba jak pro koho, mnozí by se bez nich obešli, dovedli by se domluvit na správě, projektu a financování, byť by to bylo dobrovolné, ovšem mnozí asi nikoliv, chtěli by užívat společného bez vlastního přispění... ...takhle to je asi ve všech kolektivech a skupinách, vidím to v práci, v domě v klubu, v církvi... ...pak v dnešní době jsou mnohé projekty příliš rozsáhlé, společenství příliš provázaná, jak potom financovat veřejné osvětlení, chodníky, silnice, policajty ??? ...těžko říci, systém je příliš zažitý...

M. Pechr 22.4.2015 19:02

Re: Ona nám nějaká strana ty nízké daně a malý stát

...ozkoušel bych Svobodné... ...jinak leckdes daně nižší jsou....

V. Vaclavik 22.4.2015 18:11

Libilo se me

ze jste dospel k te decentralizaci logicky na uroven jednotlivcu, aby si kazdy rozhodoval o svem. Pak jste to ale zkazil tim ze dane jsou treba... cili rikate, ze lide jsou hloupi, nedomluvi se na spolecnych projektech k vyhodnosti pro ne pro vsechny... takze je treba dane vybirat pod hrozbou nasilnych sankci moudrymi vudci, kteri nam ty spolecne projekty pro nase dobro zaridi, protoze my pitomeckove sami, bez nich, bysme se umeli jen poskropit a hure. Proste v dusledku lidi jsou zver, jedine co na ne plati je zdvizena hul...

Z. Švrček 22.4.2015 9:57

Všimněme si však, kde se co děje

EU na úrovni členských států podporuje regionalizaci (Evropa regionů). Přispívá to k oslabení přirozené struktury národních států a zvyšuje se tak role regionů, které ale samy o sobě nemají dostatčnou sílu k politické změně na nejvyšší úrovni. Takže jsem si nevšiml, že by se EU nějak vymezovala vůči tendencím Skotů, Walesanů, či snahám Katalánců, či Basků. Tou nejvyšší úrovní je nyní EU. Tam ovšem po snaze o decentralizaci není ani památky, naopak, vše se centralizuje, unifikuje a role vedení EU se tím posiluje. A spjatost Evropské komise s problémy regionů? Nula, pomineme-li dotační politiku, která však opět posiluje roli centra.

K. Janyška 22.4.2015 9:40

Ano, je to tak a vždy to tak bylo.

Jedna skupina lidí, ti úspěšnější, tak nebo tak živí ty neúspěšné nebo líné... Dzp.

J. Chaloupka 22.4.2015 8:44

Ona nám nějaká strana ty nízké daně a malý stát

nabízela? Ano jednou, ale po získání moci daně zvyšovala a stát nezmenšila. Tak co budeme dělat teď? Referendum o daních nikdo nepřipustí. Zbývá jen revoluce? Nebo puč? A kdo ho povede? Čímž nepolemizuji s myšlenkou malých daní. Ale obávám se, že ji nikdo neuskuteční. Zejména v době, kdy malé daně nejsou nikde v tzv. vyspělém světě.