26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: De mortuis nil nisi bene

Na začátku bych se chtěl omluvit za to, že úvod tohoto komentáře píšu tak, aby ho pochopil i ten největší ignorant a pitomec, a rovnou bych i mohl vyjmenovat několik kandidátů na tyto tituly, ale nechci se snížit na jejich úroveň.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Alda 8.10.2019 10:55

Ano, pane. Naprosto souhlasím.

R. Benýšek 8.10.2019 10:47

Jakožto navěky s tím ́o mrtvých jen dobře ́ taky nesouhlasím. Bližší je mi nedávné Astonovo (v souvislosti s úmrtím někoho jiného) ́o mrtvých jen pravda ́. Ale jakožto dočasně (v době smutku, čili určitě do pohřbu) se k tomu ́o mrtvých jen dobře ́anebo mlčet připojuji - je to výraz ohleduplnosti k pozůstalým, kteří se čerstvě vyrovnávají s úmrtím blízkého člověka.

J. Vintr 8.10.2019 9:26

K jeho "socialistické minulosti". Takto exponovaný člověk neměl v tehdejším režimu na vybranou. Alternativou byla jen "klatba" a zákaz jakéhokoliv veřejného vystupování. V případě tak nadaného člověka jako by Gott, který tím co dělal doslova žil, by se to rovnalo prakticky sebevraždě. Jsem přesvědčen, že na tehdejší podmínky se s tím režimem omočil nejmíň, jak to bylo možné.

M. Prokop 8.10.2019 9:22

Proto můj plat v té době nebyl nijak závratný. Ale v té míře kolaborace byly dost rozdíly. Někdo se podrobil jen zcela nezbytnému, jiný byl docela ochotný, někteří až horlivý. Vzpomínám na jednu spolupracovnici v továrně (THP), která sice nebyla v KSČ, ale v SČSP ano. Prý kvůli dětem ... Jinak docela slušná ženská, kdo ví, kdo ji tak vystrašil.

J. Vintr 8.10.2019 9:10

Otázka je, co myslíte tou stopou. V počtu lidí, kteří ho znali a kterým dělal jen radost, ho asi těžko někdy někdo předstihne. Gottova popularita nevycházela jen z jeho pěveckého umění, ale hlavně z toho, že to byl bytostně pozitivní člověk. A takové příklady lidé potřebují, aby se jim lépe žilo.

J. Vintr 8.10.2019 9:05

Vsaďte se, že kdyby to po kterémkoliv z těch, co jste jmenovala, chtěli, tak by žádný z nich ten projev přečíst neodmítl.

V. Mokrý 8.10.2019 9:05

1 * R^

Š. Hašek 8.10.2019 9:03

Pan Vodrážka by mohl dělat upravovatele faktů, historie, současnosti. Viz jeho poznámka a jeho článek o Vlastě Chramostové.

Faktem je, že Halík "to bere skutečně od podlahy". Tak nějak láskově a pravdově. V případě Karla Gotta. Vodvářka jen malinko něco v životopise vynechá. V případě Vlasty Chramostové.

Š. Hašek 8.10.2019 8:59

Myslím, že slovo kolaborace jste použil poněkud nepřesně. Ale chápu ....... neboť moji rodiče, skoro celá republika, ...... žila a pracovala za Protektorátu. Já a miliony dalších jsme žili a pracovali za Novotného, Svobody, Husáka.

Za Novotného kolaborovala i paní Chytilová, za Husáka Halík. Ten dokonce se nám snaží namluvit, že byl tehdy kádrovák-disident.

Nějaká paní Pajerová taky byla v SSM, Paní Chramostová velice akčně v KSČ ....... tak jak je to, sakra, s tou kolaborací Karla Gotta???

K. Salajka 8.10.2019 8:20

Jako kluka mě táta vzal na pohřeb tetičky, kterou jsem nikdy v životě neviděl. Hudba ve smutečním průvodu mě tak dojala, že jsem se rozplakal. Chápu, že jsou lidé, kteří se rozpláčou i na pohřbu člověka, který není členem rodiny, ale krásně zpíval vystupoval jako gentleman a mnoha lidem /hlavně ze své branže/ pomohl. Uctít ho můžou jeho fanoušci zpěvem a poslechem jeho písní, ale hysterie, která řeší smrt zpěváka jako politikum, je prostě hloupá. Je skvělé, že moderní média nám umožňují jeho písničky poslouchat v dobré kvalitě. V jeho věku smrt není šokem, je pouze završením dlouhého a plodného života.

V. Mokrý 8.10.2019 8:18

Tak jest.

J. Vavrochová 8.10.2019 8:15

Víte, já jsem to zažila a jsem mile překvapena, že pan Nacher, ač to v úplnosti nezažil, vystihl podstatu.

J. Vavrochová 8.10.2019 8:12

Jsem téhož názoru.

P. Kmoníček 8.10.2019 8:00

A to je to podstatné, pane Nachere.

A. Hrbek 8.10.2019 7:55

Miluji kecálky, kteří "zasvěceně" popisují něco, co sami neprožili.

Pane Nachere, v roce 1989 Vám bylo 15 let. Takže o tom, co se dělo před rokem 1989 nemáte osobně ani šajn.

Pan Karel Gott byl prvotřídní profesionální zpěvák v populární hudbě středoevropské a východoevropské oblasti. Zaslouží si za to naši úctu. Ale nic více, ani nic méně.

Bohužel jeho smrt se stala příležitosti pro ty, kteří si chtějí na jeho popularitě přihřát svou polívčičku, a to jak jeho nezměrnou chválou, tak, tak i jeho nezměrnou hanou. A Vy jste se k tomu, jako zkrachovalý politik, horlivě, ale skutečných věcí neznale, připojil.

Pan Karel Gott byl člověk jako každý jiný a žil, jako stále mnoho nás, ve složité době. Zachovejme mu i v budoucnu zaslouženou památku.

J. Jirka 8.10.2019 7:17

No a? Víte, kolik za posledních pár let zemřelo mistrů svého oboru, kteří po sobě zanechali mnohem větší stopu než Gott a neštěkl po nich ani pes?

A. Novák 8.10.2019 7:08

kdyby byl předsedou vlády kdokoli jiný, udělal by pro Gotta pravděpodobně totéž. Nejde o přiživování na slávě, jde o úctu.

F. Grossmann 8.10.2019 7:08

Kdo chce dělat kariéru v totalitním režimu, musí kolaborovat. Prožil jsem socialismus v celé jeho době. Kolaboroval jsem stejně jako ostatní, ale jen do výše svého platu. Tak jak ostatní.

D. Stirsky 8.10.2019 6:37

Nečetl jsem článek, který by vysloveně tupil Gotta. Skoro každý uznával, že byl Profesionál každým coulem a hodný člověk. To, že se občas někdo zabýval jeho reálně socialistickou minulostí, je logické - jde o slavného člověka a počítat se s tím musí. To, co však mnohým vadilo a vadí, je to, že lidé jako Babiš, Zeman a Duka se přiživují na Gottově slávě a využívají jej ku prospěchu svému. To autor článku nepochopil.

R. Šmíd 8.10.2019 6:21

Halík? Kostlán? Nic?

T. Kohout 8.10.2019 5:40

Režim mě své opravdové, režimní zpěváky, třeba pan Liška. Ale veškerá podpora režimu mu nepomohla, aby se jen krapet přiblížil k popularitě Gotta, takže to asi bylo v něčem jiném, než podpoře režimu. Různí lidé dělali různé věci, např. pan Neckář prohlašoval o panu Reedovi, že je to jeho "přítel". Myslel to vážně, nebo tím chtěl získat politické body? Zpěváci zpívali a pivaři pili pivo. Prosté. Někdo protestoval a tak tvořil "protestní písně" všeho druhu.

J. Holíček 8.10.2019 5:36

Nacher velmi dobře!!

Potrefené husy se ozvaly, ani nemohly dospat.RvRv

T. Kohout 8.10.2019 5:31

No jo, máte zcela pravdu, ale vysvětlujte to panu Halíkovi a jeho nenávistné družině. Marná práce.

T. Vodvářka 8.10.2019 3:22

Nemyslím si, že by Karla Gotta někdo nějak zvlášť tupil. Články zhodnocují jeho život a kariéru, ale nadávky a zlo v nich nevidím. Nevím, kde to autor našel.

M. Němec 8.10.2019 2:39

Tak jen ., Nachere, ke srovnání Svěráka s Gottem. Svěrák byl do Divadla hudby pozván, šel tam nerad, a ze strachu se dostavil a podepsal. Karel Gott seděl v jakémsi "předsednictvu", a měl zanícený projev o socialismu a kulturní politice strany. Čučeli na to jak vejři nejen přítomní, ale i ostatní veřejnost.

Asi jako když v Národním divadle seděli Sovák, Kopecký nebo Werich a hleděli, jak kráva Švorcová (jako Gott v Divadle hudby )mele ty svoje plamenný blbiny.

Čemu v tomto případě říkáte slušnost a dobré vychování, Nachere, člověče, kterej to nezažil ?

J. Vintr 8.10.2019 2:08

Nelze srovnávat. Karel Kryl byl ve zcela jiném postavení než Karel Gott. On v podtstatě odejít musel, protože by ho za jeho předchozí vystupování bolševici nejspíš zavřeli a rozhodně by mu nedovolili zpívat to co chtěl (a nejspíš musel). Kdyby se Gott (nesmyslně) vzepřel bolševickému režimu, tak by pro nic za nic zahodil rozjetou uměleckou kariéru. To, že po smrti Karla Kryla nedošlo k "orgiím národního fňuku" bylo prostě tím, že Kryl neoslovil tolik lidí jako Gott. Mne osobně jeho smrt zasáhla mnohem víc, protože mohl ještě vytvořit mnoho nového. Na rozdíl od Karla Gotta, který už svou kariéru završil.

J. Vintr 8.10.2019 1:39

Jen taková poznámka. Kdyby se Gott za bolševika zachoval podle jeho pomlouvačů správně, tak by dnes něměli koho pomlouvat. O nějakém elektrikáři ze Škodovky by se asi dozvěděl málokdo.

J. Kalíšek 8.10.2019 1:19

Spolecne vystoupeni nebyl, pokud vim, napad Vaclava Havla, ale Jiriho Cerneho. Lehko se dnes odsuzuje. Tehdy ale nebylo vubec jasne, jak to dopadne a vystoupeni Karla Gotta melo velky efekt. Kdyz i tato tvar normalizace opoustela lod, fakt se asi potapela. Tohle bych zrovna Gottovi ani Krylovi nevycital, spis naopak, u mne za to oba maji kladne body. Jinak s Vasim komentarem souhlasim.

K panu Nacherovi jen jedine: SAEPE SIBI ET ALIIS GARRULA LINGUA NOCE. Stydte se, umite-li to.

I. Procházková 8.10.2019 1:16

Pěkné přirovnání: "orgie národního fňuku"...;-DR^

P. Bouda 8.10.2019 0:46

Mne by opravdu zajímalo, proč bych se měl řídit latinským "o mrtvých jen dobře". Proč bych měl smrt člověka chápat jako očistu jeho života, a proč bych měl k úmrtí člověka buď mlčet (pokud není nic dobrého, co by o něm šlo říci), nebo chválit. Ale hlavně, mein gott, nekritizovat! Jenže snahami o zamezení kritické diskuze nad právě zemřelou osobností se nic nevyřeší (ona totiž žádná cenzura ani politická korektnost nic nevyřeší).