25.2.2021 | Svátek má Liliana


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Daně a jak na ně

Dopředu avizuji, že nejsem bezvýhradným zastáncem systému EET, ani příznivcem paušálního zdanění drobných živnostníků, jakkoli se mi zdá, že oba systémy mají něco do sebe. Nejlepší jsou ovšem vždy příklady ze života. Začnu tím starším.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Grigar 10.2.2019 15:05

Re: Daně

.. jo tůdle, aby si občan broukal, co chce či nechce, případně kdy a kolik?! Žádné takové, ševče! ..daně máš zaplacené? ..i na příští rok?!!!

A zazvonil zvonec.. státu B byl konec.

Z. Frys 10.2.2019 13:38

Re: Daně

Bastiat: Neupírám socialistům jejich právo na vymýšlení sociálních konstrukcí, na jejich propagaci, obhajobu a na jejich zkoušení na sobě samých na své vlastní riziko. Upírám jim ale jejich právo na vnucování těchto projektů prostřednictvím zákona – mocí – a na to, aby nás nutili platit jim na ně prostřednictvím daní.

Proto navrhuji, abychom stát rozdělili na státy dva, operující na jednom území. Stát A (Česká socialistická republika) bude poskytovat svým občanům služby jako současný stát, tedy za platby sociální, zdravotní daně a dalších daní bude organizovat zdravotnictví, důchody, školství a vše ostatní jako organizuje dostud. Stát B (Česká kapitalistická republika) nebude svým občanům postkytovat služby žádné, vyjma těch, které si občan vyžádá a zaplatí (za tržní ceny, samozřejmě). Vzdělání, zdravotní péče, důchodové zajištění, uzívání dopravní infrastruktury atd., vše na co si človek jen pomyslí si bude muset koupit za tržní ceny. Občané státu A se nebudou vměšovat do života občanům státu B a naopak. Domnívám se, že to je férové řešení a že spokojeni budou všichni...

http://libertarianismfnp.com/wp-content/uploads/2017/05/taxationistheft.jpg

R. Chodovsky 10.2.2019 13:29

Re: Daně

„Stát je velká fikce, pomocí níž se každý snaží žít na úkor všech ostatních.“

Zdroj: https://citaty.net/autori/frederic-bastiat/

Zatímco v soukromém sektoru se služby vyvíjí, zlepšují. Nabídka je bohatá a různorodá. Ve státním, ačkoli zaměstnanců přibývá, na služby to vliv nemá a různorodost se smrskne na jedinou možnost. Zatímco v soukromém sektoru se využívá a rychle prosazuje inovativní řešení a technický pokrok. Ve státním to jde ztuha.

Z. Frys 10.2.2019 13:14

Re: Daně

Samozřejmě. A navíc to má tu výhodu, že v paušálu máte služby, které by vás ani ve snu nenapadlo si koupit. Ale zase neberte to, když můžete zaplatit několikanásobně víc.

R. Chodovsky 10.2.2019 13:04

Re: Daně

Představte si, že nám v nějakém řetězci řeknou: Nebudete platit za konkrétní služby a tovar, ale jednou měsíčně zaplatíte paušál a pak služby jen využíváte. Tím pádem se tyto služby zlepší a zjednoduší. Nebudete stát fronty u pokladny a ztrácet čas atd. atp...

L. Novák 10.2.2019 12:59

Re: jó daně

Zločinný francouzský socialismus v příkladech? :-/

Z. Frys 10.2.2019 12:50

Daně

nejsou nic jiného než loupež.

https://i.kym-cdn.com/entries/icons/facebook/000/021/100/taxationistheft.jpg

B. Lukáš 10.2.2019 11:44

Neproduktivního podnikání a úřadů máme moc.

Máme mnoho firem, OSVČ, organizací, orgánů dozoru a úředníků na všech úrovních veřejné a státní správy, jejichž činnost spočívá hlavně ve výrobě alibistických dokumentů. Žijí vlastně z práce firem a OSVČ řemeslných profesí produkující žádané zboží a služby, samozřejmě i z peněženek občanů. Řemeslníků je jako šafránu, zatím co např. sociologů, poradců ( ekonomických, daňových, energetických, finančních) , kontrolorů, revizních techniků, auditorů ( energetických, finančních,ISO a pod.), různých svazů profi sportovců, umělců a dalších neproduktivních firem závislých na sponzorování a dotacích je víc než je únosné. I když HDP roste a nezaměstnanost je nízká, produktivita, kvalita služeb a kupní síla většiny našich obyvatel za sousedy pokulhává. Pokud nenastane v profesní skladbě pracovníků firem i OSVČ zásadní obrat a zahraniční řemeslníci se vrátí domu, pocítíme to nepříznivě všichni i ti, co si zatím užívají blahobytný konzum z jejich práce.

I. Polák 10.2.2019 9:36

jó daně

No když jsme se onehdy ve Francii bavili o daních, dost jsme zírali na francouzský systém. Přijdou úředníci odhadnou ,jak by mohl rekreační objekt vynášet a určí daně. Ty prostě zaplatíte a když ne tak prodáte a jdete o dům dál. Samozřejmě to také svádí ke korupci, ale nulový obrat vám jaksi nepomůže. A o to jde.

Ne,že by člověk byl závistivý, ale když platí daně v potu tváře jeden a druhý strouhá mrkvičku, tak je prostě něco v nepořádku ,to mi nikdo nevymluví. No a že jsem se nenarodil jako gangster ,co neplatí daně? To má být moje minus? To snad nemůže nikdo myslet vážně.

L. Novák 9.2.2019 18:28

Re: No, kde...

No jo, on vidí jen "ty miliardy, co od nás jdou k zahraničním vlastníkům...", ale nechápe, že to jsou i mnohamiliardové daňové úlevy od socialistických vlád, které hledaly práci pro nezaměstnané - montovny pracující pro (zahraniční) nadnárodní společnosti.

L. Novák 9.2.2019 18:24

Re: divný článek

To je Šejna ... Netuší, o čem žvaní... Agituje pro ČSSD. :-)

L. Novák 9.2.2019 18:21

Re: Málo řemeslníků

Tu střechu (novou) vám dodali ti poctiví, co platí všechny daně a dodržují všechny předpisy? :-)

L. Novák 9.2.2019 18:17

Re: Jestli ono to nebylo tak

Tisíc miliard (a roste to dál) musíme zaplatit kvůli blbosti socialistů, kteří prosadili obří dotace na tzv. OZE (Zák. 180/2005 Sb. ...). To ale socialistický závistivý volič nechce vidět a slyšet...

L. Novák 9.2.2019 18:11

Re: pánové Novák 475 a Langer ...

To by bylo řevu! :-D Generální stávku by vyhlásili odborářští zm*di jako Středula spol. z ČSSD... :-)

J. Jurax 9.2.2019 18:06

Jo, jenže jako truhlář by takové prachy, aby mohl dát třicet tisíc měsíčně za účetní, vydělal leda kdyby vyráběl pravý chippendale z 18. století ... :-)

J. Jurax 9.2.2019 17:58

No jo, EET ... nikdy Vám řemeslník neřekl bez papíru osm stovek, s papírem tisícovku? Na tohle EET nepomůže.

P. Grigar 9.2.2019 15:34

Re: pánové Novák 475 a Langer ...

.. zkuste si představit, jak by dopadl náš stát, kdyby převedl zaměstnance do jednotného daňového systému s pravidly, která v současné době platí pro OSVČ. Korupci a nadhodnocení státních zakázek ponechejme stranou, to je socialismus.

P. Grigar 9.2.2019 15:20

Re: No, kde...

.. no to jste tomu dal, navážet se do poctivých podnikatelů, trpících při péči o blaho obyvatelstva. Jestli si tohle přečte p.Kain, spočítá vám to stejně jako včera mě, cituji:

"Grigare není to osobní ale jste socanský hňup,který nemá o soukromém podnikání vůbec přehled.."

V. Kain 9.2.2019 13:52

Re: Jestli ono to nebylo tak

Tyhlety prkotiny nikdy nevyváží ty stovky miliard které od nás jdou každým rokem k zahraničním vlastníkům.A co s tím dělá vláda? Čumí a žvaní.

Ś. Svobodová 9.2.2019 13:45

Jestli ono to nebylo tak

že Pepa byl zvyklý na černotu za socíku a pokračoval v tom doteď. Až ho dostihne EET, myslím že jeho finanční negramotnost zmizí mávnutím kouzelného proutku stejně rychle jako zmizela u pana kuchaře po návštěvě banky. Nevím, zda má EET výnamný přínos pro státní kasu. Ale jako psychologický nástroj je dost dobrá.

M. Martinelli 9.2.2019 13:04

Re: divný článek

zkuste si ten článek přečíst ještě jednou a třeba pochopíte ten rozdíl...za tý 1.republiky zaplatil určenou paušální daň na začátku roku a už nevedl žádné účetnictví a dnes může využít paušál, ale musí vést jednoduché účetnictví, což znamená uschovávat účtenky jak za zboží a služby co nakoupil tak i ty co prodal a na začátku nového roku musí podat daňové přiznání a když paušál nepřekročil, platí paušální daň, když paušál překročil, zaplatí paušální daň plus daň ze sumy, překračující paušál...

M. Martinelli 9.2.2019 12:52

Re: ano, je to hodně vycucané z prstu

mohl to být truhlář v nějaké oblíbené chatařské oblasti, kam jezdí bohatí a úspěšní pražáci...

M. Martinelli 9.2.2019 12:32

Re: pánové Novák 475 a Langer ...

přesně jste to vystihl, ale ruku na srdce, konkurence je dnes obrovská a ani v budoucnu to nebude lepší, eet nevadí jenom velkým a středně velkým firmám a dobře a hlavně dlouho zavedeným živnostníkům, ti ostatní to opravdu nemají lehký a nově začínající podnikatelé obvzlášť...já se zkusím vžít do jejich situace a je mi jasné, že pokud nemám mimořádné know-how nebo jinou konkurenční výhodu, tak určitě nezbohatnu, ale spíše budu v 1.roce možná i déle balancovat nad bankrotem a to jak nová akciovka nebo s.r.o-čko, tak především jako živnostník, čili určitě bych dal přednost tomu, mít část kšeftu mimo účetnictví a proto ani tyto lidi neodsuzuji, zvláště, když vidím, jak hospodaří stát a o korupci a nadhodnocených státních zakázkách ani nemluvě...

K. Garfield 9.2.2019 11:37

Re: Málo řemeslníků

Kdyby bylo lehké přijít na to, odkud zatéká a jak to opravit, tak na to nevolám řemeslníky.

Vyfakturuje se to snadno: Za opravu střechy vám fakturujeme...

...a bylo mi jedno kolik. Myslící a ochotný pán dostal, o co si řekl, spokojenost na všech stranách.

Totiž ti "odborníci", co tu novou střechu dělali (jasné, tabulky, ceny, materiály...), přivrtali PE folii k podkladu v místě, kde se za prudkého deště hromadila voda. A zamaskovali zateplením. Záruku to přežilo...

J. Schwarz 9.2.2019 11:12

Re: Málo řemeslníků

Ono je totiž kolikrát velice obtížné přijít na to, odkud zatéká. A jak takovou opravu vyfakturovat. U střechy nové je to jasné, tabulky, ceny materiálu...

J. Schwarz 9.2.2019 11:09

No, kde...

Musí vést falešné úetnictví a nakupovat určité suroviny "bez faktury". Pak nepřizná ani všechny příjmy a část ušetřených peněz dá zaměstnancům "na ruku"...

P. Princ 9.2.2019 11:08

Řecká cesta

nebo Sicilská...

K. Garfield 9.2.2019 10:58

Re: Málo řemeslníků

Hmmm...

Jako žádné daně, žádné DPH, žádné pojištění, žádné předpisy...

Přeháním (?), ale máme paušální daň. Většina předpisů má smysl, nikdo nechce vyhořet kvůli blbé elektroinstalaci nebo umřít na otravu CO.

Potřeboval jsem opravit střechu. O papírech to opravdu nebylo. Ani o penězích. Prostě to neuměli nebo nechtěli umět. Nová střecha? Hlásil se zástup. Opravit zatékání? NIKDO. Nakonec přijel pán 200 km (!) a opravil.

P. Lenc 9.2.2019 10:33

Re: pánové Novák 475 a Langer ...

On toho pan Šejna i když je známým všeználkem nezná víc,

ale je zbytečné s ním diskutovat.Ano těch řemeslníků o kterých píšete je víc, nemluvě o těch, kteří úspěsně dělají "načerno" jako za socíku.

J. Plíva 9.2.2019 9:42

Málo řemeslníků

Málo řemeslníků je proto (a to je v článku pravda), že potencionální řemeslníci nemají rádi papírování. Sem spadá účetnictví, EET, nadměrné kontroly hygienické a veterinární atd.

Kdyby se jim zjednodušil život, hned by se vyrojilo tolik řemeslníků, že by díky konkurenci mezi nimi, klesly ceny těchto prací a zvýšila se jejich kvalita.