20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Další únorové výročí

Máme tady další výročí "vítězného února". Je to už šedesát pět let ode dne, kdy Klement Gottwald vyhlásil na Staroměstském náměstí vítěztví komunistické strany. Je to také šedesát pět let ode dne, kdy jsme, pár tisíc studentů, pochodovali od techniky na Karlově náměstí na Hrad s úmyslem nějak zachránit demokracii.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Bílý 23.2.2013 17:29

Re: -

Jako vždy brilantní, pane Kosejku.

J. Kanioková 23.2.2013 22:09

Naprosto syrově pravdivé..

V. Němec 23.2.2013 9:04

dvě poznámky

1. "Kdyby jenom Václav Klaus po roce 1990 naslouchal mnohým hlasům v té době

a nedával stále na veřejnosti dojem, že rychlá privatizace je mnohem

důležitější než právní řád a etické chování,..." - pokud mě paměť neklame, tak (bývalá) NDR přijala právní řád NSR , a teprve pak privatizovala... Takže by ta privatizace měla být přímo noblesní, leč rozkradeno bylo více než u nás (bylo i více, co rozkrádat) - on totiž žádný právní řád nepočítal s takovou privatizací.

2. "...na jedné straně nehorázná korupce zrozená v privatizaci devadesátých let..." Je pravda, že komunistů nebyla žádná korupce, protože prostě z definice pojmu korupce být nemohla (nebyl tu nikdo, kdo by mohl korumpovat státníko úředníka), ale  ekvivalent korupce byl ve své podstatě součástí socialistické ekonomiky (dohadování se o plánu mezi řediteli a stranickými funkcionáři bez ohledu na efektivitu -  já na bráchu...). Takže nedošlo ke "zrození" korupce, ale jen k přeměně jednoho typu v druhý.

V. Vlk 23.2.2013 21:55

Re: další skutečná poznámka

V NDR přijali zákony BRD ale bylo to k ničemu. Jen naiva může vykládat, jakto to bylo ideální. u Ossis tedy v bývalé NDR je dodneška průser, přestože tam spadlo několik bilionů Marek a dnes Euro.Pomořansko se vylidnilo, do pohraničí za Krušnými horami,kde je čisto  za západní peníze, lákají bydlet  Čechy a Poláky, protože jsou tam tisíce bytů prázdných a navíc tam bují docela slušně mezi mladými nacismus. Veřejně, už jsou i v místních parlamentech. To je váš cíl?

P. Pavlovský 24.2.2013 9:12

Re: dvě poznámky

Naši dnešní demokraicii a kapitalismus máme takové,

jaké je zavedl V. Klaus, rozhodující postava české politiky 1990 - 2012!

V. Němec 23.2.2013 7:22

Nechápu

Již podruhé dávám tento nadpis protože my vrtá hlavou proč se těmto lidem kteří se stále pletou říká intelektuálové myslel jsem že intelektuál je od slova intelekt no a ten kdo se tak často mýlí toho rozumu zas tolik nepobral

M. Kosejk 23.2.2013 8:25

Re: Nechápu

Jazykověda je prostě vždy krok za skutečným společenským používáním dotyčných slov. Třeba ve skutečně používané češtině se slovo intelektuál zásadně nepoužívá třeba pro vysoce vzdělané a kvalifikované odborníky z technických profesí. Nikdy tohle slovo jsem neslyšel použité pro auditory, právníky, ekonomy... A přitom se všichni tito (+dalších x profesí) živí svým intelektem.

Slovo intelektuál se dnes zásadně používá pro lidi z humanitních profesí, u kterých si běžný člověk nedokáže ani představit, jakou ti dotyční intelektuálové vlastně mají náplň práce. :)

P. Pavlovský 23.2.2013 9:48

Re: Nechápu

To slovo je od latinského intellectus - rozum (intelletualis - rozumový). To pak od intelligere -rozbírat, vybírat. Proto se někdy říká, že inteligence je podmíněna schopností rozlišovat, vybírat, diferenovat (neházet "do jednoho pytle" odlišné věci, jevy, lidi).

Intelektuál je "rozumově, vědecky, teoreticky, umělecky činný, vzdělaný člověk, synonymum ke slovu inteligent - člověk s vyšším vzděláním, vzdělanec (Slovník cizích slov, Academia, Praha 2005). 

V sociologii se pojmenováním inteligence označuje vrstva intelektuálů, tj. lidí, živících se intelektuální činností, ať už jsou to vědci, pedagogové, technici, lékaři, překladatelé a tlumočníci, meteorologové, právníci, diplomaté, umělci, novináři, duchovní atd.

K vykonávání těchto povolání je zpravidla potřebné VŠ vzdělání, což ovšem neznamená, že každý absolvent VŠ je hned intelektuál (spousta vysokoškoláků je mezi obchodníky, vojáky, policisty i politiky, kteří se - nevím proč - vesměs za intelektuály nepovažují (pokud jimi nebyli již předtím).

Používání slova intelektuál v pejorativníám významu je násilí na češtině. To slovo je hodnotově stejně neutrální, jako dělník, řemeslník nebo cestovatel. Intelektuál může být  politicky orientován nejrůznějí, může to být dokonce i extremista.  Před vstupem do politiky byli Intelektuály i V. Klaus, M. Zeman, Mir. Sládek, V. I. Lenin i T.G.M., F. Castro i Pol Pot. Intelektuálem  byl původně nesporně i Göbels. Intelektuál je ovšem i každý učitel, který vás naučil číst a psát.

V. Němec 23.2.2013 10:32

Re: Nechápu

V pohádce Jak dal sedlák študýrovat vola je to vyjádřeno slovy: VŮL ZŮSTANE VOLEM I KDYBY DESET LET STUDOVAL jednoduché a jasné

P. Pavlovský 23.2.2013 10:46

Re: Nechápu

Jistě, mnozí intelektuálové jsou pitomci, jiní tzv. Fachidioti - jednostranní lidé.

Především ale není mezi intelektuály - jsem jedním z nich - o nic ménbě darebáků než jinde.

M. Martin 23.2.2013 15:22

Re: Nechápu

Konečně pane Pavlovský trochu sebekritiky.

P. Pavlovský 23.2.2013 15:48

Re: Nechápu

To jste špatně pochopil!

 Pojmenování intelektuál je pojmeováním technickým, nehodnotícím.

Hlásím-li se  nim, není to ani sebechvála, ani sebekritika, je to podobné, jako kdybych se hlásil k řemeslníkům, k  Čechům nebo k Němcům.

Chcete-li mocí mermo sebekritiku, budiž: mám nadváhu, protože moc žeru!

J. Horáček 23.2.2013 11:15

Re: Nechápu

Pan Kosejk má, pane Pavlovský, pravdu. Slovo intelektuál již (bohužel?) rozhodně není hodnotově zcela neutrální a (zřejmě i vlivem novinářů a publicistů co podstatnou příčinou) se zejména pro (příliš nefilosofující) techniky a přírodovědce opravdu téměř nepoužívá.

(Ještě si dovolím upozornit na dvojité b v příjmení říšského ministra propagandy.)

J. Kanioková 23.2.2013 22:17

Dnes se už tímto slovem pojmenovávají

jedině lidi, co myslí a posuzují vše jen přes emoce. Co nejsou schopni problémy chápat v drsné realitě. Co většinou nikdy nic neřídili, nebyli zodpovědní za zaměstnance i za materiální prosperitu. Co ani netuší, co vše prosperita vyžaduje. Každopádně kecy to nejsou !

P. Pavlovský 23.2.2013 2:08

Důvodem je elitářství levicových antidemokratických intelektuálů

Čtěte Dostojevského Běsy, tam je to vše předpovězeno: Lenin, Trockij, Stalin a spol., nedovzdělaný autor jedné knihy Hitler, vzdělanec  Goebels, Henlein, ba i Mussolini (původně socialista); Kriegel, Clementis, Frejka, Slánský; O. Šik i G. Husák; Castro a Pol-Pot.

Nikdo z nich nebyl dělník, nikdo se neživil manuální prací. Žádní proletáři! Vesměs intelektuálové přesvědčení o své nadřazenosti, o svém "patentu na rozum". Oni lépe než druzí vědí, co je pro společnost dobré a osobují si právo do toho svého hypotetického ráje společnost nahnat, ať chce či ne.

Tím se liší od pravicových intelektuálů, kteří jsou sice také předsvědčeni o své pravdě, ale druhým ji nevnucují a už vůbe neusilují o to vnutit ji společnosti násilím.

Konzervativní intelektuál (Raymond Aron) si prostě stojí na svém a hájí individuální lidská práva. Ne všechno, tedy i na majetek.

V. Ondys 23.2.2013 4:31

:)))))))))) Pokleslost nemá elitu, pane Pavlovský

je to sedlina, která nikdy nevěští nic dobrého člověku od lidí do budoucna.

V. Němec 23.2.2013 7:27

Re: Důvodem je elitářství levicových antidemokratických intelektuálů

Jsem řemeslník a vždy jsem kolegům říkal že nikdo s těch kteří se ohání dělnickou třídou o dělnících nemá ani páru

P. Sulc 23.2.2013 1:03

Jen aby se dalsi unorove vyroci

nezmenilo casem na dalsi unorove vitezstsvi. Cim vice budou politici "napravo" i nalevo krast, tim blizsi to bude, komuniste jen cekaji a mazou med okolo huby, to jim vzdy dobre slo.A rekl bych ze miliardy cirkvim to opet pekne posouply dopredu Takze si pripravujte praporky, ucte se hesla a prerikejte si Internacionalu a Pisen prace. Jen ty castusky nebude nutne tancovat v pruvodech na Prvniho Maje.

B. Volarik 23.2.2013 0:21

Uzitecni idioti, zvani intelektualove, jsou nebezpecnejsi nez kovani komuniste.

Dokazou totiz ve sve blbosti natropit vice skod nez komunisticti prostackove, kteri by bez uzitecnych idiotu dokazali tak nanejvys placat nesmysly v hospode.

L. Krajicek 23.2.2013 1:02

Re: Uzitecni idioti, zvani intelektualove, jsou nebezpecnejsi nez kovani komuniste.

Kdo je v tomto případě užitečný idiot? Čím se vyznačuje jeho užitečnost a jeho idiotství?

J. Kulišek 23.2.2013 4:56

Re: Uzitecni idioti, zvani intelektualove, jsou nebezpecnejsi nez kovani komuniste.

vseobecne se ma za to, ze termin Uzitecny idiot zavedl Lenin, ktery tim oznacoval intelektualy na zapade, kteri jsoum politicky tak naivni, ze je mozne je vyuzit pro cile sovetskeho systemu k hlasani prosovetske a prokomunisticke propagandy a i k dalsi spolupraci jak vyzadovali zajmy bolseviku, presto, ze po pripadnem viteztvi proletariatu, je bude nutno jako prislusniky burzoasie odstranit.. Za prvni republiky se takto dala oznacit znacna cast intelektualu. Jak se komuniste vytahovali, kdo v kulture tenkrat neco znamenal, sel s nimi, coz byla se znacne casti pravda.

L. Krajicek 23.2.2013 9:43

Re: Pane Kulíšek, máte pravdu. Je to podle Lenina.

Užitečný idiot (obecně) je vlastně hloupý protivník, který ve snaze co nejvíce prospět své věci, tedy škodit mně, je tak činorodý, že mi vlastně prospívá, jelikož z pohledu své strany dělá idiotské věci.

Za totáče komunisté o tomto typu lidí ve vlastních řadách říkali: Aktivní blbec je horší než třídní nepřítel.

Proto jsem se ptal, co tím vlastně autor Volarik myslel. On ten výraz "užitečný idiot" dnes používí kdekdo, protože to vypadá zajímavě, aniž by kdo tušil, co znamená.

J. Vyhnalík 23.2.2013 16:07

Re: Pane Kulíšek, máte pravdu. Je to podle Lenina.

Pravdu má pan Kulíšek. Vaše definice je sice originální, ale neodpovídá.

P. Pavlovský 24.2.2013 9:21

Re: Pane Kulíšek, máte pravdu. Je to podle Lenina.

Ano, U.I. není hloupý protivník, je to de facto "poputčik" typu G. G. Shawa, J. P. Sartra, L. Aragona, H. Pintera, B. Roussela, E. Beneše, B. Laušmana, V. Vančury, G. Grasse,  N. Chomského a pod.