28.1.2021 | Svátek má Otýlie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Další únorové výročí

Máme tady další výročí "vítězného února". Je to už šedesát pět let ode dne, kdy Klement Gottwald vyhlásil na Staroměstském náměstí vítěztví komunistické strany. Je to také šedesát pět let ode dne, kdy jsme, pár tisíc studentů, pochodovali od techniky na Karlově náměstí na Hrad s úmyslem nějak zachránit demokracii.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Kosejk 24.2.2013 8:02

--

Můj názor je, že na polistopadový vývoj společnosti měla nejdestruktivnější vliv ta část generace, která uvěřila tomu podvodu 60. let se socialismem s lidskou tváří. Tito naivové se v 60. letech nechali tahat za nos částí KSČ, která se společností hrála lživou hru na svobodu - a přitom většina KSČ byla úplně jiného názoru. Část z těchto "reformistů" se dokonce sama podílela na tom tahání společnosti za nos. Dubček a spol. hráli s lidmi hru na svobodu projevu - a přitom se odposlouchávací zařízení tajných služeb ani na chvíli nazastavily - a tajné služby dál dávaly do kupy infomace o občanech.  Komunismus nikdy reformovatelný nebyl - a ve skutečnosti ho ani většina členů KSČ reformovat nechtěla.

Není náhodu, že se část těchto komunistů a jejich podporovatelů  znovu objevila podepsána pod Chartou 77. Její text jsem četl několikrát - a nic protirežimního jsem v ní nenalezl. Její text opět jen odkazoval na mírné svobody v rámci režimu. Charta 77 byla jen dalším počinem hledačů "třetích cest" v rámci socialismu.

A už vůbec není náhoda, že tito hledači třetích cest se po listopadu znovu objevili ve veřejném světě - po boku Havla. Havel byl člověk, který ještě v roce 1990 byl přesvědčen, že socialistické zřízení bude zachováno - a jen od něj budou implantovány některé dílčí svobody. Téměř veškeré Havlovo okolí (včetně něj samotného) nikdy neopustilo komunistický způsob myšlení - celý život ho prosazovali - a tržní hospodářství nikdy nepřijaly. Stejně jako nikdy nevydejchali, že tedy nevládnou oni. 

Nic hrozného by však nebylo, že taková skupina lidí existuje, hrozné ovšem je, že tahle skupina kryptokomunistů, co si hrají na demokraty,  má téměř monopol na přístup do médií. A v nich jen šíří pocit prolhaného negativismu.

V. Ondys 24.2.2013 9:03

:))))))) Taky mne často napadlo, pane Kosejku

že se jednalo o tradiční vyřizování účtů kovaných komoušů, došlo k němu několikrát během jejich existence, s jejich přívrženci z řad intelektuálů, když jim posloužili svou vyšší inteligencí k dosažení cílů, a v boji o moc mezi sebou naprosto nestydatě a bezohledně společně obelhávali všechny ostatní.

P. Pavlovský 24.2.2013 9:04

I kdyby to byly pravda,

neukazovalo by to na zoufalo neschopnost celé pravice až po Klause? Celé ODS?

Rozkradou kde co, ale veškerá média ponechají v rukou svých odpůrců? Máte pro to racionání vysvětlení?

Vždyť ve volbách 1992 OH propadlo a ČSSD také, zavládla pravicová koalie v čele s ODS.

 Média je nezajímala?

Pak si ovšem zaslouží propadliště dějin!

M. Kosejk 24.2.2013 9:23

Re: I kdyby to byly pravda,

Pane Pavlovský, Klaus odvedl kupu dobré práce. A Havel a spol. uměli jen plivat kolem sebe, protože jim by brán socialismus s lidskou tváří. A svým zakejháním jste se jen přihlásil k té skupině lidí, o kterých mluvím - kryptokomouští hledačí třetích cest. A ano, Klaus je demokrat, tak se nesnažil o ovládnutí médií  - a jestli vám to příjde divné, tak to spíš vypovídá po vás.

J. Kanioková 24.2.2013 18:18

Naprosto s Vámi souzním.. v obou komentářích..

V. Ondys 24.2.2013 9:41

:))))))))))))))))))))))))) Pravice v podobě parlamentních strany v třídním boji o socialistické přerozdělování?

:))))))))) Ale no tak, pane Pavlovský, vždyť víte dobře, že nikdo s pravicovými úmysly nemá nejmenší šanci při volbách s voliči, kteří hledají pouze lidumilné šafáře s ideálními vlastnostmi a nenávidí pány, poněvadž ze svého nemůžou nic rozdávat, aby o svůj majetek nepřišli, na rozdíl od všech příkladných :))) lidumilů s přesvědčením, že ze společného krev neteče, ani když společným financím pustí žilou i :)))) na dluh v neprospěch dalších generací.

P. Pavlovský 24.2.2013 10:06

Re: :))))))))))))))))))))))))) Pravice v podobě parlamentních strany v třídním boji o socialistické přerozdělování?

Chcete říi, že V. Klaus a ODS chodili celých těch 20 let do všech voleb " s pravicovými úmysly, které neměly nejmenší šanci"?  A dělali to, podle vás, vědomě nebo nevědomě?

Je snad V. Klaus tak hloupý, že to, co je jasném vám, jemu není a nebylo?

Šel tu vůlbec někdy někdo - podle vás - do voleb s poctivými  pravicovými úmysly?

Koho jste celých těch 22 let volil?  Pokrytce? Lháře a předstírače?

To by bylo přece už dávno na emigraci - když už není nezákonná, jako za komunistů.

V. Ondys 24.2.2013 10:30

Re: :))))))))))))))))))))))))) Pravice v podobě parlamentních strany v třídním boji o socialistické přerozdělování?

:)))))))) Kdysi ODA, pak jednou ODS a nakonec mne přestalo bavit dělat užitečnýho blbce hrabivým, co si pletou politiku s podnikáním. Pan Klaus mi přijde jako příkladně mazaný a sebestředný jedinec. Asi ano, ale musel vědět, že to u nás má marný, marný, marný... S tou emigrací máte pravdu, ale je to těžký, když všichni po vzoru levičáků zjistili, že nejsnadněji se okrádá daňový poplatník s plnou hubou lidumilných úmyslů.

P. Pavlovský 24.2.2013 11:56

I když jsem starší, jsem větší optimista!

ODA jsem spoluzakládal (průkaz č. 038). Vystoupil jsem 1993.

ODS jsem nevolil nikdy!

Jinak pokaždé někoho jiného: US- DEU, KDU-ČSL, naposledy TOP 09, tu i v komunálních.

Poprvé strana, kterou jsem volil, nevypadla z parlamentu.

V. Ondys 24.2.2013 14:28

:))))))))))))))))))) Blahopřeju

už se jenom bavím s tím pokrokově přijatým satanismem, který dovoluje všem společensky příkladným voličům vyhánět čerta :)))))))))))) ďáblem!

B. Rybák 24.2.2013 17:46

Re: :))))))))))))))))))))))))) Pravice v podobě parlamentních strany v třídním boji o socialistické přerozdělování?

Neměli šanci u blbců. Nemohli ale vědět, že takových politických blbců bude brzo taková většina v celé EU, že těžce poškodí i jejich dílo.

ODS je jediná parlamentní občanská pravice v celé EU (ty křesťanské se rychle potápějí spolu s křesťanstvím). Není téměř kam emigrovat. Politická perspektiva na západě EU (a patrně už i v Austrálii a USA) není lepší než u nás.

B. Rybák 24.2.2013 17:32

Re: I kdyby to byly pravda,

Všechny hlavní noviny (kromě RP) byly uloupeny jejich redaktory (v případě MF dokonce z fondu mládeže) a nezákonně prodána německým EU-hujerům. Brutálním způsobem byly pasovskými "rytíři" skoupeny a ideově vyčištěny (viz "Konec českého tisku" od pana Čelovského). Teprve pak podle pravidla, že zloděj křičí...začala mediální poprava ODS (která je jediná mohla ohrozit).

B. Rybák 24.2.2013 17:17

Re: --

Ano. Začalo to Brežněvovým "Éto váše ďélo", které zaznělo při likvidaci posledního "chruščovovce" prezidenta Novotného a pokračovalo to pečlivě režírovaným divadlem "tábora míru", který se potřeboval příznivě prezentovat v podobě "socialismu s lidskou tváří", aby na svou stranu strhnul např. Francii, kde se o budoucnosti demokratického kapitalizmu rozhodovalo v r. 1968 na barikádách. Po porážce socialistických barikádníků (dnešních zapálených EU-politiků), skončilo i "pimprdlové divadélko" u nás. Osvoboditelé se "konečně" usadili i u nás, kultura šedesátých let byla rozdupána. Cílů skutečných tvůrců "pražského jara" bylo dosaženo. Jeho strůjce kupodivu stále ještě oslavujeme (svéprávnosti, diplomů či metálů a dokonce ani politické moci je nezbavujeme).

V. Vlk 23.2.2013 22:27

fascinuje mne jak se stále opakují

nesmyslné mantry, jinak též moderně zvané "memy" ,

nesmyslné mantry, jinak též moderně zvané "memy" , jako je autorovo tvrzení "Takové přehnané vlastenectví je těžko brát vážně obzvláště u lidí, kteří viděli, co se dělo po květnu 1945 v některých městech a vesnicích, když civilisté německé národnosti byli podrobeni lynčování obyčejně lidmi, kteří za okupace celkem netrpěli. Podobně si tehdy někteří lidé vyřizovali osobní účty označováním spoluobčanů za kolaboranty. .. Jak autor píše, opustil rodný Žižkov v rove 1949 a zdá se , že se mu v hlavě usídli "mem" tvrdící jak Češi, co se měli za války dobře ničili nevinné Němce. Tuhle propagandistickou mantru , co vymysleli v roce 1950 sudeťáci opakuje jako papoušek kdejaký mudrc. Doporučuji autorovi,aby si něco přečetl z dějepisu. Právě vyšla v češtině kniha německého historika Detlev Brandese: „Sudetští Němci v krizovém roce 1938“- včetně podrobně popsaných zločinů nacistů v tomto  roce, dále od stejného autora knihu „Cesta k vyhnání“ o „transferu Němců z ČSR a Polska“  , může si přidat F.Seibta (Rakušan) „Německo a Češi“ od J.J Dudačka Sudetská válka, Fergusonovu „Světovou válku“ ,  a D.J Goldhagena „Hitlerovi ochotní katani.“ Jistě najde odkazy na to, jak si sudetoněmečtí občané stěžovali, že jim doprovody pochodů smrti hází mrtvoly přes plot do zahrad, jak se chlubí stranická organizace  NSDAP v Podbořanech  hlásila v roce 1944 že vypracovala plán,jak bude okres již brzo „Teschen  frei“, a že mezi českými Němci  bylo na počet obyvatel v celé Říši nejvíc členů NSDAP . Už to blábolení o tom,jak kolaborující Češi po válce týrali „nevinné Němce“  by si mohli autoři strčit ..víte kam. Na 3,5 milionu „vyhnaných Němců z ČSR bylo cca 20-30tisíc mrtvých včetně zemřelých stresem a stářím. Na 400 000 němců v Jugoslávii nepřežilo konec války více než 150 000 Němců  a obyvatelé Východního Pruska byli až asi na  půl milionu  co utekl prakticky vyhlazeni.

J. Kanioková 23.2.2013 22:06

Vážený ná) autore,

na tuhle větu jsem už fakt alergická - "Kdyby jenom Václav Klaus po roce 1990 naslouchal mnohým hlasům v té době a nedával stále na veřejnosti dojem, že rychlá privatizace je mnohem důležitější než právní řád a etické chování"

Žádný stát vých. bloku NEBYL 100% znárodněný ! Rokem 89 začal velmi rychlý rozpad trhů RVHP, tudíž mnohé firmy vyráběly na sklad ! Neměly odbyt ! Krachovaly, najednou ! Na dluh už prodávat nesměly, kdo by je financoval ? Tady v podstatě během šíleně krátké doby začly firmy kolabovat a začaly být rozkrádány - materiálně ! Měla jsem naproti firmu, ve které jsem dělala dlouhé roky a můj manžel až do konce ! Prostě ze dne na den jí přestali dodavatelé dodávat, protože neměla čím platit. Odbyt, jelikož byl děsně nákladný, padl taky. Přestali se tam vyskytovat zaměstnanci a nocemi se začly tratit nejdřív okna a pak už to jelo samospádem ! Milí čeští kutilové se dali do díla...

Tady MUSELA privatizace proběhnout VELMI rychle! Dokud byla nějaká naděje, že nový vlastník snad výrobu udrží ! Za pochodu firmu zmodernizuje a získá nová odbytiště. Tady během pár měsíců hrozila obrovská nezaměstnanost a rozkradené firmy !!!

Tady nebyly jiné varianty, to jenom ušlechtilí intelektuálové měli ušlechtilé řeči. Teoretici !!! Bez nejmenší schopnosti pochopit ekonomické souvislosti... Jak dlouho se pripravují nové zákony? Jak dlouho to trvá, než to projde parlamentem? A kecy, že jsme měli převzít něčí právní řád... to taky je víc jen přání, než realita. Zkušenosti s převodem 100 % národního vlastnictví NIKDO NEMĚL ! Tudíž to ani nemohli mít v zákonech... Ušlechtilé kecy teoretiků, sociologů a politologů jsou v naprosté většině bláboly! Které nemají se skutečnou realitou moc společného..

V. Vlk 23.2.2013 22:31

Re: Vážený ná) autore,

Milá paní kanipoková, autor se odstěhoval z ČSR v orce 1949 ,jak sám říká a ,já sice chválím jeho zájem o starou vlast, ale jinako o tom .,jak to tady vypadá, ví úplný kulový. Jako studovaný pedagog a bývalý učitel bych mu dal za sloh za 2, za faktografii 5- .

V. Vlk 23.2.2013 22:32

Re: Vážený ná) autore,

Pardon - Kanioková

J. Kratochvíl 24.2.2013 10:04

Re: Vážený ná) autore,

Paní Kanioková,jsem alergický na vaše názory na Klause, ale vývoj posledních událostí dává za pravdu, bohudík, mne a ne vám.

Po sté vám a vám podobným opakuji: Alternativa k reformě tady byla viz privatizace Škody MB. Po nástupu VK k moci VK tuto alternativu smetl se stolu a prosadil tzv."největší loupež století" bez právního základu a tím zničil veškerou tradici české výroby. Privatizace v ekonomice není nic nového s čím by si společnost neuměla poradit, jak vy tvrdíte. Privatizace není nic co by každý z nás alespoň jednou za život nepodnikl. Ale málo komu se jistě podaří takový kousek, aby prodal nějaoku nemovitost, třeba rodinný dům a nejen za něj nedostal ani korunu, ale naopak aby z prodeje měl ještě dluhy, tak jak to provedl Klaus se svou privatizací. To je opravdu geniální zásluha.!!!Poslední události s amnestii VK ukazují, že takováto privatizace resp. transformace nebyla náhodná, ale dobře promyšlená akce jak okrást celou splečnost na úkor několika jednotlivců. To již dnes pochopipil téměř každý mimo Vás a Vám podobným. 

J. Kanioková 24.2.2013 18:29

Lidi, vy vidíte jenom těch pár velkých firem,

jenže v republice bylo tísíce firem a firmiček, kteŕé potřebovaly přeežít a jejich produkce nebyla konkurenceschopná. Navíc k privatizačnímu projektu jsou potřebné velmi kvalifikované osoby a není to záležitost pár dnů.

Které firmy vypydaly, že by mohle během krátké doby být konkurenceschopné? Kteří investoři se tu na ně třásli? Kolik skutečných odborníků k provedení privatizace každé firmy jsme měli? Co by zatím vyráběly firmy, na které by příšla řada až po létech? Ti zaměstnanci by byli nezaměstnaní !

Krucipísek, lidi, buďte objektivní a zkuste si zjistit, co který proces vyžaduje !

Memáte pravdu !

J. Kratochvíl 24.2.2013 20:11

Nemáte pravdu,

Stačilo zprivatizovat tyto velké firmy, kterých bylo vytypováno  cca 33, podle oborů a ty hlavní privatizéři těchto firem by zprivatizovali i tyto malé, aby jim fungovaly jako subdovatelé a oni by to rozkrádání již uhlídaly. Tak se to stalo s automobilovým průmyslem. Proto tady máme tolik montoven, to není náhoda. Škoda, že Klaus to nezopakoval s dalšími podniky, které byly takto připraveny na privatizaci a vyhnal investory, kteří měli zájem u nás investovat, ale nechal to rozkrást svými kamarády. Poslední události ukázaly, že to udělal schválně. Klaus je největší škůdce v historii a vy a vám podobní s vašim fanatismem na tom nic nezměníte.

J. Kanioková 24.2.2013 20:13

Nesmysl

J. Vintr 23.2.2013 15:15

To označení "intelektuál" je zavádějící

vyvolává představu, že to má něco společného s inteligencí, tedy česky řečeno s rozumem. Ve skutečnosti se tak spíše označují snobové, hrající si na to, že jsou něco víc, než obyčejný sprostý lid.

P. Pavlovský 23.2.2013 15:58

Ta představa je mylná, zavádějící

Intelektuál je "rozumově, vědecky, teoreticky, umělecky činný, vzdělaný člověk, synonymum ke slovu inteligent - člověk s vyšším vzděláním, vzdělanec (Slovník cizích slov, Academia, Praha 2005).

Snobové sami sebe za intelektuály neoznačují, to by jim nebylo dost nóbl, protože intelektuál může být i člověk na hranici chudoby - dokone je to dost časté.

V sociologii se pojmenováním intelektuálové označují lidé, živící se intelektuální činností, ať už jsou to vědci, pedagogové, technici, lékaři, překladatelé a tlumočníci, meteorologové, právníci, diplomaté, umělci, novináři, duchovní atd. Samotné úsloví "hladový jak herec" svědčí o tom, že intelektuál může být dost chudák.

Intelektuálové, bohužel, mnohdy moc inzteligentní nejsou, mnozí jsou pouze naučení. Naopak každý podvodník je svýnm způsobem inteligentní, jinak by na ostatní nevyzrál. Kvůli tomu ale ještě není intelektuálem.

V. Ondys 23.2.2013 17:09

:))))) Tak jsem to našel, ale netvrdím, že to nemůže být podvrh

Nightfrost in Prague Translation copyright 1980 by Karz Publishers in the United States and C. Hurst&Co. Limited in Great Britain

All rights reserved

Printed in the United States of America

Library of Congress Cataloging in Publication Data

Havel, Vaclav author and dramatist; was a CPC member

V. Ondys 23.2.2013 17:11

:))))) Tak jsem to našel, ale netvrdím, že to nemůže být podvrh

Nightfrost in Prague Translation copyright 1980 by Karz Publishers in the United States and C. Hurst&Co. Limited in Great Britain

All rights reserved

Printed in the United States of America

Library of Congress Cataloging in Publication Data

Havel, Vaclav author and dramatist; was a CPC member

P. Pavlovský 23.2.2013 23:28

Re: :))))) Tak jsem to našel, ale netvrdím, že to nemůže být podvrh

Je to sprostá lež.

Dá se to odvodit i od Havlovy kariéry.

Člen KSČ by nemusel dělat v divadle kulisáka (do 1965), ani by nebyl po 1968 definitivně bez místa (kromě pivovaru).

Havel v partaji nebyl ani před srpnem, ani po něm. S jeho původem by ho ani nevzali.

V. Ondys 24.2.2013 7:21

:))))))) Pak se ale nabízí otázka, pane Pavlovský

Proč by to Mlynář dělal, když se evidentně jedná o bezvýznamnou poznámku v kontextu knihy, a proč toto tvrzení chybí v jiných jazykových mutacích mimo USA? Kdybych měl osobně možnost, určitě bych se přesvědčil, jestli tak tomu je, abych vyvrátil fakt, že se jedná o podvrh kolující po internetu, a snažil bych se odpovědět i na další otázky, třeba by to víc osvětlilo i jeho levicovost s tolerancí marxismu navzdory jeho původu a tlustou čáru s následným vývojem po té, co se dostal k moci navzdory větší popularitě Dubčeka, kterého se prý tehdejší komouši víc obávali, poněvadž měl důvod se mstít.

P. Pavlovský 24.2.2013 7:56

Re: :))))))) Pak se ale nabízí otázka, pane Pavlovský

Mlynář byl bolševik, spolužák a za studií v Moskvě spolubydlící Gorbyho.

Nejspíš i KGBák.

Mohl mít řadů dobrýh důvodů a možná i pokynů diskreditovat V. Havla.

Proto se s ním také jeho syn Vladimír (pokřtěný zajisté po Leninovi) ve zlém rozešel.

V. Ondys 24.2.2013 8:46

Re: :))))))) Pak se ale nabízí otázka, pane Pavlovský

Je to možné, ale vzhledem k tomu, že u nás je možné snad všechno v zájmu :))))) společenského pokroku, nevylučoval bych jenom spekulativně i stranicky k Havlovi ani tu hodně nepříjemnou možnost, která by mohla být zajímavou výpovědí o ikoně pro mnohé.

V. Ondys 24.2.2013 8:47

Re: :))))))) Pak se ale nabízí otázka, pane Pavlovský

Je to možné, ale vzhledem k tomu, že u nás je možné snad všechno v zájmu :))))) společenského pokroku, nevylučoval bych jenom spekulativně i stranicky k Havlovi ani tu hodně nepříjemnou možnost, která by mohla být zajímavou výpovědí o ikoně pro mnohé.