19.5.2022 | Svátek má Ivo


SPOLEČNOST: Covid jako globální oteplování

13.5.2021

Pandemie covidu jako by utlumila propagandu globálního oteplování. Nicméně, samotná pandemie covidu má všechny znaky vědeckého zdůvodňování globální změny klimatu.

Nastalo „velké rozvolnění“ a ozvala se naše vědecká lobby soustředěná v tak zvané Mezioborové skupině pro epidemické situace – MeSES, která doporučila vládě nespěchat s dalším rozvolněním, vláda ho však oznámila od 17. května. Podle skupiny by vláda měla napřed vyhodnotit vliv toho nynějšího, pondělního, a to za 10 až 14 dní. Za určitých podmínek skupina nicméně souhlasila s ukončením rotační výuky, ty vláda vyslyšela a žáci se vrátí do běžného režimu jen někde.

V Událostech byl vicepremiér Karel Havlíček moderátorem „zkoušen“, zda vláda postupuje obezřetně právě s odkazem na názor MeSES. Havlíček se z toho „vyvlékl“ tím, že vláda jede „přesně podle harmonogramu“. Naši epidemiologové se obávají, což je jejich „standardní“ postoj. K tomu lze například namítnout, že epidemiologové zřejmě nesouzní se společenskou praxí, protože vláda sice uvolnila povinnost nosit roušky v zastavěné části obce k 10.5.2021 (ponechala „bezpečnou vzdálenost“ 2 metry), ale většina české společnosti už toto opatření nebrala vážně téměř měsíc. Nelze tedy „čekat, co to udělá“, když už se toto opatření masivně nedodržovalo již dříve. Nic se de facto dramaticky nezměnilo.

Zřetelně se navíc ukazuje, že se nám tu „plíživě“ rozšiřuje tvrdá diskriminace neočkovaných. Za týden, v pondělí 17. května, se otevřou zahrádky restaurací, schválila vláda. „Dobrá zpráva pro provozovatele restaurací,“ řekl vicepremiér Karel Havlíček. Podmínkou má být negativní test na covid-19, pokud je člověk očkovaný nebo prodělal onemocnění covid-19 a má tak v těle protilátky. U stolů budou moci sedět maximálně čtyři lidé, kteří nežijí ve společné domácnosti. ...Na dotaz, jak dlouho bude testování probíhat, řekl, že do doby, než počet případů nákazy covid-19 neklesne pod 25 na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dnů.

Tomuto opatření zcela jistě nejvíce tleskají výrobci testovacích sad. A dodávám, že už vidím to „nadšení“, jak personál kontroluje očkovací potvrzení, testy či prohlášení o prodělání nemoci. Zaslechl jsem něco i o tom, že bude někdy stačit prohlášení podepsané vlastní rukou (ještě že ne krví). To prostě jen vytváří podmínky pro obcházení nařízení ve stylu (ne)nošení roušek v zastavěné části obce.

A již jsem zaregistroval názory epidemiologů, kteří nás už připravují na to, že na podzim půjdeme k očkování znovu. Ono je to vlastně velmi logické, protože covid má charakter chřipky, proti níž se doporučuje také očkování každý rok na podzim. Zatímco na chřipku jsme si zvykli a k očkování chodí v našem státě pár procent populace, na podzim se rozjede zřejmě druhé masivní kolo očkování. A v podstatě se už připravují docela tvrdá diskriminační pravidla, která budou neočkované nutit opakovaně podstupovat testy, a už se i vážně uvažuje, že v tom neočkovaní pojedou „za své“.

A ona perlička ke globální změně klimatu alias globálnímu oteplování. Letos jsme si zatím tepla moc neužili a už jsem se dočetl, že i letošní studené jaro má právě na svědomí globální změna klimatu. Nicméně, politika se vědeckým předpovědím o zvýšení globální teploty na Zemi naprosto podřídila a například v Německu dnes již běží předvolební kampaň k volbám do Bundestagu a strany se předhánějí v tom, kdo navrhne „radikálnější“ opatření proti produkci kysličníku uhličitého. U nás máme tu „výhodu“, že se většina stran vymezuje tím, že navrhují co nejpřísnější potrestání současného premiéra Andreje Babiše i za „nezvládnutý průběh pandemie covidu“. Západ už plní globální změnu klimatu na více než sto procent, USA pod Bidenem a EU již dlouho vyhlašují nové smělé cíle redukce emisí kysličníku uhličitého. Jen jestli je ten kysličník uhličitý skutečným viníkem.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czNohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...