Neděle 19. ledna 2025, svátek má Doubravka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
BJ

B. Jelínek

14. 5. 2010 20:29
Co s tím

Demokracie je nedokonalá, spíše velmi nedokonalá a možná i nebezpečná. Hitler se dostal k moci demokratickou cestou a de facto Gottwald také (samozřejmě, že k absolutní moci se posunuli pak jinak...).

V tomto systému nezbývá než jiné, pouze přesvědčit o správnosti svých myšlenek.

Jedna z hlavních komplikací je skryta ve "výdobytku" všeobecného hlasovacího práva. Ti, kteří odevzdávají ze svých peněz jako ti co neodevzdávají ze svých peněz absolutně nic, naopak jsou pouze přijemci (lhostejno z jakých důvodů) mají stejnou možnost volby. Proč by se chovali jinak? Můžeme se divit výsledkům voleb? Volání po zodpovědnosti je pak usměvné, a na takto naprogramovanou nezodpovědnost v důsledku doplatí všichni. V případě státního rozpočtu se jedná klasicky o utrácení "cizích" peněz.

0 0
možnosti
MB

M. Bílý

13. 5. 2010 14:56
Co s tím???

Na tuto otázku se snaží odpovědět ve svých esejích ze třetí kultury MUDr František Koukolík DrSc. Stojí to za čtení (ne přečtení). Jeden citát za všechny: "Kdo chce přežít investuje do vzdělávání a dovedností, dře a pak umí. Kšeftuje nebo moralizuje až poté". Takže nic pro naše třicetikorunáče. Jo, a něco také najdete na http://www.edge.org.

0 0
možnosti
RK

R. Kulík

13. 5. 2010 13:15
co když to je jinak

 Levice netvrdí, že je něco zadarmo,ale že vytvořené hodnoty by měly být rozdělovány s ohledem na to kdo je vytvořil.Je přece absurdní když největší prospěch z nich nemají vědci,inženýři,špičkový dělníci,ale právníci,obchodníci,lobisté a různí šíbři přátelící se s politiky.Bohužel,vítězství žádné součastné strany na tom nic nezmění.

0 0
možnosti
RL

R. Langer

13. 5. 2010 14:25
Re: co když to je jinak

Aha, takže program levice je hlavně o tom, aby se měli dobře zejména: "... vědci,inženýři,špičkový dělníci..."? Hmm, tak to asi známe každý jinou levici, nemluvě o tom, že zmiňovaní se většinou docela dobře mají, jenom je někdo chce pořád více a více zdaňovat. A také jste nějak zapomněl na státní správu, tam vzniká hodnot, že se jeden nestačí divit...

0 0
možnosti
JV

J. Václavíková

13. 5. 2010 12:28
Kritické myšlení

Podle reakcí soudím, že autor poněkud nešťastně spojil matematiku a kritické myšlení. Ve skutečnosti se jedná o odlišné kategorie, byť obojí předpokládá určitou vzdělanost nositele. Kritické myšlení představuje jistý postoj, kdy člověk (vědomý si toho, že urychlené závěry bývají zavádějící a hlavně že už potom mozek odmítá jejich přestavbu a filtruje fakta tak, aby vyhovovala hotovým závěrům) si nejdříve shání hodnověrné informace nejlépe z různých zdrojů a s vytvořením názoru nespěchá, radši nemít názor žádný, než nekvalifikovaný.

0 0
možnosti

P. Čech

13. 5. 2010 9:46
K prvním dvěma odstavcům

Až na první dva odstavce, velmi dobré. Autor se však na začátku mýlí. Lidé nejsou ochotni uvěřit zmíněnému, ochoten uvěřit je dav. Chování a uvažování davu, pokud o nějakém uvažování je možno mluvit je naprosto specifické a zcela odlišné od chování jednotlivých lidí. Toho využívají zejména politické strany, které ony davy uměle vytvářejí a to rozdělujíce lidi podle jejich smýšlení (politického) a uměle je strkajíce do nějakých iluzorních společenství (zde mám na mysli voliče). Politické strany totiž dobře vědí, že dav lze jednoduše ovládat, jednotlivé občany však nikoliv. Ovládat k prospěchu svému a k neprospěchu samotných občanů. Občanství je tak nahraženo politickou příslušností, což je v zásadním rozporu s principy občanské společnosti ale i s principy demokracie. Demokracie je totiž vládou občanů a nikoliv stáda. Nikoliv politických stran, které ona stáda vytvářejí k obrazu svému. A o tom to je.

0 0
možnosti
RL

R. Langer

13. 5. 2010 11:59
Re: K prvním dvěma odstavcům

Není tomu tak, i ten dav se skládá z jednotlivců. Ovšem seskupených stejně smýšlejících jednotlivců. Ti si teprve POTOM připadají silní, až POTOM, co byli jednotlivě infikováni potřebou "ideou" za lepší zítřky. Ne že někdo přijde do davu (stane se davem) jenom tak!

0 0
možnosti
JP

J. Poláček

13. 5. 2010 9:36
Zajímavý úhel pohledu

Co s tím ? Problém je v absenci kritického myšlení. Bohužel si myslím že je to trvale neodstranitelný jev. Domnívám se že většina populace a) matematiku nenávidí, b) matematice nerozumí, c) matematiku ignoruje - nač matematika ? důkazy ? , stačí víra a naděje. A když to nevyjde ? neva po nás potopa.

0 0
možnosti
JC

J. Chládek

13. 5. 2010 12:35
Re: Zajímavý úhel pohledu

Vážený pane, musíte se rozhodnout co vlastně chcete, buď kapitalismus,  jehož hnací silou a  je spotřeba a materiálem pro výrobu pomocný dělník v montovně a prodavačka v supermarketu od nevidím do nevidím, pátek - svátek . Protože tyto lidi můžete pomocí reklamy oblbnout a donutit aby kupovali věci, které nepotřebují a brali si půjčky,  aby měli na dárky na Vánoce a měli z toho pocit štěstí. Tady nepotřebujete ani školství (natož humanitní obory) - hodně ušetříte(možná bude stačit pět tříd). Nebo chcete společnost vzdělanostní s velkým množstvím kriticky myslících jedinců, ale uvědomte si laskavě, že ty potom hned tak neoblbnete, (ako studenty, kteří si neuvědomují, že když hlasují pro pravici, hlasují také pro školné. A budete muset čelit jejich požadavkům jak na politiky, tak způsob řízení státu atd.,   budou požadovat kvalitnější věci, lepší životní prostředí a spoustu dalších věcí v jiné kvalitě a balení než se to děje zde. Nebudou věřit těm stupidním mantrám, že za všechno můžou jednou důchodci, podruhé pacienti, potřetí nezaměstnaní, akorát že ti zloději, ať už mají triko modro červené oranžové nebo modré, to s námi myslí dobře. Ještě bych doporučoval abyste se znovu zamyslel nad názorem, že kritické myšlení v lidech vychovává matematika ,to je opravdu blbost ,jakou hned tak někdo nemůže vypustit na papír.

0 0
možnosti
JS

J. Schwarz

13. 5. 2010 9:16
Demokracie

v bohatých zemích zákonitě degeneruje právě proto, že politikovi a většině je dovoleno to, co by ve vztazích mezi jednotlivci bylo považováno za zločin. Napůjčovat si a pak nechat platit souseda by bylo považováno podle situace buď za podvod nebo vydírání. Fritzl byl odsouzen, když zavřel dceru do sklepa a tam ji roky znásilňoval. Bylo by to pro "levicového demokrata" přijatelné, kdyby tak činil s bratrem a všichni tři by pravidelně "hlasovali"? Proč by nemělo i v demokracii platit to, co v sexu - totiž, že souhlasit musí obě strany, ne "většina". Potom by totiž "švédská trojka" nemohla být nikdy znásilněním! Demokracii by bylo potřeba doplnit o možnost oddělit se od podobných "hlasujících".

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz