19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Liberta 30.7.2007 21:39

Moudrý dav

Na vašem příspěvku mně zaujaly dvě věci, jejichž společným jmenovatelem je "chytrý dav". Uvádíte zajímavé statistické údaje, které nasvědčují tomu, že i úloha typu "správného rozhodování davu" je ze stejného soudku jako řada příkladů složitých (vysoce) nelineárních systémů v přírodě, ekonomii nebo sociologii (burza, počasí,EEG či EKG...). Pro ně je charakteristické, že jejich chování je tím "zdravější"¨, čím jsou chaotičtější (ve smyslu deterministického chaosu). Takové systémy jsou robustní a odolné, ale z hlediska řiditelnosti nepředvídatelné (nepredikovatelné). :-/Zkuste si tento poznatek promítnout do tohoto problému a vyjde vám, že jakmile začnete dav zpracovávat propagandou a ovlivňovat (=řídit), narušíte naturalitu systému a rozhodování už nebude "správné".Rv - Druhý aspekt je politický: pokud dojdeme k názoru, že "chytrý dav" je ten pravý, kdo umí správně rozhodnout, a že politici (moudří) jsou tu od toho, aby dav k tomu podněcovali, můžeme zabalit celou parlamentní demokracii a dav si může vládnout sám. To je přitažené za vlasy, že...;-P - Každopádně s vámi souhlasím v tom, že nemoudrý soubor nereprezentativních rozhodovatelů (=parlament) je statisticky ten nejhořší způsob, jak rozhodovat věci globálně sporné. To už je lepší opřít se o malou skupinu skutečných nevolených odborníků, jimž dav deleguje v dané záležitosti svá práva.

Tomáš Jasný 30.7.2007 3:23

O radaru nerozhodne ani české referendum ani český parlament.

Ti všichni diskutující a hádající se a vzájemně si nadávající Češi o americkém radaru v ČR se namáhají naprosto zbytečně. O konečném řešení rozhodnou Američané, a pouze Američané. V této věci nebude žádné lidové referendum nebo hlasování v Českém parlamentu.   Pokud americká vláda určí, že na protiraketovou ochranu USA je nezbytně nutné, aby radarová stanice (spolu s ostatními podpůrnými a speciálními jednotkami amerických strategických vojsk) byla umístěná v Čechách, stane se tak po tajných domluvách s vymezeným počtem předem zpracovaných členů české vlády.  Nikdo jiný, ani „lid“ v referendu ani „zástupci lidu“ v parlamentě (a dokonce ani prezident) nedostane příležitost se k tomu formálně vyjádřit.  Američané už nikdy neudělají chybu jako před iráckou invazí, kdy marně čekali, až jim turecký parlament odhlasuje, že povolí útok na Irák ze severu přes turecké území.  Invazní plány se po tureckém odmítnutí musely přepracovat a desítky tisíce vojáků, se statisíci tun výzbroje a vojenského materiálu museli být převezeny přes Suezský průplav na jižní hranici Iráku.  To byla pro Američany velice drahá lekce, která možná začala řetěz pozdějších neúspěchů v irácké operaci a která se nesmí opakovat, pokud si Spojené státy chtějí po debaklu v Iráku udržet svoji velmocenskou reputaci.  Protiraketové základny jsou jedním ze současných, nejviditelnějších instrumentů této reputace bez ohledu na to, zda nějaké rakety, proti kterým jsou údajně namířeny, existují či nikoliv.  Finance na přípravu výstavby radaru v Brdech byly již schváleny americkým kongresem a americká firma Boeing hned začala plně, a ve svém stylu velmi efektivně, pracovat na plánovacích etapách výstavby.  Jenom Evropané hodně naivní s přemírou politického optimismu či s pocitem své osobní důležitosti mohou očekávat, že Američané budou za této situace brát na jejich názory zvláštní ohled.           

hudry 30.7.2007 6:55

O konečném řešení rozhodnou Američané

Dovolíte-li, malá korekce vaší jinak bohužel zcela přesné analýzy:

O konečném řešení nerozhodnou Američané,

o konečném řešení již Američané dávno(!!!) rozhodli, a my se tu hádáme jako naivní pitomečkové ...

Radar tu bude! Šmytec!

IFQ 29.7.2007 22:58

Pěkné

V zásadě souhlasím. Ale co se týče radaru, není problémem moudrost či nemoudrost davu, ale jeho vyčůranost

Atei 29.7.2007 22:56

neovlivněný dav - to je utopie

Stejně jako  mediální masáž přesvědčila dav , že  je třeba kupovat balenou vodu  místo  vody z vodovodu, lze očekávat, že i  v případě  radaru nebude   rozhodování  uvážlivé ale   zmanipulované.

Zatím si  počínají velice obratně  odpůrci. Také mají náskok, protože  dlouhodobě  je  vytvářena antiamerická nálada. Popravdě řečeno  samotní  Američané proto dělají mnoho.

Voodoolinek 29.7.2007 23:03

Re: neovlivněný dav - to je utopie

A co neovlivněný zastupitel?

Opravdu neznám jediný protiargument proti nadvládě davu, který by do puntíku  neplatil pro zastupitele nebo autokrata.

Včetně ony věčně omílané lacinější vlády.

Standa 29.7.2007 22:42

Radar a novináři a

manipulace davem. Pokud lidé mají informace, rozhodnou se stejně dobře jako jiní odborníci. Pokud jsou jiní odborníci placeni za propagandu, tak se nerozhodnou doře , ale jen v souvislosti s prospěchem. Většinu z nich platíme ze svých daní. Radar je nadbytečný, protože statisíce lidí dělají svoji hlídací práce vcelku dobře. A plést kapitalismus  se socialismem je volovina.( " Mimochodem, právě to je jeden z důvodů, proč funguje kapitalismus - a selhává socialismus s plánovaným hospodářstvím." Neexistuje plýtvavější systém než kapitalismus. Kapitalismus jasně a přesně plánuje, jen ve stejnou dobu vrhne na trh nadbytečné množství stejných výrobků. Někteří i vědí co je to výprodej.)

Atei 29.7.2007 22:59

Re: Radar a novináři a

Plýtvavý sice kapitalismus je, ale   jinak  nechápu, že ještě  někdo nepostřehl, že  kapitalismus  je nejůspěšnější.

Dokonce i  Čínská komunistiká strana  to rozjela.

baci 29.7.2007 20:09

6O

letos je to 70 let co se vrátil min,zahraničí z Moskvy,kde ho donutili odmítnout Marshallův plán Jan Masaryk to lapidárně komentoval "do Moskvy jsem jel jako ministra svobodného státu a zpět se vracím jako Stalinův pohunek".

asi mám rusofobii-když jsem jako student se chtěl dovědět něco bližšího o Rusku byl jsem maminkou odkázán k přečtení dila Dostojevského,po jeho předčení se nabyl dojmu,že jsem zahlédl kousek ruské duše v naší době je další výpovědí Solženicyn.Je celkem zajimavé že oba napsali deníky se svými názory a myšlenkově tyto byly shodné-jsou obrovskými nacionalisty dále velká širá Rus je světová velmoc je ještě oasou mravnosti a čisté náboženské idey,která má i silou spasit ostatní zkažený svět a tato myšlenka byla vždy v hlavách všech ruských představitelů tedy i Putina .Za svoji osobu nechci být spasen stačila mi minulost a i když jsem měl k raketám lehce pozitivní vztah,nyní po po Ruských akcích jsem 100% pro. PRO radar můžete být či nebýt-třetí cesta neexistuje již staří římané věděli že tertium non datur S Evropou zejména s němci to bude složitější kdyi si pamatuje na diskuse kolem Pershingů a SS22 ten si pamatuje tehdy v němcku převládající názor Lieber rot als tot.Na tom je pikantní,že jde vlastně o převrácený názor J.Goebblese.Tenkráte R.Reagan to ustal a komunistický svět se zhroutil

halďák 29.7.2007 20:04

Nikdo racionálně neodůvodnil přítomnost radaru v ČR

Základní otázka je účel radaru (a protiraketové základny v Polsku).

K tomuto tématu proběhla zajímavá diskuze dne 30.4. na ČT6 (najděte si v archivu ).. Pánové se ptali, jaký to má význam a jaká hrozba se jím řeší. Rozborem informací o iránském stavu raketové techniky a možností teroristů došli k názoru, že pro tyto vládou inzerované účely je to nanic.Dalším závěrem bylo konstatování, že radar bude monitorovat území Ruska až po Kazachstán, což můře být zdrojem negativní ruské reakce (konstatoval Petránek a což se skutečně stalo - a co je asi pravým cílem této akce Bushovy administrativy).Instalovat zařízení, které prohlubuje rozpory mezi velmocemi bez reálného přínosu bezpečnosti ČR je důvodem, proč radar odmítám.

Agitační kecy, které  čtu v MF a jinde a poslouchám v ČT na toto téma mě utvrzují v názoru, že pravý důvod instalace radaru je expanze USA do velmocensky uvolněného východoevrpského prostoru a nikoliv inzerovaná obrana těchto zemí proti zemím "osy zla". Dav bude moudrý, jestliže mu bude pravdivě a racionálně uvedená akce

zdůvodněna; pak se každý může rozhodnout v referendu. Jinak bude

Klvaňa  na schůzích v Brdech propagovat radar stejnědebilně jako propagoval cigerety a diskutovat zda radar škodí / neškodí zdraví namísto objasnění pravého účelu akce.

Atei 29.7.2007 23:03

Re: Nikdo racionálně neodůvodnil přítomnost radaru v ČR

Jestli máte pravdu s tou US expanzí do  Východní Evropy, tak  to  je  super.

Škoda, že tu nezůstali v roce  1945. Nemuseli jsme se plácat v těch  sra ...ách a žili bychonm si lépe než v Německu.

Díky za naději pane!!

Cruton 29.7.2007 19:31

Referendum nebo nové volby

ČR považuji za společný barák pro 10 miliónů lidí. V tomto baráku si nepřeji žít společně s vojáky agresivní a prolhané vlády cizího státu. Myslím si, že podobné přání má spousta dalších občanů ČR. Současná vláda ČR nemá od těchto občanů žádný mandát, aby o umístění základny USA v ČR rozhodla. Vládní politické strany problém americké základny před volbami zbaběle zakrývaly a nyní si drze osobují právo o této základně rozhodovat. Myslím si, že strany své voliče v této otázce podvedly. Je tak zapotřebí buď zorganizovat nové volby nebo referendum.

ps 29.7.2007 19:37

Re: Referendum nebo nové volby

Já si taky nepřeju žít s vrahy, zloději a podvodníky s KSČM v jednom státě, ale je mi to, bohužel,  prd platné. ALe je pravda, že otázku radaru ČSSD před volbami zbaběle zakrývalo.

pavel 99 29.7.2007 20:09

Re: Referendum nebo nové volby

"... V tomto baráku si nepřeji žít společně s vojáky agresivní a prolhané vlády cizího státu...." - naprosto souhlasím. Proto bych zde rád viděl pár desítek specialistů z USA, abych měl jakous takous jistotu, že ti vojáci agresívní a prolhané vlády sem už "nepáchnou".

Cruton 29.7.2007 21:08

Re: Re: Referendum nebo nové volby

Chybí Vám zcela základní informace. Tou prolhanou, agresivní vládou je vláda USA. Vláda USA lhala celému světu o tom, že Irák má ZHN a chystá se je použít. Na základě této lži provedla agresi a diletantsky provedenou okupací Irák zcela rozvrátila.

pavel 99 29.7.2007 21:20

Re: Re: Re: Referendum nebo nové volby

Samozřejmě - za Saddáma to byl kvetoucí ráj blahobytu a prosperity. Vy vůbec patrně nějak tíhnete k podobným "sympaťákům" -  Kim, Fidel.....

Cruton 29.7.2007 21:25

Re: Re: Re: Re: Referendum nebo nové volby

Můžete mi sdělit, kde jsem ve svém příspěvku adoroval Saddámův režim?

pavel 99 29.7.2007 21:33

Re: Re: Re: Re: Re: Referendum nebo nové volby

"...okupací Irák zcela rozvrátila..." - pokud je něco "rozvráceno", muselo to předtím fungovat (když ne k plné, tak rozhodně k převažující spokojenosti), ne?

Cruton 29.7.2007 21:51

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Referendum nebo nové volby

Jste prostoduchý demagog. Irák před okupací byl fungující stát. Vláda tam vládla a občané ji poslouchali. To zda se jim tam líbilo, či nelíbilo nehraje v této souvislosti žádnou roli. V současné době je však Irák rozvrácen - pokud by americká vojska nyní odešla, tak Irák jako stát nebude fungovat.

pavel 99 29.7.2007 21:58

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Referendum nebo nové volby

"...Irák před okupací byl fungující stát. Vláda tam vládla a občané ji

poslouchali. To zda se jim tam líbilo, či nelíbilo nehraje v této

souvislosti žádnou roli..." - takový popis do puntíku sedí i na nacistické Německo. Ostatně ti lumpové, kdo ho "rozvrátili" byli vlastně skoro ti samí.

Cruton 29.7.2007 22:19

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Referendum nebo nové volby

Držte se tématu. To co jsem uvedl je pravda nebo není?

pavel 99 29.7.2007 22:28

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Referendum nebo nové volby

úplně stejná jako co jsem uvedl já. Nevím, co na tom nechápete.

Cruton 29.7.2007 22:36

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Referendum nebo nové volby

Fajn - ta definice totiž "sedí" na všechny fungující státy - třeba i na USA. Takže jsme se shodli na faktech, že Irák byl před okupací fungující stát a po vpádu USA je rozvrácený. Tak a teď se můžeme vrátit k původnímu tématu - jak z těchto faktů vyplývá, že adoruji Saddámův režim?

pavel 99 29.7.2007 22:59

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Referendum nebo nové volby

taktéž jsem se shodli na tom, že dle této Vaší definice bylo i nacistické Německo "fungujícím státem" - akorát se asi neshodneme v tom, že "rozvrácení" nacistického Německa (stejně jako Saddámova Iráku) je pozitivní.

Cruton 30.7.2007 7:05

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Referendum nebo nové volby

Psí povinností každého civilizovaného okupanta je zajistit na okupovaném území základní pořádek. V opačném případě se jedná o barbarského nájezdníka. USA nebyly a nejsou schopny tento základní pořádek na území Iráku zajistit.

Režim Saddáma Husajna neobhajuji - určitě bych tam nechtěl žít. Nemohu se však s Vámi shodnout v pozitivním hodnocení rozvrácení Iránu. USA měly řádné fungování Iráku zajistit. 2 milióny uprchlíků, statisíce mrtvých, život v neustálém strachu před teroristickým útoky a beznaděj - na tom skutečně nevidím nic pozitivního.

ps 29.7.2007 22:17

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Referendum nebo nové volby

Přesněji řečeno vláda tam vraždila, rozpoutávala války, rozeštvávala šíity a sunity-

Cruton 29.7.2007 22:29

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Referendum nebo nové volby

Váš příspěvek nějakým způsobem zpochybňuje moje tvrzení, USA rozvrátila Irák?

mlec 29.7.2007 22:12

Re: Re: Re: Referendum nebo nové volby

Hlavně aby vám nescházely základní informace pro ty vaše komunistický agitky, kterými nás tu oblažujete.

Třeba ta o rezoluci RB OSN č. 1441 z 8. listopadu 2002

Cruton 29.7.2007 22:24

Re: Re: Re: Re: Referendum nebo nové volby

Můžete mi sdělit, kde obhajuji komunismus?

mlec 30.7.2007 0:14

Re: Re: Re: Re: Re: Referendum nebo nové volby

pro blbý ještě jednou: Hlavně aby vám nescházely základní informace pro ty vaše komunistický agitky, kterými nás tu oblažujete. Třeba ta o rezoluci RB OSN č. 1441 z 8. listopadu 2002

čtete tu nněco o obhajobě ?