24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Co od toho Bruselu vlastně chceme?

Připouštím, že jsem poněkud zmaten. Stejní lidé, kteří si stěžují na „diktát Bruselu“, zároveň skoro jedním dechem požadují, aby ten stejný Brusel řešil, že kvalita potravin v českých supermarketech je horší než v německých.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 4.8.2017 23:02

No, když se EU séře do pomazánkového másla

proč by se necpala i jinam, kde by to bylo možná snad i ku prospěchu. Ale to EU neudělá, protože by to nebylo ku prospěchu těm správným, ale nám.

Jinak - nekupujte CocaColu ani Nutelu. Kofola je taky dobrá a místo Nutely si dejte Lakrumáčka. A nerozčilujte se. Bylo, jest a bude - kšeft je kšeft.

D. Polanský 4.8.2017 20:08

To víte, za všechno může Brusel.

Jak jednoduché a příjemné řešení.

J. Jurax 4.8.2017 23:04

Re: To víte, za všechno může Brusel.

Nemůže za povodně.

Ale jinak může za horu peachovinm jejich i jen struční výčet by vysoce přesáhl povolených 2000 znaků příspěvku.

V. Povolný 4.8.2017 15:36

Souhlas i nesouhlas

V něčem máte pravdu autore. U nás se pořád nakupuje podle ceny, čím levnější, tím lepší. Znám lidi, co budou cestovat 2 hodiny přes město, aby koupili kuře o 2Kč na kilo levněji. Co s tím - to nevím. Rozhovor s takovým člověkem je ztráta času, jeho stejně nepřesvědčíte.

Pravdu ale nemáte v tom, že by náprava takového stavu způsobila změnu v tomto konkrétním příkladě. Těžko si lze představit, že babička na vesnici bude porovnávat složení stejného výrobku v Rakousku a Německu. Koneckonců i ministr si na to nechal udělat studii. Ta babička nemá informace a nemá ani možnost výběru. A situaci, kdy je to u nás dražší, to neřeší vůbec.

J. Berger 4.8.2017 14:01

Co takhle

vykašlat se na celou EU, udělat si normy, co která potravina musí a nesmí obsahovat, kolik atd. (to už to jednou bylo). Už soudruh Lenin říkal (soudruhům - idiotům, kteří chtěli v nadšení "vytrhat carské koleje" a postavit nové - identické - "socialistické koleje"), že určité věci mohou sloužit jak starému, tak novému řádu (maně mne napadají kraje a okresy, nebo země a okresy...). To snad ještě můžeme?

S. Kalužík 4.8.2017 12:21

Už při čtení článku

jsem si říkal, že Vas ukamenují a přečtením většiny komentářů jsem zjistil, že domněnka se potvrdila. Chtít po našinci odpovědnost za vlastní osud - byť jen ve výběru zboží, natož pak v důležitějších věcech - to je do nebe volající opovážlivost. Vždyť u nás za vše může někdo jiný, nejčastěji pak třeba Kalousek, ale lze nahradit dle vlastní libosti :) Vždyť i ty volby jsou zmanipulované, takže co bych k nim chodil, že :) A tak by se dalo pokračovat a pokračovat . . .

P. Kmoníček 4.8.2017 15:52

Re: Už při čtení článku

Pane Kalužíku, máte naprostou pravdu! A navíc, v mnoha větších městech jsou obchody se zbožím přímo ze zemí dokonce i mimo EU. Zboží je ale samozřejmě drobátko dražší než špekáčky od Babiše. Čech si je ale koupí, a bude nadávat na Brusel.

J. Pospíšil 4.8.2017 16:39

Re: Už při čtení článku

Tak v našem velkoměstečku není k dostání ani jeden špekáček ze zemí mimo EU. To ale neznamená, že by většina kupovala špekáčky od Babiše. Většina kupuje ty, co se dají opékat u ohníčku. Zvlášť si dávají bacha na ty, co mají v názvu slovo poctivé. Babišovy kupují ti, co mají tak málo peněz, že na jiné nemají. Ale i ti vědí, že je musí sníst studené, aby se jim neroztekly a nezteřely.

S. Kalužík 4.8.2017 17:22

Re: Už při čtení článku

A nejen čech, ale i moravák :)

P. Vaňura 4.8.2017 11:46

Milý pane, EU nám například zakázala název "rum"

jen proto, že sacharóza (chemická látka!), použitá při jeho výrobě nebyla ze třtiny, ale z řepy. Proč by nemohla zakázat název "máslové sušenky" pro zboží, které neobsahuje máslo??? Souhlasím, že toto by měly dělat české úřady, ale pak by se potrefené husy obracely na Brusel, což takto nemohou!

F. Navrátil 4.8.2017 11:41

Něco se zamlčí, něco se zalže...

Myslel jsem si pane Smrčka, že nebudete používat argumenty tak dementní, že za šizení potravin zahraničními výrobci mohou čeští zákazníci. Kupují prý tyto výrobky a nejsou ochotni si připlatit za kvalitnější potraviny. Jak potom vysvětlíte, že tyto šizené potraviny jsou v mnoha případech v ČR dražší než v Rakousku nebo Německu? Píšete na zakázku nebo smolíte články, aniž byste znal fakta? Nebo obojí?

Ś. Svobodová 4.8.2017 14:25

Re: Něco se zamlčí, něco se zalže...

Pan Smrčka má ale pravdu. Vše je jen o trhu a o spotřebiteli. Na každém výrobku je deklarováno složení. Málo kdo ho čte a málokdo rozumí tomu, co čte. Ale to je náš problém a ne buselský. Doba komančů, kdy přísné normy a závazné receptury garantovaly párek "všudestejný" je prostě pryč. V supermarketech leží vedle sebe typově stejné výrobky, ale složením i kvalitou se lišící. A zákazník má na výběr.

P. Kmoníček 4.8.2017 16:00

Re: Něco se zamlčí, něco se zalže...

Soudruhu Navrátile, kdyby komunističtí zločinci nezavrhli Marshallův plán, byli bychom jak v jakosti potravin, tak v příjmech na tom stejně třeba jako Rakousko. Nyní to zákonitě bude nějakou dobu trvat. Tím spíše, když si třeba při zavádění EET bereme za příklad Chorvatsko a ne to fungující Rakousko, ke kterému máme po všech stránkách daleko blíž.

L. David 4.8.2017 11:20

Autor, vy jste přímo ženíální !

Ona si asi každá důchodkyně (např. ze severní Moravy) bude jezdit na denní nákupy až do Rakouska, aby svou svobodnou volbou dala těm ničemným šejdířům najevo, že jejich nekvalitní potraviny kupovat nebude!

Jak to tedy chcete milý autore udělat, když v regálech VŠECH našich marketů jsou pouze ošizené potraviny!

Pokud dokážou moudré (ve skutečnosti spíš vepřové) bruselské hlavy vymyslet normu na zakřivení banánu, co kdyby vymyslely systém drastických pokut na společnosti, které vyrábějí a uvádějí do prodeje v Evropě pod stejným názvem i obalem potraviny dvojí kvality - ty lepší pro rozmazlené západní panstvo a horší pro ty hloupé burany na východě, kteří jsou přeci zvyklí žrát i šmejd.

Ś. Svobodová 4.8.2017 14:32

Re: Autor, vy jste přímo ženíální !

Proč by měla jezdit důchodkyně do Německa pro potraviny? Za prvé by se nedoplatila - většina potravin JE dražší, za druhé prostě nemusí kupovat luncheonmeat se separátem, ale koupí si jiný, kvalitní co leží jen metr od toho hnusu. Tvrzení, že ve všech regálech všech marketů jsou jen shity je prostě hloupé a nepravdivé. Asi nakupujete jen u vietnamců.

P. Kmoníček 4.8.2017 16:03

Re: Autor, vy jste přímo ženíální !

I na stranické schůzi se to s.David dozvěděl.

J. Pospíšil 4.8.2017 16:44

Re: Autor, vy jste přímo ženíální !

Každá česká důchodkyně umí sekanou nebo karboše tak dobré, že vůbec nekupuje jakékoli luncheonmeaty. To přenechává těm mladým, co neumí vařit.

J. Hejna 4.8.2017 11:17

Jó, to jo´.

"Možná by bylo na čase vcelku jednoznačně říci, že to, co kupujeme a následně jíme, je jenom a pouze naše věc."

Ještě je ovšem třeba si uvědomit, že kupovat mohu jenom to, co je prodáváno.

P. Vaňura 4.8.2017 11:53

On je to podvod daný už tím POJMENOVÁNÍM

Zákazník předpokládá, že výrobek je jednoznačně definován NÁZVEM! To ale v tomto případě NENÍ. Ony i u nás zasáhly dozorové orgány, když některé firmy dávaly do mléčných výrobků rostlinný tuk! Donutily je psát tento fakt na obal!

A. Alda 4.8.2017 10:54

Od Bruselu chci jediné:

Aby nám dal pokoj a své pracky do střední Evropy vůbec nestrkal.

M. Valenta 4.8.2017 10:17

Když ono se proti diktátu Bruselu

tak krásně "bojuje"a přitom to dotyčného nic nestojí. Podobně to mají neohrožení bojovníci proti muslimům. Mnohé z nich pak, když si potřebují od toho válčení odpočinout, nalezneme, světe div se, na plážích Egypta a Tuniska.

P. Selinger 4.8.2017 9:40

Zbytečný předvolební cirkus

Jednak se jedná o rozdílnou kvalitu DOVÁŽENÝCH potravin, a řešení je jednoduché - informovanost o složení potraviny. Když zákazníkovi nabízená kvalita nevyhovuje, tak ať nekupí nebo si zajede pro "kvalitnější" do Německa.....

P. Kmoníček 4.8.2017 16:06

Re: Zbytečný předvolební cirkus

Nemusí do Německa. Někdy stačí zajít pouze za roh. Ale to by se na Čechovi chtělo moc. A ještě k tomu přemýšlet?!

R. Gramblička 4.8.2017 9:16

souhlasím, dobře napsáno

!

J. Vintr 4.8.2017 9:15

Kdyz maji dva výrobky

naprosto stejný název, obal a popis složení a přitom nejsou složením a kvalitou stejné, jedná se ze strany výrobce o podvod, který by měl být trestný.

M. Prokop 4.8.2017 9:37

Re: Kdyz maji dva výrobky

A ten popis složení je fakt stejný a skutečnost jiná? Pak ty výrobky nemusíte ani srovnávat, pak stačí "sklouznout" výrobce za uvádění nepravdivých údajů.

J. Vintr 4.8.2017 23:02

Re: Kdyz maji dva výrobky

Koupil jsem například v Kauflandu "v akci" prášek do myčky nádobí a tento vůbec nádobí nemyl, ale naopak na něm zanechával těžko odstranitelný povlak. Přitom obal měl do posledního detailu shodný s tím, který používám už řadu let a který normálně funguje. Asi jsem to měl někomu otlouct o hlavu, ale za ty necelé dvě stovky se mi nechtělo s tím otravovat.

I. Schlägel 4.8.2017 11:03

Re: Kdyz maji dva výrobky

Popis složení odpovídá rozdílnému obsahu. Mate zejména stejný obal a název. Abych s tím neměl příliš práce, nakupuji v SRN. Mám to naštěstí kousek.

M. Prokop 4.8.2017 8:56

"Co od toho Bruselu vlastně chceme?"

Jak kdo, já aby mi dal pokoj a neotravoval. Baráků mají dost, peněz taky, tak ať v nich sedí a ven nic nevypouští. Parlament nechť kočuje.

Dtto pidistryně školství a její nápady, co má kdo jíst a pít.

A. Hrbek 4.8.2017 8:50

Bohužel,

v současném ekonomickém systému se nelze spoléhat na nic jiného než na metodu pokus - omyl. Stojí to ovšem dost času i peněz. Zejména tehdy, když jsou tak zv. "kvalitní výrobky" záměrně naprogramovány na životnost jen trochu přesahující dobu záruky a navíc pro jejich užití je řada další omezení.

Proti svévoli řetězců není obrana - ekonomické podmínky vedly ke zničení maloobchodní konkurence a ke vzniku lokálních monopolů. A i když se maloprodejce kvalitního zboží někde udržel, bývá často od našeho bydliště dosti vzdálen. Dokonce i Vietnamci prodávají často zboží nakoupené v obchodním řetězci a chytře k hromadnému nákupu využívají poskytnutých slev.

I dříve často využívané družstevní prodejny, například COOP, byly nuceny se trendu za málo peněz - šmejd přizpůsobit.