30.3.2020 | Svátek má ArnoštDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Co je a co není volný trhŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 76, poslední: 1.8.2017 0:20, přehled diskusí

Dobry clanek.:
Autor: J. Chodur Datum: 1.8.2017 0:20

Nekteri lide se snazi najit problem a nekteri problemy resi. Pan Rychly je hledac problemu a nejvetsi problem zacina, kdyz se pusti do reseni. Volny trh pracuje, pokud ale nekdo ocekava perfektni funkci tak je mimo, ovsem je to funkce celkove prijatelna a ekonomicky dlouhodobe funkcni. Budouci generace neohrozuje. Napravovatele, kteri se pomoci statni moci snazi odstranovat nedostatky (zduraznuji ze nedostatky nutne existuji) zpusobi svymi zasahy poruseni funkce volneho trhu, takze budou citit potrebu zasahovat jeste vic a spirala zniceni volneho trhu je v chodu, vitame vas v socialismu a v jeste nizsi kvalite sluzby za enormnich nakladu. Ony ty nedostatky volneho trhu totiz volnemu trhu naznacuji, kde je otevrene pole pro jednotlivce kteri podnikaji v ramci volneho trhu. Priklad pana Rychleho se skolkami po 1990 je nedomysleny. Spolecnost byla ve stadiu cekani. Lide nebyli zvykli podnikat a dokonce se bali si neco takoveho dovolit. Zadny svobodny trh neexistoval, protoze lide nemeli tuseni co delat, byli zvykli na to, ze stat se o spoustu veci stara (i kdyz mizerne) a stat byl do te doby velmi nevrly, kdyz nekdo projevil iniciativu. Neexistovaly zakony tykajici se podnikani nastavujici pravidla, takze podnikali lide, kteri zakony nikdy nepotrebovali. Lide meli prirozene obavy za tech podminek riskovat, nevedeli co prijde. Ze volny trh nepracoval za takovych podminek optimalne mozna pan Rychly nechape i kdyz je to naprosto zrejme. Veci potrebuji cas, nez lide ziskaji potrebnou duveru v to co se odehrava. Skoda ze stat neplnil funkci mentora, ze to nedelal me neprekvapuje, vsichni meli deformovane mysleni a moralku, politici i obcane. Proto proboha drzte stat od techto veci, skody jsou tezko zvratitelne, zniceny volny trh se neda obnovit bezbolestne. Svobodny trh nemuze konkurovat statu s neomezenym pristupem k financim (tisteni penez, konfiskace soukromeho majetku = dane a poplatky, a zadluzovani). Hrozba ochotneho statu staci na ochromeni soukrome iniciativy.

Naprostý souhlas s tématem:
Autor: J. Ráž Datum: 31.7.2017 13:41

Naprostý souhlas, ale bohužel rozumné úvahy o svobodném tržním působení, jako jsou pana Sečkára (lze je číst i na https://www.svobodni.cz/clanky/), se u Svobodných vyskytují sporadicky.

Vadou na kráse "Svobodných" podle mne je, že valná část jejich aktivních členů, kteří různě publikují své názory na trh, často prezentují svou naprostou neznalost působení tržních mechanismů a hrají si na jakési pseudo libertiány, což u veřejnosti nemá moc podpory. Odráží se to pak i v mizivé voličské základně.

Re: Naprostý souhlas s tématem:
Autor: Z. Rychlý Datum: 31.7.2017 17:36

Přesně tohle si myslím o Svobodných taky. Příspěvky jsem zrušil, chovají se jako jakobíni volného trhu, domnívají se, že volný trh bude jako mávnutí kouzelného proutku. Abrakadabra, zdravotnictví jen soukromé, zrušíme šmahem všechny dotace do zdravotnictví - a konečně bude líp. Bude houbeles, jen chaos. Zruší dotace, aniž by jen tušili, co bude následovat, co je nahradí, protože bez podpory bude zdravotnictví na úrovni Ruska. Já nemám dotace o nic víc rád, než vy, ale i státní podpora zdravotnictví může sloužit dobré věci, zvláště tam, kde jde o podporu velkých věcí, které jsou svým způsobem jedinečné a tudíž nad možnosti podpory od pacientů, občanů. Volný trh do zdravotnictví nepřinese ani korunu navíc.

Re: Naprostý souhlas s tématem:
Autor: R. Chodovsky Datum: 31.7.2017 18:35

A postavit celou továrnu na automobily Vám nepřijde "nad možnosti podpory" řidičů? Asi to je nad možnosti... a vidíte jsou.

To, o co máte strach - řeší pojištění, potažmo pojišťovny. Ale podmínkou je svobodný trh.

Re: Naprostý souhlas s tématem:
Autor: Z. Rychlý Datum: 31.7.2017 21:10

Masová výroba produktů je typické tržní prostředí, a tomu někdo brání ??

Vaší poslední větě nerozumím. Zdravotnictví že řeší současné přerozdělovny zdravotní daně?? Asi žijeme každý v jiném státě. A právě o problémech zavádění svobodného trhu ve zdravotnictví píšu jinde a už se mi nechce opakovat. Bez podpory státu ve zdravotnictví jenom klesne příjem odvětví, a dostaneme se na úroveň Ruska. Míň peněz není výhra. Jakobíni ovšem budou spokojeni.

Re: Naprostý souhlas s tématem:
Autor: M. Prokop Datum: 31.7.2017 21:17

Současné přerozdělovny zdravotní daně ovšem nejsou pojišťovny, o nichž psal pan Chodovsky.

Že něco "podporuje" stát znamená jen tolik, že to platíte, vy i já, tou nejméně efektivní cestou.

O "jakobínech" můžete žvástat do alelujá, nic to ovšem nezmění na tom, že socialismus prostě nefunguje, což se zblblým voličům pokoušejí vysvětlit Svobodní.

Re: Naprostý souhlas s tématem:
Autor: Z. Rychlý Datum: 31.7.2017 21:34

skutečné zdravotní pojišťovny jsou správným řešením a psal jsem o tom již dost. Volný trh bez zdravotní pojišťovny, jakožto přímý vztah mezi lékařem a pacientem nemůže fungovat. A už mě to neustálé opakování nebaví.

Re: Naprostý souhlas s tématem:
Autor: M. Prokop Datum: 31.7.2017 21:58

To už nechte na lidech, zda si přejí či nepřejí prostředníka - pojišťovnu.

Mimochodem, je spousta zubařů, kteří fungují cash, bez smuv s pojišťovnami a to u nás.

Takže ne že nemůže fungovat, jen vám se to ideologicky nelíbí.

Re: Naprostý souhlas s tématem:
Autor: Z. Rychlý Datum: 31.7.2017 22:29

Zase mimo. Já už jsem o zubařích a plastických chirurzích psal jinde, že tam není důvodu, aby se neplatilo na ruku. Kdybyste četl moje příspěvky u jiných, tak byste to už nemusel psát. Zase to vidíte paušálně, buď černé, nebo buď bílé. Tak to prostě v životě není. Co funguje u zubařů a plastické chirurgie nefunguje jinde. To, že plombu zubu můžete tržně bez obav svěřit lékaři, protože léčba a výsledky jsou každému jasné ještě neznamená, že odhalení a léčení rakoviny slinivky břišní tržně svěříte obvoďákovi, protože je lacinější.

Vznik skutečné zdravotní pojišťovny na lidech nechávám, jenže většina si na rozdíl ode mne přeje zachovat přerozdělovnu a být léčen zadarmo. Tak je to, když to vy a vám podobní nechají na lidech. Pochopit nutnost prostředníka - zdravotní pojišťovny je asi nad vaše intelektuální schopnosti jakobína volného trhu. To není nic o ideologii, ale pouze a jen na pochopení funkce volného trhu. Kdybyste se to snažil pochopit rozumově, bez ideologických pouček z prvního ročníku ekonomie, tak byste tyhle hlouposti neplácal.

Re: Naprostý souhlas s tématem:
Autor: M. Prokop Datum: 31.7.2017 23:17

Spíš je to mimo vaše schopnosti netržního svazáka, pochopit volný trh, jak už vám zde několik lidí napsalo.

Takže plácáte socialistické hlouposti.

K čemuž vám přeji dobré noci.

Re: Naprostý souhlas s tématem:
Autor: Z. Rychlý Datum: 31.7.2017 21:40

A ti Svobodní to dělají blbě a proto jsem se ozval. Paušální aplikace pouček z prvního ročníku ekonomie na všechno má kontraproduktivní účinek. Prostě volný trh není řešením paušálně pro všechno. To je celé, co jsem chtěl svazákům sdělit.

Re: Naprostý souhlas s tématem:
Autor: M. Prokop Datum: 31.7.2017 22:00

Prostě jste svazák socialistický, volný trh nechápající, což zase sděluji já vám.

Jemnosti, jako kde lze volný trh trochu potlačit (jednu jsem uvedl níže), jsou na vaše rudobílé uvažování přílišnými jemnostmi.

Re: Naprostý souhlas s tématem:
Autor: Z. Rychlý Datum: 31.7.2017 22:38

Už volný trh trochu potlačujete? Jaký to pokrok! Když to napíšu já, tak dštíte oheň a síru!

Re: Naprostý souhlas s tématem:
Autor: M. Prokop Datum: 31.7.2017 23:18

To jste jen zase něco nepochopil.

Re: Naprostý souhlas s tématem:
Autor: J. Kulheim Datum: 31.7.2017 19:22

Může fungovat v nákupu a prodeji většiny léčiv.

Ve zdravotníctví nemůže fungovat volný trh, protože není konkurence. Pojištění není pojištění, ale daní. Nefunguje solidarita mezi zdravými a nemocnými, staršími a mladšími. Stát musí dodávat peníze z jiných daní. atd.

Bez reformy to nepůjde. Uživatelé péče využívají službu jak sami uznají za vhodné a chybí brzdy i u poskytovatelů péče. Peněz se ve zdravotnictví utratí jakékoliv množství. Protože jsou sanováni z jiných daní, tak nikdo nemá snahu šetřit.

Re: Naprostý souhlas s tématem:
Autor: Z. Rychlý Datum: 31.7.2017 21:12

Ano.

Re: Naprostý souhlas s tématem:
Autor: M. Prokop Datum: 31.7.2017 21:21

Problém zdravotnictví je v tom, že na sebe narážejí dva protichůdné, ale neopominutelné principy:

Nutnost léčit všechny nebo alespoň všechny, kdož si to tak či onak platí nebo platili, naráží na to, že prostě nelze využít pojistnou matematiku (jsi rizikovější, platíš více) ani princip konkurence mezi pojišťovnami (pojišťovaly by prakticky výhradně ty nejzdravější).

A bez konkurence není efektivity.

Re: Naprostý souhlas s tématem:
Autor: Z. Rychlý Datum: 31.7.2017 22:54

Právě že si ve světě ty pojišťovny konkurují. Přetahují se o ty zdravé jen to fičí. Jelikož jich zase není až tolik, tak berou za vděk i těmi méně zdravými! Tady já tedy vidím volný trh jako prase. Je tam konkurence až na dřeň a stane se, že to v rizicích přeženou a zkrachují. Takový volný trh prostě je a dokonce býti má! Jsi rizikový, musíš platit víc, nebo tě prostě nepojistíme a zbývá ti jen a jen ta státní nemocnice, od které ovšem zázraky nečekej. Je to kruté, ale správné, a nechápu vaše náhlé socialistické cítění.

Re: Naprostý souhlas s tématem:
Autor: M. Prokop Datum: 31.7.2017 23:19

Ano, nechápete.

Re: Naprostý souhlas s tématem:
Autor: Z. Rychlý Datum: 31.7.2017 23:31

A pak kdo je tu socan. A revolucionář k tomu.

Výborný článek!:
Autor: M. Hoblík Datum: 31.7.2017 8:50

Je možné pochopit, že dosud někdo nic nepochopil.

Re: Výborný článek!:
Autor: R. Langer Datum: 31.7.2017 9:27

No vždyť se podívejte na pana Rychlého. Přesně o takových ten článek je. On nechápe, že když svými penězi podpoříte něco, na čem máte zájem, že právě je to je ten volný trh.

Re: Výborný článek!:
Autor: Z. Rychlý Datum: 31.7.2017 10:23

Problém je v tom, že vy to berete paušálně. Nic víc a nic míň. Já vidím rozdíly v prostředí a situaci. Vás to ovšem nezajímá. S takovým viděním světa naděláte víc škod, než užitku.

Re: Výborný článek!:
Autor: P. Švejnoch Datum: 31.7.2017 12:39

Pročetl jsem velkou část Vašich příspěvků v této diskuzi, a závěr je jediný:

Vy nechápete definici pojmu "volný trh".

Ty spousty písmenek, které jste tu publikoval, na tom nemohou nic změnit.

Re: Výborný článek!:
Autor: Z. Rychlý Datum: 31.7.2017 18:21

Zveřejněte vaši definici volného trhu v kultuře, ať se společně zasmějeme.

Re: Výborný článek!:
Autor: M. Prokop Datum: 31.7.2017 21:22

Nejenže nechápe, hlavně chápat nechce.

Re: Výborný článek!:
Autor: J. Ráž Datum: 31.7.2017 13:54

Otázka pro pana Rychlého: Proč by měl stát podporovat jakoukoliv činnost, která slouží nikoliv pro uspokojování potřeb, ale slouží pro provozování privátní zábavy relativně minimálního počtu občanů? Jako je např. Vámi níže zmiňovaný fotbal. A já k té otázce proč by měl stát podporovat privátní zábavu, přidávám i různé formy tak zvané umělecké tvorby. Musíme si totiž klást naprosto oprávněně otázku, proč by měl stát z veřejných prostředků, tedy z daní vybraných od aktivních občanů, podporovat například výrobu filmů, jež pak sledují diváci, jejichž počet by stěží naplnil telefonní budku, když nejsou peníze na léčení dětí?

A o tom, že je naprostou zrůdností podporovat jakýkoliv druh profesionálního sportu, doufám ve sporu nejsme.

Re: Výborný článek!:
Autor: Z. Rychlý Datum: 31.7.2017 18:12

Rád bych vám odpověděl, že by bylo správné, aby se podpora přesunula od státu na bohaté lidi, pro které nebude problém zaplatit několikaměsíční práci sochaře, který pro ně pak zhotoví dílo velikosti Michelangela. To nejde hodnotit jen cenou toho mramoru z lomu v Itálii. Jenže takoví bohatí tu zatím nejsou a náš národ se svým rovnostářstvím dělá vše proto, aby ani nebyli. Jsem si jist, že bez finanční podpory (ať soukromé, či státní) by řada věcí zanikla a nejsem si tak jistý, jako jsou si někteří, že je to tak dobře. Zanikla by řada věcí, které nás pozvedají nad křupanství a průměrnost, a dělají nám dobré jméno ve světě. Kultura je vždy spíše jedinečná záležitost, jak zde správně napsal přirovnání kolega, květina vyrůstající z bažiny. Bažinou je pro mě ta masová kultura, která naštěstí žádné dotace nepotřebuje. Jistě, proti Titanikům, Avatarům a jiným krásným pohádkám pak Antonioniho Zvětšenina opravdu stěží naplní telefonní budku, nicméně jsem rád, že ten film vznikl. Jakým způsobem by volný trh pomohl ke vzniku takových filmových skvostů, to opravdu nevím a ani netuším. Pokud by volný trh nějak bránil vzniku takových jedinečností, pak něco v pořádku není. Souhlasím s tím, že stát nahrazuje mecenáše a je to špatně. To ovšem není nic o volném trhu, ale nýbrž o rovnostářství a o volání lidu po paternalistickém státě, ve kterém jsou bohatí lidé za zloděje a lumpy zcela paušálně.

Re: Výborný článek!:
Autor: R. Chodovsky Datum: 31.7.2017 18:52

Vlastně si sám odpovídáte ve větě: "Jakým způsobem by volný trh pomohl ke vzniku takových filmových skvostů, to opravdu nevím a ani netuším.".... Prostě nevíme co by vzniklo, kdyby se nedotovalo to, co se dotovalo a svodně mohlo vzniknout něco jiného. Proto můžete strašit. Ale aby to zapadlo do Vašeho vnímání světa, musíte připustit, že všechna díla umělců jsou tvořena pouze pro peníze.

Re: Výborný článek!:
Autor: Z. Rychlý Datum: 31.7.2017 20:55

To není pravda! To je jádro vašeho problému! Nevznikla totiž PRO peníze, ale BEZ penez by ta díla určitě nevznikla kvůli nákladům. Zkuste mi odpovědět vy, já to nevím, jak volný trh pomůže vzniku pozoruhodných uměleckých věcí?