18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Čí že je buzna ten Putna?

Jestliže prezident Zeman někoho nejmenoval profesorem, učinil to, co jako prezident může, smí, nemusí. Když se ale kvůli nejmenování někoho z předloženého seznamu strhne taková mediální bouře, jaká se strhla kolem nejmenování pana Putny, je to snad i výzvou k tomu, aby si člověk zjistil pár informací o nejmenovaném.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Hejda 25.5.2013 3:02

Re: Naplácat článků o Havlovi

Seznam všech Putnových publikací najdete třeba zde:

http://www.mcputna.cz/veda

Můžete říct, kolik z nich je "naplácáno z naplácaných článků o Havlovi"? Vy tady plácáte uplné nesmysly o něčem, o čem vůbec nic nevíte a to na základě jednoho značně stupidního žblebtu na webu. (Což tedy - na druhou stranu - je bohužel úplně normální, takže si vlastně můžete gratulovat).

L. Krajicek 25.5.2013 4:16

Re: Naplácat článků o Havlovi

hm. Opora katolicismu. Fakt věda.

P. Vaňura 25.5.2013 10:18

Když jsem byl ještě na škole, ukazoval nám jeden

profesor knihu Who is Who in Atoms. Speciálně, předseda Československé komise pro jadernou energii si tam jako "publikační činnost" uvedl asi tři články v Rudém právu. Podotýkám, že ten profesor sám tam měl napsáno "Publikace hlavně v Nuclear Science and Enginnering, J. Inoganic Nuclesr Chemistry atd.," u zahraničních odborníků to bylo podobné. Celý seznam by se do hesla nevešel. 

P. Pavlovský 25.5.2013 3:35

Je obnormalita důvodem k nepřiznání titulu profesora?

Je V. Franz normální?

Po mém soudu, vzhledem k tetování, ne. Jmenoval jej V. KLaus profesorem? Jmenoval.

Je alkoholik M. Zeman normální? Není. Je presidentem?

Tzv. normalita je dost složitá záležotost i z pouhého medicínského hlediska, natož kulturního!

Mně třeba připadají nenormální všichni praktikjující mohamedáni i ortodoxní třidé. o z toho ale plyne pro občsnskou rovnost? Nic.

L. Krajicek 25.5.2013 4:05

Re: plyne pro občanskou rovnost . . .

V tom je ten problém. Pořád jsme si všichni rovni a rovnější, až jsme si všichni nejrovnější. Prdlajs. Jenom jak to komu vyhovuje a dokud se o rovnosti jenom plácá. Dokud mu na tu jeho "rovnost" někdo nehrábne. Jinak řečeno, rovnost hlasatelů rovnosti končí u jejich peněženky, kterou mají nabitou jen díky nerovnosti. Jak to jeden sociolog trefně a přesně definoval, dnes už nejde o rovnost, ale o nesouměřitelnost.

A k těm profesorům všeho nemožného jsem na jiném místě napsal:

Velice zajímavé by bylo, kdyby se nepsalo jen "profesor XY", ale muselo by se psát:  "XY, profesor toho a toho . . ." To bychom mnohdy nestačili valit ježkovy voči, za co si to mezi sebou ty svoje tituly rozdávají.

P. Pavlovský 25.5.2013 5:17

Re: plyne pro občanskou rovnost . . .

Putna je v podstatě profesor toho samého, jako F. X. Šalda.

Na komparatistice dokonce před pár lety učil.

T. Kohout 25.5.2013 4:48

Re: Je obnormalita důvodem k nepřiznání titulu profesora?

Jsou na světě společečnství, kde je normální lidožroutství. Je to normální?

J. Němec 25.5.2013 7:02

Re: Je obnormalita důvodem k nepřiznání titulu profesora?

Jak jste přišel na to, že Zeman není normální? A jak na to, že je alkoholik? Nejsem jeho fanouškem, ale ještě více nejsem fanouškem bulváru. Blesk-axiomy o lidech si nechte domů. Zkuste argumentovat.

P. Pavlovský 25.5.2013 7:32

Jak jsem přišel na to, že Zeman je alkoholik?

M. Z. jsem poznal na počátku devadesátého roku. Byl to milý, vlídný a vtipný člověk. Jenže jak tak čas plynul, sklenky vína nahrazovaly panáky becherovky a bylo stále vzácnější potkat ho střízlivého. Svůj stav se naučil výborně maskovat, takže kdo ho neznal, nepoznal, že je vlastně opilý. Lidé z jeho okolí ho sledovali s pobavením, byl zábavný a jiskřil vtipem, a když se občas trochu zapotácel, všichni nad tím jen mávli rukou.

Vzpomínám si na jedno důležité jednání u prezidenta v Lánech na konci devadesátých let, kde jsme se sešli hned po ránu. Můj přítel se připotácel do místnosti a místo pozdravu jednoho po druhém, včetně mě, častoval sprostými urážkami a hostitele okázale přehlížel. Byl jsem z toho zaražený, protože jsme si do té doby nic zlého neudělali ani neřekli.

Václav Havel za jeho zády pokynul číšníkovi, který hbitě postavil před hosta becherovku, a když ji vypil tak druhou a pak třetí. Teprve potom jsme mohli začít jednat. Kolik jich vypil do oběda nevím, nestačil jsem je počítat. A bylo veselo. Jeho názory a postoje se měnily nikoli podle průběhu diskuse, ale podle hladiny alkoholu v krvi. Když jsme odpoledne vycházeli před novináře, držel mě kolem ramen jako nejlepšího kamaráda. Cítil jsem smutek z toho, že vedle mě stojí ve stejném těle se stejnou tváří někdo docela jiný, než koho jsem znával. Smutný jsem i dnes a polévá mě hanba, když ho vidím v televizi, jak bohatýrsky ujišťuje veřejnost, že becherovku už nepije, ale slivovici. Tvrdý alkohol vyměnil za ještě tvrdší.

Vím, že těm, kteří ve své blízkosti zažili, jak strašně změní alkohol člověka a jaké peklo dokáže způsobit notorický alkoholik i lidem, kteří ho mají rádi, nemusím nic vykládat.

Daniel Kroupa, filosof a bývalý politik

P. Vaňura 25.5.2013 14:02

Ač je rozhodování recenzentů a redaktorů impaktovaných

časopisů také do jisté míra subjektivní, dovoluji si, jako bývalý člen redakční redy jednoho z nich, garantovat, že to, co projde v Blesku by neotiskli.

A. Kaňka 25.5.2013 1:27

to je dost nechutný článek

Pan Putna publikuje v oboru, který má celosvětové centrum v Česku (kdo by se taky v zahraničí zajímal o českou kulturní historii). Hodnocení produkce vědce na základě citací ve světovém odborném tisku je proto v jeho případě problematické. Na Web of Science jsem ve sledovaných periodikách, ze kterých se citační index počítá, našel v oblasti literatura z českých časopisů jen Českou literaturu. Do jejího okruhu autorů Putna nepatří (není s lidmi z Ústavu pro českou literaturu asi zas tak moc velký kamarád). Jestli má být zrovna Česká literatura jediným časopisem, který si zaslouží mezinárodní zařazení, si tedy nejsem jist.

Pan Putna učí (úspěšně) na Karlově univerzitě. Ta představuje v jeho oboru mezi českými univerzitami špičku. Putnova odborná způsobilost k profesuře byla hodnocena desítkami kolegů. Osobně bych dal spíše na jejich názor (takový Sokol pro mne představuje téměř nejvyšší míru rozvážné objektivity, které je subjekt schopen dosáhnout) než na kompjútrový index sčítající hrušky s jabkama.

Pan Putna mi dvakrát sympatický není, ale domnívám se, na rozdíl od autorky tohoto denunciačního článku, že existují i mnohem horší docenti. Nebo aspoň doktorandi.

Z. Kulhánková 25.5.2013 1:43

Re: to je dost nechutný článek

Špička mezi českými univerzitami je něco jako nejhezčí holka z ošklivince. Žádná česká univerzita není mezi prvními třemi stovkami na světě.

P. Pavlovský 25.5.2013 3:38

Re: to je dost nechutný článek

A do toho ošklivince nechtěl Zeman Putnu jmenovat profesorem. Proč?

Celý ošklivinec, o těch ostatních nemluvě, jej podporoval!

J. Kanioková 25.5.2013 12:21

:))))))))))))))))))

Mi na tom všem možná nejvíc vadí ten Dvojí Metr. Bátoru za názory málem ukřižovali, v podstatě zlikvidovali, ta intelektuálská kampaň proti němu se dala srovnat snad s Hilsneriádou. A Putna.... sluníčko jasné.... přesně opačná kampaň..

DVOJÍ  METR... hnus..

P. Pavlovský 25.5.2013 2:07

Re: to je dost nechutný článek

Odborné dílo M. . Putny je naprosto souměřitelné se špičkami bohemistiky v Evropě i v Americe.

Svědčí pro to i posudky zahraničních bohemistů.

Z. Kulhánková 25.5.2013 2:41

Re: to je dost nechutný článek

A že ho žádný necituje?

P. Vaňura 25.5.2013 10:10

Mnoho lidí a dokonce i tady zpochybňuje profesuru

Václava Klause. Václav Klaus má podle Web of Science 54 publikací oproti Putnovým 12 a citace jsem ani nekázal spošítat (jistě by to šlo, ale byly by to stovky).

Jeden můj známý, dost věhlasný dnes už zesnulý profesor, dokonce hodnotil za Husáka velké doktoráty (DrSc.), získané v bývalem SSSR výše, než ty české. Říkal, že v ČSSR si to uděluje partička kamrádu, kteří mezi sebe nikoho nepustí.

Databáze, zahrnuté do WoS, mimo jiné:Science Citation Index (SCI)Social Sciences Citation Index (SSCI)Arts & Humanities Citation Index (AHCI)Conference Proceedings Citation Index- Science (CPCI-S)Conference Proceedings Citation Index- Social Science & Humanities (CPCI-SSH).

Science Citation Index (SCI)Social Sciences Citation Index (SSCI)Arts & Humanities Citation Index (AHCI)Conference Proceedings Citation Index- Science (CPCI-S)Conference Proceedings Citation Index- Social Science & Humanities (CPCI-SSH).

A. Kaňka 25.5.2013 10:45

Re: Mnoho lidí a dokonce i tady zpochybňuje profesuru

A Václav Klaus je bohemista? Srovnávat mezinárodní dopad článků o ekonomii a o české literatuře a kultuře je perverzní. Navíc citovat Klause může být zajímavé i kvůli jeho angažmá v politice.

Osobně bych si ale mnohem radši přečetl Knihu Kraft než Rok desátý. Číst ale pravděpodobně nebudu ani jedno.

P. Kersch 25.5.2013 1:03

podotknutí

K výše uvedenému článku paní Šimonové chci podotknout, že běžný občan Česka, který se zajímá o vědu, techniku, umění, sport, zdraví, přírodu a politiku, si myslí, že literární kritika, literární historie a podobné obory nejsou vědecké obory. Takový názor je správný a nijak nesnižuje význam uvedených oborů. Patří do kulturní oblasti a můžou mít velký vliv na veřejné mínění. Jako podpůrný příklad lze uvést díla F.X.Šaldy, Václava Černého nebo Otakara Fischera. Jestliže takový autor působí na univerzitě, působí na mladé lidi nejen svým odborným vlivem, ale i svým chováním, zjevem, morálkou a obecnými názory. Působí tak jako vzor i když se domnívá, že ne. Pokud se projevuje hulvátsky, užívá vulgarity, argumentuje pomocí demagogických žvástů a vystupuje na veřejnosti exhibicionisticky, podporuje rozvoj hrubosti, degradaci společenské úrovně a snižuje tím ještě víc kulturu mezilidských vztahů - například mezigeneračních. A na to si přece všichni do omrzení písemně i nahlas stěžujete!  

A. Kaňka 25.5.2013 1:41

Re: podotknutí

Fischer byl Otokar

Vy asi taky patříte k lidem, kteří si myslí, že literaturu čteme, abychom si zlepšili slovní zásobu. Výchovná funkce literatury byla zdůrazňována v obrození, dneska už se to tak nenosí. Literatura maximálně vychovává tím, že nevychovává.

P. Kersch 25.5.2013 7:03

Re: podotknutí

Když už opravujete překlepy, co kdybyste si ten můj příspěvek znova přečetl? Nic tam nepíšu o tom, že by literatura vychovávala - i když vychovává i dneska, jenomže Vy o tom nevíte. Ve svém příspěvku tvrdím, že univerzitní učitel (asistent, docent, profesor) je studentům vzorem, i když by nechtěl. Vyvraťte to, když s tím nesouhlasíte!

A. Kaňka 25.5.2013 9:47

Re: podotknutí

Student na univerzitě je dospělý člověk, kterého pedagog už moc nevychová a když, tak především v přístupu k oboru. Tam záleží na tom, zda má profesor obor rád a zdali je v něm odborníkem (nikdo ale nepřečetl všecko).

Vzorem je nebo může být, milý pane, každý pro každého. Dospělý člověk už moc vzorů nemívá. Na každým se totiž něco najde.

P. Kersch 25.5.2013 12:58

Re: podotknutí

Dospělost - tak, jak s ní tady argumentujete - je pouhý právnický termín. Skutečně si myslíte, že dvacetiletý student je člověk, který už potřebuje jenom "přístup k oboru"? Vzpomeňte si na své vzory, když Vám bylo dvacet. Zeptejte se dobrých učitelů, trenérů, psychologů - budete se divit, jak uvažujete o těchto záležitostech zjednodušeně.

A. Kaňka 25.5.2013 19:47

Re: podotknutí

Své názory samozřejmě člověk, v tom Vám musím dát za pravdu, mění i po dvacítce (i když základní pojem o tom, co je dobro a zlo, asi ne. Ten získáváme sice ve škole, ale mateřské). Ty korekce po dvacítce bývají už ale jemnější.

Co rozumíte pod pojmem vzor, nevím, ale podezřívám Vás z toho, že za vzor považujete nějakého člověka, např. K.Gotta nebo Masaryka. Já, když se mne na to ptáte, to tak neměl ani ve dvaceti. Vzor je pro mne mentální představa, kterou si skládám jak mozaiku ze zkušenosti s konkrétními lidmi (živými, ale i např. literárními postavami). Z toho si vezmu to, z jiného ono. Dokonce se mohu dát inspirovat i odpudivými vlastnostmi a říct si: Tak tohle nikdy.

Snaha o úpornou morálnost vynucená veřejností (právě kvůli takovému chápání pojmu pedagog, jaký předvádíte) plevelí naše školství od nepaměti pokrytectvím. Nadává se na zaslepičené základní školství. Dejte prázdniny aspoň školství vysokému.

A. Kaňka 25.5.2013 20:43

Re: podotknutí

když o tom tak přemýšlím, měl jsem pro svou představu o tom, k čemu se v životě chci přiblížit nebo co mne někam táhne. použít namísto slova vzor slovo ideál.

P. Kolář 25.5.2013 6:49

Re: podotknutí

Ano,pane Kersch.A nepřestanu se divit,že slovutní páni profesoři,místo aby bránili svoji důstojnost,podporují toho,kdo ji snižuje.Homosexualita je soukromá záležitost,ale pan profesor Putna ji povyšuje na zásluhu.A za pár let si budeme všichni zvykat na to,že homosexuálové jsou ti nejlepší lidé.Zvolení pana Zemana presidentem považuji za projev zoufalství.Ale jeho reakci na chování pana Putny ne.

M. Prokop 25.5.2013 0:46

Věc je zcela jednoduchá.

Máte zcela pravdu v hodnocení Putny.

Nicméně, je to věc jeho  "Alma mater", Sokolovy školky, koho si jako profesora  navrhne.

Pravda, mělo by to být bez presidenta a omezno jen na vlastní universitu navrženého.

J. Kanioková 25.5.2013 1:42

Přesně !

Š. Hašek 25.5.2013 22:54

Re: Věc je zcela jednoduchá.

Naopak.

Myslím, že bod, kdy ústava říká, že posledním (samostatně) podepisujícím je president (nikoliv parlament, vláda, senát) je docela dobře vymyšlený "poslední kontrolní mechanismus". A nejen u profesorů.

Zkusme si představit, jak by to dopadlo/dopadne při jmenování přímo školami, které vznikají jak houby po děšti pod vedením soudružky Dvořákové. Doba se mění.

A netajím, že bych Putnu nejmenoval profesorem.