2.10.2023 | Svátek má Olívie, Oliver


SPOLEČNOST: Čí že je buzna ten Putna?

25.5.2013

Jestliže prezident Zeman někoho nejmenoval profesorem, učinil to, co jako prezident může, smí, nemusí. Když se ale kvůli nejmenování někoho z předloženého seznamu strhne taková mediální bouře, jaká se strhla kolem nejmenování pana Putny, je to snad i výzvou k tomu, aby si člověk zjistil pár informací o nejmenovaném.

Díky médiím, která ochotně zveřejnila foto pana Putny s transparentem hlásajícím, že katolické buzny zdraví Bátoru, zřejmě čtenáři měli být vybuzeni k přemýšlení, čí buzna je pan Putna. Jako nápověda slouží ona část textu, která uvádí, že jde o buzny katolické.

Zatím ani v ČR nebývá zvykem, aby se lidé, kteří aspirují na profesuru, promenovali s takovými hesly na takových akcích, ale budiž. Jednou jsme si zkusili prezidentského kandidáta dokonale potetovaného málem i za ušima, kterému však chyběly argumenty a slovní kreace na to, aby svoji kandidaturu dost dobře hájil. Nyní si zkusíme, jak by veřejnost reagovala na pana profesora, který se chová jako pan Putna.

Proč ale média nenahlédla například do Putnovy duše odborníka, vědce a autora odborných publikací? Nebo alespoň na internet?

Možná proto, že by zjistila, že sice pan Putna přece jen něco publikoval, ale odborný svět jej i s jeho publikacemi přehlédl naprosto stejně jako prezident Zeman a ohodnotil jej snad jediným odkazem s citací pouze u jedné publikace, a to v roce 2010. Šlo o prohavlovské dílo "The Spirituality of Vaclav Havel in Its Czech and American Contexts Between Unitarianism and New Age, T. G. Masaryk and Kampademia".

Tak v této vědecké disciplíně – odborné publikaci - jsou lepší snad všichni docenti a mnozí doktorandi. Proto se musím ptát, čí buzna je vlastně tenhle pan Putna, že média ochotně rozpoutala tolik povyku pro jeho nic z odborných prací. Pokud je pan Putna se svým nejmenováním záminkou k okopávání Zemanových kotníků jeho bývalými protivníky a protivnicemi v boji o prezidentský úřad, například myslím paní Táňu Fischerovou s její exhibicí v Parlamentních listech, pak díky za Zemana ještě jednou.

Jako nosné téma pro příští dny očekávám rozplétání hádanky všemi v ČR činnými médii, čí že to vlastně buzna je tenhle pan Putna. Předpokládám, že snad nikde jinde v zahraničí kolem někoho tak vědecky neznámého, jako je pan Putna, ve chvíli, kdy jej prezident odmítl jmenovat profesorem, by média nedokázala roztočit tak nevyváženě barevný a falešně vrzající kolotoč, jako se to podařilo těm českým.

Postoj paní Fischerové a dalších Havlových příznivců a jejich fandění panu Putnovi si zřejmě lze vysvětlit tím, že ve vědeckém bádání a orientaci pana Putny v podstatě jde o prohavlovský směr, eventuálně může jít o snahu povýšit váhavě se rodící kult osobnosti Václava Havla na světově uznávanou novou vědeckou disciplínu.

Prý až prezident Zeman novu vědeckou disciplínu pochopí, Putnovu profesuru podepíše. Pochopí? Nepochopí? Nechejme se překvapit.

Převzato z JanaSimonova.blog.respekt.ihned.cz se souhlasem autorky (její další blog: Simonova.blog.cz)