7.12.2019 | Svátek má Ambrož, Benjamin


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Chybějící přechodové rituály

V jednom ze svých předchozích článků jsem psal o poprasku, jaký na některých amerických vysokých školách vyvolal letáček se slovy „It is O. K. to be male“ (česky „Je v pořádku být mužem“).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Mentzlová 24.8.2019 5:42

tématu otcovství

se věnoval také Emil Zola v románu Plodnost. Hlavní postavu je otec, který zplodil početnou rodinu. Zpočátku stále plodili děti, i když žili z ruky do huby, později zbohatli. Pro kontrast se ukazují manželé, kteří se rozhodli pro potrat, protože se jim zdálo, že by rodina neměla dost peněz.

Napadá mě, kdo z nich byl zodpovědný otec? Nakonec žádný smrtelný otec nemůže zaručit, že se jeho děti budou mít po celý život dobře. Asi každý se obává, že bude v nedostatku. Nezbývá než se spolehnout na vyšší moc.

F. Žůrek 23.8.2019 20:44

Rozvrácená společnost má rozvrácené rodiny - je tomu tak!

Mně se již liberalismus přejídá, neboť se často zneužívá pro sobecké zájmy špatných jedinců. Máme svobodu, ale obtížně odhalíte skryté hochštaplery, a nejhorší jsou hochštapleři v politice, které zajímají pouze peníze v jejich kapse. A domnívám se také, že po pádu komunismu se takových lidí vyrojilo dosti. Jako takový příklad - aspoň se domnívám - si uveďme Krejčíře, kterého dokázali zatknout až v JAR, nikoliv u nás, že ano.

Každé přirovnání kulhá, se říká, ale možná někdy ani mnoho ne.

M. Prokop 23.8.2019 21:04

Re: Rozvrácená společnost má rozvrácené rodiny - je tomu tak!

Omyl. Liberalismus SE nezneužívá, dokonce ho ani socani nezneužívají. Liberalismus prakticky lze pouze používat, ne zneužívat.

Zneužíván je jen název liberalismus a to pro obyčejný socialismus všemožných odstínů, hlavně rudý, zelený, oranžový, černý ...

Krejčíř byl zatčen i zde, ale utekl. Podezřele snadno, to jo.

J. Jurax 23.8.2019 20:31

Vcelku souhlas ... tedy až na tu u autora vcelku pochopitelnou ideu léčby křesťanstvím.

M. Pivoda 23.8.2019 20:20

Potomci mohou být odlišní od svých rodičů

Dan Drápal svým článkem přispěl i k objasnění záhady, proč děti mívají odlišný hodnotový systém od svých rodičů. Někdy dokonce diametrálně odlišný - a všichni zúčastnění jsou z toho pak "na větvi", po kom to dítě vlastně je!?

Děti se samozřejmě mohou narodit už geneticky odlišné (specifickou kombinací genů), ale také změnit své chování výchovou v odlišném prostředí, než ve kterém vyrůstali jejich rodiče. Toto téma ale rád přenechám jiným odborníkům.

V každém případě oceňuji Drápalův vstup.

F. Žůrek 23.8.2019 20:49

Re: Potomci mohou být odlišní od svých rodičů

Všichni lidé jsou od sebe rozlišní. A pokud se týká dětí, tak ty značně ovlivňuje ještě společnost, když začnou dospívat. Mnohdy mohou i zapomenout na svou výchovu v rodině. Často bohužel.

Někdo si myslí, že je chytřejší než ten druhý, ale to je také stránka sobectví, ve kterém se nachází ještě sebevědomá pýcha, která se dnes raději ani nerozlišuje.

Oceňuji Drápalův text.

J. Kanioková 23.8.2019 18:31

Velký souhlas s autorem, díky..

I. Novák 23.8.2019 14:19

Zbytečné mudrování, pánové.

Pamětníci si jistě vzpomenou, na rozdíl "zájmu" děvčat o kluky před vojnou a po vojně. A dost paradoxní pak o ty na vojně, typicky vyjadřované větou: "S vojáky netančím...".

Podobné renomé měl, nejen mladý muž, ve společnosti, u spolupracovníků, při zájmu o zaměstnání a pod. Šťastní držitelé "modré knížky" sice byli pro svoji šikovnost oceňováni, společensky však ustrnuli v hodnocení "před vojnou" a ještě zbabělí. Tak rozlišoval chlapce a muže po staletí praktický život.

J. Anděl 23.8.2019 15:56

Re: Zbytečné mudrování, pánové.

Vojenská služba v socialistickém pojetí neexistovala po staletí. Děvčata věděla, že chlapec před vojnou pak na dva roky zmizí.

Po staletí existovala jakási zkouška dospělosti, ovšem nesouvisela s absolvováním státní služby.

Vojna má praktický význam (diskutabilní, ale reálný a věcný), nicméně dospělost muže iniciuje spíš z nouze a falešnou, jako sociální podpora státu z nouze simuluje falešnou samostatnost svobodných matek.

J. Jurax 23.8.2019 20:37

No, ona správně uchopená základní vojenská služba (ne ta ZVS za komančů) má něco do sebe.

Nicméně i za bolševika mladým mužům prospělo, když se museli starat sami o sebe v prostředí nepříliš přívětivém a případně mimo svou sociální bublinu.

M. Prokop 23.8.2019 17:22

Re: Zbytečné mudrování, pánové.

Ve společnostech, ve kterých jsem se v době vojny pohyboval, jsem tyto fenomény nepozoroval. Buďto něco lokálního, nebo jsem se nepohyboval v těch správných společnostech.

J. Kanioková 23.8.2019 19:13

"S vojáky netančím...".,

tak k používání tohoto rčení nás nutili rodiče ! Byla to doba po WW2, a začaly se množit vdavky těhotných holek, což generace našich rodičů neznala.. a byli z toho zděšení..

D. Polanský 23.8.2019 14:13

Jak to, jsou muži, co zvládnou

založit klidně i tři rodiny. Dvě je u úspěšných mužů dnes zcela běžné. Já moc vzor nejsem, založil jsem jenom jednu. A co takoví bohatí muslimové, ti mají super rodiny. 5, 6, i 7 manželek a dětí jako hnoje.

J. Svoboda 23.8.2019 11:42

Vzory táhnou.

Zeman si cukrovku vyléčil sladkostma, prostatu má, jako panic a 40 cigaret denně po 27 roce života nevadí ničemu, prorože na rentgenu jeho plic se zdá doktorce být nekuřákem. Vzorová diabetická denní dávka je podle něj 40 cigaret, 3 dvojky vína a 100g alkoholu. Projevy delíria je viróza a softvérové kuličky, případně sloní paměť na článek vpravo dole není demence, ale inteligence.

No hlavně, že blbě to mají v americe :o)

Pěkný den.

J. Kraus 23.8.2019 10:08

Vzpomínám

na knížku R.Kiplinga "Dva kapitáni". Patnáctiletý Harvey, těžce rozmazlený, sobecký a pohrdavý syn multimilionáře v Atlantiku spadne s paluby přepychového parníku a vyloví ho rybářský škuner. Nastává několikaměsíční období přerodu, s prací do umdlení a krvavými mozoly, a na konci knihy spatřujeme osobu jinou, veskrze sympatickou. Napsal to Kipling, proto na tomto škuneru jsou lidé přátelští a drsně vlídní, ale přes lodní pažení vidíme i škunery s posádkami vlastností nepříjemně odlišných. Taková knížka dětského čtenáře povznáší, na rozdíl od příliš filosofujícího Londonova Mořského vlka.

Kdysi otcové dbali, aspoň v mém okolí, aby se k dětem dostávalo to, co povznáší. "Není v tom nic povznášejícího", bývalo občas slyšet a týkalo se to třeba mayovek, ale nikoli verneovek. Kdyby tehdejší otec viděl dětský kanál současné státní televise, šel by tam na ně s železnou tyčí. Ano, někteří ještě pamatujeme opravdové muže, kteří zažili skutečný nedostatek a bídu, prošli nebezpečími a válkami, nakonec je dorazil komunista, a přesto byli hrdí a silní a pohled na ně vyvolával respekt a úctu. Ještě můj bývalý kolega (48 let) na takové vzpomíná, jak u nich na Proseku stačil jeden klidný a mrazivý pohled a kluci se klidili jinam.

Co s tím dnes. Obrátit setrvačnost vývoje během zbývající krátké doby? S Titanicem skončí ve vodě celá generace. Kolik z nich zachrání škuner Hereweare s drsným, ale lidským kapitánem Troopem, kolik se utopí, kolik skončí v područí darebáků, kolik vyloví otrokáři?

J. Zaorálek 23.8.2019 10:56

Ano, nebo třeba kniha Černý Bob a bílý Bob, nebo Plavba Jitřního poutníka od C.S. Lewise. :)

M. Prokop 23.8.2019 17:32

Re: Vzpomínám

"Stateční kapitáni", v originále "Captains Courageous".

O lodi sice všude píší jako o škuneru, ale podle textu knihy to škuner nebyl, pravděpodobně spíš sloop, šalupa.

Jinak celkem souhlas.

P. Kubáč 23.8.2019 9:49

V době kdy armáda měla v otázce vojenské služby

nakročeno správným směrem - byla povinná vojenská služba zrušena. Paradoxně se asi velitelům ulevilo, protože žold zůstal stejný, ale místo jankovitých civilistů jen kolegové profesionální vojáci. A na ministerstrvu a generáloním štábu - daleko větší klid na "odklánění" státních peněz.

Nicméně bych vojenskou službu zavedl zpátky. Možná ve stylu Roberta A. Heinleina a jeho Hvězdné pěchoty - chceš mít volební právo - ukaž, že si tuto výsadu zasloužíš....

P. Portwyn 23.8.2019 9:18

Zobrazování mužů jako pitomců

začalo už před příchodem feminismu, ale zrovna české komedie ze 70. a 80. let bych z toho nevinil. Dělají si srandu z kdekoho, ženy tam jsou zobrazovány laskavěji (protože autor ze staré školy je k ženám mírnější), ale taková Janžurová zahrála pěknou řádku sudokopytnic.

Ani si nemyslím, že to je nějaký politický tlak... Spíš pubertální vzpoura proti otci. Hned na začátku článku jsem si vzpomněl na populární Pelíšky. Pan režisér je dost typický případ zastydlé neschopnosti přijmout autoritu, a na filmu je to vidět - ženy vesměs normální, muži karikatury a Holubová v roli učitelky (autorita) taky.

Faktem ale je, že mužský kladný heterosexuální hrdina se vyskytne dneska snad jen v akčňáku.

E. Derat 23.8.2019 9:30

Re: Zobrazování mužů jako pitomců

No, ve starých akčních filmech, v nových už tomu tak skoro není, budeme mít i novou černou agentku 007.

J. Pokoutný 23.8.2019 15:30

Re: Zobrazování mužů jako pitomců

Dovede si někdo představit takového Kojaka 2.0?

J. Jurax 23.8.2019 20:46

Ano.

V duchu moderní doby jako černou feministickou lesbu. Savalas - kdyby ještě žil - jako hetero chlapák a ještě bílý by mohl hrát leda nějakého odpudivého sexistického padoucha.

P. Portwyn 23.8.2019 20:36

Re: Zobrazování mužů jako pitomců

Pravda. Mimochodem z TOHOHLE čouhá politický tlak a předpo...ost produkce jak sláma z bot.

P. Portwyn 23.8.2019 20:38

Re: Zobrazování mužů jako pitomců

P. S. Doufám, že v rámci odstraňování genderových stereotypů budou taky Rudý Soňák, Xeňouš a Larry Croft ;o)

V. Církva 23.8.2019 10:49

Re: Zobrazování mužů jako pitomců

K tomu Hřebejkovi - zajímavý postřeh (nemyšlemo sarkasticky). Jeho filmy jsem měl celkem rád a tak mi jeho politické názory skoro překvapily. Ale máte pravdu že něco je i i v těch filmech. Muži a chlapci rapli, slaboši, trdla nebo až slizouni. Ženy a dcery silné a správňácké.

P. Portwyn 23.8.2019 20:39

Re: Zobrazování mužů jako pitomců

Díky.

J. Jurax 23.8.2019 20:48

No jo, asi byl fixovaný na maminku a žen se vskrytu duše obával ... :-)

M. Prokop 23.8.2019 9:11

Dvě poznámky

"Jenže snažte se liberální mainstream přesvědčit, že i bohatí lidé mohou být šlechetní!" - liberální mainstream neexistuje. Existuje mainstream, ale ten není liberální, poslední dobou spíše socialistický, se snahou o nádech do zelena. Liberálové ještě existují, ale je jich strašně málo a hlavně, NEJSOU to ti, kdo se za ně prohlašují. Liberál toho označení hodný fakt nechce řídit vše příkazy a zákazy.

Vojenská služba sice byl rituál, ale dle mých zkušeností k zmužnění nevedl, leda snad jen u jedinců, kteří se jí dokázali vzepřít.

E. Derat 23.8.2019 9:25

Re: Dvě poznámky

No, ke zmužnění asi ne, ale k určité samostatnosti ano. Já jsem si z vojny odnesl heslo, kterým se dodnes řídím "Voják se stará, voják má" a to platí i v civilu, nic od nikoho nečekat, ale starat se sám. To dnes řada mladých lidí neumí, čeká co jim předhodí stát apod. A pak jsem se tam naučil vycházet i s totálními blbci, Cikány atd., protože i je jsem tam potřeboval k přežití. I to se mi dnes ve stavebnictví hodí. Myslím si, že třeba čtvrt roku by nikomu neuškodilo.

J. Anděl 23.8.2019 9:31

Re: Dvě poznámky

Za iniciační rituály nemá být zodpovědný stát. Jinak jistě, že neuškodilo, ale koncept není podle mě dobrý.