4.12.2023 | Svátek má Barbora


SPOLEČNOST: Chvála hotovosti

26.7.2019

Rád poslední dobou pozoruji nadšence všeho věku, jak s téměř dětinskou rozkoší přikládají mobilní telefon k terminálu v baru nebo v obchodě a nejlepší jsou ti s hodinkami, skrz které si mohou zaplatit zásadní položku, například kávu. Na těch úplně vidíte okouzlení sebou samými. Musí to být božský pocit, říkám si.

Rozvoj těchto veselých technologií naplňujících ego majitelů tak, jako tlusté 4x4 SUV v Praze nebo na Hané, vede k jedinému - a sice k omezení používání hotovosti. Z toho mají radost bankéři, nejrůznější finanční instituce a strážci státních kas a mnozí politici, hlavně ti, co jsou svou podstatou gauneři. Ti všichni jsou ochotni za tento trend položit své upatlané životy. A mnozí nadšenci z řad běžného obyvatelstva považují tento trend za správný, jediný možný a nádherný. Opak je pravdou.

Z nejrůznějších materiálů IMF nebo Světové banky, ale i jiných institucí vystrkují růžky věrozvěsti rušení hotových peněz. Své plány balí především do odrbané krabice boje proti korupci a mezinárodního terorismu. To je úplná pitomost, protože i kdyby byla hotovost zrušena, tak k tomu nedojde na celém světě naráz (pak žádný problém, hups do jiné měny) a i kdyby se tak nedej Bůh stalo, budou mezitím již vyvinuty jiné postupy, jak dosáhnout svého, a to i kdyby se všichni podělali.

Tento krycí manévr zastírá jedinou touhu shora uvedených a mnohých politiků: mít nás zcela pod kontrolou. Mít v ruce hotovost a možnost vrazit peníze do štrozoku je atributem základní svobody, totiž nebýt zcela a bezmocně v rukách jiných osob. Udělat run na banku je výrazem jak strachu střadatelů, tak i jejich zdravého rozumu, že nenechají své vydělané peníze tam, kde o ně mohu přijít. Mít možnost zaplatit bankovkou, položit pár mincí na stůl v baru za kávu nebo za panáka a odejít, aniž bych musel čekat, až mě zkasírují, je výrazem bytostné svobody. I když se to nezdá. Bezhotovostní platba by měla být jen alternativou, leckdy příjemnou a užitečnou, ale jen alternativou.

Až se vy, okouzlení možností zaplatit bagatelní částku hodinkami, telefönem či kartou, jednoho dne proberete z iluzí a nebudete moci mít hotovost, budete nesvobodní. Budete s konečnou platností v rukách vypečených korporátních magorů a psychopatů, kteří nasadí minusové úroky a budou vás nutit investovat bezhotovostně, radostně a především rychle do něčeho, co ani nechcete, ani nepotřebujete, ale co vám rádi podstrčí. Ale co vám já budu vykládat. Okouzlení je okouzlení, přes to nejede vlak.

Tvrdím, že mít hotovost je základním atributem svobody, ne méně důležitým než svoboda slova a podnikání. Moci držet hotovost je stejně důležité jako právo lhát coby obžalovaný v trestním procesu, jako nedotknutelnost osoby a majetku, jako vzduch, který dýcháme, a voda, kterou pijeme. Bez toho všeho jsme ztraceni, i když se to leckomu nezdá. Howgh.