23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Chtějí „liberální demokraté“ změnu režimu?

Blíží se 17. listopad, státní svátek zvaný„Den boje za svobodu a demokracii“. Letos výjimečný tím, že slavíme 30 let od pádu komunistického režimu. A jsme opět svědky toho, jak si i tento svátek snaží přivlastnit jedna zájmová a ideová skupina, která obvykle chápe sama sebe jako liberální demokraty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Mertl 14.11.2019 9:56

"Ten model jako jiné utopické modely"? Proč by ten model měl být utopický, pane Anděli? A dokonce škodlivý? A proč vůbec "model"? Bez problémů (no, co je úplně bez problémů) to funguje v naprosté většině západních zemích. V bývalém režimu se lidé směli sdružovat jen v organizacích schválených a plně kontrolovaných režimem, jiné byly zakazovány a pronásledovány. A že to je ten správný model, v nás ze zvyku spolu s jinými zlozvyky přežívá - viz znechucení nad Milióny chvilek ("máme přece svobodné volby!") nebo podezřívavost společnosti vůči lidem scházejícím se k čemukoli, snad s výjimkou hospodských slezin. A přitom je to pravý projev svobody - člověk je stádní tvor a spolčování je přirozený projev. Škodlivost izolace, ke které nás vedl bolševik, pokud jsme se nechtěli stát příslušníky státem zřízených spolků, je individuálně škodlivá, říkají lékaři. Svobodní lidé prostě mají svobodu se sdružovat do jakýchkoli spolků a zájmových skupin, pokud se přitom neporušují zákony. Koukněte se na Západ, co je tam spolků s kdejakou náplní, kulturní, náboženskou, folklorní, sportovní, ekologickou (včetně obstrukcí proti nějakým stavbám - a nejsou některé stavby skutečně zhovadilostí?), na podporu nějakých politiků nebo proti nim, i obskurních. Pro některé starší nebo handicapované osoby to může být jediný způsob komunikace se společností, třeba místo vysedávání/nadávání na internetu. To je prostě model občanské společnosti, kde ty aktivity jsou dány, ano, jak říkáte, "dobrou vůli zúčastněných". A obrana proti psychopatům? To je obecný problém lidstva - nefunguje nebo jen špatně, v otevřené i uzavřené společnosti. Domnívám se, že ta uzavřená je psychopatům otevřenější - viz nekonečná historie s demagogickými uchvatiteli moci. Konec konců, i my jsme si demokraticky do čela státu zvolili dva psychopaty, protože stále jsme spíše společnost uzavřeného modelu.

P. Hlosta 14.11.2019 10:02

Dobrý demagogický pokus! :-) Jak jen odůvodnit popření nutnosti zastupitelské demokracie, že?! O ideové pravolevosti v politice ten váš demagogický pokus zrovna není. Ačkoliv tato vaše teze vychází z levicových krajních postojů. Jakou krycí myšlenku přinést v zájmu anarchistického vidění, aby byla tak nějak přeci jen dobově přijatelná... :-/

J. Anděl 14.11.2019 11:05

Pane Mertle, já s vámi v mnohém souhlasím. Rozlišuji, pravda, spíš pocitově, dva pojmy, dva jevy. To, co je, a to, co se mi zdá, že na pozadí vystrkuje růžky.

To, co je, je občanská společnost reálná, aktuální. Jak píšete, otevřená společnost. Svobodná společnost, ve víceméně tradičním demokratickém rámci. U té jen moc nevím, proč je nutné mít ten samostatný pojem "občanská společnost" (připadá mi to jako zavádět speciální pojem pro setkání kamarádů v hospodě) - ale tak proč ne.

Z různých drobných náznaků si ale skládám, že jsou minimálně jednotlivci, kterým to, co je, nestačí. Buď jen potřebují (normálně demokratickými metodami) stále více upřesňovat kodexy chování (no, kodexy.... ehm, ve skutečnosti zákony, včetně trestního práva), aby odpovídaly představám různých organizací, nebo opatrně či otevřeně skutečně hovoří o nutnosti mít nový systém, odlišný od současné podoby demokracie. Například k úspěšnému boji s klimatickými změnami. To vnímám jako jakýsi náznak ideí institucionalizované "občanské společnosti". Jako potenciální budoucí ekvivalent korporativismu. A nebo teokracie...

To by nebyla otevřená společnost v duchu, který popisujete. V takové společnosti má institucionální hnutí určitého zaměření moc nad svobodou jednotlivce. Takže v souladu s tím, co sám píšete, by to bylo prostředí psychopatům vstřícné.

Dneska to (ještě relativně) dobře funguje právě proto, že se to celé odehrává v normálním demokratickém rámci. Případná změna toho systému by tu rovnováhu vychýlila.

J. Schwarz 14.11.2019 14:18

Tak si to, pane Mertle, proberme. Ty údajné " spolky občansky aktivních lidí" mají kupodivu dost peněz na svoji činnost i propagandu. Zákony neporušují, protože sprostě napadat Zemana a Babiše se smí, za to nikdo nikomu profil nesmaže ani ho nepožene k soudu. Ale dotkněte se Gréty, EU a "ekologů"a hned je oheň na střeše. Co má "občanská společnost" proti Babišovi a Zemanovi? Na Babiše Čapí hnízdo a na Zemana neslušné vyjadřování v médiích a pak vzhled. Na základě toho jede neustávající propaganda proti nim v médiích, v akademických i uměleckých kruzích. Co chtějí "protestující" dosáhnout, krom odstoupení dotyčných osob? Nepochybně změny politiky, ale jaké změny? Napadá mne jediné - víve Bruselu, integrace, přijetí EURa, souhlas s kvótami na migranty, odmítnutí jádra a příklon k sebevražedné "zelené" politice - krátce totální kapitulace před "západními" progresivisty...

Z. Rychlý 14.11.2019 8:37

Odpověď - chtějí. Mají se jako prasata v žitě a přece je něco pálí, co to jenom je?

V. Církva 14.11.2019 8:26

Co je špatně na Milionu chvilek. 1) Nepřiměřenost vzhledem k problému a odvádění pozornosti a ignorace podstatných problémů. Islamizace, ilegální migrace, nesvoboda regulací EU, mezinárodních dohod a soudů i našich zákonů. Důsledky omezování svobody, drahé bydlení je jednoznačně větší problém než Zemanova samolibost a nebezpečí ekonomickopolitické moci Babiše (ta díky demokratickým strukturám není neomezená) 2) Pozdní reakce a zaujetí důsledky, místo příčin. Babiše stvořil systém, pokud chceme změnu, jsou nutné systémové změny. Pokud někomu vadí nečistá politika, tunelování, kmotři, špatné soudnictví, měl zasáhnout už dřív. Myslím, že kmotři měli větší moc než Babiš, který je pod kontrolou. Čapí Hnízdo nevzniklo za vlády Babiše. Za Babiše a Zemana se nic nezhoršilo. 3) Stádovitost ulice - nesnáším lidskou stádovitost, to je nacismus, procesy 50tých let, šikana. Psychologické výzkumy zjišťují že ve stádu člověk přestává racionálně přemýšlet a dělá to co stádo. Stádovitost má smysl krátce (v roce 1968 a 1989), kdy jde o podstatné věci, či jasné nepřátele a je třeba se krátkodobě! semknout. 4) Chvilky jsou jen názor menšiny, jen víc uřvané, v roce 1989 chtěla změnu většina 5) revoluční boření bez tvoření - bořit jde snadn0, ale pokud není plán B je to hloupé. Demise Babiše a Zemana, kterým se nesnížili preference? Demise Benešové a co dál? Z předchozího je jasné, že pak nezavládne pravda a láska.

Proto říkám že jsou to stádovitá trdla a je třeba demokracii před stády bránit. Stáda jako "Greténi", "Chvilky", multikulturalisté a další.

J. Anděl 14.11.2019 9:00

S některými částmi souhlasím. Zastavím se jen u toho, že komu vadilo toto a tamto, měl se ozvat (či zasáhnout) dřív.

Víte co se říká... lépe pozdě než nikdy.

Tím nehájím ten konkrétní krok Miliónů. Já jen že "lépe pozdě než nikdy" patří mezi základy psychického vybavení sebe si uvědomujícího svobodného jednotlivce. Ať jsem v jakýchkoliv s*ačkách a můžu si za ně třeba i sám, lépe začít je řešit teď, i když je to ve srovnání s šancí na úspěch, kdybych začal včera, pozdě.

Jenomže nikdo z nás nemůže začít včera.

I. Mertl 14.11.2019 10:03

Právě podobné názory, jako zde publikuje onen Winston, jsou projevem problémů uzavřené společnosti, zakazující všechna vystoupení mimo těch "oficiálních", jak píšu níže o smyslu společnosti otevřené.

V. Petr 14.11.2019 11:18

Souhlas, vlastně ve všem.

F. Navrátil 14.11.2019 8:11

Stále více si pohrávám s myšlenkou, že pouliční kravály Milionu chvilek postrádající politický program organizuje a financuje Babiš, aby si posílil svoji pozici. Jednak tím znevěrohodňuje opozici a jednak má možnost ukázat na Mináře a jeho partu: "Občané, chcete chaos, anarchii a výtržnosti? Já jsem vaše naděje a záruka pořádku a prosperity!" Když voliči vidí a slyší třeba křičet Bangu: "Dělejte bordel!", pak to skutečně Andrejkovi hodí.

F. Houžňák 14.11.2019 8:41

I to je možné. Je to chytrý člověk. A když ho poslouchám v televizi, mluví normálně, ne v otřepaných frázích jako Kalouskové a Fialové. Jak říkal jeden můj přítel: mluví jako dílovedoucí, ne jako politik.

J. Vlček 14.11.2019 10:29

Pánové, takováto konspirace může vzniknout jen ve vašich hlavách. Že by si podobný pouliční bordel namířený proti své osobě vymýšlel a strojil sám Babiš, to je myšlenka hodně přitažená za vlasy.

Ony stačily ty štvanice proti jeho osobě, prováděné našimi investigativci přes jeho nemocného syna, horlivě podporované našimi opozičními politiky. Těch útoků a štvanic z jejich strany bylo, a je tolik, že vymýšlet si sám ještě další, to musíte uznat, by byla z Babišovy strany úplná blbost.

F. Houžňák 14.11.2019 10:52

No, já to taky považuju za velmi nepravděpodobné, risiko velké a úspěch nejistý. Řekl bych, že se plně spolehne na soudruhy z MilChviPrD. Ale myšlenka je to logická, nemyslíte? Když vidím ty MilChviPrDistické držky, hned bych ho šel volit.

J. Vlček 14.11.2019 13:57

Přesně tak, pane Houžňáku.

F. Navrátil 14.11.2019 13:39

Je to výsledek mého přesvědčení, že opozice nemůže být přece tak neuvěřitelně hloupá, aby organizovala akce, které jí snižují volební preference a Babišovi přihrávají. Nebo se sakra mýlím?

F. Houžňák 14.11.2019 14:03

Znáte písničku, tuším od Třešňáka, co začíná "Lidská blbost nezná mezí, zdá se že je stále březí"? Já bych řekl, že je ze života.

J. Vlček 14.11.2019 14:05

Pane Navrátile, myslím, že se opravdu mýlíte. Mně se v té opozici skutečně jeví jeden blbec vedle druhého.

P. Harabaska 14.11.2019 9:46

V Rusku také měli jednoho muže (původem Gruzínce), který původně také studoval kněžství, ale potom se začal věnovat politice. A jak daleko to dotáhl! Ještě dnes na mnoha místech stojí jeho sochy.

V. Petr 14.11.2019 14:39

Ano!

P. Harabaska 14.11.2019 9:50

Každý si vybírá sám svůj ideál.

J. Hruška 14.11.2019 7:49

Pardon-- vstanu - ne, že ne.

J. Hruška 14.11.2019 7:53

Nějak se mi všude plete "z" pardón, a strácí se "s".

F. Houžňák 14.11.2019 8:42

Třeba to tak na Moravě říkají ...

J. Hruška 14.11.2019 7:47

... - "co vlastně chtějí tito lidé" ..? Ptáte se autore. Chtějí svrhnout oligarchu z trůnu, chtějí porazit oligarchii a také ji porazí. Viz. Citát z manifestu komunistické strany:..... Třeste se vládcové tohoto světa před hněvem...... Milionů chvilek.....ona nemá co ztratit, jen své okovy! A vztanou noví bojovníci. Zdař Bůh.

J. Schwarz 14.11.2019 14:27

Ale ne, kdepak! oni chtějí ty "oligarchy" jen nahradit vlastní, skvělou a morálně vyspělou osobou!

J. Lukavsky 14.11.2019 7:12

"Současný premiér a prezident mají legitimitu vzešlou z voleb" Inu i A.Hitler a K.Gottwald měli stejnou legitimitu. Stejně tak prezident Venezuely aj. povedených států. A s. Kim III. jí má dodnes! Ale co když jsme zvolili špatně? Nebo co když se prezident zblázní (jako Caligula např. abych nenarazil)? Musíme čekat na nové volby? V demokratickém a slušném státě mají i v tom případě možnost občané demonstrovat svoji nespokojenost. A rozumný politik se zamyslí a ne že bude dělat mrtvého brouka. Síla demokracie je právě v tom, že se dokáže korigovat pokojně i během cesty. "Ano přátelé, tudy cesta nevede" (J.Cimrman). Socializmus dojel na to, že nedokázal přiznat pravdu a včas korigovat, ale jel tupě jako vlak po slepé koleji. J.L.

A. Forman 14.11.2019 7:27

Chápete pojem a obsah slova demokracie ? To není cochcárna.....

J. Nevrkla 14.11.2019 8:13

V socialismu není demokracie, nejsou svobodné volby. Korigovat cestu u nás můžete při volbách. To nestačí? Demoblok by je ale stejně nevyhrál.

F. Navrátil 14.11.2019 8:17

Hitler i Gottwald získali hlasy nespokojených občanů po katastrofách. V prvním případě to byla vojenská porážka a světová ekonomická krize a v tom druhém hrůzy okupace a obdiv k vítězné síle reprezentované Stalinem. Ani Hitler, ani Gottwald nikdy v demokratických volbách nezískali většinu. Stalo se tak po kolapsu demokratických mechanismů a zablokování parlamentu. My ale nejsme v katastrofickém období, právě naopak. A právě likvidaci demokratických mechanismů, nahrazení voleb a parlamentu pouličními kravály připravují lidé, kteří manipulují Milionem chvilek.

J. Pavelka 14.11.2019 9:44

Jenže k demokracii patří i ty "pouliční kravály" stávky, demonstrace, apod. ..to neznamená jim hned vyhovět, některé požadavky i rozhodně odmítnout apod...Skutečně to není jen o tom jít k volbám...