10.4.2021 | Svátek má Darja


SPOLEČNOST: Chraňme svou svobodu!

22.10.2020

Život a zdraví, nebo svoboda? Takhle mnoho lidí staví otázku dodržování či nedodržování nepopulárních „protikovidových“ opatření. Pletu se, nebo tu ve skutečnosti žádné takové dilema není?

Nejprve vlastní zkušenost. Transplantovali mi v roce 2018 játra. Jelikož jsem odcházel z nemocnice notně napěchovaný imunosupresivy (léky snižujícími imunitu), byl jsem poučen, že mám nosit roušku a ideálně i rukavice. Každá banální infekce by pro mě mohla být nebezpečná. Jenomže já mám přece právo na svobodný názor a svobodné chování a nenechám se nějakou rouškou omezovat! Co myslíte, vážně jsem tehdy měl tak neskutečně idiotské uvažování? Neměl. To se ví, že neměl. Ještě rád jsem ten kousíček svobody vyměnil za naději na zdraví. Imunosupresiva už mě doprovodí celým zbytkem života a počtu prožitých oslav narozenin mi také nechutně přibývá, takže za mě rouška ano.

Boj s rouškovým a shromažďovacím omezováním by se dal srovnat třeba s přecházením na červenou. Oboje je úředně zapovězené a riskantní. Ale to riziko není stoprocentní, ani zdaleka ne. Člověk na tu červenou přece vždycky nějak přeběhne a auto se mu vyhne. Nanejvýš si zatroubí, ale řidič nezastaví a nepůjde mi rozbít nos. A blbec řidič mě přece může sejmout i když jdu na zelenou. Bábovky ať poslušně čekají na zelenou, ale borec to zvládne a je king, užívá si svobody! Ano, jsou lidi, kteří si tohle všechno skutečně myslí. Já ovšem cestou do práce vídám hned dva pomnníčky u přechodů. Děti chtěly přeběhnout a teď mají pomníčky.

Když přecházením na červenou přinutím řidiče k dupnutí na brzdu, může do něj vrazit jiné auto zezadu. Když se bez roušky nakazím bezpříznakově koronáčem a navštívím svou osmdesátiletou matku, může to být poslední návštěva u ní.

„Sahají nám na svobody. Dělají paniku pro nic za nic. Někdo se na tom pěkně nakapsuje. Politici se na nás domluvili. Nedejme se!!!!“ Že by?

„Na tu operovanou nohu si tři týdny nesmíte stoupnout.“ „Nezlobte se, ale s epilepsií vám ten řidičák nemůžeme dál nechat.“ Samá hloupá omezení, ne? „Když si na tu nohu dvakrát třikrát stoupnu, tak se mi s ní nejspíš nic nestane. Nebo pětkrát nebo desetkrát. A vůbec, ta ortéza mě jenom zbytečně obtěžuje.“ „Dokud nepojedu topolovou alejí nebo nepotkám blikající sanitku, tak můžu s mou epilepsií klidně řídit.“ Samá zbytečná omezení svobody?

A teď ještě ty roušky a zavřená kultura a hospody! Z reakcí to vypadá, jako by celé Česko hodlalo právě letos vykoupit veškeré lístky do divadel a na koncerty - a šmytec, zavřeno. A taky celý národ neustále holduje zpěvu a oni mu to teď zakázali - dle reakcí na internetu to tak vypadalo.

„Ale na nás si nepřijdou. Ušijeme roušky ze záclon a sejdeme se všichni u nás na zahradě. Máme vysoký plot a je to soukromý pozemek, tak co!“ Bohužel, rouškovým YNTELIGENTŮM dává zbraně do ruky i to, že zodpovědné instituce celou situaci nezvládají úplně na jedničku. Jestliže mi e-rouška tuhle oznámila, že jsem se před deseti dny setkal s nakaženým kovidem, tak mě to o užitečnosti systému příliš nepřesvědčilo. Uvidíme, jak dál. A informace o tom, že TyTrubko (pardon, YouTube) bude na celém světě mazat hoaxy ohledně antikovidové vakcíny, beru jako nůž do zad snahám o zvládnutí celé pandemie. Tuhle aktivitu bych srovnal s Kimovým režimem nebo s vymazáním holčiček z obálky učebnice v Íránu.

Takže ano, o naši svobodu se už trochu bojím, ale ne proto, že si mám nasazovat roušku a dezinfikovat ruce. Jen doufám, že se náš stát i celá EU s omezováním - ale i s dotacemi pro kdekoho - včas zarazí na rozumné a únosné hranici. Rouška a zákaz hromadných akcí jsou ještě stále v té části rozumem odůvodnitelné.

Převzato z autorovy Palety názorů a ptákovin
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.