8.5.2021 | Den vítězství


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Chcete žít věčně?

Přání ošidit smrt a žít navěky je téměř odvěké. Ale nejvíce byli a jsou jím posedlí bohatci. Je to pochopitelné. Nestačí jim, že mají víc, než kdy chtěli - touží užívat svůj majetek a moc až na věky věků amen.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Jandáková 13.6.2019 18:52

Samozřejmě,

že závratně bohatí jsou posedlí. Jinak by nebyli bohatí. Jsou posedlí HROU. Člověk, který dělá, co ho baví, který to, čemu ostatní říkají "práce", když chodí do "zaměstnání", tvoří (!) s láskou, dává do toho dává sám sebe, svou pozornost, svůj talent, od rána do večera... Je tím podobný špičkovému sportovci. Také soutěží o viditelnou pozici (na trhu). Peníze přicházejí pak. Za přední místo v soutěži o ovládnutí kusu teritoria - trhu. )

.

M. Jandáková 13.6.2019 18:56

Re: Samozřejmě,

- to jsem napsala k diskuzi, ne k článku. V něm je zmíněna "posedlost" jedenkrát, a to v souvislosti s experimenty "nesmrtelnosti".

L. Severa 13.6.2019 15:17

Nevím

zda neměl Čapek pravdu s "Věcí Makropulos". Jen si tak říkám, že ač kmet požehnaného věku, bude to, někdy v budoucnu, označováno jako věk střední .

M. Mikulec 13.6.2019 11:46

Mně by stačilo vědět,

kdy zemřu. Stále si, i přes to nepohodlí vědět a pamatovat si, myslím, že je lepší vědět než nevědět. :-)

J. Jurax 13.6.2019 12:17

Inu, vědět jeden ve dvaceti, že zemře den po svých šedesátých narozeninách ho asi moc nevzruší. Nicméně den před šedesátými narozeninami bude nejspíš na věc nahlížet odlišně. Zvlášť když bude kypět zdravím ... :-)

M. Mikulec 13.6.2019 12:33

Re:

Ano. Bylo by hezké zemřít doma sešlostí věkem a ne někde v instituci zdravotní péče.

J. Fridrich 13.6.2019 11:18

Soudruh Vítek opět nezklamal, když napsal - " Přání ošidit

Soudruh Vítek opět nezklamal, když napsal - " Přání ošidit smrt a žít navěky je téměř odvěké. Ale nejvíce byli a jsou jím posedlí bohatci. Je to pochopitelné. Nestačí jim, že mají víc, než kdy chtěli " - to je jeho komunistické vidění světa - bohatí lidé jsou zlí a chudí lidé jsou hodní... Také nám naznačuje, že jsou zámožní nespravedlivě, tedy bez svého přičinění. To, že jsou pracovití, nápadití, že se usilovně rozvíjí celoživotním studiem ve svých oborech on jaksi opomíjí..

Na Západě - hlavně v Americe si lidé bohatých lidí váží ( to není z literatury, mám tento poznatek z vlastních pobytů ), berou je jako úspěšné lidi, kteří něco dokázali - tak jak třeba od nuly začínající Bill Gates, Mark Zuckerberg, Jack Dorsey, Steve Jobs a další inovátoři z Kalifornie a Redmondu. Někteří začínali od nuly, třeba v garáži.

U nás je to jiné - úspěšný, pracovitý a bohatý člověk je téměř vždy našimi občany považován za podvodníka a zloděje - a to i ten, který celá léta pracuje 10-14 hodin denně - a máme takových také dost.. Oni jsou také filantropové..

J. Jurax 13.6.2019 12:01

No jo, to víte, v našich zemích sázka na závist nemůže nevyjít ... celej život poctivě zametám na dílně v Kolbence špony a miliardy furt nikde ...

J. Hajský 13.6.2019 18:23

Re: Soudruh Vítek opět nezklamal, když napsal - " Přání ošidit

Jak mají u nás lidé rádi bohatého člověka bylo možno se přesvědčit před pár dny na Václaváku a příště třeba na Letenské pláni.

Ale ani na Západě to není tak růžové, jak píše pan Fridrich. Řada nejbohatších lidí nezačínala od nuly, ale přišla k majetku dědictvím a počátek tohoto majetku nashromáždili jejich předci třeba jako námořní piráti.

Ostatně jak mají na Západě rádi bohaté lidi se můžete dočíst z článků v převážné části amerického tisku o Trumpovi.

J. Sova 13.6.2019 18:33

Re: Soudruh Vítek opět nezklamal, když napsal - " Přání ošidit

"Bohatec je buď zloděj, nebo zlodějův dědic".

Svatý Jeroným

J. Sinnreich 13.6.2019 22:11

Re: Soudruh Vítek opět nezklamal, když napsal - " Přání ošidit

Nebo bootleggeri (paseraci koralky), jako na pr. klan Kennedy..

B. Rameš 13.6.2019 9:48

Chcete žít věčně?

Drtivá většina lidí, mne v to počítaje, odpoví "ano". Záleží jen na jejich možnostech, inteligenci a, řekněme, morálně-volních vlastnostech, co pro to jsou ochotní a schopní udělat. Bez ohledu na to, že to prostě není možné (a je to tak dobře).

P. Flener 13.6.2019 9:33

Nejhorší, co by se mohlo člověku stát je věčný život........

Určitě netouží všichni žít věčně - spíš opravdu jen primitivové. Bůh to člověku spočítal, že rozumně, smysluplně a s chutí žít se dá tak maximálně do 80, je to individuální. Do té doby člověk svět, konflikty, přiblblé politiky i lidstvo pozná tak, že už toho všeho má spíš plné zuby a těší se do nebe. Na světě přebývají ještě déle rádi spíš živočišní primitivové bez mozku i když už nejsou k ničemu - stačí jim ale že papají, vylučují, spí a koukají na kyslík kolem sebe.

R. Langer 13.6.2019 9:51

Re: Nejhorší, co by se mohlo člověku stát je věčný život........

To je ovšem dost odvážný a radikální názor. Pro upřesnění, na který že termín máte stanovený ten čas, až toho "budete mít plné zuby"? Přišel bych vás třeba osobně podpořit. Pokud vás tedy dobře chápu, jistě se neřadíte k těm primitivům bez mozku? :-P

J. Sova 13.6.2019 9:57

Re: Nejhorší, co by se mohlo člověku stát je věčný život........

Gen 6,3 Hospodin však řekl: „Můj duch se nebude člověkem věčně zaneprazdňovat. Vždyť je jen tělo. Ať je jeho dnů sto dvacet let.“

J. Jurax 13.6.2019 12:23

Ale to Hospodin řekl, když bylo člověků na celém okršleku zemském pár desítek milionů. Dnes je jich přes sedm miliard, takže to zaneprazdňování evidentně nezvládá. Těch sto dvacet let zjevně podrobil revizi - došlo mu, že slib nebyl zasazen do reálného rámce ...

V. Petr 13.6.2019 16:31

Toto by mě zajímalo, ukazuje se totiž, že těch 120 let

je naprosté maximum pro jednoho člověka z miliardy...

M. Mikulec 13.6.2019 12:36

Re: Nejhorší, co by se mohlo člověku stát je věčný život........

Přesně to, co jste popsal v poslední větě, pane Flenere, udělala z lidí medicína. Má přece technologie! Ale lidskost a lidskou stránku věci nezvládá.

K. Janyška 13.6.2019 9:12

Lidé umírají už miliony let a ne a ne

si na to zvyknout... Dzp.

J. Sova 13.6.2019 7:39

"Nelidsky dlouhý život

je horší než smrt".

Karel Čapek: Věc Makropulos.

V. Petr 13.6.2019 16:31

BLÁBOL!

J. Anděl 13.6.2019 6:54

Bohatci?

"Bohatci" prostě snáze mohou utratit velké peníze za kdeco. Těžko soudit, zda víc touží po nesmrtelnosti. Ale samozřejmě člověk se v mysli zaobírá víc věcmi, které jsou zhruba plus mínus, v možnostech jeho rozpočtu. Existují i planí snílci, ale o těch se nedočteme, že by si koupili kůru za tisíce dolarů. To ostatní pak třeba cvičí, jedí zdravě, nebo si to alespoň myslí, kupuji si zázračné doplňky stravy, pokud mohou, atp. Nebo se alespoň modlí a koupou v Ganze. Prý kvůli očistě duše, ale kořen touhy duše po nesmrtelnosti je stejný.

Takže v nejhrubších rysech, opět, mezi bohatými a nebohatými žádný podstatný rozdíl není. Někdy to má bizarní projevy, ale jinak je to pochopitelné. A někdo holt musí zjistit, že vyfukováním cigaretového kouře do vody zlato nevznikne.

O. Prokop 13.6.2019 8:15

Re: Bohatci?

souhlasím. Ale i v menším ( od setkorun po statisíce, i v ČR) jsou lidi ochotni vydávat peníze za různé šarlatánské postupy, přístroje, přípravky, atd.... Viz i reklamy na netu. A pak rozčarováni se vracejí k medicíně dle EBM. A jsou rozčilení, když si mají pár pětek za svoji léčbu připlatit.

J. Anděl 13.6.2019 8:30

Přesně tak, to jsem zahrnul do těch zázračných doplňků stravy, ovšem spektrum je mnohem bohatší.

Hlavně jsem se asi zasekl na slově "bohatci", kteří jsou snad více "posedlí", což mi nepřipadá pravdivé. A to i když v jistém výkladu souhlasím s podobenstvím o bohatém, velbloudovi a uchu jehly (nezačíná slovy "to se takhle v hospodě sejdou bohatý, velbloud a ucho", což je trochu škoda ;-).

Ale jde o jedno z nejvíc zneužívaných podobenství.

M. Mikulec 13.6.2019 12:32

Re: Bohatci?

Nojo, vaše báječná medicína, která nevyléčí, ale jen léčí.A léčí. O těch, nad kterými zlomila hůl a poslala je domů umřít, a oni přesto žijí, protože zdravotnické instituce prostě nevědí všechno, o těch mlčíte.

J. Pavlik 13.6.2019 0:14

-360 Celsi?

Někdo má asi horko v palici. To bych chtěl vidět, jak někdo někoho ochladí na -360 Celsiů. To je skoro -90 Kelvinů. Ale o těchto pánech asi autor tohoto zmrazování nikdy neslyšel...

R. Langer 13.6.2019 6:30

Re: -360 Celsi?

No, vzhledem k tomu, že je to zřejmě opsáno z nějakého novinového titulku, vzhledem k solidnosti původního zdroje a vzhledem k inteligenci a majetku zákazníků, bych se nedivil, kdyby bylo něco takového "reálně" slibováno. S autorem článku či fyzikálními zákony to nemá pravděpodobně nic společného. ;-)

P. Dvořák 13.6.2019 6:35

Re: -360 Celsi?

No a? Pokud to odhlasuje Evropský parlament nebo s tím přijde Evropská komise, v čem je problém?

M. Krátký 13.6.2019 10:17

Re: -360 Celsi?

Jo, taky to tak vidím !!! Hezký den

J. Sova 13.6.2019 8:36

Re: -360 Celsi?

Asi to má být -360 st. Fahrenheita = 55,372 kelvina