3.12.2022 | Svátek má Svatoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Český mindrák

Projevem české malosti je český mindrák. Ano, taky se mi nelíbí zavlékání angličtiny, dříve ruštiny (zhruba 1948-1985), ještě předtím francouzštiny (1918 – 1938) a ještě předtím němčiny do jazyka českého, a dohaduji se, že za tím vězí nedostatek sebevědomí a snaha zalíbit se, popřípadě se vyvýšit nad tím, kdo se vyjadřuje jen česky. Vyjma tedy doby, kdy byla němčina úředním jazykem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 16.10.2012 13:39

Moudré a milé duševní pohlazení - Díky

J. Novotný 15.10.2012 20:54

Karel Kryl zpíval

"Je česká země možná otčinou, však není vlastí, není vlastí." Často se ptám, zdali všichni ti vulgární, ignorantští anonymové v diskuzích jsou statisticky platným, reprezentativním vzorkem  národa. Pakliže ano, Bůh s námi. Ptám se také, zdali všichni ti čeští vlastenci vůbec nějakou vlast mají? Protože, nehledě na Kryla, vlast je něčím, co jsem ochoten OPRAVDU hájit za všech okolností se zbraní v ruce. Nikoli něco, o čem budu s ostatními diskutovat, jestli ano, nebo ne, nebo co - jako když se synové dohadují v kuchyni, za jakých okolností vydají matku agresivnímu sousedovi k volnému užití. Jinak, mezi námi, ten článek paní nebo slečny Sukové komentovat nebudu, ačkoli by to dosti šlo: jsem totiž v podstatě gentleman ...

L. Severa 15.10.2012 18:04

Díky,

moc pěkně napsáno,bez mávání českou fangličkou.

R. Langer 15.10.2012 15:43

Re: Má úcta

Souhlas!

P. Khail 15.10.2012 13:48

Re: A proc by Ressel mel byt Cech. Zil tam jen par let.

"dokonce se i dozvim novinku, ze ''''sulc'''' je huspenina a stale se trse, coz je argument do diskuse valice padny", já to tedy p. Sulcovi (či Šulcovi) nenapsal, vlastně mne to ani nenapadlo. Je ale pravda, že je to právě on kdo "vylepšuje" zdejší diskuzi tituly jako "idiot" a podobně, teď by si  rád nechal pofoukat bebíčko. Prostě pro třísku v oku svém nevidí břevno v oku druhého.

V. Němec 15.10.2012 12:30

Má úcta

Výborný článek ! Jen bych se zmínil že obdobně jako to vnímání kdy bylo nejlépe je také to věčné tvrzení že ta nová generace nestojí za nic generace před námi to tvrdila o nás a teď to slýchám od mých vrstevníků o té nové a marně jim připomínám že to samé se říkalo o nás . Omlouvám se že můj příspěvek není tak úplně k věci .

J. Kombercová 15.10.2012 12:28

Re: A proc by Ressel mel byt Cech. Zil tam jen par let.

Pěkný článek, paní Suková, díky.

M. Suková 15.10.2012 7:38

Re: A proc by Ressel mel byt Cech. Zil tam jen par let.

Ne, nebyli opálení.

J. Kanioková 15.10.2012 2:35

Děkuji, paní autorko,

ani netušíte, jak mi Váš článek padl do noty. Zrovna jsem si početla na jiném webu v diskuzi, jak už dnes je češství přerostlá košile. Jak je nějaký ten pocit národní příslušnosti už dávno překonaný. Nemám sílu čelit takovým argumentům, jen je mi po nich smutno. Je to pravý opak toho, v čem mě rodiče vychovali a co mám ndosmrti pod kůží. Příslušnost k tomuto národu a místu mi nemůže nikdo zpochybnit, připadala bych si, že zrazuji ty přede mnou, pro které byla tatáž příslušnost absolutní samozřejmostí, stavem duše. A kteří poctivě pracovali a opečovávali to své.... naše... a předali nám to k další kultivaci, pro další generace.

Ten pocit nemá nic společného s režimy, ani lidmi či politiky, je to vnitřní volba a emoční vztah ke kořenům. A máte obrovskou pravdu s významem literatury, ta má velký vliv, důležité je, co si z ní pro sebe vezmeme. Právě mi došlo, že ti, co tak odmítají češství, čtou spíš sci-fi a podobný žánr.

P. Sulc 15.10.2012 1:22

A proc by Ressel mel byt Cech. Zil tam jen par let.

S tim Resselovym cesstvim to neprehanejte. Narodil se v Cechach, otec Nemec, studoval ve Vidni i jinde v Rakousku a take tam cely zivot pracoval, v tech Cechach toho moc nepobyl, leda jako mrnous. Co na nem bylo tolik ceskeho? Kaplan, konstrukter turbiny, to same. Byli Freud a Porsche Cesi jen proto, ze se v te zemi narodili a , mozna, umeli par slov, nejspise sprostych? A kolik je toho ''cesstvi'' treba na slavnem ''Cechovy'' Tatickovy ? Otec Nemec jako poleno, matka Slovenka a budouci Taticek studoval ve Vidni. A cesky mluvil, no, trochu podivne.

Co se tyce tech darebackych taxikaru v Holandsku: nebyly nahodou ''opaleni'';? Zije tam ohromna spousta lidi ze tretiho sveta. Taktez v NYC nenajdete taxikare Americana, vsichni jsou ''odnekud''. A neni divu jsou dosti vykoristovani majiteli taxikarskych licenci, ktere na druhou stranu stoji obrovske penize a daji se prodavat jako zbozi.  A jink, ano, zaklad onoho nesympatickeho malocechocloveciho jednani je prave ten narodni komplex menecennosti, snad trva uz z davnych dob habsburskych cisaru a ne a ne ho z Cechu dostat, spise bych rekl naopak , ony pradavne "chleb a hry", zmodernisovane na "pivo a fotbal"  maji na tom svuj podil. Ale kdykoliv o tom v diskusi napisu, a napsal jsem nejednou, dostanu od panu vlastencu vynadano, dokonce se i dozvim novinku, ze ''sulc'' je huspenina a stale se trse, coz je argument do diskuse valice padny.