19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Mysch 2.8.2006 23:21

ono by to bylo

na dlouhej prispevek,

ale kdyz se zeptate sestry v nemocnici. proc a nac ta injekce, a ona vam odpovi, ze to pan doktor naridil, a vam do toho nic neni, tak uz to mluvi samo za sebe. o tom ostatnim radsi pomlcim.

Penzista 2.8.2006 12:54

"Kvalitu" zdravotní péče nejlépe poznáte

když ji začnete častěji potřebovat. Až do letošního jara jsem s ní byl spokojený, protože jsem ji, ač starý více než tři čtvrtiny století, nepotřeboval. Od dubna se vše najednou změnilo a nepřestávám se divit co všechno je v našem zdravotnictví možné. Musím však podotknout, že ne za vše mohou lékaři či ostatní zdravontický personál, nebo lékárníci. Mnoho z toho zapříčínili ministři zdravotnictví a jejich úředníci, a v nemenší míře také zdravotní pojišťovny. Když se však nedostatky všech sloučí dohromady, potom to opravdu stojí zato a pacient má o "radost" postaráno.

Vaud 1.8.2006 14:43

Zajímavý článek!

Děkuji za pěkný článek. Taky mě často napadá do jaké míry je "kvalitní zdravotní péče" jen politická proklamace (něco podobného tvrdí třeba i Kuba, kde bych rozhodně  něchtěl být hospitalizován). Určitě máme rezervy v přístupu k pacientům.  U nás systém není podřízen ani lékařům ani pacientům, ale všemocným pojišťovnám. Na druhou stranu jsem stážoval v Anglii a ve Skandinávii,  takže vím, že čekací doby na pohotovosti jsou 6-8 hodin, objednání na koloskopii (Anglie) 6 měsíců, gastroskopie 3 měsíce, koronarografie 1 rok. Zas je třeba vzít v úvahu, že máme stejný počet například gastroenterologů jako má celá Velká Británie.

Sherry 2.8.2006 8:38

Re: Zajímavý článek!

Zdravotní systém je u nás podřízen "všemocným" pojišťovnám? To je mi novinka... 8-o

Kdyby to tak bylo, tak by zdravotní pojišťovny: a) určovaly výši pojistného (a to nikoli podle výdělku pojištěnce, ale podle jeho rizikovosti); b) definovaly by celé spektrum pojistných programů - za menší pojistné vyšší spoluúčast pojištěnce na nákladech za péči a naopak; c) proplácely účty za zdravotní péči zpětně, na základě faktury za léčení.

Česká realita? a) výši pojistného určuje stát; různí pojištěnci platí různé pojistné b) rozsah pojištění je definován státem a je jediný; je protizákonné sjednat za vyšší pojistné větší rozsah hrazení zdravotní péče, je protizákonné sjednat za nižší pojistné menší rozsah hrazení zdravotní péče; c) část poskytovatelů zdravotní péče je placena bez ohledu na to, zda vůbec nějakou péči poskytuje (paušální platby nemocnicím, kapitační platby praktickým lékařům,...) - dovedete si představit, že by se konala výběrová řízení na to, který autoservis bude poskytovat své služby v dané oblasti, a vítěz by pak dostával paušální peníze od komerčních pojišťoven z povinného ručení? Já taky ne, ovšem tohle je realita českého zdravotnictví!

Lída 2.8.2006 10:00

Re: Re: Zajímavý článek!

Kdyby se výše pojistného určovala podle rizikovosti, tak by těžce nemocné lidi nikdo nepojistil. Určitá míra solidarity být musí, jinak byste musel házet nemocné ze skály.

V ostatním máte pravdu.

Vaud 2.8.2006 23:02

Re: Re: Zajímavý článek!

Zdravotní systém je zcela jistě podřízen pojišťovnám (ale vám se to zdá ještě málo) - privátní lékař je až na výjimky existenčně závislý na smlouvě s pojišťovnami. Ty mu určí retrospektivně kolik si mohl za dané období vydělat podle průměru na okrese s několika měsíčním zpožděním. Často i podle osobních sympatií či antipatií (různým lékařům ze stejných oborů je uhrazena různá výše - zpravidla dle libovůle pojišťovny). Za překročení limitu v preskripci, který není předem znám, je lékař zpětně penalizován, takže se vyplatí některým specializacím (například praktikům) v ordinaci spíš nebýt a víc než na medicínu myslet na peníze (jak to ostatně dělá i každá pojišťovna).  

Více než 50 % pojištěnců je u VZP - zpravidla těch nejméně lukrativních - starých a polymorbidních. Komerční pojišťovny cílí na méně nemocné klienty v produktivním věku.   

Zdravotní péče je placena bez ohledu na to, zda vůbec nějakou péči poskytuje (paušální platby nemocnicím, kapitační platby praktickým lékařům,...).... Neznám nemocnici, která by žádnou péči neposkytovala.  Já na druhou stranu platím zdravotní  pojištění v nezanedbatelné výši  a téměř z něj nečerpám. To je  vice versa totéž jako když pojišťovna platí paušál nemocnici. ;-) Pokud však pojišťovna platí paušál za péči v nemocnici, která není čerpána, proč stejné výkony má nasmlouvané a hradí  soukromým zařízením?  Asi to bude trochu jinak, ne?

Vaud 2.8.2006 23:04

Re: Re: Re: Zajímavý článek!

Zpráva MZ z roku 1998 od dr. Ivana Davida

Zdravotní pojišťovny mají obrat přes sto miliard, z toho přes 3 mld. režijních nákladů. Všeobecná zdravotní pojišťovna má nevýhodné postavení garanta zejména nemocniční péče, ostatní pojišťovny převážně využívají selektivního náboru pojištěnců s vyššími příjmy a nižšími nároky z hlediska nákladů.

Antonín Hrbek 1.8.2006 12:31

Je zajímavé

že návrh na zlepšení postavení našeho zdravotnictví je zaměřen především na mezilidské vztahy lékař - pacient, tedy na oblast, která může být jen obtížně podchycena zákonem. Jako pacient mám v současnéí době plné právo na to seznámit se s mou zdravotní dokumentací a pomalu se prosazuje i právo znát výsledky práce jednotlivých lékařů a zdravotních zařízení. Takže studie je asi poněkud staršího data. Jinou otázkou ovšem je, kdo z pacientů se odváží své právo prosazovat a zda pacient tomu co je v dokumentaci porozumí. Pokud si pamatuji, tak při náročných léčebných postupech nebo odmítnutí léčení se vyžadovalo a dosud vyžaduje podepsání reverzu a to o předchozí informaci o možných rizicích.

Takže ono je to do značné míry ne tak o oficiálním systému zdravotnictví, ale spíše o celkové úrovni informovanosti o zdraví, která je nyní zásluhou médií značně deformována. Odpadl často také pravidelný preventivní styk s lékaři, kde bylo možno určité informace získat.

Koncepce, že každý je za své zdraví plně zodpovědný má i tu stránku, že se každý musí o informace o svém zdraví starat sám.

demokrat 1.8.2006 10:27

problém vztahu lékařů a pacientů je u nás velký

Vztah lékařů k pacientům je opravdu problém. Např. lékař vás pošle na invazívní vyšetření,aniž by se vás upozornil na možná rizika dalšího poškození zdraví. Korunu všemu tvoří např. praxe, že když vám zemře váš nejbližší v nemocnici, tak vám nedají dokumentaci, jak byl léčen. Takže, když ho tam  nějakou chybou odpraví, tak nemáte ani šanci to zjistit. Lékaři ve sporných případech drží pospolu a jejich orgány rozhodují v jejich prospěch. Nelze se tak dopátrat jejich chyb a potretání viníků. Obecně lékaři s pacienty málo hovoří.

Jan 1.8.2006 10:16

berte tu studii s rezervou

Pokud v te studii vyslo, ze je ceske zdravotnictvi horsi nez anglicke, berte ji s velkou, velkou rezervou. To se neda vypravet, to se musi zazit. Ono je to hezke, popovidat o detske horecce se sestrou, nebo o vyrazce vyslechnout "ze to za par let zmizi", ale nakonec stejne potrebujete toho odbornika - nastesti cesky pediatr umi i pres email.

Pracuju v mezinarodnim stredisku, a podle vypraveni kolegu to vypada, ze nejlepsi - i kdyz velmi, velmi nakladny - system zdravotnictvi maji opravdu Francouzi. V Cechach na tom ale moc spatne opravdu nejsme. Jen se bojim, ze kdo neumi rozlisit spatne a dobre, prijde o to dobre.

jihocech 1.8.2006 9:41

vite, co je zajimave?

ze kvuli kazde blbine se rozpouta diskuse se stovkami prispevku, zatimco o teto nesmirne dulezite veci nic. Pritom k narozeninam ci svatkum si vsichni prejeme "Hodne zdravi"

Marie Dubanová 1.8.2006 1:24

reforma...

jak je možné,že volič a sympatizant ČSSD,nevidí či nechce vidět - že  vláda socialistů"provádí - penzijní i zdravotní reformu",poněkud z jiného konce a sice doslova"z gruntu";PACIENTI SI BUDOU DOPLÁCET NA své LÉKY STÁLE VYŠŠÍ A VYŠŠÍ DOPLATKY;Ti chudí,kteří nebudou mít - peníze - na své "životně potřebné léky" - jednoduše posléze zemřou;, - BUDE MÉNĚ A MÉNĚ PENZISTŮ,A TÍM SE PODSTATNĚ SNÍŽÍ MANDATORNÍ VÝDAJE;a penzijní a zdravotní reforma"jedním vrzem";to je vláda"socialitů - jako vyšitá";

franta 1.8.2006 13:46

Ba, ba

taky jsem někde četl, že ODS chce naopak všechny poplatky jak za léky, tak i za lékařské výkony zrušit a proto tak kritizujeˇvšechny socany, kteří si myslí, že zdravotnictví je zadarmo. Připadá Vám to jako pitomost ?  Mně taky.

Sherry 2.8.2006 8:21

Re: reforma...

Každý volič KSČSSD nechce od "své" strany nic jiného, než aby zatočila s každým, kdo se má líp než on, a přitom si neuvědomuje, že je současně na mušce svých spoluvoličů KSČSSD (kteří si myslí, že se on má líp než oni). ;-(

KSČSSD hraje hru spočívající v následujícím kalkulu: když se z veřejnou miliardou podělí 10 miliónů lidí (každý dostane stovku), nikdo sice nezbohatne, ale KSČSSD získá dost hlasů ve volbách. Když by se táž miliarda NEDÁ 1000 nejvážněji nemocných lidem na jejich léčbu (každému milión), ubude 1000 voličů (ne voličů KSČSSD, ale všech - těch 1000 lidí zemře a nebude moci dát ve volbách hlas ani konkurenční straně).

Jak jinak si vysvětlit, že za vlády KSČSSD je penicilin za blbých 40 Kč/balení (který si dokáže vyžebrat i ten nejubožejší bezdomovec za pár hodin) hrazen z veřejných peněz, kdežto pacienti se vzácnými a chronickými nemocemi musí platit tisíce i desetitisíce měsíčně za léky, které - ano, jsou drahé, protože jsou použitelné jen pro malé množství pacientů, ale jejich vývoj byl podobně drahý jako u kteréhokoli jiného léčiva - hrazené nejsou ani částečně?

Auiam 4.8.2006 9:55

Re: Re: reforma...

Velmi výstižné. Nejen Orphan drugs (tedy léky na vzácná onemocnění), ale celkově se tady strašně peněz investuje do běžných léčiv, které si opravdu každý může koupit sám, zatímco skutečně drahá, život zachraňující léčba se nevejde do limitů. Není taky nutné honit lidi k lékaři jen proto, že chytili chřipku a potřebují neschopenku. Není nutné honit  chronicky nemocné pacienty ke specialistům pokaždé, když potřebují recept na své dlouhodobě užívané léky. A není možné se i nadále tvářit, že jídlo, voda a postel v nemocnici jsou zadarmo.   

Marie Dubanová 1.8.2006 1:03

české zdravotnictví

děkuji za užitečnou informaci.marie dubanová.