29.3.2024 | Svátek má Taťána


SPOLEČNOST: Česká šance na rozumný stát je mizivá

24.10.2009

Jsme nespokojeni se stavem politiky u nás a dokonce stále nespokojenější. Nevěříme parlamentu ani politickým stranám, které si sami volíme. Proč je to stále horší?

Chyba může být leckde – třeba ve volebním systému, ale i v nás - co když jsme pro demokracii nevhodní my? Pardon, opravuji, samozřejmě nejsme nevhodní, ale demokracie může být nevhodná pro nás. To je oprávněná otázka, když se podíváme například na Iráčany, je zřejmé, že prostě nepotřebují demokracii, když znají jednoduchou zkratku přímo do ráje. Rusové zas mají radši báťušku cara a vodku než obtížně dosažitelnou demokracii.

Když Rusové a Němci vytvořili totalitní státy a my tím byli postiženi, mysleli jsme si následně dlouhá léta, že jsme tedy na rozdíl od nich národ demokratický. Podle zákonů logiky je to bohužel nesprávný závěr.

Jak je to tedy s námi? Uvedu pár příkladů, které považuji za příznačné. Jsou ze stavu na našich silnicích, které vždy o dané společnosti poměrně výstižně vypovídají a jsou všem pěkně na očích.

Jak vypadají naše silnice po technické stránce, je mimo diskuzi. Jízda po dálnici D1, zvláště po té betonové moravské části, je absurdní adrenalinový zážitek, z něhož rozbolí hlava. Takové dálnice bývaly v komunistickém bloku, zůstaly už jen v Česku. Nechápu, že za to ještě platíme, na mýtných branách by měli řidičům vracet peníze za poničené nervy a auta. Vláda teď, dvacet let po pádu komunismu vyhlásila, že prý za deset let bude dálnice D1 opravená. Takže ve skutečnosti to bude trvat tak 2x10 let a bude to tak 2x dražší než v Německu, ale mám z toho radost.

A vezměme silniční zákon. Přes tři roky platný, trestá drakonicky odebráním bodů a následně řidičáku za nesprávné parkování, za nesvícení, za nezapnutí pásů, prostě za věci poměrně nevinné a dokáže tím člověka zruinovat a dokonce z něj udělat zločince. Že přeháním? Ztráta možnosti obživy je hodně nepříjemná, ale jízda bez řidičáku je trestný čin, takže v extrémním případě párkrát špatně zaparkujete a nerozsvítíte a pak zkusíte někde popojet a po třiceti letech za volantem vás zavřou za trestný čin. Český stát nám v podstatě klidně zničí život za špatné parkování.

Tohle je na podobné úrovni, jako když Arabové usekávají ruce za krádež a kamenují za cizoložství. Je na tom srovnání něco principiálně špatně?

A česká reakce? Už tři roky žádná. Respektive – další nařízení o povinném ježdění na zimních pneumatikách půl roku v roce. V době, kdy prý zuří globální oteplování. A, soudě podle internetových diskuzí, národ převážně nadšeně ryčí, jak je to nařízení správné. Protože, jak jsem pochopil z těch příspěvků, jsme prý neukáznění pitomci, takže je to tak nutné.

Určitá naděje by mohla být v tom, že pitomci jsou všichni ti, co se pouští do diskuzí na internetu. To je lákavá představa. Ale internet užívá prý ta vzdělanější část národa, takže jaký je pak ten zbytek?

Čeští zákonodárci evidentně věří víc té národní pitomosti. Zásadní otázka pak zní – jak může národ, který má o sobě takové mínění a podle kterého zákonodárci systematicky vytvářejí své zákony, být schopen si demokraticky vládnout a vytvořit něco jiného než stát pro pitomce? To si snad přímo odporuje, to se snad přímo vzájemně vylučuje, nebo ne?

Ty uvedené příklady jsou samozřejmě okrajové, ale zato přesně vypovídají o stylu tvorby zákonů a nařízení u nás. Na všechno máme zákon, ale stojí za pendrek. Jak dlouho už platí český volební zákon? Jak dlouho je u nás hrubě spíláno tzv. přeběhlíkům? A přitom jsou to zřejmě jediní samostatně myslící lidé v parlamentním dvousethlavém stádu, bez nichž by žádná česká vláda vzniknout ani nemohla. Volební zákon přesto zůstává po desetiletí nezměněn, změna není v dohledu.

Ale veřejnost, a to ani odborná, netlačí politiky k řešení. Špičkoví právníci se věnují falšování titulů pro vyvolené politiky a policajty, o čemž nejen právnická obec, ale ze zpráv BIS několik českých vlád muselo vědět celé roky! Ale stačili tu mezitím zavést zákony, které dokážou zničit život za špatné parkování nebo nezapnuté pásy, a spoustu omezení a nařízení. Prostě Orwell - všechna prasata jsou si rovná, ale některá jsou si rovnější.

Můžeme vůbec někdy vytvořit stát, ve kterém bude člověku svobodně a dobře a ke kterému bude moct oprávněně cítit kladný vztah?

Zvláštní dodatek :
Zkuste absolvovat přihlášení do systému tzv. datových schránek pro kontakt se státní správou. Přeinstalování operačního systému na počítači je proti tomu poměrně jednoduchá záležitost. Je to velmi komplikované, naprosto uživatelsky nepřívětivé, zdlouhavé, prostě mimořádně hloupě vymyšlené. Kdyby ten nápad datových schránek chtěl někdo účinně znemožnit, nemohl by si počínat zkušeněji. Už se nedivím, že je zatím přihlášeno jen asi 10% předpokládaných uživatelů. Český stát se chová k vlastním lidem jako zlomyslný kretén.

Nechci být škarohlíd, ale šance Čechů na rozumný stát se podle mého názoru limitně blíží nule.