9.12.2023 | Svátek má Vratislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Česká otázka...

Českou otázku zformuloval ve stejnojmenné knize doplněné o text s názvem Naše národní krize náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk a reagoval v ní na spor o pravost Rukopisů královéhradeckého a zelenohorského.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kočí 31.10.2018 10:39

Český národ ale vznikl přece už před tísící lety

Nemohu souhlasit, český národ (kmeny) zde byly od konce prvního tisíciletí. Sjednocování a posilování Čechů vedlo k uznání dědičnosti královského titulu a tím i Českého království. Až teprve zpackaná vzpoura 1620 a následná represe a emigrace elit nás dostala do područí Rakouska. A trvalo to 300 let než se český živel začal zase prosazovat. Nejprve ekonomicky v rámci Rakousko-Uherska a potom i politicky, což díky Masarykovi vyústilo ve vznik Československa.

Po druhé světové byli odsunuti Němci a tím pádem měli Češi celé území jen pro sebe. Během studené války byla čeština a češství obecně podporováno, byť z Moskvy, neboť Němcům se nevěřilo a čští soudruzi byli pevně drženi pod krkem. Proto také českou otázku dnes vnímáme zcela jinak. Máme svůj národní stát a jazyk. Že bychom se rozpustili v EU si nemyslím. Stačí si poslechnout, jak Češi mluví cizími jazyky. Jen málokdo se dokáže vymanit z češství a sžít se s jinou národností. Natož začít myslet trochu evropsky. V tom vidím největší problém. Jsme moc Čechy a málo Evropany.

M. Zima 31.10.2018 11:27

Ono je to s tím českým myšlením

ještě horší. Možná, že český charakter zcela neodpovídá obrazu vytvořenému o Češích Marxem a Engelsem, ale zcela jistě jsou Češi v Evropě exoti se zcela specifickými myšlenkovými pochody. Ta "plochost" českého myšlení vedla na Západě nejenom k průpovídce o Českých vesnicích, ale i k na první pohled absurdní teorii o nedostatku jodu, jako anatomické příčině českých svérázností.

Nešťastnou shodou okolností buduje ten český deficit v užívání logiky, priorit, kauzalit,... sebeobranné "ostrovní zabednění", které generuje i odpovídající atamany. Historická zkušenost říká jednoznačně, že náprava je u Čechů možná pouze šokem a to na krátkou dobu, než se zase skonzolidují v ubohosti.

A. Nový 31.10.2018 16:35

Re: Ono je to s tím českým myšlením

Vás se ten Marx s Engelsem velmi přesně popsal. Jen nepočítal s tím, že se jednou objevíte v Německu, kde projevíte nevídaně svůj charakter zapšklého burana z Česka. :-))

S tím nedostatkem jodu u vás, bych s vámi souhlasil. :-)) Kdybyste měl jodu dostatek, tak byste věděl, že jeho nedostatkem mimo vás, trpěla jistá oblast většinově obývaná sudetskými Němci. :-))

M. Zima 31.10.2018 18:15

Ten Marx, kterého

jste se Vy učil zpaměti byl komunisty cenzurován. Proto teď působíte tak nejistě, když ho používáte.

A. Nový 31.10.2018 23:23

Vy jste toho Marxe určitě studoval

spolu z Junckerem. Co čínská socha Marxe? Byl jste na jejím slavnostním odhalení? Juncker tam byl. :-))

V. Podracký 31.10.2018 12:13

Re: Český národ ale vznikl přece už před tísící lety

Je dobře, že jsme Čechy a ne Evropany. Kdybychom byli na prvním místě Evropany, nebudeme Čechy už vůbec a rozplyneme se. Konečně, Evropany se cítí jen velké národy jako Němci, kteří sní o své čtvrté říši, Francouzi, kteří sní o dominanci své kultury a politických tezích. Italové jsou jaksi Evropany napůl, Španělé a Angličané mají svoje zámoří a Evropa je pro ně jenom takové vedlejší záležitost. Poláci byli Evropany jenom když Evropu potřebovali proti Rusku. Balkán je pravoslavný a žije mezi Ruskem a Tureckem. Takže co? Kde je Evropa?

M. Valenta 31.10.2018 13:43

Re: Český národ ale vznikl přece už před tísící lety

Sebevědomí národ se rozpouštění bát nemusí. A ty věčné pohádky o malém národě? Mrkněte se do statistik o obyvatelstvu.

J. Ticháček 31.10.2018 19:27

Re: Český národ ale vznikl přece už před tísící lety

Ono je to trochu jinak. Sebevědomí národa s tím nemá nic společného. Jenže buď vás je osmdesát milionů, a můžete být zároveň Francouzem i čímkoliv jiným, protože ta setrvačnost je větší, nežli cokoli jiného, nebo vás je v národě pět a půl, a zničehož nic zjistíte, že si vaše děti nepřečetli Dášenku, nebo Bylo nás pět, protože to zatím nikdo nepřeložil.

Fakt to není o sebevědomí. Ale o pravděpodobnosti difuse.

J. Kočí 31.10.2018 17:28

Re: Český národ ale vznikl přece už před tísící lety

Je to jednodušší než si myslíte. Nahraďte si ve svém příspěvku např. Španělé Texasany, Angličany třeba NovoAngličany, atd. Kde jsou potom USA?

J. Ticháček 31.10.2018 20:23

Re: Český národ ale vznikl přece už před tísící lety

Český národ tady nebyl. Byla tady stejná směs slovanských kmenů, jaká byla od Baltu k Rýnu. A mezitím pobíhaly kmeny germánské. Český národ z toho zmatku postupně vznikl

V. Kotas 31.10.2018 7:08

Česká otázka ?

Je jediná - co děláme a budeme dělat pro to, aby zde naši potomci byli po 100/1 000letech stále Čechy, Moravany, Slezany/obyvateli zemí Koruny české.

M. Zima 31.10.2018 8:42

Re: Česká otázka ?

Pochopil jste otázku správně, je to otázka biologická. Je tedy třeba určit semenáče, kteří představují to typicky české a ti dostanou ochranu, nežli budou zmraženi na těch Vašich 1000 let. Probudí se současně s poločasem rozpadu odpadu z JETE a začnou slavit zářivé výročí, při kterém budou stejně lhát, jako se lže dnes při Oslavách. Česko bude zachráněno, jenom ti Slováci - ti zůstanou opět podezřele nejistým faktorem. Musí se po těch 1000 let ošetřit, dávat bacha, aby někdo z nich nevytáhl zástrčku od mrazáku s českým vlastencem Babišem a pod.

V. Kotas 31.10.2018 11:46

Re: Česká otázka ?

Chudáku.

A. Nový 31.10.2018 16:42

Re: Česká otázka ?

Zima není chudák, on je ten čecháčkovský semenáček přesazený do Němec. :-))

J. Ticháček 31.10.2018 20:17

Re: Česká otázka ?

Houbeles. Stačí být jen tím, čím jsme. A uvědomit si, že nejsme Evropany, ale obyvateli Evropy.co bude za tisíc let mne nezajímá. Ani co bude za sto let. Před tisíci lety neexistoval český národ. Ten postupně vznikl. Co s ním bude mne také nezajímá. Zajímá mne, v co, a jak se vyvine. Ale chci vývoj. Nikoli fabrikaci.