19.4.2024 | Svátek má Rostislav


SPOLEČNOST: Češi a americké volby

11.10.2008

Jak čtu různé české články, blogy a debaty na internetu, tak se mi zdá, že převážná většina Čechů drží palce senátorovi Johnu McCainovi v amerických prezidentských volbách.

Do jisté míry mě to překvapilo.

Jaké asi mají důvody? Našel jsem zajímavé věci kromě poměrně dost hulvátských příspěvků. Zjistil jsem že několik pisatelů by nikdy nevolilo černocha, neb senátor Obama je dvě generace od opic. To bylo vyjádření zřejmě primitivních rasistů a doufám, že takových není mnoho. Jinde jsem se dočetl, že senator Obama a demokrati jsou socialisti či dokonce komunisti. Nevím, jak pisatelé definují socialismus, ale pokud vím program Demokratické strany se rozhodně nepodobá politickému programu evropských socialistických stran.

Také jsem ztjistil ze čtení českých publikací na internetu, že senátor Obama a Biden jsou nečestní nebo nepoctiví, protože se během primárek kritizovali a ted spolu kandidují. Tato kritika musí být založena na neznalosti politických praktik v USA. Je zde uplně běžné, že se kandidáti stejné strany kritizují během primárek a pak se vzájemně podporují. Extremní příklady jsou z roku 1980, kdy George Bush starší tehdy velmi kritizoval ekonomickou politiku Ronalda Reagana a dokonce tomu říkal „voodoo economics“. Pak přijal nabídku stát se místoprezidentem. Podobně tomu bylo v roce 1960, kdy největším kritikem J. Kennedyho byl Lyndon Johnson. V primárkách mu nemohl přijít na jméno a pak se stal jeho místoprezidentem.

Stejně tak se mi zdá, že nová kritika senátora Obamy, že se kdysi stýkal s revolucionáři z let šedesátých, je dnes celkem nedůležitá, stejně tak je nedůležité, že senátor McCain se stýkal s panem Keatingem, který byl podvodníkem.

Nikde v českém tisku jsem ale nečetl názory na řešení problémů, kterými se příští americký prezident bude muset zabývat. Například proč autoři různých článků a příspěvků preferují hospodářskou politiku jednoho kandidáta či druhého? Jaký plán mají kandidáti na zastavení dnešní finanční krize? Kdo má lepší návrhy na reorganizaci zdravotního systému a proč?. Který kandidát vyřeší lépe situaci v Iráku? Který kandidát může zprostředkovat mír mezi Izraelem a Palestinci? Také válka v Afghánistánu se bude muset nějak řešit. Jak má nebo nemá jednat americký prezident s nepřátelskými režimy? To jsou otázky, které by měly rozhodovat o voličských preferencích, a ne zda černošský pastor z Chicaga je víc podivínský než černošský pastor z církve Assembly of God na Aljašce.

Proč mě tak trochu překvapilo že taková většina Čechů dává přednost senátorovi McCainovi?

Všeobecně se předpokládá že republikáni jsou pravicová strana a demokrati jsou levicoví. V některých otázkách to dnes není tak uplně jasné. Například pravicoví politici a voliči dříve veřili ve vyrovnaný státní rozpočet. To zřejmě dnes neplatí. Stejně tak bylo známo že pravicoví politici se snažili nezasahovat do záležitostí jiných zemí a pokládali se do velké míry za izolacionalisty. To také dnes už není pravda. Dalekosáhlé zásahy do operace finančních trhů a částečné znárodnování finančních institucí se dnes děje pod vedením Republikánské vlády s plnou podporou demokratů ve sněmovně a senátu. Kdo je zde levicový a kdo pravicový?

Historicky Češi, obzvláště čeští intelektuálové, tíhli k levicovým politickým názorům a většina se pokládala za socialisty. Dnes, jak se zdá, asi polovina národa volí sociální demokraty nebo dokonce komunisty. Z toho důvodu jsem čekal, že nejméně polovina Čechů by dávala přednost v amerických volbách demokratickému kandidátovi.

Na druhé straně čtyřicet let vlády bolševiků naučila mnohé Čechy odmítat cokoliv, co jen zavání levicovým politickým názorem, což by vysvětlilo hodně článků a příspěvků podporující republikány.

Ovšem co je mi stále nevysvětlitelné, je otázka náboženství. Takzvaná základna dnešní Republikánské strany v USA jsou konservativní křestanští fundamentalisté, kteří do velké míry vykládají bibli doslovně. Mnozí z nich věří, na příklad, že Bůh stvořil svět za sedm dní asi před šesti tisíci lety, a žádají, aby se to vyučovalo ve veřejných školách spolu s Darwinovou teorií evoluce.

Češi ovšem patří mezi nejméně nábožensky věřící národ v Evropě. To by jistě nenaznačovalo, že by podporovali amerického republikánského kandidáta.

Proč tedy tolik článků a debatních příspěvků podporuje kandidaturu senátora McCaina? Jedna možnost je, že autoři nejsou reprezentativním vzorkem českého národa. Jiná možnost je, že mnozí z nich nejsou dostatečně informováni o americké politické scéně. Nejpravděpodobnější se mi ale zdá, že se jedná částečně o rasismus na jedné straně a o postkomunistický odpor ke všemu, co se zdá být levicové, na straně druhé. Jinak bych snad našel alespon v některém příspěvku nějaký souhlas či nesouhlas s politickým a ekonomickým programem některého z kandidátů na prezidenta USA.

Troy, N.Y.