14.4.2021 | Svátek má Vincenc


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Zlesa 8.4.2021 12:36

O cenzuře se mluví jen ve vztahu STÁT - OBČAN. Že stát nesmí cenzurovat. To neplatí ve vztahu privátní osoba - privátní osoba. Tam je to podle pravidla "U MNĚ DOMA BUDEŠ MLUVIT JEN TAK JAK JÁ SNESU. Jinak vypadni z mého domu."

Zase trochu jinak to mají pseudopravičáci s bolševickým myšlením na NP, kteří to chápou tak, že když je firma moc úspěšná, tak je ji třeba zregulovat. Nařídit ji jak má dělat svůj byznys.

Co je správně? :-)

A. Renjascu 8.4.2021 13:28

Tak to jste tu ústavu asi špatně četl. Svoboda slova je nadřazená nad pravidla nějaké soukromé společnosti. Platí to samozřejmě i v dalších oblastech, kdy se soukromé společnosti musí podřídit zákonu a nikoliv zákon soukromé společnosti. Asi byste se divil, kdyby vás vyrazili ze supermarketu, od pumpy či restaurace kvůli vaším názorům s tím, že mají své pravidla komunity. Evidentně máte pocit, že sociální sítě zaměstnávají státem jmenované soudce, kteří na místě rozhodují, které příspěvky jsou v souladu se zákonem a ústavou a které nikoliv.

P. Milan 8.4.2021 14:20

Je, jistě. Soukromá společnost vám nesmí bránit ve vykecávání ve veřejném prostoru. Veřejný prostor ovšem není instituce soukromé společnosti, které jste navíc odsouhlasil že se budete řídit jejími pravidly.

Cenzura je svinstvo, ale takhle jednoduše se s ní nevypořádáte.

A. Renjascu 8.4.2021 14:36

V Česku je jakákoli cenzura, a tedy i internetová, zakázána Článkem 17, odstavcem 3 Listiny základních práv a svobod.[64] V současné době neexistuje žádný zákon, který by ustanovoval oprávnění nebo povinnost kohokoli zasahovat do internetové komunikace a omezovat nebo měnit přenášené informace. Zakázat zpřístupnění informací na Internetu může pouze soud, a to prostřednictvím rozsudku nebo předběžného opatření[65] (například na základě žaloby na ochranu osobnosti, tedy § 13, odst. 1 Občanského zákoníku[66])

A. Renjascu 8.4.2021 14:44

Znepokojivou tendencí je, že sociální sítě prokazatelně mažou komentáře a názory týkající se věcí veřejných, a to včetně komentářů politických kandidátů, které neporušují žádná ustanovení právního řádu. Ze studie dánské neziskové organizace JUSTITIA dokonce ve vztahu k dánskému Facebooku vyplývá, že pouze 1,1 % smazaných komentářů je trestně-právně postižitelných a naopak celých 36 % smazaného obsahu je pouhým obecným zcela nezávadným vyjádřením názoru. Tato čísla, byť nedokonalá, jsou zatím nejpřesnější data, která o fungování sociálních sítí máme. Výsledky jsou alarmující. Sociální sítě navíc obsah kontrolují arbitrárně a diskriminačně, neboť jejich komunitní podmínky nepředstavují ani zdaleka jasný a určitý seznam pravidel, který by exaktně definoval, co lze mazat a co mazat nelze. Navíc se často a účelově mění, mnohdy dle politických preferencí samotných zaměstnanců těchto platforem, kteří preferují určité názory a řečníky a jiné naopak omezují. Moderace obsahu se navíc mnohdy děje za pomocí umělé inteligence a špatně placených zaměstnanců ze třetích zemí, jde proto o proces silně chybující. Ve Spojených státech například studie zjistila, že algoritmus směřující k odhalení a potlačení projevů z nenávisti 2,2 krát častěji takto označoval příspěvky psané Afroameričany. Umělá inteligence neumí rozeznávat rozdílné sociální a kulturní kontexty, humor a nadsázku.Navíc jde o to, že sociální sítě nejsou vydavatelé, ale poskytovatelé a zprostředkovatelé informačního prostoru, který se stal moderním náměstím a nikoliv vystoupením před kárnou komisí.

A. Renjascu 8.4.2021 15:19

Navíc teď YouTube přistoupil k dalšímu levelu, když se rozhodl mazat dislajky pod Bidenovo videama s odůvodněním, že se jedná o dezinformace.

P. Milan 8.4.2021 18:22

Jistěže je to svinstvo, o tom ani chvilku nepochybuji, ale nelze se s tím vypořádat takhle jednoduše.

P. Han 8.4.2021 13:50

Už to chápu. Takže třeba Česká pošta je a musí být etalon spolehlivosti, kdežto soukromé společnosti DHL nebo Toptrans mají právo vaše zásilky pohodit u cesty.

A. Renjascu 8.4.2021 14:17

R^R^R^

Š. Hašek 8.4.2021 14:51

R^R^R^

T. Zlesa 8.4.2021 15:12

Trochu hloupé přirovnání. Když váš balík splňuje rozměry a váhu, jak chce pošta a ti další, tak to přijmou do přepravy. Nebo odmítnou, když z toho teče marmeláda.:-)

A. Renjascu 8.4.2021 15:24

Toto přirovnání je pouze následkem vámi uvedených předpokladů, kdy tvrdite, že svoboda slova je zaručena pouze státem a nikoliv společnostmi, které v daném státě provozují činnost. Pokud nabidnete nesmyslný předpoklad (příčinu), tak nemůžete očekávat smysluplný výsledek, takže stížnost nesměřujte směrem k panu Hanovi, ale ke svému příspěvku.

T. Zlesa 8.4.2021 15:49

Vyvracet vám to nebudu. Nemá to cenu. Vy tady zatím jen tvrdíte, že internet jsou facebooky, twitry atd. a že na internetu je vše šířit povoleno. Jenže internet a facebooky nejsou totéž. Platí tam dohoda, smlouva, kde to každý odklikne. Je to jako s tou marmeládou. Šířit cokoliv vám nikdo nebrání, zřiďte si svou stránku a je to.

A. Renjascu 8.4.2021 16:19

Internet a Facebook samozřejmě nejsou úplně totéž, ale to neznamená, že na internet se zákony o svobodě slova vztahují a k Facebooku či Twitteru nikoliv. Podmínky, které vám dávají k odsouhlasení - a jejichž podobu nemůžete ovlivnit - musí být v souladu s těmito platnými zákony. Pokud vám např prodejce zboží prodá nový výrobek s tím, že na něj je ochoten poskytnout maximálně dvouměsíční záruku, tak i když vás "přinutí" toto ustanovení podepsat, tak je neplatné, protože zákon zaručuje minimálně dvouletou záruku.

T. Zlesa 8.4.2021 19:21

Děkuji za váš názor. Nesdílím ho. Rád bych si přečetl nějaké právní pojednání, které by ten váš pohled podpořilo. Opačných jsem už našel několik.

R. Chodovsky 8.4.2021 15:49

Ještě se zamyslete nad následkem takto poskytovaných služeb. Zaplatíte za takové služby znova? Kdo to udělá? Bude o takovou službu zájem?

J. Jurax 8.4.2021 17:28

No jo, oni nevědí, že ten balík obsahuje tiskoviny s nepřípustným obsahem - třeba řetězcem písmen ALM nebo nedejž bohové WLM ... nebo texty tvrdící, že rodina je muž, žena a případné děti a odmítající označení maminky za rodiče 2 nebo i 1 ...

Kdyby to věděli, kdo ví ...

R. Chodovsky 8.4.2021 15:45

Kolikrát si od nich tuto službu koupíte?

R. Chodovsky 8.4.2021 15:54

Navíc tuto možnost odsouhlasíte ve smlouvě odkliknutím. Předem. Předem. Předem.

J. Jurax 8.4.2021 17:21

No, nevím ... co privátní osoba majitel novin, webu, ksichtoknihy, mobilní sítě versus privátní osoba já? Nebo privátní osoba zadavatel reklamy?