23.2.2020 | Svátek má Svatopluk


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Bylo to horší, nebo lepší?

S jistým významným brněnským zoologem rád jezdím do terénu. Je radost se s ním bavit nejen o biologických disciplínách, ale i o literatuře, divadle nebo hudbě. Jediné téma, které raději neotvírám, je politika. Kolega byl za totality šikanování komunistickými mocipány. Jakmile někdo kritizuje současný režim, tak kontruje: Jestliže někdo říká, že je to teď horší než za komunistů, tak lže.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 62, poslední: 20.2. 2011 20:52, přehled diskusí

O. Kadlec 19.2.2011 23:46

Re: Zelené zamyšlení

Byl. To bylo tehdá když moje babička měla důchod 600 Kčs, a co horšího - moji kolegové brali 900 Kčs měsíční plat!

Potraviny byly tehdá dražší než dnes.

K. Janyška 19.2.2011 8:54

Pro milovníky nesvobody není komlikovaného vůbec nic ! Komunistický zločinecký režim byl jednoznačně lepší !!! Dzp.

J. Kratochvíl 19.2.2011 10:29

Výborný článek

Pane Janyška, pro mne je mnohem větší hodnota spravedlonost než   svoboda, svobodní nemohou být kriminálníci a vrazi. Pro mne je mnohem větší hodnota inteligence než hloupost. Pro mne je mnohem větší hodnota vzdělání než negramotnost. A mnohem větší hodnota moudrost než fanatismus jaký tady představujete právě vy. Pro mne je mnohem větší hodnota morální chování než bez charakterní lidé, které maji bohužel všechny režimy včetně naší demokracie.

J. Kulheim 19.2.2011 13:14

Re: Výborný článek

Když je svoboda, ta je i spravadlnost.  Může být  spavedlnost bez svobody ?

J. Kratochvíl 19.2.2011 14:24

Re: Výborný článek

No pochopitelně, že může copak to nevidíte kolem sebe? Nebo si myslíte, že je u nás nyní všechno v pořádku? Zkuste  například dosáhnout spravedlnosti u soudu, minimálně na to musíte mít hodně peněz a ani potom to není jisté. Myslíte si, že  zákony platí pro všechny stejně? Nebo si myslíte,že zkorumpovaná společnost je spravedlivá společnost? Právě ta bezbřehá svoboda i pro ty kteří mají být ve slušné společnosti za mřížemi,  dělá společnost nespravedlivou a i tím pádem i nesvobodnou.

O. Kadlec 19.2.2011 14:55

Re: Výborný článek

Svoboda vůbec není bezbřehá, takhle mluví jen starci co dávno ztratili v dnešním světě orientaci. Ale v tom podstatném máte pravdu. Svět není spravedlivý, i když jsme svobodní.

Ale se spravedlností u soudu tady neargumentujte. Sázím že o tom nic nevíte. Spíš to budí otázku jestli vůbec víte co to "spravedlnost" je.

J. Kratochvíl 19.2.2011 17:10

Re: Výborný článek

Víte pane, nehrajte si se slovíčky V minulém režimu, když jste se postavil proti mocným tak vás smetli a to platí dodnes (když jste je nechal na pokoji nechali i vás), zkuste se proti nim dnes postavit smetou vás také. Ano, jsme svobodnější, ale to je zásluhou hlavně,že jsme součástí spravedlivého a slušného režimu EU a podívejte jak tady právě EU leží mnoha našim mocným v žaludku a to není náhoda. A také hlavně se starejte abyste neztratil v dnešním světě orientaci vy.! Zatím to tak podle vaší reakce vypadá.

O. Kadlec 19.2.2011 17:33

Re: Výborný článek

"...když jste je nechal na pokoji nechali i vás..." - myslím že jste byl posera pane.

Ale nijak se kvůli tomu na vás nezlobím, abyste si to zle nevykládal. Všude kolem je i dnes spousta lidí jejichž životním postojem je "žít a nechat žít". S tím se počítá, je to trvalý stav lidstva.

J. Kratochvíl 19.2.2011 19:14

Re: Výborný článek

Ano pane možná jsem posera, ale musím se zeptat vás jak jste vy vystupoval proti minulému režimu. Odpovím si za vás asi tak jak vystupujete proti současnému rozkrádání, které tady předvádí pravice již více než 20let t.j. bývalý StB a bývalí komunisti. Vystupujete tak, že nadáváte na režim, který tady již dvacet let neexistuje a současné lumpárny se vás netýkají. Když jste tak velký hrdina zkuste také s kritikou současných mocných aby nás neokrádali a nelhali a uvidíte jak s vámí zatočejí budete-li jim jen trochu nebezpečnej. Tak raději mlčte.Dále bych se vás rád zeptal když jste takový hrdina, jak se chcete vyrovnat "hrdiny" článku na který se nachází zde na této adrese

(http://atanova-zasuvka.blog.cz/1011/byl-jsem-svedkem-kradeze-stoleti-2-dil) : 

O. Kadlec 19.2.2011 19:54

Re: Výborný článek

Pane, já vám nebudu tvrdit, že všechno co jsem udělal bylo správně. Nebylo. Dělal jsem i věci špatné. Jak jsem žil za komunismu vědí ti co mne znají a těch není po celé zemi málo.

Vaším i mým úkolem není stavět se proti mocným, ale žít pravdivě. Proto se vyjadřuji k tomu, jak si lžete do kapsy. Já jsem žil nepochybně úplně jinak než vy, ale o to nejde. Jde o to - přiznat si co bylo správně a co ne. A naučíte-li se žít v pravdě - to se pak uvidí, až se dostanete do konfliktu, jestli zůstanete věrný. O to jde. Patrně se s tím nikdo nenarodil, všichni se to museli naučit. Kdo se to naučil už za komančů, patrně ho to hodně stálo. Kdo se to naučil později, ve svobodné společnosti, stále ještě není pro něj pozdě. Do smrti není pozdě.

O. Kadlec 19.2.2011 20:02

Re: Výborný článek

A propos! Proč mi posíláte link na takové ideologické bláboly? Pokud jde o rozkrádání - tak na to jste měl celý život. Krade i kradlo dříve přece tolik lidí! Na co tedy takové blogy? Vy tomu věříte? Copak jeden človíček jako vy nebo já může bojovat proti milionům zlodějů? Na to je snad policie, ne? Vy se tomu postavte až budou krást vaši sousedi před vašima očima! To je naše kompetence. Někde bydlíte. Postarejte se tedy nejprve o vaši radnici. Jestli tam jsou lidé nehodní, postarejte se o to, aby byli vyměněni. Záleží na tom kam dosáhnete.

J. Kratochvíl 19.2.2011 20:50

Re: Výborný článek

Jestli takovéto události považujete za ideologické bláboly, tak mne vás je opravdu líto a spolu se asi nikdy nedomluvíme. Ale řeknu vám jedno já rozlišuji dvě svobody jedna je svoboda politická a druhá svoboda ekonomická. Pánové, kteří tady rozkradli státní majetek sáhli na naši svobodu ekonomickou, protože tyto miliardy ted musíme všichni zaplatit na daních a miliardy chybějí na důchody a ve zdravotnictví, to mně rozhodně jedno není, ale vám to nevadí pro vás je to pouze politický blábol. Kradlo se pochopitelně, ale ne takovýchto rozměrů, které je srovnatelné pouze se řáděním a znárodňováním komunistů v 50. letech. Zajímavé je,že řádění komunistů vám vadí, ale řádění současných lumpů je pro vás pilitický blábol. Já je alespoň již 15let nevolím, což se o vás asi říci nedá.Vám radím sundejte ideologické brýle a více se starejte jak fungije stát a společnost.

O. Kadlec 19.2.2011 23:43

Re: Výborný článek

Nenapsal jsem nic o UDÁLOSTECH ale o tom ubohém blogu.

S tou svobodou máte pravdu: ekonomicky je svobodný ten kdo má peníze. Anebo kdo je nepotřebuje.

Jinak mám skutečně dojem, že jste ve vleku ideologických blábolů a vůbec už nerozlišujete co je skutečnost a co vám navalili do hlavy. Vzhledem k tomu jak jste starej nevim jestli je to ještě léčitelný.

J. Kratochvíl 20.2.2011 10:15

Re: Výborný článek

Ideologicky tady blábolíte vy. Nevím co je ideologického na tom, když víte, že vás tady skupina lidi okrádá a krade stále a vy řeknete, že se vám to nelíbí a že by tito lidé měli být hnáni k zodpovědnosti. My můžeme dělat jediné u voleb je nevolit, ale jak vidíte pro vás to je nepředstavitelné, co kdyby zvítězila levice nebo dokonce komunisté, já si myslím, nic horšího nás za dvacet let nemohlo potkat než je tzv. česká "pravice" v čele s největším gaunerem V.K jak se ukázalo.

O. Kadlec 20.2.2011 14:34

Re: Výborný článek

Na to, že nás někdo okrádá není ideologického nic. Jste normální? Vy si myslíte že zloději jsou pravicoví? Kam na to chodíte?

Zloději jsou prostě zloději. Pravice - levice - to je jim fuk. Není divu. Většina normálních, slušných lidí taky nepatří pravici ani levici.

Zloději taky obyčejně nekandidují ve volbách. Do voleb chodí většinou poctivý lidi. Ta horší zpráva je, že zdaleka všichni nezůstanou poctiví. Příležitost lidi kazí. pak je třeba zvolit jiný, poctivější lidi, ale záruku, že takoví i po letech zůstanou, nemáme. Moc už mnoho lidí zkazila a příležitost z některých udělala zloděje.

Jak jste ale přišel na to, že zrovna V.K. je "největší gauner"...inu - to je ten ideologický maglajs, kterému jste podlehl. Mě to do toho netahejte, já jsem nezávislý.

J. Kratochvíl 20.2.2011 18:55

Re: Výborný článek

Informace v článku jsou v tomto státě všeobecně známy, článek nepřináší nic nového, článek pouze tyto jednání shrnuje. Na rozkrádení  státního majetku není opravdu nic pravicového nebo levicového, zde to má pouze ten význam, že privatizace, transformace, která tady proběhla, byla v režii pravicové strany ODS a ta by za to měla nést odpovědnost. Zloději zde kradli pod ochranou pravicové ODS. Dále není možné se vymlouvat, že transformace v 90letech bylo něco nového, byla tady alternativa, která se začala před Klausem realizovat, ale ten jí po vítězství ve volbách smetl se stolu a poté tady zavedl to co popisuje článek. Proto je V.K. za toto zodpovědný. A nepředhazujte mi stále nějaké ideologie, kterým bych měl podléhat. Činnost V.K. ve státních funkcích za posledních dvacet let je gaunerská a že on je nejvyšší představitel české pravice, což neustále zdůrazňuje, s tím byste  se měl hlavně vyrovnat vy.

O. Kadlec 20.2.2011 19:00

Re: Výborný článek

:-)

Nevim proč zrovna já bych se měl vyrovnávat s tím kdo je nejvyšším představitelem "pravice". Já nejsem pravice, já mám ruce obě.

Hodnocení pak činnosti V.K. ukazuje jasně, že jste zblblý tím co čtete na netu. O realitě, včetně těch mnohých zlodějin, zřejmě mnoho nevíte. Přál bych vám, abyste se zvedl, rozhlédl se po světě a podíval se, kdo skutečně krade a kdo skutečně tomuto státu slouží.

Jinak se s vám loučím, nevidím že bychom se mohli ještě něčeho dobrat.

J. Kanioková 19.2.2011 18:35

Hahahaha

..." ale to je zásluhou hlavně,že jsme součástí spravedlivého a slušného režimu EU"....

J. Kulheim 19.2.2011 19:22

Re: Výborný článek

Spravedlnost neexistuje. Ani smrt není spravedliví. Někdo zemře náhle v devadesáti a někdo se trápí než se mu podaří. Navíc každý má jinou představu o spravelnosti. V tomto případě o spravednosti politického systému. Spravedlnost bychom si měli napřed nějak definovat. Co si pod slovem "spravedlnost" vůbec představujeme? Možná každý něco jiného.

Pokud chceme srovnávat politické systémy, tak si musíme stanovit životní hodnoty, které jsou pro  nás nejdůležitější.  Neexistuje politický systém, který by byl „spravedlivý“ a vyhovoval všem. Pořadí životních hodnot ovlivňuje prostředí ve kterém jsme vyrůstáme a lidé, jejichž konání nevědomky vnímáme. Životní situace, do kterých se později dostáváme, vždy jen na čas pořadí priorit změn

V nesvobodné společnosti se o spravedlnosti nedá mluvit.  Pro mne je nejdůležitější svoboda. Svoboda rozhodování, vlastnictví, cestování, vzdělání, rovnost před zákonem  a p.  Svoboda je především odpovědnost každého jednotlivce samého za sebe, svoji rodinu, své okolí

O. Kadlec 19.2.2011 2:19

rozdíl

Hlavní rozdíl přece je v tom, že dnes nežijeme v "režimu". Jsme svobodní. Takže nesrovnáváme dva režimy. Srovnávat můžete socialismus Novotného a Husáka, to byly dva režimy.

Srovnávat mohou jednotlivci jak se jim žilo tehdy a jak dnes. Nesrovnávají tím žádné režimy, ale své vlastní osudy. Mnozí z nich vzpomínají na "tehdy" jen proto, že tehdy byli mladí, a dnes už jim sebrali i ten řidičák...

Jiní si pamatují, že tehdy byl jejich život snadnější než dnes. A nelžou. Ještě jiní si vzpomínají na tu bezvýchodnost tehdy a neomezené šance svoje nebo svých dětí dnes. A další byli nějak režimem postiženi, ještě jiní si pamatují, jak jim režim všechno sebral nebo zničil, a jak byli bezmocní...zkrátka srovnávají své osudy se svými osudy.

Srovnávat odpornou prolhanou pakárnu, v které do vězení neodcházeli jen grázlové, ale taky hrdinové, a kde lidé nevěřili ani svému právu, se světem sice nespravedlivým ale svobodným podle mne nejde. Neexistuje totiž nic co by ospravedlnilo ztrátu osobní svobody. Lidé, kteří vzpomínají na to že tehdy bylo líp, jsou morálně zmrzačení, a je jedno čím to zdůvodňují. Na druhou stranu i mnoho tehdejších komunistů už tehdy vědělo, že žijí v beznadějném blbákově a jsou dnes rádi, že je toho někdo zbavil. Co se jim nedostávalo morálně, to jim aspoň doplnil zdravý selský rozum.

J. Anděl 19.2.2011 13:53

Re: rozdíl

Máte pravdu, ale je to hlavně slovíčkaření. Článek není o slově "režim". A nepíše o tom, jak bylo za mlada. Obsahuje vcelku věcné připomínky, jako to o rybnících, lesích či rychlostudiu.

Hodně subjektivní zkušeností je jistě to, co píše v závěru, tedy že se setkává (parafrázuji) jen s levicovými ohleduplnými lidmi a s pravicovými sobci. Ale jak rád říkávám - věřím, že v jeho realitě to tak je a že skutečně takové lidi potkává.

O. Kadlec 19.2.2011 14:48

Re: rozdíl

To co píše v závěru je ale závažný omyl. "Jestliže se podařilo předchozímu režimu něco opravdu zdiskreditovat, tak to byla sociální pospolitost..."

- to byla pravda jen pod komunistickou vládou. Organizace skutečně smrděla, a jen nemnozí z nás to dokázali ignorovat a najít si své sociální prostředí.

Velmi rychle se to ale změnilo. Dnes jsou tisíce sociálních pospolitostí, což pod komunistickou vládou nebylo ani možný, a mnoha lidem nějaká vzpomínka na komunistický schůzový blbákov chuť něco společně dělat nesebrala. Zapoměli na to jako na špatný sen, a založili nové spolky a nové sociální vazby.

Jestli něco zaniklo - tak je to sociální pospolitost z "Našich furiantů", a toho není žádná škoda. Místo toho vzniklo něco nového, tzv. sítě, a jejich funkci a místo ve společnosti ještě docenit nedovedeme. Co docenit dovedeme je právě ta chuť a obětavost lidí něco pro ty druhé udělat, jak se to projevuje na mnoha organických mikrospolečnostech, které si lidé sami vybrali.

J. Anděl 19.2.2011 20:35

Re: rozdíl

V tom máte pravdu. To je takový levicový filtr a předsudek, který zkresluje vnímání a neumožňuje vidět spoustu věcí.

Navíc mám pocit, že platí obojí zároveň. Že existují sítě, existují i komunity atp. ... a na druhé straně regulérně existuje to, o čem píše autor, tedy individualistické sobectví, bezohlednost atp.

Je pravda (v tom se vracím k našemu dřívějšímu rozhovoru), že účinnější se mi zdá soustředit se na to dobré (z vašich slov jsem si to nazval "nadvládou ano" :-)).

J. Anděl 19.2.2011 20:42

Re: rozdíl

Ještě se zeptám, co přesně jste myslel těmi sítěmi. Myslel jste nějaké skutečné propojení lidí, nebo něco jako Facebook?

Pokud ten facebook apod., pak tam tuším velikou prázdnotu. Ovšem to je pocit. Někomu to možná funguje. Mně ne a jsem toho názoru, že žijí v iluzi. To ovšem prokáže až vzdálenější budoucnost.

O. Kadlec 19.2.2011 23:37

Re: rozdíl

Já na facebooku nejsem. Byl jsem chvíli ale přišlo mi to tak pitomý že jsem svou pozici uzavřel.

Ale facebook objektivně vytváří ty sítě, ovšem nejen on. První síť, kterou náš národ poznal, a vůbec nevěděl co s tím, byla Herbalife. To je ovšem jen jeden typ sítě - obchodní motivace. Skrz internet pak vznikají i sítě jiné a je evidentní, že právě tyto sítě spustily arabskou variantu "jara národů", jak ji v médiích sledujeme.

Ale jak jsem byl pravil - neumím ještě odhadnout k čemu všemu to bude dobrý a k čemu zlý. Je to teprve začátek.

J. Dlouhy 19.2.2011 2:10

Vase srovnani pokulhava.

Obavam se, ze je to spatne srovnani. Jednak srovnavate komunismus s postkomunismem a ne s normalni spolecnosti zapadoevropskeho typu (t.zv. kapitalismus, coz je Marxuv termin a vlastne neexistuje) a jednak, co se tyce parametru, srovnavate hrusky s jablky. Mohl by jste zkusit takto srovnat nacionalni socialismus? Mozna by jste se divil, co positivnich a dobrych veci Hitler zavedl. Komunisticka totalita (tako jako nacionalne socialisticka) byla ve sve podstate tak odporny a ponizujici hnus, ze to co vyjmenovavate a povazujete za positivni, jsou jen bezvyznamne nesmysly, a vase uvaha a zavery jen potvrzuji, jak hluboko se vam do krku zarezalo znameni obojku otrokova.

P. Sulc 19.2.2011 2:19

Re: Vase srovnani pokulhava.

Pane Dlouhy, vy jen zvanite a zvanite. Neni duvod proc by clovek nemohl srovnavat rezimy, protoze v kazde dobe jej neco plus a neco minus. To ze to je nekde znacne nevyrovnane, neznamena ze ten plus neexistuje. Jen neni politicky korektni ho videt a jako neni politicky korektni videt treba Hitlera stavet dalnice ci domy pro delniky, nebo Musoliniho hospodarsky povznest zanedbanou Italii.

B. Michal 19.2.2011 7:49

Re: Vase srovnani pokulhava.

Odpověď na to, zda je současný stav srovnatelný s předchozím dá prostá úvaha: kolik let za tvrzení, že to velký rozdíl není, autor dostane.

Autor by si měl dát mokrý hadr na hlavu.

To neznamená, že je všechno v pořádku, ale nesmyslná argumentace tomu asi moc nepomůže.

V. Dolnik 19.2.2011 3:15

Re: Vase srovnani pokulhava.

Ta posledni veta sedi beze zbytku.

B. Volarik 19.2.2011 20:45

Re: kapitalismus, coz je Marxuv termin a vlastne neexistuje

Milý pane, kapitalismus existuje. Máme ho tady v Americe, nazýváme ho kapitalismem a jsme rádi, že ho máme. Momentálně tady teď bojujeme za záchranu kapitalismu, který se Obama jeho parta naží zlikvidovat.