1.12.2021 | Svátek má Iva


SPOLEČNOST: Boj s covidem a fígl v restauracích

31.5.2021

V tištěné verzi Mladé fronty Dnes 27.5.2021 a na iDnes Premium je článek, který rozebírá kontroly hygieniků v restauracích na dosud otevřených zahrádkách. Češi údajně vymysleli fígl na kontrolory.

Potvrzení o negativním testu na covid, prosím. To je věta, kterou nyní začíná většina kontrol zahrádek u restaurací. V každém ze čtrnácti krajů už hygienici udělali v průměru padesát až šedesát kontrol. Tvrdí, že s výmluvami lidí se nesetkali a všichni měli vše v pořádku. Avšak policisté, kteří s­ MF DNES mluvili pod podmínkou anonymity, popisují jiné zkušenosti.

V další části pak právě policisté, kteří některé kontroly hygieniků doprovázeli, popisují, jak kontrolovaní lidé v zahrádkách restaurací reagují. Ukazují fotky negativních testů (já mám jeden test v peněžence) v mobilech, o jejichž pravosti nelze nic zjistit. Kontroly tak vesměs končí domluvou. Někdo předkládá vlastnoručně podepsané „čestné prohlášení“, že nemá covid. Tato realita všedních dnů s covidem jen prokazuje, že zvládnout covid „po úřednicku“ je minimálně hloupost, možná i něco hraničící s hrou na úřednické zvládnutí covidové pandemie.

Připomeňme, že vláda nejprve rozhodla o tom, že to bude právě hostinský, tj. personál restaurace, který bude kontrolovat, zda mají jeho hosté negativní test či potvrzení o očkování či o prodělání nemoci covid-19. Hospodští a restauratéři se vzbouřili, že tuto povinnost plnit nebudou, a vláda proto pozměnila pravidla s tím, že restaurace kontrolovat hosty nebudou, ale do zahrádek restaurací budou chodit kontroly hygieny, popřípadě s doprovodem policistů. Stav „kontrol“ je ale takový, že pokud už k němu hygiena přistoupí i s doprovodem policistů, není schopna vymoci dodržování vládních pravidel. Představme si modelovou situaci – kontrola požádá někoho, kdo je uprostřed jídla, aby předložil „potvrzení“. Pokud ho host nemá, vykáže hygiena s policií hosta od rozjedeného oběda? Nebo mu snad rovnou napaří pokutu a místo stovky či dvou za jídlo zaplatí host i pokutu? To jsou stěží představitelné scénáře, které jen dokreslují současnou situaci. Vláda chce rozvolňovat, ale „bezpečně“ – na to měla dokonce poradce v MeSES – a tak vymýšlí pravidla, která jsou již předem odsouzena k nerespektování.

Obecně vzato, i přes masivní nerespektování většiny zákazů včetně nošení roušek na veřejnosti v dobách, kdy to bylo povinné, počty pacientů v nemocnicích neustále klesají a nyní jsou na desetině stavu oproti vrcholu epidemie v březnu. Zdá se, jako by už nemoc dostihla všechny náchylné. Nejlépe jsou na tom okresy, které na tom před několika měsíci byly nejhůře (Karlovarsko, Náchodsko), zatímco v částech, kde nastoupila nemocnost později, teprve nyní začíná klesat. Děje se tak po zrušení zákazu pohybu, takže se opět může do všech částí republiky volně cestovat. Samozřejmě se začíná projevovat efekt očkování, i když ho má ukončené zatím jen asi 15 % populace a asi třetina má alespoň první dávku.

V české politice se pak začíná z řad tak zvané demokratické opozice ozývat, že je potřeba očkování všem lidem, zejména mladým, doslova vnutit prostřednictvím tak zvaného covidpasu. Právě k tomu se velmi zasvěceně vyjadřoval předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura v Událostech 27.5.2021. Právě covidpas by měl být tím, co bude mladé lidi „motivovat“ k očkování. Je to legrační i proto, že právě opozice v Senátu na počátku roku horlila, aby bylo očkování dobrovolné a nikdo k němu nebyl nucen. Teď máme EU schválený covidpas a vše, co přichází z EU, samozřejmě ODS podporuje. Covidpas je pochopitelně diskriminační, protože znevýhodňuje ty, kteří se očkovat nechtějí, a nutí je k neustálému testování, ať už PCR testem nebo antigenními testy. Samozřejmě, pokud chce někdo cestovat, a mladí lidé chtějí, nechá se očkovat, aby nemusel martyrium testování absolvovat. Takže se očkují proto, aby mohli cestovat, a ne proto, aby byli ochráněni. To je opravdu geniální způsob, jak podpořit očkovací byznys ve velkém na celém světě. Přitom ke skutečnému navrácení do normálu může s velkou pravděpodobností pomoci i nalezení vhodných antivirotik, na kterých se také intenzivně pracuje, popřípadě již existují a pomáhají i nemocným. Covid už tu s námi zůstane a lidé budou mít možnost buď se nechat očkovat (podobně jako v situaci spojené s běžnou chřipkovou epidemií), nebo si po onemocnění lehnout do postele a využít antivirotika.

Nejde tedy jenom o český způsob, jak obcházet vládní nařízení bezpečného rozvolňování“. Celá EU sází na byrokratické způsoby ochrany před covidem. To nelze považovat ani náznakem za návrat do normálu. Zvláště, když už nás začínají politici přesvědčovat o tom, že bude druhá vlna očkování a po ní třetí atd. atd.

Objeví se na české politické scéně někdo, kdo řekne, že toto není návrat do normálu, a bude požadovat faktický návrat k normálu jak po stránce zdravotní, tak po stránce ekonomické? Domnívám se, že právě taková strana by mohla získat hodně hlasů právě od nás, kteří byrokratické řešení covidu kritizují a nesouhlasí s ním. Je skutečně čas vrátit rozhodování o tom, zda chci nebo nechci očkování jenom ze zdravotních důvodů na svoje vlastní rozhodnutí, popřípadě po konzultaci se svým praktickým lékařem. Dělat různé komedie ve stylu loterie, kde nejrychleji očkovaný dostane finanční prémii, je otřesný způsob řešení. A přesto právě tento způsob dnes v EU frčí.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czAdvantage Consulting, s.r.o.
STROJNÍ ZÁMEČNÍK 1směna

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 25 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.