1.3.2021 | Svátek má Bedřich


SPOLEČNOST: Bohu díky!

24.6.2014

Devítka mi připomene malomocné, které Bůh očistil. I těch bylo deset, ale devět z nich Bohu ani nepoděkovalo.

Věta v perexu je převzata z „Balíčku karet“ a odkazuje nejen k podobenství z Lukášova evangelia (17,11-19), ale hlavně k jedné základní lidské vlastnosti: pokud nám o něco jde, umíme i poprosit, ale když pak je po všem, mnohdy zapomínáme poděkovat. Proto jsem se rozhodl napsat tenhle článek.

Druhého června jsem zde, na stránkách Neviditelného psa, publikoval článek s názvem Nemáme stejného Boha, který se týkal islámu a jeho praktické stránky v přístupu k lidem a byl „vyprovokován“ mj. případem Meriam Ishag, odsouzené súdánské křesťanky. Dneska jsem se dozvěděl, že je propuštěna na svobodu (doufejme, že to není fake, již jednou se podobná zpráva objevila a obratem byla dementována). Protože se nás (mne a skupinky mých známých) její osud hluboce dotkl, snažili jsme se všemožně zapojit – podepisovali jsme petice, burcovali veřejné činitele, modlili se. A proto nyní, abych nebyl tím nevděčníkem, chci poděkovat. Poděkovat Bohu, že naše modlitby byly vyslyšeny, poděkovat všem, kteří se zapojili do jakékoliv činnosti k informování o Meriam a její cause, všem, kteří se pokoušeli změnit její osud a organizovali petice, shromáždění, veřejná vystoupení, psali články, sdíleli výzvy a vyjádření na sociálních sítích. DĚKUJI proto, že je to skvělé vědět, že nejsme sami, kterým není zlo ve světě lhostejné.

Jednou z věcí, které jsme udělali, bylo to, že jsme v noci 1. na 2. června rozeslali významným činitelům ČR výzvu, aby veřejně vystoupili a vyjádřili svůj postoj. Oslovili jsme předsedy stran pp. Sobotku, Babiše, Schwarzenberga, Fialu, Bělobrádka (ČSSD, ANO, TOP 09, ODS, KDU-ČSL) a představitele církví římsko-, řecko- a staro-katolické, pravoslavné, československé husitské a českobratrské evangelické (Dominika Duku, Ladislava Hučka, Dušana Hejbala, Jáchyma, Tomáše Buttu a kolektivní orgán – synodní radu). Text výzvy je níže.

VÝZVA ZÁSTUPCŮM VEŘEJNOSTI ČESKÉ REPUBLIKY.

Již několik dní plní stránky zpravodajských serverů několik zpráv ze sousedních zemí: zpráva o otci, který ukamenoval svoji dceru za to, že si nechtěla vzít muže, kterého jí rodina vybrala, zpráva o (asi dvou) stovkách nezletilých dívek, unesených do sexuálního otroctví a zpráva o ženě, která si jako křesťanka vzala křesťana a za to má být zbičována a pověšena. A právě ta poslední zpráva je tím, co na nás zapůsobilo jako ona poslední kapka do plného džbánu.

Nechceme, aby se takovéto věci ve světě děly, a pokud to tak je, nechceme tomu jen mlčky přihlížet. Chceme dát najevo svůj názor a také se o to všemi silami snažíme. A kdo jsme? Jsme dvě soukromé osoby, fotograf a duchovní, žijící v bývalém okresním městě v severním pohraničí. Přesto chceme a děláme všechno pro to, aby nás bylo slyšet. Jsme však zároveň příslušníky tohoto národa a občany tohoto státu, a tak vyzýváme všechny, jejichž hlas má svoji váhu a sílu, přidejte se k nám! Řekněte nahlas a přede všemi, před svými členy, voliči, před spoluobčany, že ani vám toto zlo není jedno! Zvedněte svůj hlas, lidé to od vás čekají. (Asi ne všichni, ale užasnete, kolik je těch, kteří ano.)

Statisíce lidí celého světa podepisují petice za milost pro Meriam a přesto se nic nezměnilo. Nenamlouváme si, že vaším veřejným vystoupením v naší republice něco změníte, takovou moc nemají ani hlavy největších velmocí, ale dáte najevo všem, u nás i v zahraničí, že vy i lidi, které zastupujete, nejsou tupí, lhostejní a nevšímaví. Využijte tu šanci.

V našich, svých i v mnoha dalších očích jste zástupci veřejnosti této země. Proto vás jménem lidí, kterým není jedno, co se na světě děje, a kteří věří, že každému zlu se musí čelit, vyzýváme:

* Vystupte veřejně, ve sdělovacích prostředcích, tisku, rozhlase, televisi, na zpravodajských serverech a sociálních sítích, a vyjádřete svůj postoj – označte nelidskost jako nelidskost, krutost jako krutost, zlo jako zlo.

* Použijte vnitroorganisačních, vnitrostranických a vnitrocírkevních struktur a oslovte své podřízené, své členy, příznivce a voliče a deklarujte, že společenství, do jehož čela vás postavili, stojí jasně za ochranou života a svobody proti zvěrstvům fanatismu.

* Využijte svých kontaktů, oficiálních i neoficiálních, k tomu, aby byl vyvíjen mezinárodní tlak na režim v Súdánu a v dalších totalitách.

* Nebojte se a dejte o svých aktivitách viditelně a veřejně vědět, vám to neublíží, a jiným, dokonce i vám samotným, to může to pomoci.

Nechte slyšet svůj i náš hlas pro život a přidejte se k Ivanu Peschkovi a Lukáši Pavlu Pavlíkovi z Jablonce nad Nisou.

V Jablonci n. N., neděle 1. VI. AD 2014.

Jaký byl ohlas této výzvy? Starokatolický biskup Dušan Hejbal mi na soukromém mailu sdělil, že Ekumenická rada církví připravuje prohlášení (dosud jsem je na jejich stránkách ani nikde v mediích nenašel), on že se s členy kleru modlí a bude reagovat na svém profilu na facebooku (nejsem na této síti, nemohu ověřit). Jinak nereagoval nikdo! Prostě je jim to všechno jedno! Nestojí o to, abychom si jich vážili jako morálních autorit, nestojí o to si komplikovat život mezi svým úřadováním a návštěvami rautů nějakým prohlášením, co by z toho měli. Budou opět zvoleni i bez morálního proslovu, i bez morálního kreditu. A tak bych chtěl touto cestou poděkovat dvěma lidem mimo tuto výzvu. Za prvé je to mons. Tomáš Halík, římskokatolický kněz, který ještě před naší výzvou se pokusil o dialog a vyzval představitele muslimů v ČR k vyjádření jejich postoje, za druhé president republiky Miloš Zeman. S mnoha jeho názory a postoji nesouhlasím a vymezuji se vůči nim, ale když vyjádřil svůj postoj k islámu, cítil jsem chuť smeknout. (To, že hned na to premiér Sobotka pověřil ministra zahraničí, aby se za presidenta omluvil a aby nám to u Saúdů vyžehlil, je v naší předpo... kakané společnosti typické. Třeba soudruh Zaorálek slíbil v té demokratické Saúdské Arábii ochráncům nejmírumilovnějšího náboženství, že my, netolerantní zápaďáci, si tady někoho radši ukamenujeme sami, jen by u nás nepřestali utrácet své petrodolary. Nakonec, proto s nimi chceme být i v schengenském prostoru, že?

Jaké tedy na závěr napsat resumé? Pokud se ve světě děje zlo, najdou se I lidé, kteří se nebojí a nejsou lhostejní a pohodlní se ozvat. Přes 660 000 lidí podepsalo petici AI. Je to hodně/málo? Nevím, zaplať za ně pán Bůh! Dostal jsem ohlasy z celé ČR a seznámil jsem se se spoustou lidí bydlících v mém okolí, o nichž jsem nevěděl. Bohu díky! Poznal jsem, že pokud chci hledat morální autority, nesmím to dělat ani mezi předsedy politických stran, ani mezi představiteli církví, ale mezi lidmi, kteří v pravdě a v Kristu žijí. A za tohle poznání, a za život Meriam Ishag, dnes Bohu děkuji nejvíce. Amen!

Autor je starokatolický kněz

V Jablonci n. N. Vigilie Sv. Jana Křtitele 23. VI. A.D. 2014Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.