18.5.2022 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Bludný kruh

V září loňského roku (2011) se konala v aule Právnické fakulty Masarykovy univerzity debata mezi senátory Petrem Pithartem a Jaromírem Štětinou. Tématem byl problém zákazu komunistické strany v České republice. Vydal jsem se na akademickou půdu poslechnout si argumenty obou zastupitelů, zvědav na to jaké argumenty předloží budoucí elitě právnického stavu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Venc 15.9.2012 15:29

Výborná článek

Výborný je nejen článek, ale i diskuzní příspěvky, které jsou vesměs zajímavé a neoplývají, jak bývá špatným zvykem, urážlivým a přezíravým žargonem. Důvodem může být právě kvalitní Hofhanzlův článek. Dovolím si několik poznámek:

(1) Sametový převrat, se všemi jeho konotacemi, je třeba vidět v celoevropských souvislostech, kdy z velké části realizaci budoucí EU zajišťovala Socialistická internacionála s pomocí různých velmocenských exponentů (např. OBSE). Nebylo tak vůbec možné z dění vyloučit komunisty (bez komunistů by převrat nebyl, ani EU. Odpověď p. Pitharta je logická, stejně jako Klausův požadavek při vzniku ODS v Olomouci, i nešťastná zkušenost z reakce p. Vaňka).

(2) Je třeba reálně vidět stav dnešní společnosti a jeho příčiny: důsledkem bodu(1) nastalo odmítnutí křesťanství, jako ústrojného principu morálky a prosperity ve společnosti. Je nahrazeno relativizmem, multi-kulty, ekologizmem.., s následnou ztrátou soudnosti a sebezáchovy.

(3) Naše středoevropská lokalita nás předurčuje, že jsme a vždy budeme v zájmu velmocí a jejich služeb. Včetně našich diskuzí.

L. Vaněk 14.9.2012 21:13

Vážený pane Hofhanzle ! -

Váš článek jsem četl na třikrát, protože se mne zmocňovalo rozčilení ... Víte, já jse sám zažil mnoho hrůzy v dobách toho bolševického teroru ... Je mi 63 let - otce mi zabili komunisti .. Ještě pře třemi roky jsem zjistil, že je na mě nasazen konfident  Martin Jakš z Netolic, náčelníkem OO Policie ČR Josefem Dvořákem. Mým těžkým prohřeškem bylo, že jsem spolupracoval s vydavatelem  Necenzurovaných novin v Brně - Petrem Cibulkou, kam jsem psal a jako výtvarník kreslil ...

Abych pravdu řekl, nevím, jak z toho ven .... Asi se tady něco bude muset stát - co ovšem nejde nikdy dopředu odhadnout. Jsem zastáncem přímé demokracie a přibývá mnoho dalších stoupenců  /švýcarský model/. Z Vašeho článku mrazí ... Takto to vnímám já a jsem přesvědčen, že ještě lidé, kteří byli ukřičeni demagogy typu Pitharta, budou mít příležitost k tomu něco říci - a že to bude mít platnost!  Díky!

P. Skřivan 14.9.2012 23:15

Re: Vážený pane Hofhanzle ! -

Možná to bude tím, že celou tzv. revoluci připravili komunisti, kteří si následně provedením zajistili beztrestnost a privatizací, neboli rozkradením, ekonomickou moc. Nevidím na tom nic složitého ani záhadného. Systém politických stran je nastaven tak, aby ten kdo uspěje ve volbách, si na ně musel nakrást, takže se jedná o dlouhodobě stabilizovaný politický klub zlodějů, v čemž komunisti vynikali. Třešničkou na dortu je pak pokaždé tzv. nová strana, která naváže nespokojence. Co od této party čekáte ? Omezení imunity, regulace financí politických stran nebo státních zakázek, to jsou klíče ke snížení samospasitelnosti tohoto systému. Mimochodem všiml jste si, že tento systém má momentálně problémy, protože míra jeho nenažranosti stále více překračuje reálné možnosti ? :-)

D. Švik 14.9.2012 13:50

Výborný článek- díky

S. Rehulka 14.9.2012 13:44

Pane Hofhanzle.....

.....máte naprostou pravdu ! Uchování existence KSČ v podobě KSČM, po "sametu" je absurdita, jako kdyby v roce 1945 spojenci dovolili v Německu NSDAP.

Samozřejmě, mladí jurisstudenti, kteří Vás nechápali, ba ani nechtěli chápat, jsou z rodin, které mají "máslo na hlavě" z časů vlády bolševika v Československu.

A to nejsou jen ti mladí studenti, jsou to i současní politici, vždyt jeden druhému potvrzovali "bezúhonnost" !

M. Kosejk 14.9.2012 10:00

absurdní doba

Ta revoluční doba byla celkově absurdní a nejde na ní vztáhnout normální politologická a sociologická měřítka. Pokud jde o absurditu, tak si připomeňme, že na začátku toho všeho stál jeden sovětský přesvědčený komunista a zastánce SSSR (Gorbačov), který chtěl zachránit SSSR a komunismus ve východním bloku - ale vymklo se mu to z rukou - a nakonec neúmyslně způsobil jako rozpad SSSR, tak rozpad režimů ve východní Evropě. A tento neúmyslně sebevražený komunista je dnes oslavován za něco, co se stalo, ale nikdy nechtěl.

A u nás absurditu dokreslovalo, že do čela protikomunistické revoluce se postavil člověk, který nikdy nebyl proti socialistickému zřízení - a jen uvnitř něj chtěl nějaké dílčí svobody (Havel).

Co racionálního z tohohle mohlo vyrůst?

P. Skřivan 14.9.2012 11:28

Re: absurdní doba

Myslíte, že se něco vymklo ? ... neřekl bych a doložená historická fakta tomu odporují ... . :-)))

M. Kosejk 14.9.2012 11:35

Re: absurdní doba

Úplně se mu to vymklo z ruky. Jeho prvořadý cíl byl zachránit SSSR, druhý cíl byl zachránit komunistický blok.  Gorbi byl opravdu přesvědčený komunista, který si myslel, že reformuje komunismus tak, aby vydržel i do budoucna, ale vymklo se mu to z ruky.

A historická fakta to plně podporují.

P. Skřivan 14.9.2012 12:21

Re: absurdní doba

... a právě proto včas, tj. předem, informoval všechny státy sovětského bloku o tom, že za všech okolností zůstane Rudá armáda v kasárnách. :-))) ... a i KGB nechával v klidu a nedával odpovídající rozkazy, a to přesto, že byl detailně informován o tom, že to nejspíš vezme tento konec ... . :-)))

Vy si fakt myslíte, že kdyby KGB chtěla, že by to tady dalších 20 let neudržela ?! :-))))

... ale můžete mi pro zajímavost sdělit ta fakta, která podporují Vaši verzi ... . :-)))

M. Kosejk 14.9.2012 12:30

Re: absurdní doba

Ježiš, on v té době už věděl, jak je to se situací. A tak si myslel, že když udělá nějaké reformy a nějaké vstřícné kroky, že pomůže zachránit alespoň, co zachránit jde. A na konci 80. let si už nemohl dovolit nějakou agresi v Evropě,  z politických důvodů, ale i z reálných důvodů - Afghán položil Rusko na kolena.

A vycházím zejména z výpovědí jeho bývalých spolupracovníků.

P. Skřivan 14.9.2012 12:50

Re: absurdní doba

Spolupracovníci předsedy komunistů USA tak nějak také nic netušili o tom, že jsou dotováni KGB. Přesto byli a věděl o tom jen předseda. :-))))

M. Kosejk 14.9.2012 12:59

Re: absurdní doba

Hele, můžete si myslet, co chcete. Já nikomu názory nevnucuju, ale realita je taková, že rozpad SSSR způsobila zejména prohraná válka v Afghanistanu,  po které byta Rudá armáda naprosto v troskách. A pak to, jak Jelcin přechcel Gorbačova s komunisty v roce 1991. Tento puč bývá označován jako puč proti Gorbimu. Ale smutnou pravdu je, že Gorbi dal komunistům svůj souhlas k tomu puči a nechal se internovat na Krymu. Ale Jelcin ho přechcal, vstopil totiž do děje a tvrdil, že jedná za Gorbiho, což však nebyla pravda. A když si pak Gorbiho přitáhl z Krymu jako cvičenou opičku, tak Gorbimu nezbylo nic jiného než tvrdit, že takhle to přesně chtěl.

P. Skřivan 14.9.2012 22:59

Re: absurdní doba

1991, to jste nějak už mimo ne ? :-))) Možná by pomohlo, kdybyste si opatřil nějaká fakta. Jako třeba jak tu fungovali poradci, jaká hlášení posílali agenti KGB do Moskvy, atp. Řada těchto informací je známá díky Mitrokinovu archivu, který vedl mj. k zatčení řady do té doby neodhalených sovětských rozvědčíků. Pak by stálo zato si něco nastudovat o StB. To abyste si udělal představu jak ten systém fungoval a jak udržoval takřka absolutní poslušnost obyvatel. Mimochodem, ještě horší forma toho bordelu, co jsme měli tady, je dosud na Kubě a v Severní Koreji. ... podle Vás se ale zhroutil samospádem. Jste fakt srandista ! :-)))

D. Švik 14.9.2012 14:12

Re: absurdní doba

Gorbačov byl kágébáky /Andropovem/ nastrčený šašek, který věděl úplný prd o plánech KGB. KGB chtěla v klidu demontovat komunistický režim v SSSR a přitom zůstat u moci. Což se nakonec povedlo dokonale, čehož je Putin smutným příkladem. Gorbačov je blb, který dodnes stále nic nepochopil.

M. Kosejk 14.9.2012 14:40

Re: absurdní doba

Ano, je to jedna z teorií. Ale rozhodně nikdo nepočítal s rozpadem SSSR a a "Východního bloku". Podstata, kterou jsem chtěl říct, spočívá v tom, že to, co je mu připisováno západními Evropany k dobru, vůbec nechtěl. I ta jeho podora honeckerovské opozici byla z jeho strany špatná sázka. On prostě měl spory Honeckerem  a naivně si myslel, že ho lid NDR jen vymění - ale že NDR dále zůstane prosovětská. A možná počítal i s tím, že v nejhorším holt obětuje NDR, aby  zachránil zbytek prosovětského bloku (ale jestli to bylo tak, tak v tomhle názoru byl v Kemlu osamocený). 

P. Skřivan 14.9.2012 23:33

Re: absurdní doba

Jste si jist, že se tzv. východní blok rozpadl ? Třeba až někdy budete tankovat u Lukoilu, tak si na to vzpomeňte ... .

J. Mannheim 14.9.2012 7:54

psát články o zákazu komunistů

v zemi, kde takzvaně pravicový premiér adoruje největší komunistický režim na světě a čekistu, který ze sebe udělal neomezeného vládce, je trošku passé

M. Kosejk 14.9.2012 10:13

Re: psát články o zákazu komunistů

Pravděpodobně patříte k tomu typu lidí, kteří si myslí, že stojí na straně práva, morálky a svobody. A přitom evidentě patříte k toho typu lidí, ze kterého se rekrutovali svazáci, lidé, kteří uvažují v konceptu: "Jsi s námi nebo proti nám?" Když někdo neadoruje dalajlámu, tak - dle vás - adoruje čínský režim. Když je někdo proti směřování EU, je - dle vás - pro Putina. ... atd.

P. Skřivan 14.9.2012 11:30

Re: psát články o zákazu komunistů

No určitě: hlavně když ho zjevně moc nemusí v USA, ale zato s Putinem se miliskují ... . :-))) ... takže je celkem jasné, kam patří. ... nebo myslíte, že KGB zrušili ? ... omyl: jen přejmenovali. :-)))

M. Kosejk 14.9.2012 11:40

Re: psát články o zákazu komunistů

No, že ho komunistický Obama nemusí, docela chápu. Já zas nemusím Obamu. Dělá to snad ze mě snad KGBáka? :)

A s Putinem jednají všichni -  i ten Obama, ale jen pokrytci jako Merkelová a Obama dělají, že ho nemusí, ale o kšeftech s ním jednají jako rovní s rovným. 

P. Skřivan 14.9.2012 12:49

Re: psát články o zákazu komunistů

Snad si nemyslíte, že se pan Obama rozhoduje dle své nálady. :-) Možná to bude spíš dle diplomatických pravidel, takže si nejspíš uvědomuje, že tak cosi naznačil všem občanům ČR podobně, jako když kongres tleskal panu Havlovi ... .

Jinak chápu, že Vás tato představa děsí. To bohužel nic nemění na tvrdé realitě, kdy komunisti volili někoho, kdo jim dle Vašich představ měl být z duše odporný ... . Asi k tomu měli nějaký důvod ... .

M. Kosejk 14.9.2012 13:06

Re: psát články o zákazu komunistů

Mně by stačilo, kdybyste nevydával vaše spekulace za nezpochybnitelnou pravdu. A podle čeho rozhoduje Obama, netuším, ale podle rozumu to asi nebude. Většina politiků se rozhoduje podle své ideologie. A jak chápete, ideologie Obamova je dost v protikladu k ideologii Klause. 

A mimochodem - s prokazatelným bývalým členem KGB a současným diktátorem Putinem se Obama setkal mnohokrát - neděsí vás to? :)

P. Skřivan 14.9.2012 23:22

Re: psát články o zákazu komunistů

Proč by mě to mělo děsit ? O tom to všichni vědí a KGB, pokud vím, dobře hájila ruské zájmy. Asi jste tak nějak nepochopil, že je poněkud něco jiného, když Rus spolupracuje s ruskou službou a když totéž dělá příslušník jiného národa. Ten první sloužil vlasti, ten druhý je zrádce. Naše tajná služba se jmenuje BIS, kdybyste nevěděl a dříve se jmenovala StB ... . KGB jsou jiná písmenka, byť v překladu znamenají skoro totéž co StB. V každém případě se jedná o tajnou službu našeho bývalého okupanta.

A. Bocek 14.9.2012 7:41

Národ bez Elit není národem,

Elirta bez morálky není Elitou.

P. Maleček 14.9.2012 6:59

A ještě o Klausovi

Víceméně omylem jsem se ocitl v roce tuším 1991 na ustavujícím kongresu ODS v Olomouci. Atmosféra jasně říkala, že komunisty jen jako řadové členy ne však do funkcí. A tak to bylo navrženo do stanov. Slovo si vzal podmračený Klaus a prohlásil: jestli zakážete komunisty do funkcí v ODS, tak já odmítám dělat předsedu. A šup příslušný text byl ze stanov vyřazen. Bodejť by ne: Kočárník, Dyba, další a další Klausovi oblíbenci. Na a pak už to jelo. Až tam kde jsme dnes. Takže nejen Pithart.

P. Maleček 14.9.2012 6:50

Studenti už teď zloději

Vážený pane píšete pravdu, ale už Lenin věděl, že pravda se musí říct krátce a výstižně. Kvalitu jste zbytečně zadusil kvantitou.

A k těm studentům. Ti moc dobře vědí co dělají. Z většiny dětičky rychlo zbohatlíků zbohatlých z toho co kritizujete. Vy by jste chtěl zakázat komunismus a ono by se pak chtělo zakázat rozkrádat stát. "To tůdle. Kvůli tomu nám naši tátové studium nekupovali a my se tady netrápíme předstíráním studia" - to doslova bučí z výrazů dnešních "studentů" práv.

A. Reček 14.9.2012 6:21

Je na tom dost pravdy.

Bohužel některé vznikající politické strany tehdy bez problémů braly do svých řad soudruhy - kariéristy nebo chamtivce.  Dnes cítíme plody takového přístupu. 

M. Těhanová 14.9.2012 0:36

Taky jste byl hluchý a slepý,

taky jste neposlouchal, když se na vás a vašeho spoluposlance někdo obrátil. Byl to někdo z davu a vy jste nevěřil, že vám říká pravdu  o nespravedlnosti a mstivosti pár měsíců po revoluci. Že někdo, pro vás nezajímavá nula- jen zdravotní sestra- přece nemůže myslet a vnímat jako vy, uvědomovat si, že se řítíme špatným směrem a špatně to skončí. Opravdu to tak skončilo, nakonec i pro vás. Ti lidé - " slušní a nezkompromitovaní" - kteří se tlačili do funkcí, to nedělali pro blaho vlasti a ze snahy o opravdovou změnu, ale výhradně chtěli urvat něco pro sebe. Neposlouchali jste jiné, kteří to viděli a upozorňovali na to. Když byli tak bezejmenní, takové nuly, co se do toho chěli plést, že? Vím, že si to nemůžete pamatovat, ale ta slepota té doby zavinila náš dnešní marasmus.