19.4.2024 | Svátek má Rostislav


SPOLEČNOST: Blbá nálada

17.7.2007

Léto se zase vrátilo a spolu s ním, pevně věřím, dobrá nálada. Opakem dobré nálady je blbá nálada, termín použitý Václavem Havlem. Ten přišel s blbou náladou a od té doby se o blbé náladě mluví a píše. Samozřejmě, psalo by se o ní, i kdyby na ni Havel neupozornil. Vzpomínám na jeho terminologickou inovaci jen proto, že se o něm výslovně zmiňují internetové Pozitivní noviny, které vyhlásily „boj blbé náladě ve společnosti“. Budiž podotknuto, že Pozitivní noviny se snaží rozptylovat blbou náladu od první chvíle, kdy se na webu objevily. Jejich vydavatel Pavel Loužecký se vydal na donkichotskou výpravu proti převládajícímu větru na internetu. Zde najdete uměle vytvářené drama, pěstují se zde skandály, osobní útoky, nenávist - a to se zmiňuji o redakční části. Co se děje v „komentativní vrstvě“, o tom se nebudu rozepisovat, abych nezkazil sobě i vám hezký letní den. Pozitivní noviny se rozhodly nabízet čtenářům potěšení. Jsou oázou pohody a optimismu na síti - je to opravdu vhodně volené přirovnání!

Ale jak se zdá, nelze překročit stín. Pozitivní noviny vyhlásily „blbé náladě“ boj. Když boj, tak ofenzivní. „Na udržování a neustálém prodlužování pocitů ,blbé nálady‘ se velmi účinně a dlouhodobě podílejí všechna média bez výjimky,“ konstatuje Pavel Loužecký ve svém mobilizačním úvodníku, čímž vytkl směr a cíl útoku. Jaká je představa, jak má vypadat vítězství? „Chtějme od našich médií dostávat každý den na stůl vyvážené zpravodajství: 33 procent zpráv pozitivních, 33 procent neutrálních, 33 procent těch negativních (jak se dnes s oblibou říká - realistických) a to jedno zbývající procento můžeme nechat na naše oblíbené ,novácké‘ zvířátko na závěr,“ navrhuje Pavel Loužecký.

Ach jo... Už vidím, jak v každé redakci zřizují post náladostního editora, aby posoudil míru pozitivnosti nebo negativity nebo neutrálnosti zpravodajství. Samozřejmě musí být nad redakcemi zřízen nějaký střechový orgán, který bude tyto jednotlivé editory řídit. Jeden editor by si mohl myslet, že jenom jeden mrtvý člověk po srážce rychlíku s osobákem v Čerčanech je pozitivní jev, protože mrtvých mohlo být víc, jiný si bude myslet, že je to negativní, anžto nemusel být žádný, a třetí by pokládal zprávu o srážce vlaků za neutrální zpravodajství. Nepřípustný to chaos! Střechový orgán je tedy víc než žádoucí. Neměl by však žádnou váhu, kdyby neměl sankce. Lidové noviny by dostaly za červen důtku s výstrahou za poměr 35 % ku 33 % ku 32 % ve prospěch negativních, neboť by podpořily blbou náladu, a příští měsíc by to už byla pokuta za poměr 32 %ku 33 % ku 37 %, jelikož by šířily nemístný optimismus. Ovšem ani tento střechový orgán by nemohl působit a pokuty rozdávat, kdyby neměl oporu v zákonech. Ty by musely stanovit měřítka negativnosti a pozitivnosti. Takový zákon by samozřejmě byl vítanou pomůckou pro každého náladostního editora. Měl by ten sešitek ustavičně po ruce a listoval by: bylo spatřeno hodně motýlů, je to pozitivní? Z hodně motýlů bude hodně housenek, to je negativní, ale motýli jsou jev veselý, potěšující... Strašné to dilema!

Naprosto nemám v úmyslu působit autorům a čtenářům Pozitivních novin blbou náladu. Naopak, doporučuji čtenářům tohoto sloupku návštěvu internetové adresy www.pozitivninoviny.cz a přál bych jim, aby se v té oáze dobré nálady natrvalo usadili. Sluníčko svítí a pozitivní nálada je na pořadu dne. A k ní snad patří i úsměv nad jednou mobilizací, která má, dejme tomu, i svoje legrační prvky.

LN, 16.7.2007