3.12.2023 | Svátek má Svatoslav


SPOLEČNOST: Bílí koně kampaně Issová a Mádl

4.5.2010

Není moc vtipné vidět, jaké emoce vyvolal formátem placatý, mládežnicky vydutý a nekonečně dlouhý klip, jehož sexappeal plyne z provokativního nakopnutí tabu úcty k předchozím generacím. Ve skutečnosti jde nejen o snahu zprava získat prvovoliče, ale hlavně hodit do kampaně „bílého koně“, který odvede pozornost od daleko nebezpečnějších témat. Celá věc má ale vážnější rozměr.

Klip se tváří, jako by dnešní mládež vyvstala v dnešních poměrech bez jakéhokoli přičinění svých rodičů a prarodičů, možná i jim navzdory, bez návaznosti na předchozí generace, jako by dnešní prvovoliči byli bez minulosti a moudří nikoli svým vzděláním, výchovou, svým kulturním a sociálním původem, ale „shůry“ liberálního Olympu.

Je opravdu dnešní mladá generace bez minulosti a bez „původu“, bez vztahu k tomu, oč zde předchozí generace, jakkoli s velmi střídavými výsledky, usilovaly? Jsou opravdu již polistopadoví, noví, čestní, nezkažení, tak nedotčení břemenem všeho, čím si všechny předchozí generace musely projít? 17. listopadu 1989 mi moje matka řekla: „Vy teď jste hrdinové, za vámi ale nebyly ruské tanky…“

Drsné je, že se klip snaží v leninském duchu popuzovat „moderní“ mladé proti „tradicionalistickým“ a opatrnějším starším, oněm zapšklým buranům a vesničanům z venkova. Nepřipomíná to tak trochu mládežnické úderky při komunistické, dnes ovšem „pravicové“, bolševizaci generace rodičů a venkova? Nekulturní hlupáctví a primitivnost stachanovských radikálů 50. let: Boříme váš svět, vaše zatuchlé politické a generační poměry, které nám překážejí v šťastné budoucnosti ….

Budeme opravdu štvát prvovoliče proti starším generacím jen proto, že nevolí tzv. pravicové strany? To, že u starší generace klesá volební podpora TOP 09 a ODS, je ale dáno tím, že si starší lidé pamatují více z minulosti politiků, jako je Kalousek, Parkanová nebo Tlustý či Langer, že inklinují, po předchozím neúspěšném volebním období, možná volit změnu? To je skutečný důvod, proč štvát mladší proti starším?

Od toho se musím jasně distancovat nejen pro pokleslost takové úvahy. Nechápu, že se od zmíněné neobolševické výzvy nedistancoval Karel Schwarzenberg, že se od občanského diskvalifikování starších generací nedistancuje Tradicionalistická, Odpovědná a konzervativní TOP, ale i očišťující se ODS. Půjdeme tedy v negativní kampani až k mezigeneračním vztahům, k popírání rozumu a díla starších generací, k dalšímu popírání mezigenerační kontinuity?

Vyzývám všechny skutečně konzervativní a pravicové politiky, aby se od pokleslého a nebezpečného klipu autorů Issová a spol. veřejně distancovali.

Převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce

Autorka je předsedkyní Evropské demokratické strany