4.6.2023 | Svátek má Dalibor


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Bída salónního konzervatismu

V horečnatém politickém dění poslední týdnů unikly pozornosti některé věci, kterých by si přemýšliví lidé měli všímat.Na prvním místě přechod ikony českého konzervatismu, Romana Jocha, do tábora eurosocialistického bojovníka za privilegia pro sexuální menšiny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 29.3.2013 10:35

Podnětný příspěvek

Konzervativismus čerpá z křesťanských hodnot a proto v zemi, která bývá poněkud zjednodušeně charakterizována jako snad nejateističtější (ateismus a nevzdělaná ignorance ovšem není totéž) země světa, může těžko existovat jiný než salonní.

Spolu s rozpadem křesťanských hodnot v EU dochází k degradaci klasického konzervativismu např. i v jeho "otčině" natolik, že britský premiér D. Cameron mluví o "novém!!!" (soucitném) konzervativizmu (který je značně nazelenalý!, multikulturní! a feministický!). Podle R. Scrutona je klasický konzervativismus defenzivní, pouze se brání a postupně vyklízí jednu pozici za druhou. Tomu čelí neokonzervativismus v USA tím, že konzervativismus pevně hodnotově definuje (morálka a svoboda) a aktivně ho hájí.

U nás je tato otázka stejně jako všechny ostatní hospodářsko - politicko - filozofické otázky zkomplikována neolevicovou agresivitou euro-hujerskou.

Není pochyby o tom, že pan R. Joch udělal mnoho užitečné práce v objasňování teoretických i praktických východisek současného i historického (neo)konzervativismu.

Bohužel ale neprojevil dost odvahy v zápase s mocným EU-hujerstvím a zvolil cestu (pro mne nepřijatelného) kompromisu, který mu patrně umožní pokračovat v činnosti salonního, mocné levičáky tohoto světa nijak neohrožující osvětové, formálně konzervativní činnosti. Daň, kterou za to zaplatil např. nehorázným EU-hujerským urážením V.K. (ufňukaná kremlofilní baba) je hluboko pod úrovní jakékoli seriozní diskuze. Je to daň, která jeho práci de facto anuluje. Je to hanebnost.