29.9.2023 | Svátek má Michal


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Bezpohlavní občanské průkazy

Málokterý novinový text mě přiměl k tak intenzivnímu zamyšlení jako článek Petra Kolmana Jak na mladé řidiče, postrach našich silnic (NP, 4.6.). Autor cituje a analyzuje statistické údaje, podle nichž zvýšený počet nehod.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Stanovský 28.6.2021 23:17

V ČSOB pojišťovně kdysi dělali statistiku nenehodovějších šoférů. Vesnický penzista na Chrudimsku. Zároveň nejstarší automobilový park. Hmmm, třeba tam penzisti s autem jezdí jen na trávu pro králíky.

L. Zídek 28.6.2021 22:10

A takhle uvažují pirátské fetky úplně o všem. Uslyší, či vymyslí kdejakou krávovinu , fanaticky jí začnou propagovat a jejich vyhulené mozky nejsou schopny domyslet následky. Příkladů netřeba. Jedná se prakticky o vše, co ze sebe vytlačí.

M. Hoblík 28.6.2021 19:08

Jaká práva žen? Jedině černí mají právo.

M. Stanovský 28.6.2021 23:18

U nás občané tmavší pleti.

V. Kuhaj 28.6.2021 17:26

Když vy o tom moc přemýšlíte, pane Kozelko. Tyhle věci se ale berou spíš přes emocionální filtr, takže správné je to, co se pirátstvu, minářstvu etc. zrovna jeví jako pokrokové. Co do toho chodíte s úvahou, tedy prací mozku?

L. Beneš 28.6.2021 16:47

Navrhovatel OP bez identifikace pohlaví jeho nositele/nositelky třeba ví, proč to navrhuje. Popsaný způsob identifikace cestující/ho (nejen) ve vlaku průvodčím ho dost možná zaujal natolik, že by jezdil vlakem od rána do večera a přestupoval z vlaku na vlak, kde může být popsaným způsobem pohlavně identifikován. Proč? On už bude vědět. Pokud jde o diskriminaci žen, jež tolik nebourají jako muži, vyjde to pro pojišťovny obvykle nastejno, ať pojišťují muže či ženu. Když má pojišťovna plnit, hledá obvykle důvody proč neplnit. Krásně to vyjádřila německá pojišťovna svým reklamním sloganem v němčině: "Hoffentlich Allianz versichert" čili česky přibližně "Snad vám Allianz poskytne pojištění".

D. Bowman 28.6.2021 14:36

A teď ty pozitiva...

Feministky s kvótama aj. výmyslama se můžou jít klouzat.

Pojišťovny si hold budou muset zjišťovat pohlaví a sklon k riskování jinak.

Řidičáky pro muže až od 20, může vymyslet jen totální bIb.

Naopak, měli by jezdit iž od 16ti pod dozorem někoho s řidičákem a společnou odpovědností. Aby byli v těch 18ti už vyježděný a mohli se tak v pohodě živit i jako řidiči (autor, zřejmě kavárenský povaleč, neví, kdo mu vozí kafe).

Mě osobně zaráží, že občanky vůbec existují a navíc se do nich bude přidávat otisk prstu, což bylo ještě donedávna nezákonné a z dobrého důvodu. Nejsem dobytek, aby mě majitel evidoval jako dojnou, daňovou krávu nebo potencionálního lapku.

Kdo se potřebuje někde jednoduše prokazovat, ať si občanku pořídí a nechá i tam zapsat co chce. U těch důležitějších věcí je vám stejně na prd a potřebujete notáře nebo ztotožnění policií, které zahrnuje poptávání se po sousedech. Zápis v Matrice totiž může být falešný.

J. Jurax 28.6.2021 12:47

No, může nás těšit, že naši voleni zastupiči projevili moudrost od nich neočekávanou a tuhle progresivní pirátskou peachovinu smetli.

D. Polanský 28.6.2021 9:44

Člověk by neměl si myslet, že když je v něčem odborník či známý umělec apod., že již všemu rozumí. Takový člověk je nebezpečný, viz případ dotyčného Piráta. Ještě není tomu dávno, co Piráti brojili proti autorským právům, teď jsou o tom tiše. Nejhorší je, že jsou málo čitelní, třebaže občas nechtěně odkryjí karty. Vlastně člověk neví, co mají za lubem.

J. David 28.6.2021 10:36

Co mají za lubem? Pirátství, loupení a rabování sofistikovaným způsobem, něco jako novodobí husité. Jen se divím starostům, že se s nimi dali do holportu jako bukanýři (vařili a sušili pirátům maso). Purkmistři asi cítí "vejvar".

Š. Hašek 28.6.2021 10:53

Asi tak.

"Starostům se nedivím". Být (pouhým, byť výborným) starostou je nevděčné, málo placené, ........

Nějak si udělat vedlejšák v parlamentu! To je věc!!!

Nebrat jako zrušení parlamentu (!!!) - ale stále mi vychází, že při troše fištrónu, nedostatku vychování, atd, ....... tam ty roky přežijete s pracovní dobou dvě hodiny denně (průměr). Máte plat a stejně vysoké diety, které mlhavě vykazujete. A nedaníte. Občas někam vyrazíte, dostanete kafe a chlebíčky, pokecáte zas s jiným starostou ........

A tak tam pět starostů tam chce být nadále. Křiváci, nenažranci. Za jedno poslancování postavíte dvougenerační vilu.

Parlament mi nevadí, STANvyžírkové ano.

P. Milan 28.6.2021 10:56

Ale ví ...

... pokud se trochu zajímá.

I. Pávek 28.6.2021 9:41

Mám měsíc novou občanku a článek mě nakopnul se na ni podívat. Český doklad a na něm anglická slova? Hodím ho do odpadu. Jako co to je?

D. Polanský 28.6.2021 9:47

Já jenom 2 týdny, ale je to tam paralelně. Ale proč angličtina? Kdysi by tam byla ruština. Co tam bude příště?

D. Bowman 28.6.2021 14:41

Nejspíš nějaký domorodý jazyk. Bantu nebo rómština.

Nebude to ale zapsáno latinkou, protože to je bílej výmysl. Budou tam piktogramy nebo klínové písmo alá hebrejština.

P. Brich 28.6.2021 18:56

Proč angličtina? Protože to je dorozumívací jazyk EU;-D

P. Milan 28.6.2021 10:58

Na občanku se můžete čundrat po celé EU. Čili v části světa funguje jako pas. Chtěl byste tam všechny jazyky zemí, kde tak může fungovat?

Z. Lapil 28.6.2021 9:36

Ne že bych chtěl s článkem vysloveně nesouhlasit, ale za důležité mám dvě nezmíněné věci.

1/ Není to tak dávno, několik málo let, co bylo pojišťovnám zakázáno mezi muži a ženami rozlišovat

2/ Dlouhodobě se tvrdí, že ženy obecně mají méně nehod, než muži. Nikde jsem ale neviděl - ne že bych vysloveně pátral - vztah k najetým kilometrům. Rodinný příklad: kluk má řidičák ještě teplý z tiskárny a už si koupil auto a jezdí. Jeho o dva roky starší sestru jsem brutálním nátlakem dostal po absolvování autoškoly za volant celkem dvakrát na vyjížďku kolem vesnice. Neřídí vysloveně špatně, jede z přehledem a ani nevypadá, že se vysloveně bojí, ale od té doby za volant odmítá sednout a vypadá evidentně, že až to jednou bude opravdu nutně potřebovat, stejně uhrane nějakého mladého muže a nechá se odvézt.

Fakt je že nemá auto, přesněji pojistku, a ve statistice tak není zavedena.

Š. Hašek 28.6.2021 9:45

Ignorování jasných rozdílů mezi mužem a ženou (ženou a mužem) svědčí o degradaci společnosti po stránce vzdělání a pozorování skutečností. Ignorování faktů, zřejmých i dítkám.

Politicky je možno samozřejmě uzákonit cokoliv. I to, že pes mňouká.

Až budou rodit, kojit i muži, bude možno přikročit ku stejnosti. Zkráceno. Blbci stejně si budou mlít svou.

Těm, kteří volají po stejnosti, bych to dal sežrat. Buď bych je bičem nutil rodit. Nebo ty dámy bičem dozoroval u vysoké pece.

D. Polanský 28.6.2021 9:48

V stejnosti se jaksi ztrácí individualita. A o to právě jde. Udělat z nás homogenní masu.

Š. Hašek 28.6.2021 9:53

Souhlas.

Starovzdělancům to již docvaklo. Mladonedovzdělanci jsou nadšení.

P. Brich 28.6.2021 18:58

Homogenní masu? Spíš prejt!!;-€EU;-O

Z. Lapil 28.6.2021 10:11

Tak nějak.

Připadá mi, že je to evidentně součást obecnějšího problému: nedůvěra v "prostej lid" - a tady jsou "mladí" z článku na stejné lodi s vládami i parlamenty, včetně a možná především těmi EU. Takže normální slušnost (morálka, chcete-li to vznešeněji) je kodifikována dalšími a dalšími zákony a chudáci soudci aby řešili, kolik má mít holka přes prsa, aby mohla závodit se ženskejma.

Možná: globalizace s sebou přináší více kontaktů různých kultur a tím více možných konfliktů. Viz případ Kúdela: mě osobně by v životě nenapadlo, že oslovení "opice" by někdo mohl vnímat jako narážku na svou barvu. V češtině je to dokonce většinou docela kladné: šplhá jak opice, drzá jak opice, opičit se...

Mmch - zaslechl jsem leccos o čínských znameních, tak jsem zapátral, jestli Kamara (předpokládám, že víte oč jde; jestli ne, nestojí to za velké hledání a vysvětlování) náhodou opravdu není opice. Zjistil jsem, že je vepř. Je-li muslim, lze mu jen přát, aby se to nikdy nedozvěděl :-).

P. Milan 28.6.2021 10:59

Méně najetých kilometrů znamená i méně příležitostí k nehodě.

Z. Lapil 28.6.2021 12:02

No právě.

Zaujalo mě: celkem nedávno bylo skrze televizi velké zkoušení znalosti dopravních předpisů; většinou těch víceméně užitečných - křižovatky, povolené rychlosti, i nějaká "teorie smyku" tam byla. Zapojilo se dost lidí. Ukázalo se, že muži jsou MNOHEM lepší znalci předpisů, než ženy.

Tuším tahle akce to byla: https://www.tyden.cz/rubriky/media/televize-a-radia/televizni-porad-opet-proveri-znalosti-dopravnich-predpisu_213117.html ale výsledky tam nehledejte. Snad někde jsou :-(.

Š. Hašek 28.6.2021 9:28

Tak se mi začíná jevit, že opravdu mnohé údaje budou zbytečné. V té novospolečnosti. Společnosti harmonie, klidu, lásky, míru, rovnosti, .......

Stačí číslo. Nemusí se tetovat, to už bylo a jest zastaralé.

Tím, jak přicházím do let, kupí se mi to v makovici, tak jsem zjistil a vypočítal si, že počet rozdílů mezi ženou a mužem se asi blíží tomu nekonečnu. Určitě to ale bude vyšší cifra, než se mi snaží namluvit nějakej vejbor pro otázky rovnosti v té brusele. Nebo nějaká Marksová Leninová Tominová.

Piráti by ta čísla bezpohlavní chtěli už zítra. Tak bacha na ně! Sakra bacha!

Z. Lapil 28.6.2021 10:13

Klíd. Ouřadové potřebujou mít jasno, takže to do těch čísel nějak schovaj. Třeba že součet lichých číslic je sudý nebo lichý.

M. Těhanová 28.6.2021 9:00

Pan Profant působí jako b.b, jen co otevře pusu. Možná je IT odborník a programátor dobrý a rozumí tomu, ale jinak působí tak, že nerozumí ničemu, natož politice.

J. Lukavsky 28.6.2021 5:43

1) nesmí být činěn rozdíl mezi mužem a ženou. 2) pohlaví je libovolné a nesmí být nikde uváděno. 3) ženy nesmí zvedat břemena těžší nežli 15 kg, muži 20 kg. 3) těhotné ženy nesmí konat noční služby. 4) ženy odcházejí do starobního důchodu o x let dříve......... jsou to Vaňku paradoxy. J.L. end