Neviditelný pes

SPOLEČNOST: Bezpečnost pro Obamu, nebezpečí pro ostatní

4.4.2009

S údivem a obavou sleduji tu obrovskou horu bezpečnostních opatření, která je spojena prakticky s jakýmkoliv výjezdem amerického prezidenta po světě. Týdny před dvoudenní návštěvou přijíždí speciální tým a provádí kontrolu celého území a jak se blíží příjezd velkého státníka, bezpečnostní opatření jsou stále přísnější. Policie, bezpečnostní služby, prostě stát ve jménu bezpečnosti jedné významné osoby omezuje nebo dokonce ruší svobody velkému počtu bezvýznamných neznámých občanů. Nejsem bezpečnostní expert a nejsem schopen ani posoudit skutečné hrozby, ale skutečně je nutné zavařit všechny kanálové poklopy na Evropské třídě, aby tudy nemohl zaútočit potenciální atentátník? Je opravdu nutné, aby v době příjezdu prezidenta USA obyvatelé neotevírali okno s výhledem na místo jednání? Proč musí redaktorka zpráv uvádět, že místo bylo před příjezdem prezidenta USA sterilně vyčištěno (Události a komentáře 1.4., zpráva z Londýna). Z jakého důvodu je nutné, aby ze stanice metra Vyšehrad nebylo v době jednání v Paláci kultury možné projít okolo místa jednání na Vyšehrad?

Jistě je tragické, pokud kdokoliv na kohokoliv zaútočí s cílem ho zranit nebo dokonce zabít. Dovedu si představit, že tak mediálně exponovaná osoba, jakou je prezident USA, musí v lidech s chorým úsudkem vyvolávat emoce. Může se stát, že se někdo pokusí zaútočit, a tak je nutné státníka chránit. Je asi nutné ho chránit více než jiné občany. Je ale nutné takovou osobu chránit na úkor jiných obyvatel? Je ale život prezidenta USA cennější než např. život těch osmi nevinných babiček a dědečků, které šílenec postřílel 30.3. v Severní Karolině? Ti asi nemají okolo sebe bezpečnostní agentury a pány s naditými saky.

Americká společnost pravděpodobně pod vlivem atentátu na JFK v roce 1963 i atentátu na jeho bratra Roberta v roce 1968 žije ve strachu o svoje politiky. Po roce 11. září 2001 paranoická ochrana jedné osoby na úkor všech okolo je ještě důslednější.

Nepřeji americkému prezidentovi ani nikomu jinému nic strašného. Mám Ameriku i její svobodu a volnost rád, ale čeho je příliš, toho je prostě moc. Americký prezident je ochraňován asi jako poslední následník trůnu někde v absolutistické monarchii. Zhroutil by se svět, pokud by někdo nedej bože na amerického prezidenta zaútočil? Skončila by americká demokracie? Rozpadly by se USA a začala by občanská válka o následovníka trůnu? Jistě nikoliv. Jistě by si demokratický režim poradil i s tak zásadní ztrátou. Proč ale musí návštěva této osobnosti v Praze obtěžovat ostatní obyvatele města? Proč musí být omezení provozu, zákazy parkování i ve sousedních ulicích. Proč nelze v době příjezdu amerického prezidenta žít normální občanský život?

Pokud není možné postarat se o bezpečnost amerického prezidenta tak, aby nedocházelo k omezování svobody ostatních obyvatel města, pak ať raději nikam nejezdí. Pokud je „bezpečnostním rizikem“ při průjezdu prezidentské kolony běžné auto, deštník v ruce nebo otevřené okno někde ve třetím patře, pak se mi zdá, že je cosi špatně. Moje svoboda končí tam, kde začíná omezování svobody druhých. Kde končí svoboda Baracka Obamy?

Přeji Baracku Obamovi i jeho ženě Michelle hodně štěstí na cestě v Evropě a úspěšné jednání. Nám občanům přeji, abychom to ve zdraví přežili.

ODS Praha 2



zpět na článek