16.4.2021 | Svátek má Irena


SPOLEČNOST: Besip

26.11.2013

aneb Sen etatistů a státních deštníkářů o bezpečném řidiči

Přestože počet obětí na silnicích je ve srovnání s oběťmi chřipky poloviční a mnohonásobně více lidí zemře na selhání oběhové soustavy kvůli tomu, že jsou tlustí, nemine nás jediný rok, aby si Besip nedal ambiciózní cíl, jak nám všem pomoct.

Nejnovějším počinem této státní agentury je boj proti sluchátkům na uších. Machři z Besipu totiž došli k závěru, jen si to představte, že nepozornost (!) je hlavním důvodem dopravních nehod, a že stejně jako hlasité poslouchání hudby, esemeskování, kouření, telefonování, pití nebo svačení, jsou i sluchátka na uších dalším dobrým důvodem, proč uspořádat kampaň za státní prachy (více zde), aby bylo líp. Představil jsem si takový pěkný etatistický automobil, který by vyhovoval všem těm, kteří si na straně jedné libují v plošném buzerování ostatních, nezohledňujícím existenci individualit a jejich vlastní zdravý rozum, a na straně druhé prožívají orgasmus z toho, že jim zase někdo pomohl žít bezpečněji, protože oni sami jsou tak pitomí, že by bez patronace státu nepřežili…

Jdete k autu, otevřete ho dálkáčem, chytnete za kliku a ono se zase zamkne. "Dobrý den, vítejte u vozu, chráněném systémem Besip. Na základě vašeho ranního rozhovoru se ženou, jehož obsah, zachycený skrze povinný domácí odposlechový systém, chránící bezpečí vašeho domova, vyhodnotili naši operátoři jako rizikový s ohledem na vaše rozpoložení, došlo k automatickému uzamčení vozu na jednu hodinu. Vychladněte a zkuste to znovu. Děkujeme za využití systému Besip, který vás chrání."

Hodina uplynula a vy usedáte do vozu. "Dobrý den, vítejte ve voze, chráněném systémem Besip. Před nastartováním odpovězte na několik otázek, které pro vás připravili naši psychologové. Před odpověďmi chyťte oběma rukama volant a dívejte se do zpětného zrcátka. Senzory systému Besip zkontrolují pravdivost vašich odpovědí." Řekněme, že máte zkušenost jak přelstít detektor lži, popřete nespokojenost s trávením a plynatostí, zatlučete vytočenost z exkrementu na botě od sousedovic psa a vyslovíte nadšení s nápadem Sobotky na registrační pokladny, nebo souhlas s bruselským návrhem na pěstování bylin na vaší zahrádce, které byly schváleny novou certifikační autoritou, takže o čerstvou mátu do čaje nepřijdete. Prošli jste a chystáte se vzít do ruky klíček…

"Čidla systému Besip identifikovala několik rizikových faktorů, které by se mohly stát důvodem vaší nežádoucí nepozornosti při řízení vozidla. Žádáme vás, abyste vyndal svačinu a pití z příručního zavazadla a umístil je do zavazadlového prostoru našeho, ach… promiňte…, vašeho vozu společně s vypnutým mobilním telefonem. Jíst, pít nebo mluvit za jízdy, stejně jako přemýšlet nad tím, je nepřípustným ohrožením vaší bezpečnosti. Až tak učiníte, oblékněte si před opětovným usednutím za volant reflexní vestu. Mohl byste na ní zapomenout v případě potřeby výměny kola na silnici, a to byste jistě nechtěl." S nadšením učiníte vše potřebné, usednete zpět, nastartujete a chcete si pustit muziku. "Je nám líto, ale se systémem Besip nelze při řízení motorového vozidla poslouchat jakékoli jiné zvukové vjemy, než pokyny systému Besip. Chcete-li si kdykoli v průběhu cesty poslechnout vaše oblíbené rádio nebo CD, zastavte bezpečně na odpočinkovém parkovišti. Děkujeme za využití systému Besip, který vás chrání…"

Existují lidé, kteří jsou z aktivit Besipu nadšení a rádi vyslyší ono novodobé budovatelské heslo, za které se schová jakákoli plošná regulace životů všech: "kdyby to zachránilo jediný lidský život". Já tvrdím, že to heslo je jednou z největších alibistických leváren, kterou si etatisté mohli vymyslet. Nezbývá, než se poohlídnout po nějakém starém dobrém autě bez elektroniky (s alespoň třílitrovým motorem jako projev vzdoru). Nerad bych se dočkal odměny v podobě "Františku Matějko, máte pokutu jeden kredit za porušení morálního statutu!", až si na adresu etatistů hlasitě ulevím v okamžiku, kdy mě budou chtít sejmout za rychlost 55 km/hod na padesátce těsně před koncem obce mezi poli.

Převzato z blogu se souhlasem autora
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.