SPOLEČNOST: Balené vody – Češi naletěli na reklamu
Již v roce 1998 jsem si přečetl ve švýcarském tisku podrobný odborný článek na téma balená voda v plastu kontra voda z kohoutku. Článek byl natolik zajímavý, že jsem jeho obsah zaslal na všechny možné instituce v Česku s cílem seznámit co nejširší veřejnost, že nákupem balených vod lidé u nás úplně zblbli.
Ačkoliv zprávu již nemám po ruce, udělala na mě takový dojem, že i po tolika letech z ní mohu téměř doslova citovat. Švýcarský odborník již před jedenácti léty uváděl, že pitná voda je nejpřísněji střeženou potravinou. Jakákoliv, i malá závada vody z kohoutku má nedozírné zdravotní následky na široké vrstvy obyvatelstva. Proto je pitná voda pod nejpřísnější, pravidelnou a systematickou kontrolou.
Naproti tomu u balených vod nikdy nevíte, jak byly skladovány, zda nebyly lahve s vodou vystaveny intenzivnímu slunečnímu záření. Již tehdy se uvádělo, že voda z kohoutku je vodou čerstvou, zatímco voda v plastové lahvi může být stará i několik měsíců. Nikdy nemáte záruku, že se po delším skladování nezačnou z plastu uvolňovat zdraví škodlivé látky.
Již v době mého působení ve Švýcarsku docházelo k poklesu spotřeby minerálních vod, džusů i limonád. Neboť i nadměrné pití těchto nápojů ke zdraví příliš nepřispívá. Pokud by byli u nás řidiči tak zodpovědní jako ve Švýcarsku, asi by bylo nejzdravější, kdyby si i řidič mohl dát po obědě jedno pivo nebo jednu sklenku vína. V alpské zemi si takový luxus dopřát můžete, neboť na silnici převládá slušnost, úsměvy a ohleduplnost. Proto takové osvěžení zákony dovolují. U nás však střídmé pití není možné. Nezodpovědnost v pití alkoholu za volantem musela u nás nastolit totální suchý zákon.
bývalý obchodní rada ve Švýcarsku