24.4.2024 | Svátek má Jiří


SPOLEČNOST: Ať se AI o romské děti postará sama

25.5.2013

Podle Amnesty International Česko diskriminuje romské děti, segreguje je ve zvláštních školách, nedokáže zabránit útokům na Romy a jejich nucenému vystěhovávání.

Tak nevím, když jsem si přečetl, z čeho všeho Amnesty International viní český stát, pomyslel jsem si, že svou zprávu vydala na základě četby jednoho jistého serveru, který nerad vidí vinu na straně Romů a který je notně dotován státními financemi.

Prý tvoří romské děti osazenstvo praktických (dříve zvláštních) škol ze čtvrtiny až třetiny. Tomu bych i věřil. Nevěřím ale tomu, že by tam spousta romských děcek nepatřila. Prý nerovný přístup ke vzdělání. Možná by bylo dobré, pokud by si dámy a pánové z Amnesty International na vlastní kůži vyzkoušeli, jak vypadá výuka s několika problémovými romskými dětmi.

Když jsem před lety chodil na základní školu, měli jsme ve třídě dva Cikány. Tehdy zde ještě žádní Romové nebyli a slovo Cikán nebylo bráno jako diskriminace. Jeden z nich byl skvělý kluk. Vytvořili jsme tenkrát partu čtyř kluků a Míša mezi námi nechyběl.

Nutno podotknout, že rodiče ho vedli k pořádnosti. Domácí úkoly zapomínal přibližně stejně často jako ostatní děti, zlobil stejně jako ostatní, zkrátka v ničem se nelišil. Kam vedly jeho další kroky, nevím, od skončení ZDŠ jsme se už neviděli.

Druhým spolužákem byl Laco, propadlík. Ve škole se objevoval maximálně třikrát do týdne. Vynikal sprostotou a tím, že často byl pro své chování odváděn na kobereček do ředitelny. Učení ho evidentně nebavilo a jednoho dne už nepřišel nadobro. Skončil v "pasťáku" protože se staršími bratry někde něco vykradl.

Je jisté, že nelze házet všechny do jednoho pytle, ale určitě žádný pedagog nedá dítě do zvláštní školy jen tak pro nic za nic. Vysoké procento romských dětí mezi žáky zvláštních škol vypovídá především mnohé o Romech samotných než o systému.

Právě funkční systém dokáže zasáhnout a dopřát zaostávajícímu dítěti vzdělání, kterého by jinak nedosáhlo. Pokud se v jedné třídě objeví dva nebo i více takových žáků, pak je to doslova peklo. Pro učitele i pro ostatní žáky. Těch, kteří dělají brajgl při vyučování, se to netýká. Ti si v tom lebedí.

Není to tak dávno, kdy internetem běžel dopis slovenských učitelek adresovaný slovenskému ministru školství, kde naprosto bez servítků popsaly své zkušenosti z výuky těchto problematických děcek a strach, který je provází během vyučování.

Pokud jsou dámy a pánové z Amnesty International tak chytří, tak ať předvedou, co umí. Ať ukáží, jak se mají zaostalé a výuku ignorující děti vzdělávat. Pokud to dokáží, bude to na Nobela. Amnesty International dále Česku vyčítá útoky na Romy a jejich nucené vystěhovávání.

"Zastrašování a násilné útoky proti Romům pokračovaly. Evropské centrum pro práva Romů zaznamenalo žhářské útoky na romské domácnosti, protiromská shromáždění a další útoky," píše ve své zprávě Amnesty International.

"Strejda Google" našel za loňský rok dvě zprávy o žhářském útoku, přičemž oba incidenty se staly o rok dříve. V jednom případě se nepodařilo pachatele vypátrat, v druhém byli vypátráni čtyři útočníci, kteří hodili do okna zapálenou louč. Tři dostali podmínky, ten, který vhodil louč do okna, čtyři roky nepodmíněně.

Protiromská shromáždění se konala jako reakce na útoky právě ze strany Romů. Kolik těchto útoků proběhlo, snad ani nelze spočítat. Často jde o "pouhé" okradení oběti, ale stačí si vzpomenout na útok romské skupiny, která na ulici porazila invalidu a okradla ho, na mačetový útok, který je srovnatelný s případem "Natálka", na novoroční střelbu v Tanvaldě, kdy "hodní hoši" zaútočili na důchodce s nožem v ruce a pak byli překvapeni, když se bránil pistolí.

Zrovna včera přibyl další "zářez", kdy skupina Romů v Duchcově zbila manželský pár tak, že tito skončili v nemocnici (viz zde). A co případ "Patrik"? Tyto útoky Amnesty International zjevně přehlíží a v úvodu zmiňovaný server podobné útoky bagatelizuje.

Nucené vystěhovávání? A ono je pro dámy a pány z Amnesty International normální, že člověk bydlí na svém místě dál bez ohledu na to, že kolikrát na nájemném "visí" dluh ve výši i několika set tisíc korun? Nechali by bydlet obyvatele v domě, kteří tito svůj dům natolik poškodili, že jeho asanace je jediným možným řešením?

Dámy a pánové z Amnesty International, pokud chcete něco kritizovat, bylo by dobré, abyste zvedli zadek z pohodlných židlí a přijeli si na vlastní kůži vyzkoušet to, co hodnotíte. Osobně se seznámit se situací. Ale to byste museli vyvinout skutečnou činnost a ne ji jen jednostranně vyčíst z nedůvěryhodných zdrojů či novinových článků.

Postarejte se o vzdělání dětí, které o vzdělání nestojí. Postarejte se o ty, kteří zdevastují své bydlení a nájem považují za diskriminaci, vezměte je k sobě na byt. Postarejte se o ty chudáky, kterým je jen ubližováno a jsou neprávem obviňováni z útoků, protože ty mačety tam už byly. O co, že to neuděláte?

Převzato z Polanecky.blog.idnes.cz se souhlasem autora