4.12.2021 | Svátek má Barbora


SPOLEČNOST: Arcibiskup v televizi

10.3.2020

Bloger Faltýn, Dominik Duka a moderátorka Witowská (vč. její krátké sukně)

Kolega bloger pan Martin Faltýn se zajímavě rozepsal na téma rozhovoru České TV s Dominikem Dukou (Pražský arcibiskup Dominik Duka v Interview ČT24, blog iDnes, 8/3/2020). Možná ho překvapím.

Ač známý antikatolík (z pozice biblického pohledu na křesťanství, nikoli ateismu!), ono interview jsem sledoval hned dvakrát. Nejprve v sobotu (7/3) odpoledne v televizi a pak v neděli na webu České televize. Proč? Pan kardinál je nejvyšší představitel katolické církve v ČR, vzdělaná a inteligentní osobnost. Proto mě zajímá, co lidé jeho věhlasu a v jeho postavení říkají.

Není jediný. Stejně tak jsem v minulosti se zájmem poslouchal v Českém rozhlase rozhovory Evy Hůlkové s kardinálem Miloslavem Vlkem. Paní redaktorka vedla tyto rozhovory s velkou mírou vstřícností a v zásadě zcela nekonfliktně. Neměl jsem jí to za zlé. Úcta vůči hostu je v takovýchto případech na místě.

Výhrady nemám v zásadě ani proti paní Witowské v interview s panem kardinálem. S panem Faltýnem nicméně souhlasím v tom, že téma „Církev ve filmu a v divadle“ mohlo být vedeno lépe a do větší hloubky. Pokud jde o ono kontroverzní divadelní představení (znásilňující Ježíš), zastávám stejný názor jako Dominik Duka: takovéto zobrazení Ježíše mě hluboce urazilo. Při vší úctě: svoboda, i ta umělecká, má své limity. Nemyslím hned na zákon a paragrafy, ale na prostou lidskou slušnost. A ta nám (mně) velí: neurážet ty, s nimiž jinak názorově (ideově, věroučně) absolutně nesouhlasím. Týká se to jak katolíků, tak i muslimů (z respektu k jejich víře nenazývám Mohameda pedofilem, ač si o jeho intimním životě myslím své, slovo Prorok vztažené k jeho osobě píšu s velkým počátečním písmenem a stejně tak slovo Korán). Totéž ovšem očekávám od protistrany.

Respekt k tomu, co je druhým svaté, by měl patřit k elementárním lidským ctnostem. Nebylo tomu tak v minulosti, o to víc bych ocenil, kdyby to platilo v moderní éře. Oboustranně.

V čem se ale musím Světlany Witowské proti kritice pana Faltýna jednoznačně zastat, je její oděv. Autor píše:

Začít bych měl možná tím, že není asi nejvhodnější na takový rozhovor si vzít krátkou sukni. (...) Zato Světlana Witowská se svou krátkou sukní trávila celý rozhovor s nohama přehozenýma přes sebe... No, musela. I tak by se jistě pro takovouto příležitost dalo najít vhodnější oblečení.

Je to jistě věc názoru a vkusu každého z nás, ale já nahlížím na tuto záležitost docela jinak. Paní Světlana jednak neměla krátkou sukni, ale velice decentní šaty ke kolenům – převažovala černá s šedými (stříbrnými) vzory na dlouhých rukávech a v pase. Tím výběrem téměř ladila s panem kardinálem (byl celý v černém). Upřímně: lepší šaty pro tuto příležitost si moderátorka vzít nemohla a za tento výběr jí patří velká pochvala. (Samozřejmě, že když se posadila, šaty se poněkud „svezly“ nad kolena, ale nikoli tak, aby to působilo urážlivě.)

Je škoda, že z důvodu dodržování autorských práv nemohu použít screenshot videa interview Duka-Witowská; uvádím proto jeden časový údaj. Na videu, k němuž vede odkaz uvedený níže, je stojící Světlana Witowská v čase 3:16 min. Každý tak může posoudit, zda je její oděv vhodný či nikoli.

Odkaz na video zde

Stejskal.estranky.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.