1.7.2022 | Svátek má Jaroslava


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
hlava 25.9.2007 23:17

Nikdo by se neměl dopouštět

v rámci třídního boje proti komunistům věcí, kterých se komunisté nedopouštěli.

pp 25.9.2007 22:04

Tak mám dojem,

že by dost lidí prohlásilo za hrdinu i kluka, který zabije tátu, protože mu nedovolil jít na mejdan.

jirka.s. 25.9.2007 22:11

Re: Tak mám dojem,

No jasný! On to tady byl v těch padesátých létech jeden velký mejdan! Tvé myšlenkové zkraty jsou skutečně obdivuhodné!

luboš 25.9.2007 20:11

pro toho debilního jirku

doopravdy snad začnu schánět tvou adresu,abych ti rozbil hubu.Vím,že jsi debil a tvoji rodiče jsou debilové a na moje kamarády se vykašli,ty hajzle.Seš stejný jao tvůj táta

jirka.s. 25.9.2007 20:40

Re: pro toho debilního jirku

Moc, hezké, inteligentní, takové od srdce, ale dej si majzla, aby se ti, lubošku, nezkratoval kardiostimulátor, byla by ho na rozdíl od tebe škoda, prý se už nedá z imunologických důvodů více použít! ;-D;-D;-D

Mimochodem, místo schánění mé adresy si zkus sehnat Pravidla českého pravopisu!

tom 25.9.2007 18:50

lajdácky napsaný článek

Autor čte, ale nedbale. Jako mnozí přede mnou, doporučuju Benešovu i Rambouskovu knihu. 

Naprosto mi uniká srovnání Mašínů s Peiperem. Peiper souzen, odsouzen k trestu smrti a omilostněn, mj. proto, že v celém procesu byla řada nejasností a některá svědectví vynucena násilím. Nikoho nezastřelil, ale byl odpovědný za chování hrdlořezů, kterým velel. Rozkaz k vraždění civilistů a zajatců nevydal. Více např. v anglické verzi wikipedie.

Atmosféru v Protektorátu taky vidím jinak.

Mašínové jsou hrdinové.

tom 25.9.2007 19:51

Re: lajdácky napsaný článek

Myslím knihu Jana Nováka: Zatím dobrý. Taky po sobě nečtu.

jirka.s. 25.9.2007 20:57

Re: lajdácky napsaný článek

Dovedete si představit, tome, jak gerontosaurus, poklop či luboš přečtou osmisetstránkovou knihu ? Tolik knižních stránek nepřečetli  za celý svůj dosavadní zbytečný život!

jk 2.10.2007 14:37

Re: Re: Dost šíření nenávisti

800 stran je třeba k tomu, aby se odpovědnost za vraždy přeměnila na hrdinství?

Zralá osobnost staršího z bratrů, zblbla svého 16-ti letého bráchu a vydaly s na cestu dobrodružství bez zábran. Jejich otec jim toho asi moc nevštípil.

Trochu mi to připomíná dětské vojáky ať už ádovy hitlerjgend, rudých kmérů, či nějakého afrického divošského diktátora. Je to již dlouho a trestnost je promlčena, ale za nějaké ocenění to tedy nestojí. K oběma těmto postupům chybí po létech důvod spočívající buď v pokračujících zločinech, nebo činech hodných chvály. "Dobyli" si svobodu a užili ji po svém nám lhostejném způsobu. Je to jako se souzením té prokurátorky. To už patří bohu a dějinám. Účelu trestu nemůže být dosaženo. Jaká náprava člověka, který žádný trestný čin za posledních 30 či kolik let nespáchal, jaká ochrana společnosti před někým, kdo choulostivou funkci již dávno nevykonává a sotva vychází z domu. Lidé nepotřebují nějaký rozsudek, literatury je o věci napsáno dost.

Budeme-li stále řešit stará témata, zavrhněme třeba kvůli Boleslavovi všechny Přemyslovce, nikdy nasjednotíme národ, aby táhl za jeden provaz jako za Masaryka. Právo obsahuje některé zásady, které vedou i k rozumnému nahlížení na zločin. Proto je tu institut promlčení.

Yesir 25.9.2007 18:48

Pohled místních

Moji prarodiče pocházeli z Lošan stejně jako Mašínovi. Když babička vzpomínala na Mašínovi. Kladně hodnotila pana generála. O mladých Mašínech říkala, že byli jako mladí kluci dost ztřeštění a stále si hráli na vojáky. O on starý Mašín podle toho co a jak vedl legie musel být také pořádný "střelec", ale později se přeci jen trochu zklidnil a určitě je vzorem pro naši armádu. Prostě bych řekl, že dospěl a zmoudřel, což jeho synové v ČR už nestihli, že však bojovali za svobodu svou, ale i sousedů považuji za NEPOCHYBNÉ. Jaké v tom TŘÍDNÏM boji (jejich vynález) používali zbraně komunisté např. při kolektivizaci venkova = prostředí v kterém se Mašínové také pohybovali, mohu přispět zkušeností naší rodiny.

Pradědeček (majitel gruntu) odsouzen za zanedbání výživy národa (nedokázal splnit 3x vyšší odvody než produkovalo družstvo na hektar, požadavek 3 roky po sobě zvýšen až na to prostě nestačil, 2x vyšší než požadovali němci za války) - zemřel v komunistickém vězení. Zabaven statek. Prababička zemřela těsně před nástupem vězení. Zbytek rodiny vyhnán z Lošan se zákazem pobytu v obci. Majetek rodiny zabaven a vystavován v Kolíně ve výkladní skříni jako ukázka majetku zlých kulaků.

A teď suďte Mašíny ona doba vážně nebyla moc srovnatelná s dnešní optikou morálky a spravedlnosti a oni si tu dobu nevymysleli. Kdo nechtěl ohnout hřbet tak přes něj dostal. Kdo chtěl bojovat stejnými zbraněmi jako komunisti tak byl vrah a já říkám, že komunisti byli vrazi víc než pánové Mašínové, které tímto zdravím do USA a přeji jim příjemné a sluné dny. Zdravím také další emigranty z Lošan do SRN a Austrálie. P.S. podotýkám, že naše rodina zůstala v ČR a užívala si vymožeností socialismu, byť některé jí pochopitelně byly odepřeny - vyšší vzdělání, výjezdy do zahraničí....

Luboš 25.9.2007 18:42

omluva

Omlouvám se všem ostatním pisatelům,ale ten jirka by potřeboval dostat pár na hubu.

Luboš 25.9.2007 18:24

pro jirku

Seš normální parchant,který má ty bolševické manýry tvrdě zažraný .Seš připosranec,který jenom uráží na anonymní internetu.Do oči by jsi ty srabe asi žádnemu chlapovi neřekl.Jenom se divím,že ti tvůj otec nešlap na krk,když zjistil jakého spratka zplodil.

jirka.s. 25.9.2007 20:48

Re: pro jirku

Ano, hezké, lubošku! Po takových "demokratických" výlevech se mi už alespoň 30 let stýská! Naposledy to na mne takhle zkoušel major Bříza v suterénu za dveřmi bez kliky zevnitř! Ale konec konců, vzpomínky na mládí mají také něco do sebe! Děkuji mockrát, lubošku! ;-D;-D;-D

P.S.: Jenom místo bolševických manýrů mne tehdy bříza  obviňoval  z kontrarevolučních! Ale to nevadí, lubošku, chybička se vloudí, já si to přeberu! Podobnost čistě náhodná, viď? 

Milrena 25.9.2007 17:44

Přesné

Přesné, výstižné, nelze než souhlasit. !R^

Historik 25.9.2007 16:50

Jinak úplně obecně, míra násilí, která je oprávněná v boji proti jakémukoliv

režimu je dána jeho chováním. Proto byl boj Mašínů počátkem 50 let oprávněný ale tyto metody by nebyly oprávněné v letech sedmdesátých.

Pokud by Havel zakládal Chatu roku 1951, skončil by jako Milada Horáková.

Kubeš 25.9.2007 17:44

Re: Jinak úplně obecně, míra násilí, která je oprávněná v boji proti jakémukoliv

Naprostý souhlas R^

LOJZA 25.9.2007 16:03

Mašínové

Pod tohle se podepíšu.Neodsuzovat ani neglorifikovat.

gerontusinza 25.9.2007 15:11

Pane Litoš a jak mám podle vás říkat mladému vrahovi ,který úmyslně zabil?

Jen poznámka k vašemu textu viz" ..obyvatelstvo většinou spokojeně vegetující v závětří protektorátu.." ? Víte co hrozilo lidem kteří by byť jen ukázali cestu např. provokatérovi a natož parašutistovi? Poprava s celou jeho rodinou ! Proto tak špatně snáším podobné výlevy pánů usmiřovačů se sudetskými němci a hlavně je mě smutno když čtu podobné nesmysly od lidí kteří se rozhodli něco napsat z té doby. Ptám se proč píšete, když základní věci té doby pomíjíte. Jinak k Mašínům. Vraždili|? Vraždili. Kdyby byli  naši parašutisté postupovali stejně jako oni, asi by se nestali pro nás hrdiny. Jenže je to ani nenapadlo. Vraždit nevinné lidi, to je banditismus i za války a byl to vždy hrdelní zločin a zločin proti lidskosti.  Proto byl také inscenován Norimberský proces. A oprávněně. Jinak věk Mašínů? Nerozhoduje. Neslyšel jsem nikdfy od nich v pozdějším věku že by svých činnů alespoň minimálně litovali. Naopak.

čtenář 25.9.2007 15:27

Re: Pane Litoš a jak mám podle vás říkat mladému vrahovi ,který úmyslně zabil?

No, možná se spousta českých (nesprávně sudetských) Němců musela rozhodovat v atmosféře podobné té atmosféře a zákonům v Protektorátu. Někdy je atmosféra mnohem zabijáčtější než zákony.

Jinak k tomuo příměru:  "Víte co hrozilo lidem kteří by byť jen ukázali cestu např. provokatérovi a natož parašutistovi?"  -  v případě parašutisy by se mu nemělo stát nic. Pouze v případě provokatéra.

Tudíž, Mašíni utíkali v době, kdy se za pokus útěku zavíralo nebo přímo na hranicích střílelo a utíkali v době, kdy byly podepisovány petice, žádající smrt lidem, postaveným před soud.

gerontusinza 25.9.2007 15:34

Jenom jednu poznámku Re: Re: Pane Litoš a jak mám podle vás říkat mladému vrahovi ,který úmyslně zabil?

Lidice a to jim přitom nic nedokazovali a nikdo se jich na nic neptal..  takže vy hrdino, víc ktomu nedodám. Prostě ti islamisté zcela oprávněně dle vás pižlají hlavy svým nepřátelům  a jsou to hrdinové tak jako Mašíni. Nebo snad nikoli......?;-D;-D Oni na rozdíl od Mašínů brání své domovy (nebo to alesúpoň sdělují světu). To je najednou hrdinů co?;-D Podle vašich kritérií.......

čtenář 25.9.2007 15:55

Re: Jenom jednu poznámku Re: Re: Pane Litoš a jak mám podle vás říkat mladému vrahovi ,který úmyslně zabil?

Pokus si pižlají hlavy sobě navzájem - tak to je jen jejich problém. I když z mého pohledu k tomu nemají žádný důvod (ale to je jenom můj subjektivní názor, pro ně je důležité jejich svobodné rozhodnutí si tak vzájemně počínat). Myslím, že nejpřiléhavější by byl příměr situace Mašínů k situaci lidí za Saddáma v Iráku. Také oni neměli právo na spravedlivý proces (viz. Kurdové, šíité, Saddámkovi zeťové atd.). Ti Kurdové na tom například byli jako lidé z Lidic.

Takže hodnotíte dle Vašich kritérií, nikoliv dle mých.  :-)

gerontusinza 25.9.2007 16:20

A co ti chudáci kurdové v turecku? Které chceme do EURe: Re: Jenom jednu poznámku Re: Re: Pane Litoš a jak mám podle vás říkat mladému vrahovi ,který úmyslně zabil?

jojo, ty se vymykají ti taky můžou řezat hlavy oprávněně.......Dilema co? No už vás nechám...

Luboš 25.9.2007 17:02

Re: Re: Pane Litoš a jak mám podle vás říkat mladému vrahovi ,který úmyslně zabil?

To pořád nevysvětluje,že vraždili pro peníze.Mohli mít sebelepší plány,ale loupežná vražda je vražda.

čtenář 25.9.2007 19:38

Re: Re: Re: Pane Litoš a jak mám podle vás říkat mladému vrahovi ,který úmyslně zabil?

O jaké loupežné vraždě tu blábolíš ?!

Historik 25.9.2007 16:41

Parašutisté a zejména partyzáni postupovali často STEJNĚ jako Mašínové,

tj., obětí jejich boje byly "malé ryby." Na území Protektorátu bylo vysazeno přes 150 parašutistů a válku jich přežilo méně než 40. Jeden z nich byl mimo jiné odsouzen k smrti za "vraždu německých celníků," kteří se ho pokusili zadržet na slovensko české hranici.

Mimochodem, něco z jiné doby. V době války Severu proti Jihu napadl oddíl jižanských partyzánů daleko za frontovou liní neozbrojenou skupinu vojáků Severu, kteří jeli na dovolenou a postřílel je. O oprávněnosti jejich kroku se vedou spory dodnes. Velitelem jižanů byl jistý Quantril, který později padl.

jirka.s. 25.9.2007 17:21

Re: A lsyšel jsi snad slovo lítosti nebo snad dokonce omluvy od těch, co způsobili dole popisovaný masakr?

http://www.radio.cz/cz/clanek/61274

čtenář 25.9.2007 14:14

Při takové akci by zahynuli a oni chtěli především ven, do velkého světa. - citace z článku

Měli tedy možnost vzít svůj pas a koupit si jízdenku nebo letenku do toho světa ? Neměli. Pokud by takovou možnost měli a přesto by učinili to, co učinili, teprve potom by to byli sprostí vrazi. Už jen to, že po nich se o podobné (odchod do světa) pokoušeli mnozí a mnozí, činy Mašínů jaksi ospravedlňuje. Ostatně, proč byli tedy mnozí, při pokusu o "vycestování" do světa, na hranicích zastřeleni ?? Jaká je pro to omluva ?!

Schumacher 25.9.2007 13:30

Toto působení již mělo, bohužel, pramálo společného s bojem za svobodu vlastního národa...

Ano. Protože bojovali za to co pro ně mělo cenu nejvyšší. Za vlastní svobodu.  Znám podobné osudy. Útěk Jana a Lubora Karlíka. Jejich otec byl zavražděn němekou okupační mocí jako člen Obrany národa. Oba ne o mnoho starší než Mašínové byli členy ozbrojené skupiny připravené probít se za hranice. Naštěstí to proběhlo bez incidentu. "Co byste dělali, kdybyste narazili na pohraničníky ?" ptal jsem se. "Rozstříleli bychom je, měli jsme automatické zbraně, lehký kulomet a tarasnici." John pak v Austrálii vystudoval práva, nějakou dobu pobýval na Nové Guinei jako královský prokurátor. Mezi lidojedy. Později působil jako evangelický misionář v arabských zemích a v Africe, kde nějakému  kmeni čítajícímu asi dva miliony hlav, někde u Pobřeží slonoviny,  vytvořil psanou podobu jazyka a gramatiku a přeložil Bibli. Zabýval se studiem J.A. Komenského. Oženil se ve Velké Britanii a společně s manželkou měli English Christian Language School ve Whitby. Mladší Lubor, z Austrálie, kde mimo jiné se živil sklízením cukrové třtiny a výrobou kamen, odplul do Spojených států, kde si doplnil vzdělání, vystudoval Stanfordskou Universitu a stal se jejím profesorem. Kariéru zakončil jako šéf UNIDO, sídlem ve Vídni. Rodný dům, který po smrti maminky zabral stát , se jim nepodařilo vysoudit, protože soudy uznali, že nový vlastník, dcera akademika Mukařovského,  nebyla zvýhodněna, a že dům od státu byl odkoupen dobré víře jako "rodinný". Přestože před tím v době kdy v něm žila jestě jako nájemník, ve snaze dosáhnout nižšího nájemného tvrdila, že je  není rodinným domem, ale "soukromým majetkem" podle tehdejších zákonů požívajícím nižší ochrany. I taková může být daň za svobodu. Ale co je to proti osudům těch, kteří ve snaze znovu nabýt svobodu, ztratili život. Ti kteří zůstali,  byli jsme vychováváni jako králíci, že naše králíkárna je tím nejlepším světem. Abychom vychovávali další králíky a ty, kteří by s tím nesouhlasili, abychom klepli za uši. A teď  nás drezírují zas k jiným kouskům.

honzak 25.9.2007 14:54

Re: Toto působení již mělo, bohužel, pramálo společného s bojem za svobodu vlastního národa...

K tomuto příspěvku asi přátelé Zoji Kosmoděmjanské moc komentářů nepřičiní. 

Ještě ze zeptám, zda ti mužové nebyli z přízně Bóži Karlíka, slavného kanoisty?

Schumacher 25.9.2007 15:09

To nevím.

Domnívám se, že nebyli, vyprávění o tom jsem neslyšel.