19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Akademické svobody a touha po zaměstnání v ČEZ

Řízením osudu zveřejnila média v první den akademického Týdne neklidu výsledky průzkumu nejžádanějších zaměstnavatelů mezi studenty českých vysokých škol. Ve speciální kategorii "Jasná volba" zvítězila společnost ČEZ. Kouzlo nechtěného je v tomto případě dokonalé. Jen stěží by nějaký "neklidokaz" přišel na lepší způsob diskreditace studentských obav o akademickou svobodu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Řehořek 2.3.2012 17:12

Redukce vzdělání na kapitál

je velmi zavádějící. Tak zavádějící, že zapomínáme na to, že redukujeme. Otázka zní, zda chceme nebo nechceme extrémní kapitalismus, kde právo žít má jen ten, kdo je schopen generovat zisk. Ať to již aplikujeme na zdravotnictví, vzdělávání atd. Myslím, že extrémní kapitalismus není vhodná cesta, už jen z toho titulu, že jest extrémní.

Studium biologie, historie, filosofie... To všechno jsou obory bez jakýchkoli vyhlídek na zisk. Přesto bych si sám, byť vzdělán v informačních technologiích a o finance se naprosto nestrachující, nedovolil lacině urážet odborníky z těchto oblastí jako "humanitní polovzdělance". Jsou to lidé, jejichž motivací je především poznání a povznesení ducha, nikoli pak touha po masturbaci ega v luxusním automobilu. Takoví lidé jsou společensky prospěšní, alespoň já se od nich s radostí nechám poučit při snaze lépe chápat svět. Oproti tomu celá řada inteligentních, leč na duchu nepovznesených lidí, je schopna soustavně páchat plošné škody, ať již z nedostatku morálky, přílišné pýchy či touhy po obdivu ze strany druhých. Podvodníci, korupčníci, zloději -- takoví lidé sice generují zisk, přesto však působí obrovské škody (mj. za stamiliardy korun ročně).

Skutečným problémem vysokých škol nejsou nezpeněžitelné obory, nýbrž Evropskou unií podporovaní studenti-parazité. Umístit dnes potomka na VŠ je pro rodiče naprostý základ. I když bude studium ignorovat, bude za něj zdravotní a sociální pojištění platit stát. Z hlediska VŠ je naopak naprostým základem přijmout každého, kdo se přihlásí. Pro věhlasné státní školy jsou tak konkurencí soukromé vysoké školy manažerské. Dostávají se totiž peníze za každého studenta. Z toho mi vyplývá snad až naivně jednoduchá idea řešení: Omezme příspěvek univerzitám jen na prvních XY studentů. Ty pak budou motivovány provádět selekci, neudělovat zápočty a zkoušky zdarma, náklady budou mnohem menší (místnosti, vytápění, pedagogové) a na školách zůstanou kvalitní, neparazitičtí studenti, kteří mají o vzdělání zájem.