19.4.2021 | Svátek má Rostislav


SPOLEČNOST: Absurdity rozpočtového určení daní

17.1.2006

Stát staví domy bez oken a český novinář se diví, že se jeho obyvatelé snaží uvnitř trochu si posvítit. Jak jinak si lze vysvětlovat pohoršení redaktorů Respektu nad chováním radních ve městě Jihlava.

V půli prosince loňského roku oznámil primátor hlavního města Vysočiny Vladimír Hink, že každý, kdo se přihlásí do Jihlavy k trvalému pobytu, dostane od radnice tři tisíce korun. Důvod byl jediný, městu chybělo 965 lidí k metě padesáti tisíc obyvatel, což je hranice, za kterou zásadně narůstají státní finance do obecní kasy.

Smutné je, že v našem Kocourkově nikomu nepřijde divné, proč má mít město s padesáti tisíci obyvateli o 26 milionů korun vyšší příjmy, než město, kde žije o jednoho obyvatele méně. Nikdo se nezamyslí nad tím, že to, co je v nepořádku, je zákon, který stanovuje tato absurdní pravidla. Pohoršení však vzbudí, když se vedení města snaží řešit situaci způsobenou tímto nesmyslným ustanovením, aby zabránilo zhoršení kvality života obyvatel, kteří ve městě žijí.
V celé kauze je zcela pomíjena zoufalá snaha starostů (naposledy na 8. celostátní finanční konferenci Svazu měst a obcí České republiky v listopadu loňského roku v Praze) tento neúnosný systém, který vážně narušuje schopnost obcí a měst řádně plnit své povinnosti vůči občanům, změnit. Starostové neustále žádají odstranění jednotlivých velikostních kategorií v zákoně o rozpočtovém určení daní a jejich nahrazení křivkou tak, aby nedocházelo k zásadním výkyvům v příjmech v důsledku změny v počtu obyvatel obce.

Velmi si vážím odvahy jihlavských zastupitelů zajistit pro občany města dostatek finančních prostředků do městského rozpočtu.

Autor je poslancem Evropského parlamentu a předsedou Svazu měst a obcí ČRAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.