7.2.2023 | Svátek má Veronika


SPOLEČNOST: 17. listopad 2016

11.11.2016

Byli jsme varováni, že týdny občanského neklidu vyvrcholí 17. listopadu. Do té doby se měla konat občanská shromáždění, měla se otevřít divadla, galerie a vysoké školy diskusím a dokonce se mělo stávkovat. Že se nic z toho nekonalo a občanský neklid se omezil pouze na vyvěšení tibetských vlajek, nevadí. Ten 17. listopad nám to vynahradí.

Na přípravu oslav je tentokrát čas a jsou i peníze. Organizátoři nás budou opakovaně ujišťovat, že se nejedná o demonstrace proti Miloši Zemanovi, ale o nezávislou oslavu 17. listopadu a obranu listopadových hodnot. Budou se konat protestní shromáždění na obranu té správné sametové revoluce, té, kterou si nenecháme ukrást politiky. Na Albertově a na Národní třídě se budou držet občanské hlídky, aby se zabránilo zneužití těchto míst politickou mocí. Bude se také pískat na (ty nesprávné) politiky a možná tleskat (těm správným) politikům. Na vajíčka letos pravděpodobně nedojde. Jednak to není demokratické a také je to s ohledem na současný soudní proces trochu rizikové. Kdo bude chtít jasně deklarovat svoji příslušnost k obraně těch správných hodnot a té správné revoluce, vezme si tibetskou vlajku nebo alespoň červenou kartu. České vlajky tentokrát nejsou potřeba, mohlo by dojít k záměně hodnot a revolucí. Budeme-li mít štěstí, dočkáme se i toho, že někdo další z kroměřížského seznamu ohlásí kandidaturu na prezidenta. Michal Horáček je sice dobrý kandidát, ale možnost volby je přeci základem demokracie, že.

Kdo si bude chtít letošního 17. listopadu zachovat chladnou hlavu a v klidu uctít památku sametové revoluce, ať odjede na venkov a dva dny nezapíná televizi (Českou). Ostatně, ministr financí to udělá také tak a po návratu morálně podpoří ty mediálně nejúspěšnější demonstranty, ty správné ochránce sametové revoluce a jejích hodnot.

Jaký by mohl letošní 17. listopad zanechat vzkaz pro budoucí generace? Filantrop Zdenek Bakala již dlouho ohlašuje svůj odchod z České republiky, a tak by se k financování odkazu Václava Havla mohl přihlásit Andrej Babiš. Ostatně, s Václavem Junkem, který nákupem Lucerny financoval rozjezd mnoha občanských aktivit a nadací, má Andrej Babiš mnoho společného.