15.6.2021 | Svátek má Vít


ŠLENDRIÁN: Nefunkční kolík primátora Svobody

28.3.2013

Ďábel se ukrývá v detailu. Jak máme politikům věřit, že nekradou, když rozhazují velké peníze za nesmysly?

Ta kauza je směšná skoro až k breku. Ve Vlašské ulici pod pražským Petřínem sídlí velvyslanectví Spojených států amerických a Spolkové republiky Německo. Tedy ideální cíle pro teroristy. Kdybych nebyl sekulární neznaboh, ale radikální muslim, napěchoval bych auto třaskavinou, zaparkoval před ambasádami a buuum! Aby se to nestalo, je v horní části ulice Vlašská u výjezdu z parku instalován vysouvací kolík ovládaný magnetickou kartou. Kdo kartu nemá, neprojede. Tomu rozumím, takové bezpečnostní opatření dává smysl. Co mi ale hlava nebere, je, že kolík čtyřiadvacet hodin denně hlídá policajt v autě, které stojí v parku za cedulí se zákazem vjezdu. Podle § 41 silničního zákona by tam to auto parkovat mohlo, protože je tzv. vozidlem s právem přednostní jízdy. Při porušování dopravních předpisů by ale policajti museli mít zapnutý blikací maják. Což samozřejmě nemají, protože by se jim vybila baterka nebo by jim došel benzin.

Tohle porušování zákona jsem náhodou zjistil v půlce ledna. Naštvalo mě to už proto, že kdybych v parku za zákazem vjezdu nechal auto já, měl bych od měšťáků v cuku letu botičku. Následně mi napsal čtenář s nickem Voxygen, že prý tam to policejní auto parkuje už od začátku listopadu.

A teď zkusme počítat. Průměrná hodinová mzda policajta se pohybuje kolem 180 Kč. Pokud se tam tedy během čtyřiadvaceti hodin vystřídají tři policajti po osmi hodinách, stojí to daňového poplatníka 4320 Kč denně, což je 129 600 Kč měsíčně. Velkoryse zanedbejme, že policajt si musí v zimě v autě topit, takže propálí erární benzin. A taky zanedbejme, že ten policajt zoufale chybí někde jinde, kde právě někdo krade nebo vraždí. Místo aby policajt honil lumpy, sedí v autě na Petříně, civí do blba, má otlačený zadek a roste mu panděro.

Proč kolík už dávno někdo neopravil? Kdo za to neuvěřitelně zhovadilé plýtvání našimi penězi může? Kolík patří pražskému magistrátu, v jehož čele stojí primátor doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. Tisková mluvčí magistrátu Tereza Králová mi začátkem března napsala, že Svobodův kolík je nefunkční "asi dva týdny", což je ovšem nesmysl jak s ohledem na moje vlastní pozorování, tak i na svědectví čtenáře Voxygena. Na opakovaný dotaz mi paní Králová sdělila, že "sloupek je zastaralé konstrukce a poruchy jsou častější" a že bude opraven do konce března. Prý to bude stát 70 000 Kč. Pane na nebi! Pokud má Voxygen s tím listopadem pravdu, musíme k tomu připočíst ještě 648 000 Kč na platech policajtů, a to jen kvůli pomalosti Svobodových úředníků. Za ty prachy by mohly desetitisíce policajtů dostat prémie.

Právě tohle je totiž na celé věci to nejbizarnější. Když si prohlédnete fotky u článku, může se vám zdát, že máme něco proti těm klukům, co musejí hlídat Svobodův kolík. Několik dnů jsme je s kolegy z časopisu Maxim na Petřín chodili fotit a smáli se jim do obličeje, když se jim to nelíbilo a chtěli po nás občanku. Pak jsme na ně zavolali jejich kolegy od státní i městské policie s žádostí, aby viníkům přestupku napařili blokovou pokutu za parkování v zákazu vjezdu, případně jim nasadili botičku a poslali je do správního řízení.

Vznikla z toho veselá strkanice. Postupně přijela tři policejní auta a my se pošťuchovali s jejich posádkami. "To chcete, abychom dali flastr kolegům?" ptali se nás. "Přesně tak," odpovídali jsme. "Pokud je policista svědkem přestupku, podle zákona musí zasáhnout. Plňte svou povinnost!" Nakonec jsme se nechali odvézt na služebnu a sepsali to. Nutno dodat, že se k nám všichni chovali zcela profesionálně a korektně.

I nám ale bylo jasné, že pěšáci, co se celé dny nudí v autě, za nic nemůžou. Plní rozkaz, a kdyby to s odkazem na zdravý rozum odmítli udělat, u policie by skončili. Viníkem rozhazování peněz je primátor Svoboda, muž, který své manažerské schopnosti odvozuje od toho, že se v minulosti hrabal v dámských přirozeních. A to buďme rádi, že Svoboda není internista. Pak by to totiž v Praze bylo definitivně v řiti...

(Autor je redaktorem časopisu Maxim)Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ KONZULTANT - STAVEBNICTVÍ (35-40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.