25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Živý video-stream ze škol

Představuji technické možnosti náhradní výuky po dobu „prázdnin‟, které mohou trvat měsíce. Zejména probírám možnost streamování živého videa ze tříd, probírám ale i alternativy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Církva 13.3.2020 13:15

A co takhle dva roky prázdnin, jen vypnout internet.. Ven snad děti chodit můžou. Uhelné prázdniny byla nejlepší věc, co jsem zažil a mám vyšší vzdělání než manželka co tehdy nechodila do školy.

V. Církva 13.3.2020 13:19

Teda nebyla školou povinná, do školy nechodil nikdo

J. Jurax 13.3.2020 14:58

Ven sice děti chodit můžou, ale vzhledem ke způsobu šíření koronaviru je kromě jiného žádoucí omezit interakci s ostatními lidmi. No a děti si venku málokdy hrají samy ... takže skoro raději ten internet.

Koneckonců kdyby nám ho vypli, jak bychom potom trousili svá moudra v diskuzi na Psu?

P. Hatina 13.3.2020 16:48

Na tu dobu pamatuju. Tehdy sice uhelné prázdniny, ale protože nebylo jiné informační spojení, tak školáci přeci jen jednou za týden museli dorazit do školy, kde jim kantoři "předali" co se mají doma učit a jaké domácí úlohy vypracovat. Nad takovou "totalitou" by se dnešní mládež asi zděsila...

V. Církva 15.3.2020 21:05

To je možné, my jsme nedostali nic, nebo na to kašlali, přesně nevím. Že jsem se neučil si jsem ale jist.

Z. Lapil 13.3.2020 11:08

Tak si říkám, co se z toho vylíhne. Jakákoliv varianta on-line (tady a teď; nemluvím o videu sledovatelném kdykoliv si vzpomenu) předpokládá, že si bude nějaký nešťastník v prázdné třídě cintat pentli, dítka u obrazovek ho budou pozorně sledovat (ha ha ha) a po malé či velké přestávce nanovo. Vlastně je to vyhrocený stav problému klasické školy: samostatné kreativní osobnosti fakt nevychovám přístupem "tady si sedni a dělej, co ti řeknu".

Jinými slovy - tak trochu doufám, že bez velkého zasahování státu*/ se vyloupnou možnosti na způsob digitalizovaného zadání včetně podkladů (zavřené jsou i knihovny včetně vysokoškolských - jednu vím, ostatní předpokládám) a telefonických (skype?) konzultací. Připomínám, že kromě mailu existují i cloudy; přinejhorším lze použít či založit školní web.

Určitě je to funkční, ale neřeší to 10% (???) sociálně slabých (= bezpočítačových) dětí, z nichž nenulovému počtu rodin tablet nepůjčíte, respektive museli byste půjčovat další a další až do nasycení černého trhu.

Z. Lapil 13.3.2020 11:12

*/ Jo, to zasahování státu: jisté léčebné zařízení (umím být konkrétní, ale nechci) pro děti má problém: je tam, stejně jako všude, zakázaná "centrální" výuka, takže děcka tam sice kolektivně pobývají, ale je třeba najít jim jiný program.

Předpokládám, že příslušný ředitel se rychle chytí za hlavu a rozhodne, že že v tomto případě "škola" ničemu neškodí.

J. Jurax 13.3.2020 15:12

Ehm ... samostatné kreativní osobnosti možná tak úplně nevychovám přístupem "tady si sedni a dělej, co ti řeknu", ale zato je tak donutím se něco naučit, aby tak získaly nějaký fundament pro tu svou případnou samostatnou kreativitu. Aby nebyly kreativní jak strýc František ...

Celkem pochybuju, že by žáček kreativně sám od sebe studoval rozbor větný, vyjmenovaná slova, trojčlenku či řešení kvadratických rovnic aspoň v reálném oboru.

Co si pamatuju, my bývali kreativní akorát ve vymýšlení alotrií ...

P. Hatina 14.3.2020 11:32

Víte, k tomu závěrečnému - co jsem to spočítal, vlastně by to nepřišlo tak draho, vybavit ty chudé děti tablety - cirka 150 milionů, na to by tenhle stát ještě měl - nebo přesněji, řada už by je měla mít, těch vln, kdy se v školách rozdávaly tablety už tu pár bylo,

̈

Tady jde bohužel stále o tu druhou stranu rovnice, stát se musí rozhodnout pro jednotné společné řešení a pouze to financovat. Bohužel, právě dosavadní dosti amatérský stav množství příspěvkových organizací, které říkají !my to zkoušíme takhle, nebo takhle nebo takhle a každá na to dostane pár milionů dotací s nulovým společným efektem, je nepoužitelný...

Z. Lapil 14.3.2020 12:56

Což o to, rozdat můžete leccos, ale jak píšete - jedním z problémů je rádoby nutnost jednotnosti i tam, kde není nutná. I před karanténou byla snaha omezovat školy zřizované mimo stát a kraje neboli omezovat možnosti mimo-jednotných postupů. Jedním z výsledků je snad nejpříšernější možný způsob inkluze, přičemž inkluze je - aspoň podle mě dost - dobrý nápad.

Dnes je to krásně vidět na koronavirových testech: podle všeho byl strašný problém uvěřit nestátním pracovištím, že jsou schopná je udělat. Výsledkem je, že se - sleduju-li dobře cvrkot - testují jen vysloveně rizikové skupiny lidí. Ano - ty testy jsou jistě daleko přesnější, než ty obyčejné levné, ale třeba já, který jezdím pravidelně z venkovského venkova do Prahy, bych nějaký orientační test v ceně do několika piv uvítal, abych věděl, jestli můžu k předkům na kafe. Podobně rodinní středoškoláci - můžou k dědovi? Bez testování rozhodně ne.

P. Hatina 14.3.2020 15:01

Taky. S těmi laboratořemi pro testy na koronavirus je tady dneska jinej problém, a to je certifikace. A získat certifikaci je dicinky drahé a náročné, navíc se i právě potom musí dodržovat špesl náročná opatření.

Čili dokavad byl klid a těch požadovaných testů nebylo dost, tak si tu certifikaci laboratoře ani nedělaly, to by se jim samotným nevyplatilo.

Dneska je situace jiná, sice by o to ohromný zájem byl, jenže tu certifikaci nemaj a trvalo by jim řadu měsíců než by jí získaly.

No a výsledek je vidět - sice ten test udělat načerno můžou, ale nedostanete od nich úředně uznatelné potvrzení, ale hlavně nemáte tu jistotu že dodrží ty předepsané sterilní postupy - třeba jo, třeba ne..

Z. Lapil 14.3.2020 20:15

Asi nejsme ve při. O "amatérském" testování platí, že dokonalé je nepřítelem dobrého.

Zhruba: test (nebo guláš nebo škola nebo cokoliv jiného) s bumážkou/certifikací je zaručeně kvalitní, ale drahý a těžko dostupný. Bez bumážky levný, ale - nejedná-li se třeba o hospodu, kde mám k dispozici povícero pokusů - riskantní. Otázka zní, jestli je lepší ty necertifikované testy povolit a vědět s přesností řekněme 90%, nebo nepovolit a nevědět nic. Zpátky do hospody: i mizerné pivo zažene žízeň.

P. Pravda 13.3.2020 9:06

Také jsem překvapen, že nelze použít učebnici. Máme dítě v 5.r. ZŠ. Dostáváme "siláž" dokumentů ve všech možných formátech. Musíme vše tisknout, vyplnit ručně a zasílat ofocené mailem zpět. Současná nepříjemná situace by mohla možná přispět k transformaci školství. A to nejen chytřejším použitím dostupných technologií. Myslím tím i změn stylu výuky a obsahu učiva.

J. Plíva 13.3.2020 9:48

Transformace školství je potřeba. Ale učitelé a školy o ni nestojí.

Já se učím z YouTube, z Wikipedie a dalších materiálů na internetu.

Vlastně na internetu probíhá spontánní soutěž, kdo lépe vysvětlí nějakou látku. Například jsou tu desítky výkladů Ohmova zákona, lepší a horší. Tady je ta pravá konkurence pro učitele.

M. Starý 13.3.2020 11:06

Nechtějte mě dojmout k slzám, jak studenti na internetu hledají informace o Ohmově zákonu...

J. Jurax 13.3.2020 15:02

:-))

Ano, žáček neusne, dokud si nevygúglí Ohmův zákon a Pythagorovu větu ...

V. Církva 13.3.2020 13:19

Tak to co popisujete je celkem pakárna, spíš práce pro rodiče, kteří už tak musí zajistit hlídání, nákup ovoce a vitamínu, určitou isolaci...

L. Písařík 13.3.2020 7:20

V mládí jsme zažili několikrát uhelné prázdniny, učili jsme se doma podle učebnic. V té době učebnice obsahovalo všechno, co by měl žák/student toho ročníku umět. Dnes to nejde?

Dál předpokládám, že na středních i vysokých školách jsou lidé, kteří vědí, proč tu školu studují. Pokud tam jsou jiní jen tak, bylo by lepší jít pracovat, za dobu studia pro ně zbytečné střední školy mohou vydělat svůj první milion a to by mohlo být dostatečným základem třeba k podnikání, nebo k pořízení vlastního bydlení..

M. Starý 13.3.2020 11:20

Učebnice (i u odborných předmětů) jsou, dokonce nejsou ani relativně dražší než byly před 30+ lety (20-30 Kčs proti dnešním 200-300 Kč), problém je, že žáci (rodiče) nejsou ochotni je koupit. Škola vždy na začátku školního roku žákům doporučuje obstarat si konkrétní učebnice, ale nutit nikoho nelze.

J. Jurax 13.3.2020 15:19

Přesně. I dnes to jde i na základní škole, natož na střední. A na VŠ je samostudium samozřejmost.

Ovšem na základní škole to chce spoluúčast rodičů. Podstatná část rodičů je oné spoluúčasti schopna a doufám, že jej k ní taky ochotna.

P. Hatina 13.3.2020 1:13

Btw, řešení sice chválihodné, ale pokud stačí pouze jednostranné, pak je zbytečně kapacitně náročné. Pak by opravdu stačilo aby každý učitel nahrál zkomprimované video někam na server, odkud by si ho, řekněme 20-30 žáků jeho třídy snadno stáhlo.

A pokud by mělo jít o nějaká hromadné, masové vysílání pro celou republiku (proč ne),tak to může rovnou vysílat nějaká TV stanice v DVBT2.

Ale osobně bych příliš nevěřil v úspěch takového projektu. Nevím jaké jsou zkušenosti, ale tyhle videopřenosy jsou spíše pro prezentaci nebo konference, pro potřebu výuky (kde je nutná dlouhodobá pozornost žáků) je asi jejich účinnost pramalá...

R. Langer 13.3.2020 5:25

Mám stejný názor jako vy.

J. Jurax 13.3.2020 15:26

Ad poslední odstavec - nejspíš jo. Ale lepší něco než nic ... a když ne žáčci, tak by se třeba poučili rodiče, ba i prarodiče. Třeba pravopis, soudě podle diskuzí zde na Psu, by si potřeboval zopakovat leckdo; řekl bych, že školou povinní tu moc nediskutují.

P. Hatina 13.3.2020 16:44

To sice ano, ale to jistě budete souhlasit, že takových zdrojů pro zopakování si už známé látky jsou na internetu spousty, a lidé si je tam můžou dohledat vždycky.

Zatímco dnes by se měla řešit právě a jen ta situace, že je třeba právě těm dětem nahradit právě ta chybějící aktuální přednášená výuka ve školách. Což je ale to gró, které se alternuje těžko...

J. Jurax 13.3.2020 21:32

No jo, no co si já pamatuju dávné uhelné prázdníny, tak to bylo čeština cvičení strana xx až yy, počty příklady na straně xx až yy, to vše písemně, dějepis strana xx a dál král železný a zlatý a poslední Přemyslovci, pozor, budu zkoušet ... a bylo. Naopak nebylo internetu, ale byly učebnice.

P. Hatina 14.3.2020 10:01

Já to pamatuju taky a tehdy to fungovalo.

Jenže jde právě o to, zda lze v současnosti nahradit tu přímou výuku-výklad učitelem samostudiem z učebnice. Protože, v tom se obávám naše školství natolik pozměnilo, že už možná ne.

Tedy, možná je to můj dojem, ale učitelé už vlastně ani nejedou podle textu v učebnicích (které navíc nejsou jednotné), ale čerpají z řady zdrojů, (intenet, filmy,vyprávění, exkurze, hry, animace, simulace, atd..) a musí to těm žákům podat tak zajímavě a zábavně aby si během toho výkladu něco z toho uložili do paměti, protože pak už si to opakovat nebudou (ani nemají z čeho) - leda až pak s brekem před státní maturitou..