20.10.2020 | Svátek má Vendelín


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Zdaleka nejde jen o platy

Mnoho učitelů se v posledních hodinách muselo rozhodnout, zda se ke středeční stávce vyhlášené školskými odbory přihlásí nebo ne.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 7.11.2019 10:35

Trochu jsem vyzvídal a dovolím si ještě poznámku k financování soukromých škol.

KAŽDÁ škola dostává na žáka tzv. normativ. Přesně se to jmenuje Normativ mzdových prostředků a ostatních neinvestičních výdajů. Tyto normativy se liší v jednotlivých krajích a je to dlouhá tabulka respektující mj. počet žáků ve škole. Soukromá základní škola dostává 90% tohoto normativu.

Zřizovatel školy pak platí investice, ne-školské služby (uklízečky, energie). Je-li tím zřizovatelem kraj, platí to kraj ze svých prostředků neboli mj. z vašich a mých daní. Je-li zřizovatelem soukromník, nemá od koho vybírat daně a musí pumpnout rodiče o školné.

Ta škola Na rovině, na kterou s oblibou posílám odkaz (www.narovine.eu), má školné tuším 2000,- (proti předpisu platí tuším jeden kantorský půlúvazek navíc) a před vánocemi zveřejňuje zcela přesný seznam, jaké "vánoční dárky" by se hodily. Od barevných kříd a modré skalice za pár drobných až po relativně drahé pomůcky a zařízení. Formálně to vypadá tak, že - pokud vám to připadá vhodné - patřičnou věc zaškrtnete a peníze pošlete na účet.

Jo, a jelikož učí systémem paní Montessori, musí být (skoro?) každý vyučující dovzdělán za cenu několika desítek tisíc.

S. Ševeček 6.11.2019 23:29

dvacetijedna třičtvrtinohodinoveho úvazku týdně

J. Vaníček 6.11.2019 20:52

Stávkující učitelé, a asi je jich podle informací menšina, jsou nevěrohodní. Spíše si honí triko šéfové odborů, aby vykázali činnost. Stávkovat kvůli tomu, že dohodnutých 10 % navýšení platu nebude dáno v celé výši do tarifů, tj. pro všechny bez rozdílu kvality jejich práce, ale bude do tarifů dáno 8 % a 2 % budou mít ředitelé škol na rozdílení podle zásluh/výkonu. 2% platu na "prémie" je směšná částka, ale jim to vadí. Jsou mimo realitu, běžní pracovníci mají prémie/nezaručenou složku platu, ve výši 10-30 % měsíčně. To vyjadřuje zásluhovost na výkonu firmy. Rozděluje to nadřízený. To učitelé nechtějí. Jak je má ředitel motivovat ? Za podstatné považuji jejich volna, která jsou v rozsahu 3 měsíců v roce. Kdo to má? Kolik hodin týdně pracují učitelé u nás a kolik v Rakousku? To jsou podstatné otázky související s jejich odměnami. Dnes jsme byli "nadšení", ve škole stávkovali a dcera si musela vzít v práci náhradní volno, které bude nadělávat, při fofru v domácnosti se 2 chlapci. Čert vzal takové učitele a nepřeji jim žádné navýšení. Rodiče jsou jejich rukojmími. Socialismus učitelů a všech ve státní správě. My to platíme. Nedal bych jim nic, ale je to velká voličská skupina.

Š. Hašek 6.11.2019 19:06

Z pohledu zvenku ...... trefná poznámka.

Jen je celkem jasné, že to, co jsou "správné věci" bude problémek.

Před reformami (každý rok jedna!!!!!), se učilo. Učilo. Po celé republice podle osnov, akaždý kantor malinko jináč. Čeští absolventi škol se chytli všude!!!! Přitom (a potom) jakási Buzková do nás bušila, že "husákovské" školy vychovávaly dementy. Prej i Indie má víc "inžinýrů". Finsko má na pokladnách v Normě docentky.

Po reformách snad probíhá už jen hypnóza, věčná diskuse nad operativnímy osnovami, papírování, kdy žákovský parlament a Valachová řeší "obtížnost písemky z matematiky, češtiny, ....... . A jestli cosinus má vůbec cenu ......

Navrhuji přerušit školní docházku ....... až žáci rozhodnou, že už je škola začala bavit. A kantoři přiletí z jiné galaxie.

Zkráceno.

M. Prokop 6.11.2019 17:46

" Za dobrou praci dobre penize." - no a právě proto mají jít ta 2% do odměn. IMHO by tam mělo jít všech 10%. Aby bylo lze honorovat tu dobrou práci a ne všechny stejně.

Š. Hašek 6.11.2019 17:17

Ale přiznejme si, pane Schwarzi, že zůstává díl učitelů (kterých se reformy nedotkly), kteří uči tvrdě postaru. Hodně naučí a zároveň bojují s blbostmi Valachové.

Ti mají výsledky výborné.

Otázkou právě je, kolik je "rozsévačů blbostí", plně již reformovaných - oni se nazývají modrními.

Znám oba typy. Mašinerie to momentálně nechce rozlišit. A školské odbory!!!!! No, ty už vůbec!!!!!!

Š. Hašek 6.11.2019 16:29

Opět podepisuji. S poznámkou - stačí otec/matčina vařečka.

Dráb byl potřeba až na zloděje.

S někým, na koho si postěžoval (před kostelem) pan řídící si poradil pásek/přebírání hrachu. Pokud bylo na mě stěžováno (málo), byl jsem vystaven mravoučným proslovům otce (nevím zde, jak dlouhé proslovy míval Masaryk) .... tak jsem se snažil. Voni ty proslovy dost zdržovaly a brzo mi to došlo. Tak jsem seknul jedničku z písemky .... a pak jsem si dělal co chtěl.

Š. Hašek 6.11.2019 16:21

Pane Schwarzi,

podepisuji!!!

J. Schwarz 6.11.2019 14:28

To se může říct i o kantorech - měli se líp učit a pak by jako pokladní nebo skladníci v Lidlu vydělali víc... Popřípadě zvládli jazyky a pak si v Německu nebo Británii vydělali násobky českých mezd jako popeláři. Stačí nebýt líný - nebo stávkovat a vydírat své spoluobčany.

J. Schwarz 6.11.2019 14:19

A jak to vzdělávání VŠECH dětí podle tereziánského patentu vypadalo? Když někdo dělal bordel, neměl "ADHD" ale učitel ho spráskal a postavil do kouta. Pak nepotřeboval ani asistenty, stačil obecní dráb.

J. Schwarz 6.11.2019 14:14

Ale když stávkují "za klima" tak se tato schopnost na ně jako zázrakem snesla z nebe, že. Možná pokouřili marihuanu Poznání, spadly jim šupiny z očí...

J. Schwarz 6.11.2019 14:05

Mícháte hrušky s jabkama. Když máme na výběr různé značky aut, proč nemáme na výběr různé typy finančních úřadů a proč, i když si můžete vybrat více zdravotních pojišťoven musejí všechny poskytovat prakticky stejná plnění? A mimochodem přes velký výběr značek aut existuje možnost nekoupit si žádné a chodit pěšky. Proč to neplatí i pro školy, daně nebo zdravotní pojištění?

M. Valenta 6.11.2019 14:03

Vy jste ale vtipálek.

J. Tachovský 6.11.2019 13:58

Neznam testy PISA, ale mam dite ve skole a vidim, co se nauci, takze jeho kantori pracuji velmi dobre.

J. Tachovský 6.11.2019 13:57

Meli se lepe ucit, aby si vic vydelali. neni dulezite, jak dlouho clovek pracuje, ale jaky je prinos jeho prace. U ucitelu je prinos neoddiskutovatelny. Platit kverulantum z neziskovek minimalni mzdu za 100 hodin prace je prilis.

J. Schwarz 6.11.2019 13:57

Kde a v čem vidíte tu dobrou práci, když se výsledky našich žáků v testech PISA s každou "reformou" zhoršují?

J. Schwarz 6.11.2019 13:55

Asi jste si příspěvek špatně přečetl, pane Tachovský. Nejste náhodou učitel? V příspěvku se psalo o dvou typech soukromých škol 1) o výběrových, kam se opravdu nedostane každý, 2) o mizerných, o které je zájem právě mezi studenty co by se nedostali ani na školu státní. Takže je-li zájem, je možné zřídit další školu. Pokud by jejich žáci neměli v některém z předmětů uspět, ministerstvo zkoušku z tohoto předmětu rádo zruší. Co by neudělalo pro "duševní pohodu mladé generace". Přece jí ke "klimatické úzkosti" nebude přidávat další traumata.

J. Tachovský 6.11.2019 13:55

Tyhlety komunisticky kecy o poslani si nechte od cesty. Normalni je pracovat za penize. Za dobrou praci dobre penize.

J. Schwarz 6.11.2019 13:49

A jak mají vyjít v Tescu s penězi ti, co nevydělávají 130% průměru, navíc bez sedmitýdenní dovolené a dvacetihodinové týdenní pracovní doby?

J. Schwarz 6.11.2019 13:47

Teď se ještě zamyslet nad tím, komu a k čemu se hodí diplomy ze škol typu 2). kdo zaměstná takové absolventy? A odpovídám si že a) stát, b) rodinné firmy, kde rodiče dají "dítko" na výplatní pásku ikdyž jeho případný výkon stojí za h..o.

D. Polanský 6.11.2019 13:43

Zdaleka nejde jen o platy, jelikož jde jenom o ně. Každý učitel dobře ví, že na trhu jsou tisíce učitelsky nezaměstnaných absolventů ped. škol, každý z nich by jejich flek obratem bral. Pohádku o nedostatku učitelů vytroubila do světa naprosto neobjektivní ČT1. Podle té nám málem chybí státní úředníci.

V. Kříž 6.11.2019 13:42

ošvejkujou??? Naučím kulový, ale chci nakupovat! Ty snad musíš učit. Ale děti bych ti nesvěřil

J. Tachovský 6.11.2019 13:36

Ten druhy bod tak uplne neplati. Skola nemuze vzit vic deti, nez je jejich kapacita, takze se spousty deti na vuberove soukrome skoly nedostanou proto, ze je vetsi nabidka nez poptavka. Nelze prijimat podle klice, kdo vic plati ma vetsi sanci. to by skola pod sebou podrizla vetev, protoze by se tam dostal plevel a jeji uroven by klesla.

J. Tachovský 6.11.2019 13:32

Je v poradku, ze stavkuji kvuli penezum. Uredni buzeraci zkousnou nebo odsvejkujou. Nedostatek penez pri nakupu v Tescu okecat nejde.

J. Schwarz 6.11.2019 13:29

Kdyby učitelé stávkovali proti idiotským "reformám" a "programům" tlačených Bruselem přes ministerstvo a "neziskovky", pak bych jim fandil a přál třeba dvojnásobek průměrného platu. Ono totiž by bez nesmyslných projektů nebylo vůbec tolik učitelů třeba. Ale učitelé, pokud jde o administrativu a vnucované nesmysly nanejvýš brblají že takto se nedá učit, ale stávkují a skutečně protestují jen kvůli penězům. Že jde kvalita výuky kvůli politickým zásahům do (_!_) jim vadí mnohem míň než to, že nedostanou dost zaplaceno, i když vlastně za co když za stávajícího stavu nelze učit. Proto jsou nevěrohodní.

P. Pavel 6.11.2019 12:45

další navržená a velmi potřebná ale nepopulární opatření jako cutoff score.

P. Pavel 6.11.2019 12:42

Jestli je něco smutnou pravdou, tak leda to, že se kdejaký blázen vyjadřuje k věcem, kterým absolutně nerozumí. I kdyby měli školníci stotisíc měsíčně a učitelé dvojnásob, tak to s kvalitou školství neudělá nic. Zajímalo by mne odkud si autor vycucal, že ŠVP k nám přišla z Bruselu, nemluvě o tom, že ŠVP byly hotové nejpozději v roce 2012 a další práce a náklady jsou v této souvislost minimální? Totéž inkluze. Pokud vůbec přišla, tak přišla leda ze Štrasburgu a za její diletantské nastavení je zodpovědný opět nikoliv Brusel ale valachová. Státní maturity ke kvalitě vzdělávání na rozdíl od jiných kroků přispěly. Hysterii, která se kolem nich rozpoutala může brát vážně jen ignorant. Burešova ministerská podržtaška plaga teď zřejmě hodlá čistě z populistických důvodů státní maturity zbourat, o to, že ze stlu byly smeteny d

V. Petr 6.11.2019 12:38

Uvědomte si, že rodiče platí soukromé školy ze DVOU DŮVODŮ.

1) Protože jsou lepší, než státní.

2) Protože se na ně dostanou dítka, která na státní školu nestačí.

Oběma požadavkům vyhovuje jiný typ soukromých škol.

V. Petr 6.11.2019 12:35

Uvědomte si, že tady není požadavek na kvalitu. Jen naivka si může např. myslet, že když budou mít ředitelé volnou ruku v odměňování, budou odměňovat kvalitní kantory. Chyba lávky, peníze dají těm, co "leští kliky."

Ještě moje matka si musela platit dokonce měšťanku. A dědeček by ji nepolatil, pokud by ji nepovažoval za užitečnou...

Z. Lapil 6.11.2019 12:19

Rozumím. Ale škola opravdu není špatná proto, že je soukromá. Vlastně už definice dobré/špatné školy je něco, na čem se, zdá se mi, v prvním nástřelu neshodneme.

Co se peněz "na žáka" týká: nevím, jestli si to uvědomujete, ale "dotace na žáka" se týkají všech škol, i těch státních. Mimo jiné proto "umírají" málotřídky. Dokonce je to tak, že soukromé školy dostávají peníze pouze na výuku. Investice (výměnu oken, například) si platí samy, uklízečky nevím, ale topení si platí samy, určitě vím, že v té samé školní jídelně platí "soukromí" žáci víc, protože jim stát nepřispívá...

Shodneme se určitě v tom, že věci nejsou černobílé. Určitě bychom se mohli trumfovat příklady výborných škol soukromých i mizerných škol státních, ale oba asi máme lepší věci na práci.