Středa 19. března 2025, svátek má Josef
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

dědek

12. 10. 2007 10:49
Jó vzdělání!

 Taky jsem si myslel, že vzdělání je jistota pro mladého začínajícího. Finančně jsem krvácel a děti studovaly. Starší nepokračoval na vysokou a šel makat nejdřív na poštu k dopisům. S časem skončil u počítačů v zahraniční firmě. Mladší vystudoval na inženýra a již třetí měsíc shání zatím marně práci v oboru.

 Studium není jistota. Boj o existenci pokračuje i po studiu.( jedině to udělat jako Gross:-))

0 0
možnosti

Majda

12. 10. 2007 13:39
Re: Jó vzdělání!

Bodejť  by  boj o existenci nepokračoval i po studiu. Oni totiž ty vysoké školy  chrlí  některé druhy odborníků jak na běžícím pásu. A co těch vysokých škol je ! V každém větším městě alespoň jedna.

0 0
možnosti

Kanuk

12. 10. 2007 9:03
Pár poznámek

1) Mám dojem, že v celé oblasti "západní civilizace" nastal odklon od studia věd technických a přírodních- exaktních. V USA a Kanadě tyto obory studují hlavně Asiaté, jejichž podíl je větší, než by odpovídalo složení obyvatelstva.

2) Na jedné straně je fakt, že málokterá firma má za ředitele inřenýra. Na straně druhé, kolik právníků či MBA se dostane na špičkové posice? Ovšem, když bylo objeveno zlato v Kalifornii či na Aljašce, valily se tam davy lidí, z nichž jenom několik zbohatlo. Totéž platí pro právníky a podobné manažerské profese.

3) Změnou struktury vyučování matematiky a snad i fyziky a chemie - kladení většího důrazu na teorii než na praktické použití, se vytváří ve středoškolských studentech antipatie k exaktním vědám, takže jdou raději studovat "okecávárny".

4) I v (některých) amerických podnicích poznali, že kvalifikovaní zaměstnanci jsou to nejcennější, co v podniku mají. Vycvičit kvalifikovaného pracovníka stojí čas a tedy peníze. Stroj je možno koupit podepsáním papíru, a mnoho firem by si přálo, aby stejným způsobem mohli dostat zaměstnance, kvalifikované právě pro jejich okamžitou potřebu, které by při změně technologie mohli vyhodit, a najmout jiné, kvalifikované pro změněnou technologii.

0 0
možnosti

Chris Kelvin

12. 10. 2007 9:41
Re: Pár poznámek

"...mnoho firem by si přálo, aby stejným způsobem mohli dostat zaměstnance, kvalifikované právě pro jejich okamžitou potřebu, které by při změně technologie mohli vyhodit, a najmout jiné, kvalifikované pro změněnou technologii..."

To nejsou firmy, ale konkrétní lidé. Většinou ti MBA či podobně, kteří se podobné hověziny učí na manažerských kurzech...

0 0
možnosti

tich@dohoda

12. 10. 2007 7:56
Diky levicove orientovane spolecnosti v oblasti skolstvi: soudruhu Pansky

vy tupy modry OS/LE , kdopak v CR  likvidoval ucnovske skolstvi a nahrazoval je soukromymi strednimi skolami pro "managery" kteri nic neumi. Uz pred 10 lety zaznivaly z prumyslu a Hospodarske komory varovne hlasy, ze bude nedostatek remeslniku a strednicha odbornych  kadru v prumyslu. Porad se pise , ze pedagogove jsou malo placeni, jenze i mezi pedagogy jsou dobri, vyborni , prumerni a spatni. Stejne jako mezi zedniky nebo strojari, ci jinde. Prave vy modri komuniste jste se postarali o to, ze pojem soukrome skolstvi se stal stejne zprofanovanym jako politik, podnikatel, demokracie, pravni stat a spousty dalsich  slov. V kazdem oboru lidske cinnosti vzdy napachaji nejvetsi skody fanaticti horlivci s cernobilym videnim sveta, ode zdi ke zdi se tomu tusim cesky rika drahy modry soudruhu. Cest :-)

0 0
možnosti

Jura Jurax

12. 10. 2007 9:06
Re: Diky levicove orientovane spolecnosti v oblasti skolstvi: soudruhu Pansky

kazdem oboru lidske cinnosti vzdy napachaji nejvetsi skody fanaticti horlivci s cernobilym videnim sveta - hm, jak tak čtu Váš příspěvek, kolikabarevné  vidění světa račte mít Vy?

0 0
možnosti

petrph

12. 10. 2007 5:10
Pár postřehů

Otázka vzdělání je diskutovaná už století a představa zaměstnavatele, že škola naučí studenty všechno a úplně, takže v práci hned pojede na 100 procent je trochu naivní.

To jde možná u zedníků, že je ve škole naučí všechno, takže první den po nástupu do práce jim mistr ukáže, kde že je míchačka a pytle cementu, a kde mají tu zeď stavět a hned jedou. (omlouvám se, jestli se mýlím..) Nevím, jak třeba u lékařů, jestli je hned po promoci pustí v nemocnici do operace srdce.No a nemluvě o IT - tam by musel mít zaměstnavatel sakra štěstí, aby se výuka ve škole absolventa "strefila" přesně do té verze systému, programovacího jazyka, serveru,.atd, kterou používá. Takže, buď ho pošle na školení, a nebo ho do toho hodí, tady máš problém - vyřeš ho, nauč se,najdi si, v IT to někdy jde.

Vlastně ještě jede postřeh - na rozdíl od toho zedníka a nebo chirurga - nadaný student IT už dneska "rozjet" svojí karieru ještě v době studia, takže když končí školu tak už může mít třeba vlastní firmičku,..čili se okruh těch "nejschopnějších", které by firmy ze škol dostali zase trochu zužuje..

0 0
možnosti

Tomas Pansky

12. 10. 2007 4:54
... Pane autore, je to trochu zmatene - za koho vlastne kopete?

"Poslední průzkumy ukazují, že komerční firmy nejsou z 84 procent (sic!) spokojeny s úrovní absolventů zejména vysokých škol. Argumentují, že doškolování těchto pracovníků stojí obrovské peníze a čas." Diky levicove orientovane spolecnosti v oblasti skolstvi a diky regionalni uzavrenosti se skutecne skolstvi u nas moc nemeni. Stale je (a velke casti) garantovano financovani statem - rodice s detmi se ridi heslem: "Udelej si vejsku, nezalezi jakou, oni si te stejne preskoli." A tak u nas prezivaji skoly ci obory sponzorovane statem, ktery vubec nereflektuje zmeny trhu. Trh tedy potom musi pracovat s tim, co vychazi. Ze to narusuje fundamentalni principy fungovani trzni ekonomiky a spolecnosti - o tom se nam nemuze ani zdat, protoze nas to nikdo neucil a zatim se mame relativne dobre, takze nas to ani netrapi. Zatim nam svet utika. Kdo toto ale bude prosazovat (zavedeni skolneho na Universitach a vysokych skolach)? Ktera politicka strana se do toho pusti? Politici (predne levice) se k tomu neodhodlaji, dokud nebude stat na mizine. Paklize si firmy skoli sve vlastni sily, to je dobre. Jenze to nedelaji z nejake dobrosrdecnosti, ale proto, aby videlaly. Kolika firmam se to vyplati? Tech skolenych lidi nepotrebuji takova kvanta a zaroven pri sebemensi prilezitosti se prestehuji tam, kde je to levnejsi. - Samozrejme, ze vetsina firem bude rikat, ze je malo kvalifikovanych pracovniku. Kvalifikovany je preci ten, kdo vytvari penize. - Muzeme tady premyslet a nabadat ministerstva k nejakym napadum a resenim, ale dokud se nezapoji verejnost (hnana placenim skolneho), tak jsou tyto uvahy celkem zbytecne a neproduktivni.

0 0
možnosti

Josef

12. 10. 2007 0:27
85% ???

Ktere pruzkumy? Bylo by mozne citovat? Pokud jde o tzv. nejnovejsi anketu skupiny prof. Mateju chystajici tzv.Bilou knihu terciarniho vzdelavani (pro toho, kdo se chce pobavit teze viz  http://www.msmt.cz/vzdelavani/vychozi-teze-pro-pri... ), ta samozrejme je cilena a nemuze splnovat ani zakladni statisticka kriteria (formulace otazek, vyber respondentu aj.).

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz